Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achizitie PC Vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDrD3ViL, on 22 ianuarie 2019 - 19:50, said:

De-aia nu postez eu pe softpedia Posted Image
Lasa-ti-ma ca ma descurc eu Posted Image
Adica ? ai vrea sa iti doneze un user o unitate completa Pentium III sau IV cu Windows 95/98 pe el ?
Daca asta vrei, nu te supara pe mine dar eu nu am asa ceva.

#20
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007

View Postsuper8, on 22 ianuarie 2019 - 20:16, said:

Adica ? ai vrea sa iti doneze un user o unitate completa Pentium III sau IV cu Windows 95/98 pe el ?
Daca asta vrei, nu te supara pe mine dar eu nu am asa ceva.
Adica nu primesc nici un ajutor. Am zis eu ca trebuie sa fie ieftin? Posted Image
Nu am treaba cu pretul, daca e tot ce trebuiePosted Image

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@DrD3ViL, ai mai multe optiuni:
1. platesti un om in Romania sa iti caute, cumpere si monteze calculatorul vintage;
2. cauti la SH ori pe site-urile de SH in tara care esti acum si vi cu el in Romania;
3. vi in Romania si cauti in centrele de reparatii ori magazine de Refurbished;
4. cauti pe site-urile de vanzari SH din Romania, telefonezi si pui sa iti trimita coletul acasa in Romania cu plata la livare.

Daca am omis si alte solutii, sa le mentioneze ceilalti useri  Posted Image

#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsuper8, on 22 ianuarie 2019 - 18:59, said:

Daca cauti poate gasesti !
Uite aici Pentium 3:
https://www.olx.ro/e...float_price:asc
si aici Pentium 4:
https://www.olx.ro/e...float_price:asc
La banii ăia iei laptop cu i5. https://www.interlin...ond-hand-p22683

#23
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Cred ca te pot ajuta eu. Am un prieten care are unul complet nefolosit de ani de zile. Doar ca are win xp. Daca esti interesat da mi replay.
monitor tub, pentium 3-4, tastura, mouse , unitate desktop
Totul complet

Edited by CostyNn96, 22 January 2019 - 20:57.


#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View Postsuper8, on 22 ianuarie 2019 - 20:46, said:

Daca am omis si alte solutii, sa le mentioneze ceilalti useri  Posted Image
exista tot felul de targuri in weekend. targuri de vechituri. am fost in 2 astfel de targuri(hunedoara si buzau)
la buzau e mai scump putin...in sensul ca am gasit un i5 prima generatie(doar procesorul) la 15 lei. in schimb la hunedoara la 20 lei am luat o unitate cu placa de baza, hdd de 500 ok, 4gb ddr3. pe de alta parte sunt 5-20 lei ram-ii....si gasesti unitati cu i5, fara hdd si memorie la 150-200 lei :)
totul e sa fi primul in targ si sa ai putin noroc....exista chiar si ps3 cu 50 lei.

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbuyonevideo, on 22 ianuarie 2019 - 19:16, said:

Muhahaha, da' nici nu ai pretentii multe, sa fie si functional si cu windows instalat.
Copilul tau este interesat de calculatoare atit de mult incit sa faca diferenta intre windows 95/98/xp si sa mai fie si entuziastamat de asta ?!
Sau e pentru copilul din tine, nu al tau ?! Posted Image
Arata-i un telefon: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OADXNGnJok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vrea sa-i arate copilului, cu ce a inceput el etapa calculatoare. Si nu e de ras o asemenea intentie. e chiar laudabila. Ce e asa de greu de inteles?Tu n-ai fost niciodata intr-un muzeu ca sa vezi ce a fost inainte de a te naste tu?
LE Daca accepti oferta lui CostyNn96, ma ofer sa-ti instalez eu Win95 sau 98.

Edited by myshyk, 22 January 2019 - 21:15.


#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDrD3ViL, on 22 ianuarie 2019 - 20:39, said:

Adica nu primesc nici un ajutor. Am zis eu ca trebuie sa fie ieftin? Posted Image
Nu am treaba cu pretul, daca e tot ce trebuiePosted Image

View PostCostyNn96, on 22 ianuarie 2019 - 20:55, said:

Cred ca te pot ajuta eu. Am un prieten care are unul complet nefolosit de ani de zile. Doar ca are win xp. Daca esti interesat da mi replay.
monitor tub, pentium 3-4, tastura, mouse , unitate desktop
Totul complet

View Postmyshyk, on 22 ianuarie 2019 - 21:06, said:

Daca accepti oferta lui CostyNn96, ma ofer sa-ti instalez eu Win95 sau 98.
Iar eu ofer gratuit cd-ul original cu holograma cu Windows 98 SE.
Doar sa-mi dai PM !

#27
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostDrD3ViL, on 22 ianuarie 2019 - 18:40, said:

Vreau sa cumpar un PC complet(monitor CRT - 17 inch), tastatura, mouse) dar sa nu sara de Pentium 3, maxim P4.
Stie cineva unde se pot gasi?
Pai nu-i totuna. E ca si cum ai zice vreau o caruta, maxim un ferrari. Ca multi nici nu stiu sa faca diferenta intre procesoare si socket-uri, doar ca au auzit de pentium 3 si 4.

Ori iti faci un PC vintage cu pentium 3 de 500 mhz pana in 1GHZ, cu 128 Mb sdram  si o placa video pe AGP de 32 sau 64 de biti si cel mult 64 de Mb la care ii pui un windows 95/98, o tastatura si un mouse pe ps/2 si ti-ai facut un calculator vintage la care doar o sa te uiti la desene animate, ori iti iei o placa pe lga 775 pe pci-express ( la care ii pui poate o placa video pe pci-express de 1-2 Gb ), cu ram ddr2 - pana la 4-8 Gb, care duce procesoare cu fsb de 1333 ca poate pe viitor faci un upgrade si ii pui un quad-core Q9xxx, da mai intii ii pui un procesor vintage pentium 4 HT cu fsb 800. Ca sa-l poti folosi linistit macar pentru navigat pe net si ascultat muzica pe youtube o perioada, nu doar sa te uiti la el ca la un pentium 3. Si ca sa nu zici ca n-ai avut si un pentium 4.

Acuma depinde ce vrei mai exact. Ca calculatoare pe lga 775 gasesti la orice magazin SH cu procesoare core2duo la preturi mici care nu te rup la buzunare, si poti schimba lejer un procesor si pune un p4 pe care poate il primesti gratuit. Da pe placile pe pe socket 370 in cazul in care nu ti le doneaza cineva ( poate si stricate ) se cere mai mult, ca-s vintage si o sa ai mai multa bataie de cap sa le gasesti componente compatibile in cazul in care nu iei tot PC gata asamblat si o sa dai pe el 700 de lei.Posted Image
Mai poti face un compromis si sa-ti iei ceva pe 478 sa nu zici ca nu-i ceva mai vechi, vintage, da daca le iei de pe olx exista sansa sa iei placi defecte ca nu mai aveau fiabilitatea placilor pe 370.

Daca tot vrei ceva vintage atunci mai bine cauti ceva vechi de tot, un amd k sau un 486, ceva pe acolo. Da o sa te coste.

#28
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mno, totuşi menţionează din ce oraş eşti ca să ştie lumea dacă are rost să-ţi spună de oferte.
Cel mai mişto ar fi să ai un rack cu hard sau 2 harduri şi să alegi de pe care să booteze. Ca să poţi alege între 95/98 şi XP. 98 nu e chiar plug and play, XP-ul e mai prietenos. Dar să te poţi juca cu ambele. E uneori bine să ai ceva pe care să poţi opera şi un sistem mai vechi, că poţi găsi dispozitive utile care nu au chef să meargă pe sisteme de operare mai noi.

Ca un dobitoc am ratat oferă la scanner A3 ... era U.S.B., dar nefolosit. La 130 Lei. Mai găsesc eu unul nefolosit când o zbura porcul... Am unul, dar dacă se buleşte, nasol, că A3-urile nu le găseşti pe toate drumurile şi unele lucruri nu intră pe un A4...

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMotanu13, on 22 ianuarie 2019 - 21:31, said:

Pai nu-i totuna. E ca si cum ai zice vreau o caruta, maxim un ferrari. Ca multi nici nu stiu sa faca diferenta intre procesoare si socket-uri, doar ca au auzit de pentium 3 si 4.

Ori iti faci un PC vintage cu pentium 3 de 500 mhz pana in 1GHZ, cu 128 Mb sdram  si o placa video pe AGP de 32 sau 64 de biti si cel mult 64 de Mb la care ii pui un windows 95/98, o tastatura si un mouse pe ps/2 si ti-ai facut un calculator vintage la care doar o sa te uiti la desene animate, ori iti iei o placa pe lga 775 pe pci-express ( la care ii pui poate o placa video pe pci-express de 1-2 Gb ), cu ram ddr2 - pana la 4-8 Gb, care duce procesoare cu fsb de 1333 ca poate pe viitor faci un upgrade si ii pui un quad-core Q9xxx, da mai intii ii pui un procesor vintage pentium 4 HT cu fsb 800. Ca sa-l poti folosi linistit macar pentru navigat pe net si ascultat muzica pe youtube o perioada, nu doar sa te uiti la el ca la un pentium 3. Si ca sa nu zici ca n-ai avut si un pentium 4.

Acuma depinde ce vrei mai exact. Ca calculatoare pe lga 775 gasesti la orice magazin SH cu procesoare core2duo la preturi mici care nu te rup la buzunare, si poti schimba lejer un procesor si pune un p4 pe care poate il primesti gratuit. Da pe placile pe pe socket 370 in cazul in care nu ti le doneaza cineva ( poate si stricate ) se cere mai mult, ca-s vintage si o sa ai mai multa bataie de cap sa le gasesti componente compatibile in cazul in care nu iei tot PC gata asamblat si o sa dai pe el 700 de lei.Posted Image
Mai poti face un compromis si sa-ti iei ceva pe 478 sa nu zici ca nu-i ceva mai vechi, vintage, da daca le iei de pe olx exista sansa sa iei placi defecte ca nu mai aveau fiabilitatea placilor pe 370.

Daca tot vrei ceva vintage atunci mai bine cauti ceva vechi de tot, un amd k sau un 486, ceva pe acolo. Da o sa te coste.

pe al meu puteam sa ma joc mortal kombat, sa vad filme....nu mai stiu ce am jucat, dar mergea....cred ca inca merge Posted Image....dar sa fim seriosi...una e sa te joci cu mouse cu bila, alta e cu mouse optic Posted Image

Edited by jimi91, 22 January 2019 - 21:44.


#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdjl, on 22 ianuarie 2019 - 21:35, said:

Mno, totuşi menţionează din ce oraş eşti ca să ştie lumea dacă are rost să-ţi spună de oferte.
Cel mai mişto ar fi să ai un rack cu hard sau 2 harduri şi să alegi de pe care să booteze. Ca să poţi alege între 95/98 şi XP. 98 nu e chiar plug and play, XP-ul e mai prietenos. Dar să te poţi juca cu ambele. E uneori bine să ai ceva pe care să poţi opera şi un sistem mai vechi, că poţi găsi dispozitive utile care nu au chef să meargă pe sisteme de operare mai noi.

Ca un dobitoc am ratat oferă la scanner A3 ... era U.S.B., dar nefolosit. La 130 Lei. Mai găsesc eu unul nefolosit când o zbura porcul... Am unul, dar dacă se buleşte, nasol, că A3-urile nu le găseşti pe toate drumurile şi unele lucruri nu intră pe un A4...
A specificat ca nu e in Romania, cred ca e suficient.
Dar, dupa cum vezi postarile, a dat tonul la filozofi, din pacate.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Unitate: https://www.ebay.co....5-/362523880337

Monitor: https://www.ebay.co....C-/283328455430

Mouse și keyboard se găsesc de asemenea.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Destkop n-am, dar am un Dell Inspiron 1100 (cu licenta de XP Home) daca il vrei. Ma cam impiedic de el. Daca il vrei, ti-l donez.

#33
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
Nu pot sa iau pe LGA 775 sau ceva modern pentru ca nu o sa gasesc niciodata drivere hardware pe Windows 98.
Mi-au raspuns destui useri, asa ca o sa gasesc ceva pana la urma.
Multumesc frumos, topic inchis Posted Image

#34
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postmyshyk, on 22 ianuarie 2019 - 21:06, said:

Vrea sa-i arate copilului, cu ce a inceput el etapa calculatoare. Si nu e de ras o asemenea intentie. e chiar laudabila. Ce e asa de greu de inteles?Tu n-ai fost niciodata intr-un muzeu ca sa vezi ce a fost inainte de a te naste tu?
LE Daca accepti oferta lui CostyNn96, ma ofer sa-ti instalez eu Win95 sau 98.
N-am zis ca e de ris.
Am intrebat ceva foarte serios.
Poate copilul lui este pasionat de poezie si-l doar la basca de claculatoare.
Poate ii plac calculatoarele, dar se joaca pe ele si atit, habar are mai departe, nu are pasiune ca altii.

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu e nimic vintage in legatura cu Pentium III - IV, sunt doar modele mai vechi de PC cu versiuni mai vechi de OS.
Vintage poti spune ca sunt PC-urile cu MS-DOS, 286-486, pe care puneai Norton Commander :) .

#36
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, depinde, dar deviem discutia.
Intel 486: Produced From 1989 to 2007
Intel Pentium III: Produced From early 1999 to 2003
Adica un Pentium III poate sa fie mai vintage decit un 486 ;)
Dar, cum ziceam, deviem.
Oricum, DOS e mult mai putin colorat si atragator  pentru un copil decit Windos 98.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate