Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exces de zel: A sunat la 112 pentru ca o ambulanta era sa "calce" pietonii

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcostl, on 22 ianuarie 2019 - 19:22, said:

S-ar putea sa constati ca chiar si-au cumparat certificat de handicap. Asta apropo de unul care spunea pe un topic ca in Romania oficial 1,8 milioane de oameni sunt handicapati...
Cunosc astfel de persoane, ca sa intre la facultate gratis si-au cumparat certificat de ti.gan, si ca sa aiba alte avantaje si-au cumparat certificat de handicapat. Mai stiu pe unii care si-au cumparat si certificat de revolutionar. Desigur toate pe nedrept, nefiind nici ti.gani nici handicapati nici revolutionari. Dar daca se cumpara la fel de usor ca legatura de patrunjel de ce sa nu cumpere, mai ales ca vin cu avantaje, cu loc de parcare VIP in fata intrarii in bloc, la mall, la hipermarket, bani gratis lunar de la stat, scutire de taxe si impozite, etc.
Si bineinteles persoane instarite, unele milionare in euro, ce si-ar fi permis taxa de facultate fara probleme, dar de ce sa nu cumpere un iPhone nou in fiecare an pe banii statului?
Total persoane cu dizabilități (copii+adulți) la 30.09.2018: 812.594
http://anpd.gov.ro/w...i/trimestriale/

#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostTruthHurts, on 22 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Vezi postul de deasupra ta, al lui pasilla. Este foarte clar.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSabinatu, on 22 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Total persoane cu dizabilități (copii+adulți) la 30.09.2018: 812.594
http://anpd.gov.ro/w...i/trimestriale/
Ceva nu e in regula :). In Australia sunt peste 4 milioane, cam 1 din 5 persoane.
https://www.and.org....statistics.html

#22
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Pe acolo esti clasificat ca handicapat si daca esti betiv, drogat, violator, pedofil, chel... de aici si numarul mare in statistici.
La noi apar doar aia INDEMNIZATI cu bani.

Din aia 4 milioane, 3 sunt clasificati ca handicapati ca au declarat ca au depresie, cum era ala de zbiera prin piata care incasa bani de la stat ca a fraudat sistemul si s-a declarat depresiv, si pentru asta primea indemnizatie lunara de handicap.
3 million Australians live with depression or anxiety. [3]

Edited by costl, 22 January 2019 - 19:58.


#23
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Motivul pentru care a sunat ala este cam stupid, mie mi se pare meritata amenda. Nu avea nicio urgenta.
Eu am sunat odata la 112 dupa ce am evitat in ultimul moment o caruta nesemnalizata intr-o noapte foarte intunecoasa. Mi-au facut legatura la Politie, astia mi-au multumit si au relocat un echipaj care statea prin alta parte sa-l opreasca pe ala cu caruta.
Nu am avut nicio problema cu ei. Ba chiar ala de pe masina m-a sunat direct pe mobil sa ma intrebe de locatia exacta, insa nu ne-am intalnit.

Interventia astuia e ridicola. Eu as fi trimis inregistrarea la Politie si Ambulanta

#24
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postpasilla, on 22 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Ceva nu e in regula Posted Image. In Australia sunt peste 4 milioane, cam 1 din 5 persoane.
https://www.and.org....statistics.html
Si dupa mintea ta chiar poate suferi de handicap 1/5 din populatia unei tari?

Asta e doar inconstienta scaparii de sub control a psihiatriei(a fost vreodata sub control oare?) si obsesia sever retardata cu political correctness-ul impins la extreme(e mai bine pentru handicapatii reali daca tot mai multe persoane sunt etichetate handicapate - chiar daca nu sunt, ca asa nu-s aia reali la fel de "minoritari")

#25
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Ca tot e subiectul cu handicapul, eu am handicap fizic real, insa mi-au spus in fata ca daca vor sa ma clasifice oficial trebuie sa contribui... nu am contribuit asa ca sunt doar cu handicap in fapt, dar in hartii nu.
Asta e sistemul, vrei sa incasezi trebuie sa imparti. Rar unul care obtine pe drept recunoasterea oficiala, in rest doar pe baza de contributie.

Si ca sa vezi ca exista un Dumnezeu, copilul nenorocitului care mi-a spus in fata ca trebuie sa contribui a murit anul trecut... Posted Image

Edited by costl, 22 January 2019 - 20:05.


#26
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postpasilla, on 22 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Ceva nu e in regula Posted Image. In Australia sunt peste 4 milioane, cam 1 din 5 persoane.
https://www.and.org....statistics.html
Mama lor de asistați sociali! Ar trebui scoși măcar la dat zăpada de pe trotuare!

View Postcostl, on 22 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Pe acolo esti clasificat ca handicapat si daca esti betiv, drogat, violator, pedofil, chel... de aici si numarul mare in statistici.
La noi apar doar aia INDEMNIZATI cu bani.
Am postat pentru că mi s-a părut aiurea să spui că sunt 1,8 milioane, când îți lua 2 minute să verifici.

On topic, consider că inițiatorul greșește. Vă amintiți de cocalarul din Iași care a luat aproape 20 de ani de pușcărie pentru că a omorât doi oameni într-un accident auto?
https://www.ziarulde...ot--184864.html

Din câte am citit, a contat foarte mult faptul că au fost mai multe apeluri la 112, căci imbecilul gonea de câteva ore prin oraș, fiind cât pe ce să calce niște pietoni pe trecere.
Datorită apelurilor la 112 procurorii au putut să-l încadreze corect la omor calificat.
Dacă nu erau acei „pârâcioși” scăpa cu siguranță cu ucidere din culpă și i se dădea o pedeapsă cu suspendare.

#27
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostSabinatu, on 22 ianuarie 2019 - 20:05, said:


Am postat pentru că mi s-a părut aiurea să spui că sunt 1,8 milioane, când îți lua 2 minute să verifici.
Am luat de buna cifra individului care insista ca asa este.
Nu iti ia 2 minute, la cat de proaste sunt siteurile institutiilor iti ia o ora si sa afli unde au sediul... sunt facute special incurcate si greu de gasit informatii concrete.

Nici acum nu m-am uitat pe acolo, sa deschid toate linkurile alea pana gasesc cifra... mai bine cred ca sunt 1,8 milioane, suna mai reala cifra oricum.

#28
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcostl, on 22 ianuarie 2019 - 20:09, said:

Nu iti ia 2 minute, la cat de proaste sunt siteurile institutiilor iti ia o ora si sa afli unde au sediul... sunt facute special incurcate si greu de gasit informatii concrete.

Nici acum nu m-am uitat pe acolo, sa deschid toate linkurile alea pana gasesc cifra... mai bine cred ca sunt 1,8 milioane, suna mai reala cifra oricum.
Bă, dar leneș mai ești! Posted Image
http://anpd.gov.ro/w...-III-2018-1.pdf

Na, că ți-am muiat eu posmagii.

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postvalitudor, on 22 ianuarie 2019 - 19:54, said:

Motivul pentru care a sunat ala este cam stupid, mie mi se pare meritata amenda. Nu avea nicio urgenta.
Eu am sunat odata la 112 dupa ce am evitat in ultimul moment o caruta nesemnalizata intr-o noapte foarte intunecoasa. Mi-au facut legatura la Politie, astia mi-au multumit si au relocat un echipaj care statea prin alta parte sa-l opreasca pe ala cu caruta.
Nu am avut nicio problema cu ei. Ba chiar ala de pe masina m-a sunat direct pe mobil sa ma intrebe de locatia exacta, insa nu ne-am intalnit.

Interventia astuia e ridicola. Eu as fi trimis inregistrarea la Politie si Ambulanta
si tu ce mare urgenta ai avut...
urgenta era daca intrai in caruta
trebuia sa fii amendat.

#30
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostMembruAnonim, on 22 ianuarie 2019 - 18:51, said:


Subscriu. Romanul are o durere in pla cand vine vorba spiritul civic. Romanul intoarce privirea si spune : "Nu e treaba mea".
de asta merge asa de bine tara....din pacate asa e....

#31
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostSabinatu, on 22 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Din câte am citit, a contat foarte mult faptul că au fost mai multe apeluri la 112, căci imbecilul gonea de câteva ore prin oraș, fiind cât pe ce să calce niște pietoni pe trecere.
Datorită apelurilor la 112 procurorii au putut să-l încadreze corect la omor calificat.
Dacă nu erau acei „pârâcioși” scăpa cu siguranță cu ucidere din culpă și i se dădea o pedeapsă cu suspendare.
Nu exista nicio legatura intre criminalul ala si soferul ambulantei. Ambulanta nu acorda prioritate pietonilor avand o viteza de 5 km/h, animalul ala trecea cu 200 km/h pe culoare rosie sau printre pietoni. Serios, care era urgenta? Politistii aia se puteau uita si dupa 5 minute la fil, si dupa 2 ori, si dupa 3 saptamani. Era fix acelasi lucru

View Postsilesax, on 22 ianuarie 2019 - 20:12, said:

si tu ce mare urgenta ai avut...
urgenta era daca intrai in caruta
trebuia sa fii amendat.

LOL. Eu nu mai aveam nicio urgenta, insa poate veneai tu si nu scapai... Pentru tine am facut-o

#32
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostSabinatu, on 22 ianuarie 2019 - 20:12, said:

Bă, dar leneș mai ești! Posted Image
http://anpd.gov.ro/w...-III-2018-1.pdf

Na, că ți-am muiat eu posmagii.
Sa traiesti, ca si asa stau prost cu dintii.
Crestere spectaculoasa, in 12 ani crestere de 60% a beneficiarilor... se vand bine certificatele vad.
Si surpriza, pe locul doi sunt handicapatii care declara ca au depresie :D

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cel in cauza a facut o pentru pietonii următori, de ce consideri amendarea lui un lucru bun?

#34
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postsilesax, on 22 ianuarie 2019 - 20:21, said:

si cel in cauza a facut o pentru pietonii următori, de ce consideri amendarea lui un lucru bun?

O faci din spirit de contrazicere, nu-i asa?

Din filmarea aluia nu reiese ca ambulanta ar fi calcat pietonii pe orice trecere de pietoni. Sincer sa fiu, pietonii aia nu au fost absolut deloc in pericol. Probabil i-a vazut si a anticipat corect ca nu-i va pune in pericol, asadar a evitat sa franeze brusc.
Desi nu-mi sta in fire sa fortez in felul asta trecerile de pietoni, uneori (din fericire foarte rar), mi se mai intampla sa trec cand un pieton calca trecerea de pietoni. Daca as fi prins de politie mi-as asuma fara probleme vina, dar asta nu ma face un criminal asa cum este idiotul ala din Iasi care a spulberat Dacia aia.

Revenind: in cazul ambulantei nu este niciun indiciu ca la urmatoarele treceri ala ar fi calcat pietonii, in cazul meu era aprope o certitudine ca acea caruta ar fi ramas nesemnalizata si dup 10 m, 100 m, sau 10 km. Este o diferenta in siguranta traficului

Edited by valitudor, 22 January 2019 - 20:28.


#35
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Pai daca asa sta treaba, hai sa devenim politisti sub acoperire. Bonus,la 15 filmari "corecte", trimise catre politie, sa ni se stearga punctele de penalizare (daca avem).
Unii (chiar si prieteni de-ai mei)  si-au facut o meserie din asta. Le-am spus-o pe fata. S-au suparat. Asta e.

Edited by Rhesus, 22 January 2019 - 20:31.


#36
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postvalitudor, on 22 ianuarie 2019 - 20:18, said:

Nu exista nicio legatura intre criminalul ala si soferul ambulantei. Ambulanta nu acorda prioritate pietonilor avand o viteza de 5 km/h, animalul ala trecea cu 200 km/h pe culoare rosie sau printre pietoni. Serios, care era urgenta? Politistii aia se puteau uita si dupa 5 minute la fil, si dupa 2 ori, si dupa 3 saptamani. Era fix acelasi lucru



LOL. Eu nu mai aveam nicio urgenta, insa poate veneai tu si nu scapai... Pentru tine am facut-o
Chiar nu te înțeleg. Păi urgența în cazul ambulanței e la fel ca cea cu căruța nesemnalizată.
Ce-ai fi zis dacă ți-ar fi dat amendă că i-ai deranjat, că doar căruța nu produsese nici un accident?
Dacă individul băga căruța în ogradă până să ajungă poliția, de exemplu?

Am făcut paralela cu cocalarul din Iași pentru că, dacă nu s-ar fi sunat anterior accidentului la 112, nemernicul scăpa ieftin.

View Postcostl, on 22 ianuarie 2019 - 20:19, said:

Sa traiesti, ca si asa stau prost cu dintii.
Crestere spectaculoasa, in 12 ani crestere de 60% a beneficiarilor... se vand bine certificatele vad.
Si surpriza, pe locul doi sunt handicapatii care declara ca au depresie Posted Image
Probabil creșterea se datorează faptului că am intrat în UE, poate sunt alte criterii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate