Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce android cere din ce in ce mai multa memorie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Pai bine, pe acelasi principiu, si paginile de internet au devenit extrem de incarcate, adica consuma mult mai multe resurse la incarcare fata de acum 8 ani. Si asta contribuie la ingreunarea functionarii telefoanelor vechi.

#38
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostPololica, on 23 ianuarie 2019 - 16:05, said:

.................
E o oarecare direciva implicita prin care producatorii, alaturi de Android, fac schimbarea de telefoane la un anumit interval.

Nu de android ( e open-source) ci alaturi de google (publicitate si magazin).
Cine foloseste aplicatii din alte surse (gratis) nu are nevoie de atat de multa memorie.

Edited by breitner, 23 January 2019 - 16:28.


#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru majoritatea Android=Google (desi dezvoltatorii sunt Google si Open Handset Alliance).

E ca si cum am zice Dacia, dar, de fapt, decidentul e Renault.

#40
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Majoritatea e comoda (si neinformata).
Si apoi vreti sa inchida fabricile cei aprox. 50 din consortiu?

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttiestodj20, on 23 ianuarie 2019 - 15:28, said:

Nu e nevoie neaparat de multa memorie.

De exemplu, am un LG Optimus Black aparut prin 2011, cred ca are 512 MB ram.
I-am pus eu android 4.0.4, adica maximul suportat si inca functioneaza, cu tot cu cateva aplicatii, youtube, facebook. Ma refer, evident, la variantele lite ale aplicatiilor.

Insa daca vrei sa vorbesti la telefon este inca bun.
Este o diferenta mare intre "functioneaza" si "iti ofera o experienta care nu te face sa-l dai de pereti in fiecare secunda" :lol:

View PostPololica, on 23 ianuarie 2019 - 16:30, said:

Pentru majoritatea Android=Google (desi dezvoltatorii sunt Google si Open Handset Alliance).

E ca si cum am zice Dacia, dar, de fapt, decidentul e Renault.
That's a very good joke. Am ris bine :first:

#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Asa e, functioneaza doar, nu  ofera o experienta deloc placuta. Nu il folosesc deloc, insa l-am pastrat. Folosesc un S8 care e OZN pe langa Lg-ul ala Posted Image .

#43
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Pentru ca este un OS prost optimizat!

#44
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Am scris si am sa reiau, poate se intelege.
1. Nu Androidul in sine e cel ce solicita mai multa memorie, ci multitudinea de aplicatii si functii ale acestora.
2. Sunt doua memorii cel putin, RAM si stocare interna. RAM-ul e necesar rularii aplicatiilor, cel intern, stocarii de date. Asadar, instalezi multe aplicatii, vrei sa ai nu stiu ce teme, emoticoane la acestea, ei bine ai nevoie de spatiu de stocare.
Daca vrei sa rulezi chestii complexe in acelasi timp ai nevoie de RAM.
3. Android-ul evolueaza, adauga in framework tot felul de chestii noi, oamenii le vor, deci opteaza spre upgrade, nimeni nu-i obliga, pot folosi in continuare ceea ce au.
4. Hardware-ul evolueaza si el, costurile devin putin mai ieftine, placutele de memorie se miniaturizeaza si cresc in capacitate, insa perifericele, in special camerele, ecranele, fac ca dispozitivele sa fie mai scumpe.
Intr-un final, pretul unui telefon/tableta nu e reflectat de Android, ci de suma costurilor care le au hardware-ul si software-ul proprietar, poate si ceva marketing.
Astfel ca daca ar fi posibil ca modelele sa ramana din punct de vedere hardware aceleasi, doar daca de la an la an ar varia doar memoria, pretul acestora ar scadea.

#45
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postsenzanome, on 23 ianuarie 2019 - 19:18, said:

Pentru ca este un OS prost optimizat!

Desigur, ştim cu toţii că Android-ul lansat acum 8 ani e la fel ca cel de azi...Posted Image

#46
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am folosit începând din 2006 smartphone-uri cu sisteme de operare ca Symbian, Android, Windows mobile și iOS. Mie personal, Android-ul mi se pare cel mai slab OS dintre cele patru. Într-adevăr, Android-ul a evoluat. Dar tot nu este la fel de bine optimizat ca iOS-ul. Pana la urma la un smartphone contează experiența de utilizare, iar experiența de utilizare la smartphone-utile cu Android nu a fost una prea grozava pentru mine.

#47
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Sa nu ne indepartam totusi despre subiectul discutiei.
Comparatia dintre sistemele de operare e o alta discutie.
Android-ul, ca experienta pura, pe dispozitivele din gama Android One sau Google Pixel sunt relevante, caci in alte cazuri sunt de fapt versiuni customizate de catre producatorii telefoanelor reapective ce sunt direct raspunzatori de optimizarile ce le fac, iar din pacate unele nu sunt dintre cele mai reusite.
Asadar, sa revenim la discutia initiatorului despre memoria folosita de Android.

Edited by Ciubex, 24 January 2019 - 00:00.


#48
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
Exista programul Android Go - care e bine optimizat pentru telefoanele cu 1GB de RAM.

#49
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsenzanome, on 23 ianuarie 2019 - 20:47, said:

iar experiența de utilizare la smartphone-utile cu Android nu a fost una prea grozava pentru mine.
Poate pentru că ai folosit telefoane cu un skin foarte heavy sau telefoane mai vechi de 2015. Încearcă un Android mai contemporan sa vezi că multe s-au schimbat în bine.

Ca o paralelă, și eu am folosit Symbian, Windows Phone 8.1 și Windows 10 Mobile și nici nu le-aș putea compara cu Android, care-i total altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate