Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

De ce android cere din ce in ce mai multa memorie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am repus de curand in functiune un tel putin mai vechi cu 1GB RAM. Daca inainte mergea brici cu cele cate aplicatii instalate (mess lite, Whatsapp, Firefox) cu Android 5, dupa ce i-am facut update-ul la Android 6 care a aparut intre timp performantele au scazut vizibil si am pierdut si posibilitatea de screen mirror cu Miracast (merge doar Chromecast). A mai primit un update imediat dupa care l-a mai stabilizat dar cel putin pe tel asta, trecerea de la 5 la 6 a fost un pas inapoi dtpdv. Am facut al doilea update doar pt ca ma gamdeam ca mai rau nu are cum sa mearga. De acum nu mai fac update-uri majore daca aplicatiile si SO functioneaza bine. Cel putin nu la tel iefine.

#20
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbreitner, on 22 ianuarie 2019 - 17:51, said:

[...]

Adica tie iti trebuie 4 Gb RAM pentru pokemon cand iOS si WM 10 se descurca cu 1 (unele chiar si cu 0,5)?
Nu am zis ca imi trebuie 4GB RAM. Am device android cu 2GB RAM care inca merge destul de bine. Este vorba de o tableta.
Am zis 4GB RAM pt ca asta este trendul la ora actuala,
In privinta lui WM 10 hai sa-l uitam....adio suport. Iar IOS vad ca si el deja a trecut la nivelul cu 3-4 GB RAM...deci.....despre ce vorbim?

#21
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru ca s-a umplut cu multe prostii si functii inutile, o sa folosesc Android 4.4 forever, l-am rootat, l-am tunat, am eliminat tot ce nu imi trebuie, consuma doar 270 MB de memorie, am pe el tot ce am nevoie.

#22
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Ideea cerutului din ce in ce mai multa memorie a deviceului este doar una din parghiile prin care sa fii fortat sa-ti reinnoiesti compulsiv deviceul.

Uite un rezumat cu clasificare (in care includ si tematica topicului) si a altor metode de fortare a omului sa cumpere dupa cum canta anumiti banditi:

Metode de fortare hardware:
-Cerutul de catre aplicatii a din ce in ce mai multa memorie dar si procesor mai puternic, capacitati de stocare mai mari;
-Proiectarea speciala a componentelor de asa maniera incat sa colapseze mai repede (se poate remarca la placile de baza, unde condensatorii electrolitici, ce sunt piese sensibile la caldura, sunt pusi special in curentul de aer fierbinte rezultat din ventilatia procesorului);
-Introducerea de obicei in imprimante a unui cip ce sa o faca inutilizabila dupa un numar de copii dictat de producator;
-Folosirea in constructia deviceurilor de asamblari nedemontabile care in cazul insistentelor de a fi inlocuite creaza pagube mari, ce sa convinga utilizatorul sa ia lucruri noi;
-Pretul ridicat al pieselor de schimb, dar si greutate in procurarea lor;

Metode software:
-Uciderea unui SO vechi prin fabricarea in mod fortat de aplicatii ce nu mai ruleaza sub acesta; Imposibilitatea functionarii softurilor multimedia sub SO vechi (cu toate ca aceleasi aplicatii merg daca sunt puse sub SO "noi" - de obicei vizionarea filmuletelor);
-Taierea updateurilor
-Modificarea artificiala a formatelor fiserelor (exemplu in Word, trecerea fortata de la *.doc la *.docx);
-Fortarea updateurilor (stiti ca sub Win10 nu se pot opri, cam la fel si sub Android), SO devenind in timp obez, facand deviceul practic inutilizabil;

Adevarul cam este ca sistemul capitalist este cel ce a facut lumea sa progreseze pana acum. Capitalismul este insa un sistem imoral, detestat in masa chiar de multi din adeptii sau de utilizatorii sai. Capitalismul este practicat de obicei cu entuziasm in tinerete - vezi cazul lui Bill Gates ce in tinerete a creat prin Microsoft softuri relativ bune si populare, ce au incantat generatii intregi. Din pacate, la batranete multi capitalisti sa transforma in niste comunisti monopolisti  jalnici, ce nu vor sa mai folosesca inovatia si innoirea adevarata ca forma de obtinere a profitului ci tertipurile de mai sus pentru a mima innoirea, aceasta mimare nefiind altceva decat fortarea utilizatorilor in a cumpara "lapte proaspat", ce nu este altceva decat lapte usor cosmetizat si dat drept proaspat dupa ce de fapt a fost muls tot de la vacile lor, devenite intre timp batrane si senile.

As incheia cu ideea ca-mi reinnoiesc aparatura dupa necesitati si nu dupa cum mi se sugereaza. Este evident ca nu voi ramane vesnic la SO-ul tineretii mele ca Windows 95 sau XP, insa inlocuirea unei imprimante laser in situatia in care listez foarte rar, si care comparabil cu una noua nu face diferenta decat ca viteza de listare (lucru ce nu ma afecteaza) o vad total contraproductiva. Si uite ca totusi banditii cauta continuu tertipuri sa forteze genul acesta de inlocuiri.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View Postferibalint, on 22 ianuarie 2019 - 17:46, said:

Android nu cere mai multa memorie, vezi ca telefoanele lor merg bine mersi cu 4GB RAM.
4GB ram e mult deja, vorbim de 1-2GB si intr-adevar se descurca bine caci e scalabil.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru ca programatorilor de azi nu le pasa de memorie pina cind nu ramin fara. Si cum producatorii nu au altceva de oferit de la un model la altul decit memorie, coruri sau niste pixeli, toate absolute inutile daca programatorilor nu li s-ar rupe banana, acest trend va continua la infinit. Peste 20 de ani o sa stea in stand by cu 50 de giga ocupati cu cacat...

#25
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 28.12.2008
Nu văd care e problema cu memoria RAM. Până una alta găseşti telefoane cu 4 GB RAM începând de la ~800 lei şi se termină la 4000+ (de ex. Google Pixel 3 XL).

Văd că s-a adus în discuţie eelo, SailfishOS...Posted Image Cine naiba foloseşte aşa ceva? Iar Windows 10 Mobile bate spre 0 barat ca importanţă pe piaţa telefoanelor în 2019.

Edited by driftking91, 22 January 2019 - 19:29.


#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postandreic, on 22 ianuarie 2019 - 19:23, said:

4GB ram e mult deja, vorbim de 1-2GB si intr-adevar se descurca bine caci e scalabil.
Pai tocmai am scris mai sus ca am tableta cu 2GB RAM care se descurca inca bine.
Tot asa si la PC-uri cu Windows...hai sa vedem care este minimul de RAM pt a functiona bine un W10 sau chiar W7. Vezi jocurile care solicita din ce in ce mai mult RAM....

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbreitner, on 22 ianuarie 2019 - 19:05, said:

Comentariile mele se bazeaza pe date tehnice!
Ale tale sunt doar despre ce pareri ai tu despre altii!
Esti suparat ca te-am desconspirat si te "ocupi" de ceva la care nu te pricepi?
Daca asa crezi ca eu sunt suparat....gresesti. Esti tu suparat pt ca....... si ma opresc.
In privinta ocupatiei... ca tot vad ca te legi de asta,  este mai mult onorific pt ca nu mai am timp asa de forumuri ca inainte. Si pt cultura ta generala pe vremuri...chiar aveam activitate pt diferite tutoriale la diferite marci de telefoane cu android.
Asa ca te rog frumos, nu mai este cazul sa-mi amintesti de fiecare data ca sunt moderator pe un alt forum.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Ideea de baza este ca diferitele SO-uri, s anu fie revers compatibile. Pentru a tine pasul cu schimbarile, aplicatiile se actualizeaza, toti cu gandul la clientul de azi si maine. Cel de ieri, care de multe ori este acelasi, fiind ignorat.
Android cere mai mult, cu fiecare versiune, pentru ca este creat gurmand si pentru ca ne place sa avem multi giga acolo, pentru Facebook.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Memoria RAM e necesara din ce in ce mai mult, pentru ca utilizatorul vrea din ce in ce mai multe sa faca in acelasi timp.
Totodata prin faptul ca se mareste memoria disponibila ajuta la pastrarea energiei, caci nu se consuma resursele necesare reinitializarii proceselor.
Nu va raportati numai la nevoile voastre, ci incercati sa faceti o medie a nevoilor celorlalti. Telefoanele mobile nu mai sunt demult privite ca dispozitive pentru apeluri telefonice, aceasta funcite a ajuns sa fie cel mai putin utilizata astazi.
Acum pe primele locuri in utilizarea telefoanelor sunt alte, consumul de continut multimedia, jocuri, social media,browsing.
Utilizatorii vor functionalitati mai multe, mai complexe, necesand mai multa memorie si tot asa.
Asta e general valabil, inclusiv pentru PC-uri.

Edited by Ciubex, 22 January 2019 - 23:36.


#30
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
IPhone-ul cere mult mai putine putine resurse hw decat androidul si poate fi folosit ani la rand fara sa fie ingreunat vizibil de noile versiuni de iOS dar culmea e ca astia (adeptii marului muscat) se calca-n picioare cu fiecare ocazie pentru a pune mana pe noul model anual chiar daca poate unii dintre ei sunt rupti in cwr de foame...
Mda, sclavii perfecti Posted Image

Edited by Disstrack, 23 January 2019 - 00:45.


#31
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Statistic, probabil cei de pe android schimba telefoanele mai des decat cei pe ios, prin simplul fapt ca iphone apar odata pe an, in schimb tel android sunt multe si apar pe tot parcursul anului. Stiu persoane care iau primavara noul S, apoi trec la noul huawei, poate apoi si vreun 1+ si apoi iarasi noul S anul urmator. Nu cred ca oamenii se manifesta complet diferit, ca obiceiuri de upgrade, doar dupa cum au ios sau android.
Cei ce vor sa faca upgrade, o vor face, indiferent ca au android sau ios. Cei ce nu vor, nu o vor face. Sunt destule persoane care stau cu un model vechi de iphone, chiar daca si-ar permite un model mai nou. La fel si cu android.

#32
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Deoarece fiecare producator umple telefonul/tableta cu o groaza de prostii inutile care nu se pot dezactiva/dezinstala. Degeaba am 6gb daca jumate' sunt ocupati deja de sistem si aplicatiile inutile venite din fabrica. Daca mai instalez si eu ceva aplicatii si 6gb devin prea putin.

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbreitner, on 22 ianuarie 2019 - 17:51, said:

Nu neaparat (e "construit" pentru profit).


Un android de (ex.) nokia nu functioneaza pe LG!



Adica tie iti trebuie 4 Gb RAM pentru pokemon cand iOS si WM 10 se descurca cu 1 (unele chiar si cu 0,5)?


Hai sa nu bagam Windows in discutie. Windows a cam fost bagat la apa si de Android, nu doar lipsa celor de la Microsoft de a dezvolta (prin marketing) nevoile utiliatorilor (prin adaugarea de aplicatii).

Ontopic: cum au mai zis si colegii: schimbarea aparatului la aproximativ 2 ani prin imbatranira artificiala a dispozitivului.

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostDisstrack, on 23 ianuarie 2019 - 00:31, said:

IPhone-ul cere mult mai putine putine resurse hw decat androidul si poate fi folosit ani la rand fara sa fie ingreunat vizibil de noile versiuni de iOS dar culmea e ca astia (adeptii marului muscat) se calca-n picioare cu fiecare ocazie pentru a pune mana pe noul model anual chiar daca poate unii dintre ei sunt rupti in cwr de foame...
Mda, sclavii perfecti Posted Image
Stai tu linistit ca nici unu din aia care-si schimba aifoanele nu e rupt in cur de foame, chiar exista oameni pentru care sa-si schimbe aifonu anual nu e mare scofala. De fapt sint o gramada care-si schimba masinile anual, aia tot sclaveti sint? Mi-ar placea sa fiu un asemenea sclav :lol:

#35
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Nu e nevoie neaparat de multa memorie.

De exemplu, am un LG Optimus Black aparut prin 2011, cred ca are 512 MB ram.
I-am pus eu android 4.0.4, adica maximul suportat si inca functioneaza, cu tot cu cateva aplicatii, youtube, facebook. Ma refer, evident, la variantele lite ale aplicatiilor.

Insa daca vrei sa vorbesti la telefon este inca bun.

Attached Files


Edited by tiestodj20, 23 January 2019 - 15:37.


#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Orice telefon e bun pentru telefonie, buba vine cand vrei aplicatii.

La fostul loc de munca aveam (pleava) telefoane Vodafone Smart 7 mini, cu 512 MB RAM si 4 GB hard si Android 5. Iti dai seaman ca, in momentul in care le cuplam la WiFi si isi facea update-urile, trebuia sa dezinstalez in aplicatii (gen MyVodafone, Cinemagia, etc), nu?  Buba e ca de fiecare data actualizarile cresc spatiul ocupat (atat prin ram, cat si prin "hard"). E o oarecare direciva implicita prin care producatorii, alaturi de Android, fac schimbarea de telefoane la un anumit interval.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate