Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Doresc sa deschid o sala de jocuri PS4

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Buna ziua! Doresc ca in viitorul apropiat sa deschid o sala de jocuri PS4 atat casual, dar mai mult intentionez sa organizez concursuri. Doar casual este faliment direct, toti avem unitati acasa. Planul e facut, strategia o am, problema tine de legalizare si anume ...

1. In ce conditii pot folosi jocurile achizitionate spre a le folosi in incinta salii, dat fiind faptul ca din ce am citit, achizitionarea acestora este doar pentru uz personal!? Practic, din informatiile ce le am, pot folosi jocurile atata timp cat nu cer bani clientilor sa le joace. Cum functioneaza celelalte sali deoarece nu am posibilitatea sa intreb pe nimeni, mai ales ca la mine in oras nu mai exista o astfel de sala. In cazul jocurilor casual, evident voi percepe o taxa/ora. Mai pe scurt, ce trebuie sa indeplinesc pentru a "vinde" acest serviciu?

2. In cazul concursurilor, doresc sa percep taxa de inscriere impartita in doua astfel: Taxa ce intra in fondul de premiere si taxa salii ptr. organizare. In ce conditii am voie sa fac asta? Am nevoie de autorizatie separata pentru a putea percepe aceste taxe si a oferi premii in bani?

3. Intentionez sa stabilesc programul de functionare in intervalul 16 - 24 astfel incat sa limitez la maxim numarul de angajati si sa evit orele moarte cand toata lumea este la munca/scoala ... oamenii seara vor sa se relaxeze. Totusi, fiind o sala de jocuri PS4, voi avea si minorii acces in sala, avand (evident) acces doar la jocuri ce permit a fi jucate in conformitate cu varsta lor. Dar, din cate stiu, acestia pot avea acces doar pana in ora 22. Imi puteti confirma acest lucru?

Cam acestea ar fi nelamuririle mele. Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns daca se poate.

O zi frumoasa!

PS: Imi cer mii de scuze daca nu am postat unde trebuie.

Edited by MrSilviu, 22 January 2019 - 15:44.


#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
In cazul tau mai sunt si cei care au locuri de joaca pentru copii. Ultima data cand am fost cu pustii mei aveau si console PS4. Intreaba si pe cineva de acolo, daca ai vreo conexiune.

#3
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Daca mergi pe ideea ca minorii nu au voie sa joace anumite jocuri si sa-i dai afara la ora 22=faliment direct.

#4
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Ehhh, ma refer strict la ce tine de lege. Iti dai seama ca nu stau sa le interzic un gta sau altceva. Dar faza cu ora. In caz de un control dupa ora 22, pot fi tras de urechi in cazul in care sunt minori in sala?

Cat despre locurile de joaca, da, stiu ce zici, dar ei ofera accesul la PS in acelasi pret achitat pentru accesul in locul de joaca. Nu se percepe taxa suplimentara, cel putin nu unde stiu eu si am intrebat.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
In Constanta doar ce s-a inchis o Sala Xbox gaming
Ghici de ce ?
Exact - clientela ... canci

Nu s-au scos banii pe investitie

#6
grc9sx

grc9sx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2019
Mai degraba ti-as recomanda  sa deschizi o  sala de Xbox, iesi mai ieftin la cheltuieli  si castigi mai mult.

Edited by grc9sx, 22 January 2019 - 16:16.


#7
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MrSilviu, on 22 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Ehhh, ma refer strict la ce tine de lege.
Legea? Pai prevede legea ceva?

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Cu minorii n-am habar. Dar vezi cum sta treaba cu asociatie,club privat. Cu membri cotizanti zilnic,lunar! Gasesti tu o formula.  Care club face tombole ca sa-si premieze vedetele.  Daca stii italiana cauta cu se mananca: circolo privato.  Cam asa sant discotecile(printe altele).  Si nu poate intra oricine,membri cotizanti verificati la intrare.   Adica nu iei bani pe ora iei pe legitimatia de membru.  Ceva cam cum e la sali fitness, mergi pe abonamente!  Si parca si taxe mai mici!!

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Salile de jocuri faceau protit cat timp clientela avea acasa junghiuri care nu se miscau bine si aveau bani de mers la sala sa se joace "calumea". Eu nu cred ca se mai face profit cu asa ceva mai ales ca trebuie sa ai totul cu licente etc...

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Naijax, on 22 ianuarie 2019 - 16:14, said:

In Constanta doar ce s-a inchis o Sala Xbox gaming
Pai e una la mall-ul Vivo!, care merge bine-mersi, ma rog nu e chiar sala, sunt niste canapele acolo la intrare cu televizoare si Xbox-uri 360, locatia e ideala, cand vin parintii sa faca cumparaturi, ii lasa pe aia mici sa se joace, ca ei sa poata sa viziteze magazinele si sa cumpere in voie.

#11
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Si la mine in oras s-a inchis ultima sala anul trecut, dar nu reusesc sa dau de proprietar sa vb. cu el. Sunt constient ca toti au sisteme acasa si ca treaba asta mergea in anii 2000, dar incerc sa fac ceva diferit de pierdut timpul.

Este un pub in oras, deschis in urma cu 1an si cv. La fel si omul, stia ca sunt si altele si sunt aproape goale ca preturi, ca concurenta, ca detalii. Acum localul lui e top si restul usor, usor au inchis. Omul a facut ceva diferit ce a atras clientela, se simt bine acolo, chiar si eu sunt client, este un local select si preturi nu chiar mici, dar totusi e plin pana la ora 22 cand inchide.

Sunt pasionat de PS si pe el vreau sa ma axez. Doar atat! 5-6 unitati cu o medie de functionare de 5h/8 fiecare, plus consumatie la bar, calculat la luna estimez un profit net de aproape 2 salarii minime brute. Nu-i mult, dar e ceva si cu timpul vedem.

Acum daca este cineva care poate sa-mi raspunda la intrebari, as fi recunoscator 😁

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu mai intra nici dreacu într-un internet cafe

De ce ar da cineva 5-10 lei sa se joace ?

Acum se găsesc jocuri la reducere pe toate gardurile

S-a dus demult vremea internet cafeurilor.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MrSilviu, on 22 ianuarie 2019 - 16:45, said:

Si la mine in oras s-a inchis ultima sala anul trecut, dar nu reusesc sa dau de proprietar sa vb. cu el. Sunt constient ca toti au sisteme acasa si ca treaba asta mergea in anii 2000, dar incerc sa fac ceva diferit de pierdut timpul.

Este un pub in oras, deschis in urma cu 1an si cv. La fel si omul, stia ca sunt si altele si sunt aproape goale ca preturi, ca concurenta, ca detalii. Acum localul lui e top si restul usor, usor au inchis. Omul a facut ceva diferit ce a atras clientela, se simt bine acolo, chiar si eu sunt client, este un local select si preturi nu chiar mici, dar totusi e plin pana la ora 22 cand inchide.

Sunt pasionat de PS si pe el vreau sa ma axez. Doar atat! 5-6 unitati cu o medie de functionare de 5h/8 fiecare, plus consumatie la bar, calculat la luna estimez un profit net de aproape 2 salarii minime brute. Nu-i mult, dar e ceva si cu timpul vedem.

Acum daca este cineva care poate sa-mi raspunda la intrebari, as fi recunoscator ��

ar merge ce zici tu....dar, cum ai zis, daca organizezi competitii, cu premii, cu reclame (sa chemi jucatori cunoscuti, streameri), destul de greu :)....si scump...astia castiga o gramada de bani din gaming.

Si ghici cine are timp sa se joace :)...xd...exact cine nu are bani....adolescentii

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
OK
Strict la subiect
Pentru utilizare console+jocuri trebuie sa te adresezi ORDA pentru autorizarea/licentierea necesara
Bineinteles ca mai intai trebuie sa deschizi firma pentru care ai nevoie de codul CAEN 9329
Dai o bere  Posted Image

#15
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
zzhunt - Nu este internet cafe si da, ai dreptate, nu da nimeni banii astia sa se joace. Dar nu asta-i scopul, nu asta vreau sa fac :) E faliment curat ... alta-i combinatia.

jimi91 - nu am treaba cu jucatori cunoscuti, nu planuiesc sa fac asta in viitorul apropiat. Totul este la nivel local. La inceput ma bazez pe curiozitate, apoi o sa ma asigur ca se vor intoarce chiar daca o sa fie ultimul lucru pe care o sa-l fac 🤣 Lasand gluma ... cum am spus, planul este facut, dar sunt 3 chestii pe care le-am prezentat la care nu a stiut nimeni sa-mi ofere un raspuns concret.

Si repet pentru cei ce au in cap faptul ca vreau sa fac internet cafe ... Nu fac internet cafe si nici sala strict sa vii sa stai cu gamepadul in mana si doar sa te joci. E faliment curat, stiu, deci hai sa nu discutam despre asta 😁 Mersi!

Naijax - Saru'mana! Mi-ai dat o directie si voi analiza. Dau o naveta si un card de acces cu un total de 10h la consola daca reusesti sa ma faci la un PES 🤣 Iar pentru informatie, eu voi alege o echipa slaba 😁 ... toate astea dupa ce deschid 🤣

#16
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Dar tu pe Sony i-ai intrebat daca sunt de acord cu chestiile astea ? Consolele Sony vin cu licenta de "home entertainment" si nu "public entertaiment" sau "public exhibition".
Jocurile de pe consolele Sony sunt licentiate a fi doar pt uz personal.Nu ai voie conform licentei sa imprumuti, inchiriezi jocul altor persoane nici gratis nici contra cost.
Asta specifica licentele de jocuri.

Uite ce zice Sony :
"GRANT OF LICENSE.  The Software is licensed to you, not sold.  After the authorized release date, Licensor grants to you a limited, non-exclusive license to use the Software for personal use on your PlayStation® system. For PlayStation 4 Software only, Licensor also grants to you a limited, non-exclusive license to use the share button to replicate or stream the Software’s audio and video output to third-party services supported by the PlayStation®4 system where the Software permits use of the Share button and where Licensor has the rights to permit you to record, edit and share the Software’s content."
Mai multe aici : https://www.playstat...oftwarelicense/

Cel mai bine ar fi sa intrebi parerea celor de la Sony Romania si ORDA .

Edited by BraviaAmpero, 22 January 2019 - 18:05.


#17
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Ok, inteleg. Dar cei de prin mall'uri? Restul salilor din tara asta care inca activeaza? Care-i combinatia? 🤔
O portita acolo sigur este ...

Edited by MrSilviu, 22 January 2019 - 18:09.


#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 MrSilviu, on 22 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Ehhh, ma refer strict la ce tine de lege.

Legal nu ai voie .. vezi ce scrie pe cd-uri. Daca nu stii, iti zic eu :"a nu se folosi in scopuri comerciale"

Quote

Ok, inteleg. Dar cei de prin mall'uri? Restul salilor din tara asta care inca activeaza? Care-i combinatia? ��
Pentru ca ... Romania.
In urma cu vreo 10 ani, un prieten vindea haine, mai precis facaturi. Dupa 1 an si ceva l-au saltat. Vindea intr-un apartament. In schimb, fiul unuia de la politia economica vindea facaturi intr-un centru comercial din oras, si scria chiar pe vitrina ca sunt replici.
Face doar cine poate :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate