Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat cumparare auto pentru oras

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
Buna gasit, dupa cum spune si titlul, sunt in cautarea unui autoturism care va fi folosit numai in oras. Asta inseamna ca va fi utilizat in traficul din Bucuresti, tarat zilnic (dus copil scoala - serviciu - casa). Aproximez ca numar de km parcursi, undeva la 10k/an.
Din acest considerent am inceput sa ma interesez de o masina de clasa mica, motor pe benzina sau hibrid. Mentionez ca nu vreau sa ma "intind" prea mult cu pretul de achizitie, estimez ca buget 13.000 euro + tichet rabla (daca mai se reia programul) + ecobonus (in caz de hibrida).
Pana acum, pe lista mea se afla:
- Toyota Yaris hibrid, varianta de echipare Eco, pret undeva la 15.500 euro. Este o oferta Toyota, nu am ajuns sa discut cu un dealer despre un eventual discount;
- Honda Jazz, varianta Trend (am vazut ca numai aceasta este disponibila), motor benzina 1.3, manuala, nu am primit oferta, pret de catalog 15.000 euro!
- Kia Rio, varianta Trend, motor 1.4 GSL, cutie manuala, pret de catalog aproximativ 13.000;
- Hyundai i20, varianta Led Line, motor 1.2 84 cp, pret catalog 13.000 euro;
- Renault Clio, varianta Zen, motor Tce90, pret catalog 13.000;
Ar mai fi Opel Corsa si Ford Fiesta, nu m-am uitat momentan dupa preturi, motorizari, din cate stiu sunt mai scumpe ca pret de catalog.
Dintre modele mentionate, Toyota pare sa ofere cele mai multe optiuni in banii ceruti.
Vineri am de gand sa parcurg si cateva showroom-uri, eventual sa efectuez si cate un dt, in cazul in care este disponibil modelul dorit (la Toyota doar prin februarrie este disponibil!!!).
Acestea fiind spuse, daca exista printre colegi detinatori ai modelelor indicate, poate ma pot ajuta sa iau ce-a mai buna decizie de achizitie, raportata la fiabilitatea masinii in general, costuri de intretinere, reparatie, placerea de a o conduce, etc.
Multumesc

#2
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostHannibal_od, on 22 ianuarie 2019 - 15:16, said:

dus copil scoala - serviciu - casa).
Ce inseamna in km? Iti recomand din prima sa iei cutie automata, cu atat mai mult daca te incanta Yarisul, fiind hybrid este si automata
Daca vrei nr de telefon pentru o oferta Toyota, astept pm. In cazul in care nu au pt TD Yaris Hybrid, poti sa le ceri sa conduci una care este la SH

Edited by cata, 22 January 2019 - 15:25.


#3
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
Undeva la 30 km/zi. Intr-adevar, Yaris in varianta hibrid ofera si cutie automata, ceea ce este un avantaj. Asta in cazul in care in pretul final pot prinde si acel ecobonus!
In ceea ce priveste garantia, stiu ca Toyota, Honda, Kia si Hyundai, ofereau cam cei mai multi ani inclusi, ceea ce se inseamna un alt plus. Nu stiu ce mai ofera acum...

#4
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostHannibal_od, on 22 ianuarie 2019 - 15:30, said:

Undeva la 30 km/zi. Intr-adevar, Yaris in varianta hibrid ofera si cutie automata, ceea ce este un avantaj. Asta in cazul in care in pretul final pot prinde si acel ecobonus!
In ceea ce priveste garantia, stiu ca Toyota, Honda, Kia si Hyundai, ofereau cam cei mai multi ani inclusi, ceea ce se inseamna un alt plus. Nu stiu ce mai ofera acum...
Intrebam de km zilnic, pentru ca cu cat iarna ai traseu mai lung, cu atat scade consumul. Consumul sub 5-5,5% in bucuresti nu o sa-l ai
Toyota are garantie 6 ani/200k km si dupa cei 6 ani se poate prelungi pana la 9 ani, contra cost. Bateria are garantie 8 sau 10 ani

Attached Files


Edited by cata, 22 January 2019 - 15:39.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru oras hybridele sunt excelente. In schimb daca nu o tii in garaj ai sa observi scaderea performantei bateriei in cativa ani datorita temperaturilor scazute/ridicate (depinde acum ce garanteaza Toyota) dar dintre toate mergi pe Toyota, chiar daca mai ai nevoie de un pic mai multi bani.
Nu stiu cat costa un Prius dar ar fi bine sa arunci o privire.

Edited by tehnics, 22 January 2019 - 15:41.


#6
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
Sincer, consumul nu este o mare problema. Deranjant ar fi un consum de 20 l%, nu ceva pana in 10 l/100 km. Locuiesc la casa, dar nu am garaj. Prius din cate stiu este de clasa medie, deci nu este o optiune, plus ca are un pret pe masura staturii! Pentru iesiri extraurbane detinem in familie o masina destul de mare.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
i20 sau Sandero. nu mai vreau să intru în polemici.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHannibal_od, on 22 ianuarie 2019 - 16:00, said:

Sincer, consumul nu este o mare problema. Deranjant ar fi un consum de 20 l%, nu ceva pana in 10 l/100 km. Locuiesc la casa, dar nu am garaj. Prius din cate stiu este de clasa medie, deci nu este o optiune, plus ca are un pret pe masura staturii! Pentru iesiri extraurbane detinem in familie o masina destul de mare.
Atunci alege Yars daca exista si alta masina pentru deplasari extra-urbane.

View Postbobalex18, on 22 ianuarie 2019 - 16:09, said:

i20 sau Sandero. nu mai vreau să intru în polemici.
Nici nu ai de ce. Dintre toate, Toyota este peste toate pentru ca este hibrid, iar pentru oras un hybrid este excelent. Mai ales ca sta la curte si isi permite sa o incarce....

#9
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posttehnics, on 22 ianuarie 2019 - 16:30, said:

isi permite sa o incarce....
?

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu se uita nimeni la Mazda 2 ? E o masina mica, foarte usoara si fasneata + frumoasa, interior simplu si la fiabilitate conform celor spuse de nemti, sunt in top Posted Image

#11
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Felicitari ca te uiti si la Honda Jazz. Mi se pare ca e o masina rara la noi, insa e interesanta in comparatie cu restul enumerate de tine.
Ar fi ceva un Jazz luat la 13.000 ( bugetul tau) cu rabla. Eu as face asta optiunea no 1.
Vezi si Swiftul daca iti place, e distractiva pentru oras. Eu am luat unul anul trecut cu rabla, 1.2 90 cai, Passion, la 10000 euro cu tot cu pretul tichetului. Sotia e super incantata de masina pentru ca e mica, o parcheaza usor, are camera spate , scaune incalzite, volan piele, etc. O folosim strict pentru ce vrei si tu: gradi, piata, serviciu, in Bucuresti.

#12
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
@Uhu10uhu Jazz-ul este in lista de preferinte. Mi-am propus sa ajung saptamana asta la un dealer Honda (le-am trimis o cerere de oferta celor de la Asko, nici nu au catadicsit sa raspunda...) sa ma interesez de masinuta. Pana acum, am vazut doar 1 model pe sosea si asta de la departare, nu stiu in rest nimic despre ea. O sa aflu.
Ar fi o varianta si Suzuki Swift, o sa le pun o intrebare.

@Tehnics Din cate am inteles, modelul de hibrid de pe Yaris nu necesita incarcare la priza, ea se face automat in mers.

@Bobalex Ma gandeam la un Sandero Stepway, insa e cam mare pentru ce am nevoie si parca nici nu ma atrage in mod deosebit. Imi doresc sa am acea placere de a conduce masina aleasa si nu doar sa cumpar una, ca nu dispun de bani in exces. Oricum o sa mi se para ciudata tranzitia la o masina de clasa mica (acum conduc Opel Insignia Country Tourer - o masina nu chiar mica), dar m-am saturat sa ma chinui in trafic cu jaloane printre stradute, masini, biciclete si oameni. Stau in afara Bucurestiului si numai drumul de acasa, pana la gradinita e o adevarata aventura...

@TruculMagic Nu am luat in considerare Mazda, deoarece stiam ca au preturi mai mari si vreau sa ma tin de un buget anume, nu sa il depasesc. Dar, daca gasesc in drumul meu zilnic un dealer Mazda, nu strica sa cer o oferta de pret si sa vad modelul Mazda 2.

Prin postul meu incerc sa aflu cam ce pareri concrete sunt legate de fiabilitate, garantie, service, ca sa restrang lista la maxim 2 modele, pe care sa ma si axez. Nu am rabdarea necesara sa testez multe modele (cu toate ca ar trebui) si sa ma hartuiasca agentii de vanzari cu telefoane!
Din acest punct de vedere am, din nou, o mare nedumerire catre ce dealer sa ma indrept. Cu cei de la VW (PBV) stiu cam ce le poate pielea si cat de multe au habar despre ce vand. Aveti vreo recomandare pentru dealer Toyota, Honda, Hyundai, Mazda?

Edited by Hannibal_od, 22 January 2019 - 17:01.


#13
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Pentru Jazz, vezi Honda Nord. La fel, pt yaris, Toyota Nord.
La Mazda 2, Radacini.
Dar dupa ce faci test drive si te hotarasti la model, cauta dealeri din provincie, telefonic macar, pentru discount mai bun la achizitionare. Macar sa ai 2-3 oferte pentru aceeasi masina sa ai ce compara.
De ex un coleg si-a luat un civic de  la Asko, lichidare de stoc la 25.500 iar eu am gasit aceeasi masina la un dealer din Iasi la 24.000 si dupa negocieri imi ofereau si cauciucuri de iarna gratis.

Cand am luat Swiftul anul trecut ne-am uitat si noi la Mazda 2, dar tocmai ce aparuse faceliftul, nu se gasea masina in tara nici macar in showroom, cu atat mai putin pentru test drive si depasea si bugetul nostru din momentul respectiv. Insa mi se pare o masina frumoasa.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHannibal_od, on 22 ianuarie 2019 - 16:54, said:

@Tehnics Din cate am inteles, modelul de hibrid de pe Yaris nu necesita incarcare la priza, ea se face automat in mers.
Uite ca asta nu stiam. Credeam ca este ca la Prius.
Atunci neah, parca nu prea merita. Adica ce fel naiba pui baterie dar se incarca prin recuperarea energiei de franare si/sau cand stai la stop.

#15
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 19.05.2005
@Tehnics Cam asta este principiul de incarcare, cel putin cel de la masinile Toyota! In timpul franarii sau cu ajutorul motorului pe benzina. Asta am inteles. Din acest motiv nu este prima optiune de achizitie Yaris-ul. Ca nu am reusit sa aflu mai nimic concret (dupa 2 zile de "sapaturi) despre fiabilitatea bateriei si garantia ei.

Edited by Hannibal_od, 22 January 2019 - 17:37.


#16
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostHannibal_od, on 22 ianuarie 2019 - 17:36, said:

@Tehnics Cam asta este principiul de incarcare, cel putin cel de la masinile Toyota! In timpul franarii sau cu ajutorul motorului pe benzina. Asta am inteles. Din acest motiv nu este prima optiune de achizitie Yaris-ul. Ca nu am reusit sa aflu mai nimic concret (dupa 2 zile de "sapaturi) despre fiabilitatea bateriei si garantia ei.
Se incarca si la mers constant
Legat de bateri si fiabilitate, la o garantie de 8 ani, nu cred ca ai nicio problema
Am coleg cu Prius plugin 2013 si peste 180k de km, nicio problema

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Un Sandero nou cu A/T (pt Bucuresti, ca in restul oraselor e ok si M/T). E absolut suficient ca a 2a masina la casa omului, pt oras.

Asta pt ca vb de masina noua.

#18
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Una cu motor aspirat, turbatele le omori in oras.
On: un swift de 130 cp daca gasesti 😉

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate