Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Incarcare telefon cu incarcator de laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 GeorgicaPopescuIoan, on 22 ianuarie 2019 - 14:48, said:

Nici tu nu ai nimerit-o Posted Image
detaliaza, te rog ... ce n-am nimerit

Edited by eiffel, 22 January 2019 - 16:04.
Limbaj


#20
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 adrian_r5, on 22 ianuarie 2019 - 14:50, said:

detaliaza, te rog ... ce n-am nimerit ?

Ce sa detaliez boss...omul vrea sa stie daca poate de la incarcatorul de la laptop nu de la baterie

#21
george1554

george1554

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2019
Ok, imi pare rau ca e o tema de luat la misto.

Scenariul este urmatorul:

Construiesc o cabana in varful muntelui, iar singura sursa de energie electrica este panoul solar.

Avand in vedere faptul ca panourile solare au outputul de 12V, am nevoie de becuri, electronice si incarcator de 12V pentru a-mi putea incarca telefonul, laptopul si a avea totul conectat la curent.

Stiu si ca exista adaptor de la priza sistemului solar la priza normala, dar doresc sa abordez metoda de a avea totul cu output de 12V - din nou, pentru ca este foarte usor posibil.

Intrebarea mea este: exista vreun mod, de a-i oferi incarcatorului de laptop abilitatea de a incarca un telefon? (incarcatorul de laptop are 12V, este compatibil cu outputul oferit de panourile solare si tot ce imi trebuie este sa pot folosi incarcatorul respectiv si pentru telefon).

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Un incarcator auto e cea mai simpla si ieftina varianta.

#23
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 george1554, on 22 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Ok, imi pare rau ca e o tema de luat la misto.

Scenariul este urmatorul:

Construiesc o cabana in varful muntelui, iar singura sursa de energie electrica este panoul solar.

Avand in vedere faptul ca panourile solare au outputul de 12V, am nevoie de becuri, electronice si incarcator de 12V pentru a-mi putea incarca telefonul, laptopul si a avea totul conectat la curent.

Stiu si ca exista adaptor de la priza sistemului solar la priza normala, dar doresc sa abordez metoda de a avea totul cu output de 12V - din nou, pentru ca este foarte usor posibil.

Intrebarea mea este: exista vreun mod, de a-i oferi incarcatorului de laptop abilitatea de a incarca un telefon? (incarcatorul de laptop are 12V, este compatibil cu outputul oferit de panourile solare si tot ce imi trebuie este sa pot folosi incarcatorul respectiv si pentru telefon).
Eee..altceva acu
Orice incarcator auto te ajuta
Daca vrei cu manuta ta  sa faci , atunci cauti ceva din gama lm7805 , 2 condesatori , un microusbe/usb female si voila ...ai rezolvat treba

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dă-o dracu de cabană că faci mișto de noi.
Încărcătoarele de laptop scot vreo 19 volți nu 12.

De la 12 volți cum am zis pui un adaptor din acesta și gata.

Attached File  incarcator-auto-aukey-cc-t6-2-usb-quick-charge-20-negru.jpg   8.3K   1 downloadsAttached File  CCAVT51DS_01-600x600.jpg   26.84K   1 downloads

Edited by waterman, 22 January 2019 - 15:00.


#25
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
https://www.aliexpre...sAbTest=ae803_3

Uite gata facute

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu se putea explica mai elegant de la început ?

#27
george1554

george1554

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2019

 GeorgicaPopescuIoan, on 22 ianuarie 2019 - 14:59, said:


Sa traiesti Georgica!

#28
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 adrian_r5, on 22 ianuarie 2019 - 14:59, said:

Pai sa detaliezi despre "incarcatorul de la laptop" -  ce-i asta ... un ciubar cu curent de vrea sa incarce de la el ?
Asta il intrebi pe el nu pe mine .....daca tot trolezi fa-o si tu mai subtil

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca bateria telefonului are 3V si tu o incarci cu 12V o sa iasa un fum de toata frumusetea din telefeonul ala.

#30
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 george1554, on 22 ianuarie 2019 - 14:54, said:

......Intrebarea mea este: exista vreun mod, de a-i oferi incarcatorului de laptop abilitatea de a incarca un telefon? (incarcatorul de laptop are intrarea la 12V, este compatibil cu outputul oferit de panourile solare.....).
daca ziceai si ce am scris eu cu rosu era si mai clar.

Nu merge sa bagi iesirea de la incarcatorul laptopului, care are probabil 19V sau poate 12 sau 14 sau 15V (mai rar) direct in telefon, ptr ca acesta (telefonul) accepta in general doar 5V (exista si de-alea care permit tensiuni mai mari, dar daca era de-ala probabil trebuia sa specifici tot aici...)

In schimb exista in toate supermarketurile incarcatoare auto de telefon si sunt extrem de ieftine. Ia unul care admite intrare de la 12 la 24V si gata, ai rezolvat problema. Nu-ti face probleme ca nu ar permite alimentarea de la panou solar, ai spus ca panourile sunt de 12V deci probabil scot intre 15 si 20V in gol. De aceea am zis sa iei un incarcator care permite input intre 12 si 24..

Mai exista (pe aliexpress, dar probabil si pe la noi) adaptoare DC-DC (convertor buck) si mai ieftine (cam 2 lei bucata), permit pana la 24-28V input si scot pe iesire intre 2 si 20V reglabil pana la cca 1.5A. Sunt doar placutza, deci trebuie sa le pui tu fire si mufe. Daca vrei neaparat si iti permiti sa astepti 2 luni pentru ala, iti pot da si link; dar nu cred ca te intereseaza de fapt asta.. din cauza timpului de 2 luni.

#31
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 waterman, on 22 ianuarie 2019 - 14:58, said:

De la 12 volți cum am zis pui un adaptor din acesta și gata.
Sunt unele care merg până la 24V .

 george1554, on 22 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Ok, imi pare rau ca e o tema de luat la misto.

Scenariul este urmatorul:

Construiesc o cabana in varful muntelui, iar singura sursa de energie electrica este panoul solar.

Avand in vedere faptul ca panourile solare au outputul de 12V, am nevoie de becuri, electronice si incarcator de 12V pentru a-mi putea incarca telefonul, laptopul si a avea totul conectat la curent.

Stiu si ca exista adaptor de la priza sistemului solar la priza normala, dar doresc sa abordez metoda de a avea totul cu output de 12V - din nou, pentru ca este foarte usor posibil.

Intrebarea mea este: exista vreun mod, de a-i oferi incarcatorului de laptop abilitatea de a incarca un telefon? (incarcatorul de laptop are 12V, este compatibil cu outputul oferit de panourile solare si tot ce imi trebuie este sa pot folosi incarcatorul respectiv si pentru telefon).
Dar de ce nu pui un încărcător auto direct la 12V ?

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - altadata explica mai pe indelete exact ce vrei sa faci. Si gaseste aria potrivita - in cazul tau mai curand la Electronica sau Electrice.

Ptr ceilalti - lasati-o mai moale cu contrele ca va contrez eu pe urma.

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Folosesti un banal incarcator auto. Trebuie sa cumperi o mufa (soclu) pt bricheta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate