Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Clubul userilor dependenti de forumul Softpedia

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

Poll: Clubul userilor dependenti de forumul Softpedia (96 member(s) have cast votes)

Sunteti dependenti de Sofpedia?

  1. Da! (29 votes [30.21%] - View)

    Percentage of vote: 30.21%

  2. Nu! (35 votes [36.46%] - View)

    Percentage of vote: 36.46%

  3. NU! (de fapt sunt, dar nu vreau sa recunosc) (32 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

Vote Guests cannot vote

#55
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBursul, on 22 ianuarie 2019 - 08:55, said:

Partea proasta e ca trece timpul si noi nu facem nimic bun, ceva productiv care sa aduca bani. Rezultatul acestei discutii trebuie sa se concretizeze in mai putin timp de stat aiurea pe forum si mai multa activitate care sa ne ajute sa ne dezvoltam personal sau sa ne aduca bani.

Forumul si dezvoltarea personala nu se exclud reciproc. Depinde cu ce-ti pierzi timpul pe forum.
Citeste ce a scris Snowden despre viata in anonimat. Este si foarte inteligent si se exprima si crystal clear.

#56
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Forumul e bun. Bine că mai există. E cam ultimul activ concret. Ai acces la opinii și perspective diferite de ale tale, care pot da de gândit. În plus eu mai citesc în câteva subiecte cam ce probleme și experiențe au oamenii cu ele. E mai ușor accesul la informație astfel. Dar da, statul efectiv pe forum, în general, s-a redus semnificativ cu vârsta, fiind alte treburi de rezolvat. Caut să-mi mai fac timp măcar când și când.

#57
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Forumurile mor atunci când userii se opresc din scris.   Nu imediat, ci lent și constant.  

A scrie ceva pe un forum nu înseamnă doar “socializare”.   Este ceva mai mult de atât.   Ține de plăcerea scrisului. În clipa când nu mai ai pentru cine scrie,  se termină și plăcerea de a scrie.  
Un forum tehnic sau preponderent tehnic își are (încă) o rațiune de a exista.   Este “util”  unor oameni,  la un moment dat.   Cauți informație, întrebi, poate găsești o rezolvare. Dar forumurile bazate pe păreri  devin din ce în ce mai puțin frecventate. Oamenii nu mai vor să citească opiniile altora.   Sunt sătui de opinii.  Le citesc, le văd, le ascultă în tăcere.   Pe forum intră doar ca să își spună opinia sa.   Să își hrănească iluzia că cineva îl ascultă, că are un cuvânt de spus într-o lume cu 7 miliarde de voci.  Nu-i arde nimănui să mai citească ce au alții de spus ori de comentat.

Societatea s-a schimbat și noi, cei care încă mai scriem pe forumuri suntem niște relicve din trecut.  Oameni născuți pe timpul comunismului.   Trecuți bine de 40 de ani.
Câți useri de 20, 25, 30 de ani cunoașteți că sunt activi.   Știți vreunul?   Eu unul nu cunosc mai mult de doi sau trei.    Am scris pe aici  timp de 15 ani.   De cele mai multe ori cu plăcere, alteori cu obidă.   Am avut ocazia de a cunoaște oameni minunați,  dar și pe unii care mi-au făcut rău și s-au folosit de mine. Nu am scris pentru a mă apropia de cineva.  Timp de 12 ani am fost anonim și forumul mi-a fost doar un loc de joacă pentru minte. Mi-a intrat în viața personală în momentul când o doamnă de pe forum i-a cășunat pe mine și a insistat să ne cunoaștem.   M-a pisat atât de mult încât am cedat și atunci a fost prima dată când am renunțat la a fi doar un anonim. Acum regret că am făcut acel pas, dar  dacă acelei cucoane m-am arătat în toată splendoarea, de ce să nu o facut și pentru alții? Și uite așa am cunoscut  irl doamne și domni care mi-au făcut onoare de a mă considera prieten.   Pentru ei încă mai scriu.  De dragul lor.   Pentru mine, ca om, forumul nu mai înseamnă aproape nimic ca platformă de comunicare. Este doar o altă formă fără conținut. Ce să mai comunici acolo unde nimeni nu vine pentru a citi? De ce să mai scrii?   La ce bun?   O faci atât timp cât scrii pentru niște oameni la care ții și cu care poți rezona.   În rest este doar tăcere.

Observăm că forumurile de opinie încep a se transforma în cluburi,  iar userii să se grupeze după preferințe.  
Să îi evite pe cei cu care nu pot sa nu le place să socializeze.  Se apără de contactul cu cei diferiți.
Că le spunem cafenele sau bisericuțe, cifrele arată care este interesul actual al celor care scriu pe forum.  

M-am tot gândit dacă am vreo dependență pe tema forumurilor.
Concluzia mea ar fi că nu am nicio dependență de un forum anume.   Doar îmi place să forumesc. Dacă mâine, să zicem,  grupul celor dragi mie ar dispărea,  aș înceta să scriu.  
Pot să scriu să scriu cu  aceeași plăcere pe oricare alt forum prezent sau viitor atât timp cât ei sunt acolo,  pentru că dacă aș admite că am o dependență atunci aceasta ar fi legată de plăcerea forumitului, nu de softpedia sau alt forum anume.   Atât timp cât simt că pot scrie ce vreau eu fără a-mi fi  stricat fengșuiul de către tot felul de idioți,  o fac cu plăcere.

Edited by tomaso, 26 November 2020 - 08:00.


#58
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu n-as baga mana in foc, ca nu prefera tinerii forumul. Cel mai probabil nu prefera noile reguli impuse, cu aprobarea mesajelor si ce gasesc aici, dupa ce trec de furcile caudine.
De dragul Poienii lui Iocan.

Edited by Cr1spy, 26 November 2020 - 08:15.


#59
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttomaso, on 26 noiembrie 2020 - 08:00, said:

Și uite așa am cunoscut  irl doamne și domni care mi-au făcut onoare de a mă considera prieten.   Pentru ei Ă®ncă mai scriu.  De dragul lor.
Ai foarte multe calitati, Tomassino. Si gandeste-te ca iti spune asta, cineva cu foarte multe sensibilitati feminine si care facea "semi-atac de apoplexie" :lol: cand te ambalai impreuna cu sile in oaresce misoginisme.
Si care a renuntat si la avatarul mult-iubit din cauza ta, fiindca ti s-a parut a fi doar um moft femeiesc. :lol:

Edited by Cr1spy, 29 November 2020 - 07:24.


#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Va recomand cu caldura add on-urile care blocheaza siteurile si te redirectioneaza in alta parte.

De exemplu o sa blochez acum forumul si pun sa ma redirectioneze catre un site care are de legatura cu lucru. Cand vreau sa intru pe forum, BONK!!! imi apare pagina cealalta si imi reaminteste ca trebuie naiba sa lucrez in continuare.

Ne vedem mai diseara!!!

#61
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Din fericire pot sa spun ca nu sunt dependent de nimic virtual.

Natura jobului meu in birou este sa am tot timpul la dispozitie acces la internet si in timpul serviciului am zilnic perioade in care pur si simplu am liniste
1 sau 2 ceasuri, in care nu ma solicita nimeni, nu am sedinte sau alte activitati.
Si atunci dau o raita prin forumurile preferate, Feisbuc.

Apoi, seara mai dedic cam 1 ceas acestor activitati.

Nu cred ca se poate vorbi de dependenta, poate doar a fi activ intr-o chestie ce te intereseaza.

#62
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Este bine ca mai avem unde sa postam subiecte si intrebari diverse...Posted Image

#63
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am deja 20 de ani de ani de softpedia!    :w00t:

#64
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View Postioana1973, on 29 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Cand imi iese o postare mai de doamne ajuta, ma intereseaza cate like-uri primesc. Ma deranjeaza cand dau o replica "desteapta" si trece neobservata, fara like. Minte de copil. Cand sunt ff ocupat, nu mai intru cu lunile. Ma deranjeaza cand vad ca statu-i destructurat de niste mafioti si vad colegi care le tin partea, cu patima. Ca si cand copii lor nu vor creste aici platind tampeniile facute de niste hotzi. Ma mai pierd, atac la persoana (rusine sa-mi fie), nu atac ideile oponentului. Plina de viatza sp.

Posted Image Posted Image Posted Image  pt xmanyacs 77 el imi da like-uri. Nu ma deranjeaza nici criticile, adica ma deranjeaza, DAR daca realizez ca am gresit, incerc sa corectez..
Posted Image

#65
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBursul, on 22 ianuarie 2019 - 08:55, said:

: suntem dependenti.
Sau avem mult timp liber

#66
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
La munca n-am cum sa intru pe net, decat de pe telefon (si n-am incercat niciodata sa intru pe SP de pe telefon), dar acasa intru cel putin de 3-4 ori pe saptamana. Daca nu gasesc ceva mai interesant la teve (deci cred ca sunt mai degraba dependent de TV decat de SP :P)

#67
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sa vezi ce fain este sa intri de pe telefon, user friendly.

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
La lucru avem WIFI pentru laptopuri, pentru lucru si mai avem un WIFI pentru uz personal, sa ne conectam telefoanele si sa putem urmari citi forumul de pe WC.

Partea proasta e ca nu poti sta mut pe buda ca se stinge lumina. Senzorul e setat la mai putin de 5 minute. Tot trebuie sa te ridici de pe WC si sa deschizi usa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate