Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Universitățile cu cea mai mare rată de angajare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Statistica data la inceput o doar statistica. Dar daca eu am o pasiune spre ceva ori n-am, degeaba statistica spune una ori alta. Asa ca n-ar trebui sa te orientezi dupa norocul altora ci al tau, cazuri individuale rastoarna statistica.

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2019 - 10:51.


#20
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Puteai sa faci orice altceva in timpul cand ai postat ditamai comentariul.
Nu, geologia si geografia sunt chiar stiinte moarte.
Daca NASA are nevoie de geologi, sunt putini pentru ca in mare, sondele, telescoapele  si calculatoarele fac toata treaba in locul lor.Posted Image

Intreaba-l pe Randy Marsh cum dupa  20 de ani de munca ca  geolog a ajuns somer,  apoi bucatar amator,  deghizat in Lorde   si a trebuit sa se apuce de cultivat canepa ca sa aiba familia lui  ce sa manance. Posted Image
Penibil. Ignori mare parte din mesaj, te legi de un singur exemplu ca pe urma sa faci referire la un personaj de desene animate. Haide sa vedem ce spune Bureau of Labour Statistics despre geoscientists (aici intra geologi, geofizicieni, hidrogeologi, geotechnici etc.)

Quote

Employment of geoscientists is projected to grow 14 percent from 2016 to 2026, faster than the average for all occupations. The need for energy, environmental protection, and responsible land and resource management is projected to spur demand for geoscientists.
Many geoscientists work in oil and gas extraction and related engineering services and consulting firms. Demand for their services in these industries will be dependent on the demand for the exploration and development of oil and gas wells. New technologies, such as horizontal drilling and hydraulic fracturing, allow for the extraction of previously inaccessible oil and gas resources, and geoscientists will be needed to study the effects such technologies have on the surrounding areas.
Geoscientists will be involved in discovering and developing sites for alternative energies, such as geothermal energy and wind energy. For example, geothermal energy plants must be located near sufficient hot ground water, and one task for geoscientists would be evaluating if the site is suitable.
Pe langa asta, este un domeniu destul de bine platit. Daca esti bun, desigur.
Attached File  Median wage Geoscientist.JPG   27.17K   7 downloads
Atata timp cat o sa avem nevoie de resurse, o sa fie nevoie de oameni capabili sa le gaseasca - cei care au studiat geostiintele. Dar nu ai de unde sa stii asta daca iti iei informatiile din desene animate.

Edited by vpiti, 22 January 2019 - 11:13.


#21
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 10:29, said:

Compara numarul angajatilor din domeniul economic, finante  si  cel al contabililor cu numarul .....managerilor.

In presa se tot spune ca multi fac cozi la Facultatea de Management si nu ajung nimic.
Pai managementul e o specializare economica. :) La banci spre exemplu, daca te uiti la angajari, cer in general "studii economice", nu "finante banci", iar uneori iau si cu alte specializari.
Cu exceptia contabilitatii, care e reglementata, in domeniile economice nu prea exista corespondenta neaparata intre specializare absolvita si post.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nici la contabilitate nu e reglementata asa drastic, vor doar studii superioare economice (asa ca intra toti din sfera asta).

#23
grc9sx

grc9sx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2019

View Postandreic, on 22 ianuarie 2019 - 10:47, said:

Prostii jenante... industria de petrol si gaze nu functioneaza fara geografie, geologie... sondele si telescoapele nu sunt controlate de noobi, trebuie tot oameni de meserie.
Mediu, zone de risc, alunecari de teren, geoturism... doar cateva domenii ale geografiei pe val.



Auzi nenea, dar tu in afara sa-l faci pe semidoctu' lulii, mai stii si altceva?
Ca vad ca esti degeaba moderator pe aici, nu moderezi nimic, doar fac propaganda progresista si nimic altceva.

Eu am studiat rata de angajare pe Wikipedia, e linkul postat pe prima pagina, deci stiu ce spun.

Quote



Desene animate... tu vrei sa fii luat in serios ? Posted image

Trollam si eu.
Lasa ca macar nu sunt ca tine sa-mi pun ponei gay la avatar.

#24
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 01:21, said:

fac in IT, banci, inginerie, transport aerian,   administratie/servicii publice (sistemul bugetar) si sectorul energetic si extractie.  
Deci, ca sa reusesti in Romania, mai degraba finalizezi o facultate de la Politehnica, UTCB, USAMV,   UPG, Medicina  sau ASE decat vreuna de la Drept, UNATC, ASNSPA, UNArte,  UNIBUC si alte universitati private.
Nu zau, Geografia(implicit Geodezia) si Biologia nu se cauta ? Oare ce ar face industria de constructii fara Geografie si Geodezie si ce ar face industria farma fara Biologie ?!
Bani se fac, acolo unde se nimereste.

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 16:15, said:

Eu am studiat rata de angajare pe Wikipedia, e linkul postat pe prima pagina, deci stiu ce spun.
Eu iti recomand sa te angajezi daca tai frunza toata ziua. Ma bine sa muncesti  la McDonalds decat sa faci  "studii" pe Wikipedia.

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 16:15, said:

Eu am studiat rata de angajare pe Wikipedia, e linkul postat pe prima pagina, deci stiu ce spun..
Extrapoland un pic, sa inteleg ca Wikipedia e un domeniu de studii academice ?

#26
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 01:58, said:

De ce?

Nu stiu cum e in Romania insa la mine farmacistii sunt mai mult vanzatori la tejghea si "consilieri" de utilizare a medicamentelor - decat preparatori si "amestecatori" :) de componente medicamentoase. In cazuri extreme, baga apa distilata la prepararea antibioticii pt. kinderi...

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 01:58, said:


De ce?
Industria farmaceutica inca se tine bine de cand obezitatea, stresul, bolile de batranete,   rata cancerului si focarele de epidemii de gripa  au crescut odata cu cresterea populatiei, a sedentarismului si cresterea sperantei de viata.

In Bucuresti sunt  mai multe farmacii decat  shaormerii,  fast-fooduri,  supermarkete alimentare, mall-uri , benzinarii, saloane de frizerie/coafor, sali de fitness, saune de masaj erotic  si sali de pariuri sportive.
Chiar si decat biserici.  



Eh, uite ca la noi in Romania, spre deosebire de altii, Religia inca mai e un domeniu profitabil.

Sunt din ce in ce mai putini doritori sa faca farmacia. Afara s-a cam umplut, la noi sunt birjariti de marile lanturile pe 2500-3000 lei, inclusiv weekenduri. Crezi ca e ceva ofertant?

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdenky, on 23 ianuarie 2019 - 06:59, said:

Sunt din ce in ce mai putini doritori sa faca farmacia. Afara s-a cam umplut, la noi sunt birjariti de marile lanturile pe 2500-3000 lei, inclusiv weekenduri. Crezi ca e ceva ofertant?

Si aici costa o gramada de bani si salariile INCEP de la $90,000/an

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 16:15, said:

Eu am studiat rata de angajare pe Wikipedia
Cred ca pe cartoon newtork... sau pe Comedy... de unde veneai cu exemple... cand lumea incearca sa te readuca la realitate dai cu nasu pe sus Posted Image
Ti-am argumentat foarte simplu la cel putin unul din erorile din lista, ca si altii dar tu parca ai o agenta anti-culturala impamantenita... dai inainte ca tractoru pe ogor.

View Postvpiti, on 22 ianuarie 2019 - 11:07, said:

Pe langa asta, este un domeniu destul de bine platit. Daca esti bun, desigur.
Attachment Median wage Geoscientist.JPG
Atata timp cat o sa avem nevoie de resurse, o sa fie nevoie de oameni capabili sa le gaseasca - cei care au studiat geostiintele. Dar nu ai de unde sa stii asta daca iti iei informatiile din desene animate.
Evident...

Edited by andreic, 23 January 2019 - 15:13.


#30
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@mirel3003 are dreptate. Statistica aia nu înseamnă mare lucru pt că include oameni la grămadă.
Eu am făcut Electronica și știu foarte bine că sub 25% din colegi erau pasionați și s-au angajat pe domeniu. FOARTE mulți dintre ei nu aveau nici o treabă cu facultatea, au dat acolo pt că așa s-a nimerit/așa le-a zis familia / așa au crezut (dar s-au răzgîndit).

mulți lucrează acum în domenii fără legătură (publicitate, comerț, etc), întrucît în aceste domenii nu trebuie cunoștințe foare specializate și care se obțin doar la facultate.

Adică, de exemplu, e greu/imposibil să lucrezi în proiectarea de circuite electronice SAU în construcții (ca proiectant, nu Dorel) fără a fi absolvent de electronică sau construcții.
Dar poti lucra în multe alte domenii cum sînt cele în care au fost colegii mei, învățînd singur, căpătînd experiență la locul de muncă pe principiul văzînd și făcînd.

Politehnica în general este semnificativă în statistici pt că are foarte mulți absolvenți. Dar, cum extrem de mulți sînt în situația de mai sus, cifrele respective sînt practic "măsluite".

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgrc9sx, on 22 ianuarie 2019 - 01:47, said:

Higher education in the United States - Wikipedia





Este.
Dar nu-si mai gaseste utilitatea in secolul asta decat ca materie introductiva pentru viitorii medici.  Ca biolog, botanist, paleontolog  sau zoolog  mori de foame in ziua de azi.
La fel si geografia si geologia.
De cand exista Google Earth, lumea nu prea mai da doi centi pe geografie.Iar geologia , istoria, antropologia , egipteologia si chiar arheologia nu mai prezinta interes pentru investitori cum era altadata.



Investitorii se axeaza in ziua de azi pe IT, inginerie,  medicina, genetica, robotica, industrie......fix pe ce ar putea creste gradul de confort si nivelul de trai.  
Si sa fim seriosi, nu cred ca ti-ar arde de filosofeli, istorisiri , pictura si cantat intr-un loc unde soselele si autostrazile sunt absente, cladirile sunt darapanate,  e multa mizerie, alimentatie precara,  lipsa infastructura,   securitatea,  sistemul medical si serviciile publice la pamant, coruptie.  Posted Image

Ba tocmai atunci iti arde. Cant.. chioraie matele si canti la tambal de coaste. :D

Stiinta si filozofia merg bine pe burta goala, altfel nu e nicio socoteala.

#32
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Eu as face o regandire a problemei aplicata in cazul Romaniei si sa lasam statistici din SUA. In momentul de fata in Romania este criza fortei de munca in domenii necalificate si deja se fac simtite semnele si in cele calificate, cred ca in Romania ne aflam intr-un punct in care chiar o sa putem ne numim "Tara tuturor posibilitatilor" dar doar pentru o perioada, angajatorul deja cauta sa angajeze indiferent de facultatea terminata oriunde, deci ajungem intr-un punct in care orice ai termina o sa iti gasesti de munca in orice domeniu (desigur am spus la absolut, nu chiar orice domeniu). IT e o bula care o sa explodeze eventual. Cauta statistici oficiale din Romania si o sa vezi acolo criza fortei de munca in orice camp al muncii.

#33
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Cred ca initiatorul e un adolescent.. de aceea ar trebui sa aveti mai multa rabdare cu el.
Nu stiu ce sa zic de facultatile din Romania, dupa parerea mea aici succesul depinde de noroc intr-o proportie mai mare ca-n alta parte, pentru ca economia e cvasi dependenta de companiile puternice straine iar dezvoltarea se face in de politice economice (care sunt utopice, nowadays)

Pentru UE/UK (desi in UK procentul din gdp facut de segmentul economic/financiar e mult mai mare ca-n EU continentala) :
https://www.telegrap...raduate-salary/
sau
https://www.studying...-degrees-in-uk/

Exista si alte criterii, si fara a fi un clasament exhaustiv sau perfect ordonat, as zice, nu neaparat in aceasta ordine: Law, Economics, STEM related, Medical Sciences, etc.
Mai important, dupa parerea mea, e sa faci o alegere informata, sa ajungi sa faci ce-ti place chiar daca nu esti cel mai bine platit din lume.
Aici liceele romanesti de stat, pot linistit sa fie considerate repetente. In scolile private exista un interes in a gasi si dezvolta abilitatile naturale ale adolescentului, fara a absolutiza (nici alegerea, nici tendinta).

Asa ca daca esti viitor absolvent de liceu pune mana si citeste. Cat mai mult, cat mai variat, de cat mai devreme despre subiectele care crezi ca te intereseaza.
Azi gasesti aproape orice carte la liber pe internet, trebuie doar sa citesti.
In rest trebuie multa transpiratie si putina inspiratie.

Edited by NHT, 16 May 2019 - 11:57.


#34
MariaCristinaGr

MariaCristinaGr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2020
Nu te supara, dar ai facut o confuzie. Ai zis ca se gasesc locuri de munca pentru design grafic sau arta comerciala, dar pentru asta trebuie sa termini o facultate de arte, ca sa faci afise si garfica pe calculator ai nevoie sa termini UNArte, Universitatea pe care ai pus-o in grupa celor pe care le ,,faci degeaba ". Sunt destule sectii care pot sa-ti aduca bani. De exemplu: Moda, Foto-Video(lucrezi in publicitate), Grafica, Pictura (Poti sa te faci profesor si sa vinzi tablouri din cand in cand sau sa deschizi ateliere de creatie. Parintii isi duc copiii la cursuri de pictura sau modelaj ca sa confectioneze obicte artistice).

Cred ca depinde de fiecare individ cat e de dispus sa munceasca in domeniul ales.
Iti recomand sa face-ti si modulul pedagogic ca sa aveti cat mai multe optiuni (surse de venit) atunci cand termini facultatea, dar doar daca ai rabdare si-ti plac copiii.

#35
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Apropos de Unarte, exista sectia Design Industrial la Inginerie.   Mi-ar placea, cred ca acolo trebuie sa ai s iaptitudini artistice combinate cu partea de inginerie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate