Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Bujie incandescenta arsa

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ok bujiile se schimba o data in viata.
Pune tu cele de la lidl...sa ne lamurim.Posted Image

Edited by iulian_1976, 22 January 2019 - 17:16.


#56
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018

 unbrutus, on 22 ianuarie 2019 - 16:46, said:

pune o poza cu extractoarele alea sa ne lamurim... sint ca alea clasice de extras suruburi care se vand si in lidl din cand in cand? am si eu vreo 2 seturi pe acasa

nu le-am utilizat niciodata, dar le am. 99% din utilizatori vor schimba bujiile doar o data in timpul detinerii unui automobil


salut, ti-a dat cu vaselina pe bujiile noi? Posted Image
Cred ca nu a dat cu nimic pe bujii, banuiesc ca la temperatura chiuloasei(80-85 grade C) nu rezista vaselina mult timp. Sau poate ma insel.

#57
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

 unbrutus, on 22 ianuarie 2019 - 16:46, said:

pune o poza cu extractoarele alea sa ne lamurim... sint ca alea clasice de extras suruburi care se vand si in lidl din cand in cand? am si eu vreo 2 seturi pe acasa



https://mastertools....sa-toolhub.html

Mai am totusi o adaugire referitoare la acele extractoare de suruburi rupte, da sint si`s extrem de utile dar doar in cazul in care sint rupte la stringere, pe filet curat si nu ajungi la capatul rupt cu nimic nu daca surubul a fost intepenit de rugina si s`a rupt la destringere, acolo deja se lasa cu alte manevre, in general ...mai consumatoare de timp si destul de dificile.

#58
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iulian_1976, on 22 ianuarie 2019 - 17:15, said:

Ok bujiile se schimba o data in viata.
Pune tu cele de la lidl...sa ne lamurim.Posted Image
ce facem, ca copiii mici, ba tu, ba tu? te-am rugat sa pui o poza ca vorbesti ca si cum ai stii, sau un link, daca nu poti sau nu vrei, zi asa si gata

#59
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu am sesizat ca m-ai rugat, observ altceva ca esti pus pe spam rau de tot, Ion ti-a dat un exemplu chiar deasupra postului tau.

#60
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
Acum vreo 5 ani am avut o experienta urata cu masina(asta apropo de extractoare). Eram cu masina in oras si la un moment dat motorul a inceput sa tremure rau. Nu mi-am dat seama din prima ce poate cauza tremurul asta la motor. Se zguduia toata masina, m-am gandit ca un injector nu mai lucreaza. Am deschis capota si se auzea si un fasait ca un furtun ce scapa presiune de aer la ceva atmosfere zdravene. M-am speriat si am oprit motorul, uitamdu-ma atent pe la motor nu prea am observat mare lucru decat o dara de ulei sau motorina ce se scurgea pe la unul dintre injectoare. Pata sau murdaria care se formase acolo dadea impresia ca problema este la bujia incandescanta. Dar daca priveai atent, se observa ca suflul puternic curatase chiuloasa in zona injectorului. Mi-am luat manusile de protectie, caci intotdeuna am niste manusi de lucru din piele. Am pus mana pe injectorul cu pricina si am simtit ca se misca zdravan. Am inecrcat sa strang surubul ce presa brida injectorului insa degeaba. Se rotea in gol, clar ca s-a stricat filetul in chiuloasa. Am sunat la un service sa trimita platforma. Au reparat-o in aceisai zi. Defapt surubul se rupsese in chiuloasa. Au incercat cu extractor, iar extractorul s-a rupt si el in surub. Apoi a trebuit sa faca o gaura si sa puna un ..nu mai stiu cum ii spune(poate ma ajutati voi). Ideea ca extractoarele astea sunt o solutie rapida atunci cand functioneaza, insa uneori daca nu umbli atent cu ele pot face mai multa paguba.

#61
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Cu extractoarele am mai comentat pe forum, sint pentru suruburi rupte la stringere, pe curat din cauza efortului excesiv.
La cele rupte si blocate se da o gaura in surub si de incearca destringerea, daca insa rupi extractorul ti`a pus Dumnezeu mina`n cap!
Un extractor este confectionat din otel aliat extrem de dur si tare, ma rog, nu alea de duzina chinezesti, ala`l mai gauresti doar cu burghiu din carbura (Widea)!
Burghiul Widea nu merge decit cu freza sau masina de banc rigida...deci belea si tot la sudura ajungem daca este capul accesibil.
Pentru refacerea filetului se folosesc insert-uri in general din otel inox iar filetul rezultat este mai rezistent decit cel initial.

#62
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iulian_1976, on 23 ianuarie 2019 - 01:21, said:

Nu am sesizat ca m-ai rugat, observ altceva ca esti pus pe spam rau de tot, Ion ti-a dat un exemplu chiar deasupra postului tau.
nu ai sesizat pe naiba, ai si raspuns dar cu acel raspuns de copil mic, ba pune tu
el a pus ca probabil are mai multa inteligenta ca altii, dar daca nu punea el? Ce faceai? Te tot eschivai? Pt ca probabil vorbesti din auzite de fapt si habar nu ai despre ce e vorba

#63
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 Ion_Bumbu, on 23 ianuarie 2019 - 11:15, said:

Cu extractoarele am mai comentat pe forum, sint pentru suruburi rupte la stringere, pe curat din cauza efortului excesiv.
La cele rupte si blocate se da o gaura in surub si de incearca destringerea, daca insa rupi extractorul ti`a pus Dumnezeu mina`n cap!
Un extractor este confectionat din otel aliat extrem de dur si tare, ma rog, nu alea de duzina chinezesti, ala`l mai gauresti doar cu burghiu din carbura (Widea)!
Burghiul Widea nu merge decit cu freza sau masina de banc rigida...deci belea si tot la sudura ajungem daca este capul accesibil.
Pentru refacerea filetului se folosesc insert-uri in general din otel inox iar filetul rezultat este mai rezistent decit cel initial.

Extractorul are si el o durata de viata, in cazul ca este de calitate adica un tratament adevarat nu chinezarii,nu se rupe decat dupa mai multe utilizari, dupa ce te-a scos din probleme mari de cateva ori normal sa cumperi altul.
Niciodata materialul din care este facuta bujia nu va fi mai dur si rezistent decat materialul unui extractor, cu suruburile care intra in contact cu caldura motorului se pot intampla multe lucruri neplacute este alta poveste.

Edited by iulian_1976, 23 January 2019 - 13:58.


#64
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, eu vorbesc despre extractorul de suruburi, am spus cind te ajuta.
Cel de bujie este alta mincare de peste, in esenta trebuie sa traga afara mantaua intepenita in chiulasa.
De multe ori nici aia nu`i deloc usor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate