Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Politehnica CTI vs CTI FILS engleză

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
rmrn56

rmrn56

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2019
Salut, și an nou fericit tuturor.

Am decis de doi ani că vreau să mă duc la Politehnică București pe Automatică și Calculatoare, dar între timp am tot auzit de optiunea de a studia CTI în engleză la FILS.
Consider că sunt destul de pregătit și aș avea șanse să intru la oricare dintre cele două menționate.
Sunt în principal interesat de informatică, iar opțiunea de a mă duce la UNIBUC mate-info a picat din moment ce sunt destul de investit în fizică.
Știu că la CTI e destul de mult de muncă ,pe parcursul primilor doi ani în special, și că e o facultate foarte bună.
Nu știu însă
- dacă CTI-ul de la Automatică și Calculatoare oferă lecții de informatică și mate mai 'calitative' decât CTI de la  FILS,
- ce se studiază în plus/minus față de FILS,  
- dacă volumul de  lucru e acelasi, sau diferă ,
- ce facultate are mai multe oportunități de angajare
- ce facultate are profesori mai buni (in principal pe informatică mă interesează)
- dacă se merită să investesc atât de mult timp în CTI sau se pot învăța și singur ce mă interesează(lucru cu care sunt obisnuit și sunt dispus sa-l fac)
- care dintre cele două oferă mai multe oportunități în ceea ce privește intershipuri-le
si in principiu dacă există o diferență vizibilă în ceea ce privește cunoștințele în info pe care le-aș acumula dacă aș fi la FILS și nu la CTI Automatică și calculatoare

Orice răspuns e binevenit :)

Edited by rmrn56, 21 January 2019 - 16:35.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrmrn56, on 21 ianuarie 2019 - 16:33, said:

- ce se studiază în plus/minus față de FILS,
Hai bre, asa informatician si nu gaseste pe site la cele doua facultati materiile?!

View Postrmrn56, on 21 ianuarie 2019 - 16:33, said:

Sunt în principal interesat de informatică, iar opțiunea de a mă duce la UNIBUC mate-info a picat din moment ce sunt destul de investit în fizică.
Aha. Eu vreau la folosofie dar daca am investit in chimie... Monser, daca vrei una, mergi acolo, nu pe ocolis.

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2019 - 18:21.


#3
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Trec peste titlul greșit (FILS este în Politehnică, deci nu e VS)...FILS e mai ușoară, dar nu înveți la fel de mult ca la AC. Dacă vrei să înveți, alege AC. Dacă te interesează diploma și să treci prin facultate mai lejer, alege FILS.

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
CTI clar, are cele mai bune si noi laboratoare si toate firmele de IT merg acolo pentru recrutare. FILS e mai chill, engleza o poti invata oricand si oriunde...

#5
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Eu stiam ca paralela e intre Fils si ETTI nu Fils si Automatica ...bine si la automatica primii ani sunt destul de similari ca materii...
CTI de la ETTI era departe de programare...
Singura smecherie la FILS e ca se preda in limbi straine si ca e mai lejer.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsilvyu_1987, on 21 ianuarie 2019 - 20:19, said:

Eu stiam ca paralela e intre Fils si ETTI nu Fils si Automatica
Paralela poate fi extinsa fiindca specializari sunt mai multe.

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2019 - 11:52.


#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
nici nu suferă comparație. CTI de la automatică este la ani-lumină peste FILS. Cunosc explicit foști studenți de colo si de colo. La FILS se trece aproape pe degeaba comparativ cu CTI, cantitatea de muncă este o fracțiune.

Și asta face toată diferența (neagu_laurențiu o să-ți zică că programele sînt identice, o fi, dar programa nu înseamnă mare lucru dacă la o materie cu ACELAȘI nume, la CTI te pune să faci programe grele pt care muncești cîte 3 zile pe săpt numai la o temă de la o materie (și ai N teme la M materii), în timp ce la FILS îți dă să aduci un referat despre ceva teorie a programării, și EVENTUAL se dă o temă de tipul faceți un program de sortat numere sau ceva de genul...)

Pe de altă parte la CTI se intră cel mai greu din toată Poli. În general poate ai auzit că nu mai e așa greu să intri la Poli, dar asta ÎN MEDIE: dacă accepți orice facultate, la multe se intră cu dosar și se roagă de tine să le fii student, dar nu la CTI. Acolo e cea mai mare concurență din toată politehnica. Sînt ȘANSE MARI să nu poți intra acolo dacă nu ești printre cei mai tari liceeni din țară ! nici măcar la taxă !

Mai ai și varianta CTI de la facultatea ETTI. E net mai slab decît CTI de la automatică dar este peste FILS.
Și de asemenea cei de la inginerie electrică mai fac chestii cît de cît asemănătoare și compatibile cu CTI, dar deja acolo nivelul e și mai jos.

#8
laurentiu21

laurentiu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2019
Ce parere aveti despre CTI de la FMI?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Extraordinara. Muzica, joc si voie buna gasesti acolo.

Intreaba ceva mai punctual, despre ce vrei sa afli.

#10
laurentiu21

laurentiu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2019
Adica merita sa faci acolo, sau e mai bine la Poli?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Diploma e aceeasi. In rest tine numai de tine. La facultate nu-i ca in liceu, aici ti se face o introducere si indica o bibliografie iar mai departe tu inveti daca vrei. Nu profesorul e in centrul universului precum in liceu ci tu, profesorul e secundar, il mai intrebi dupa ce studiezi.
Ca atare intra unde vrei/poti.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2019 - 15:36.


#12
crisandre62

crisandre62

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2019
...varianta CTI de la facultatea ETTI. E net mai slab decît CTI de la automatică dar este peste FILS
Imi pare rau, nu este corect. Nu este mai slab decat cel de la Automatica. Se munceste poate mai mult decat acolo, dar profesorii sunt mult mai putin rezonabili si nu recomand din acest motiv. Fiul meu si alti fosti elevi au fost sau sunt studenti acolo.

#13
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.02.2006

View Postcrisandre62, on 12 mai 2021 - 16:25, said:

...varianta CTI de la facultatea ETTI. E net mai slab decît CTI de la automatică dar este peste FILS
Imi pare rau, nu este corect. Nu este mai slab decat cel de la Automatica. Se munceste poate mai mult decat acolo, dar profesorii sunt mult mai putin rezonabili si nu recomand din acest motiv. Fiul meu si alti fosti elevi au fost sau sunt studenti acolo.
Si fiica mea trage sa-o termine anul acesta CTI la ETTI.Are prieteni la Automatica si acolo nu e asa chin cu profesorii...

Edited by vslmarcel, 13 May 2021 - 14:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate