Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Masina pt. oras, vacante, plimbari [15.000euro]

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 13:39, said:

1.4 benzina pt drumuri lungi nu prea ma incanta.
din ce motive ?

#20
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
https://www.autovit....html#51471117a9
Respecta toate cerintele. Posted Image

#21
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

View Postdan1980_25, on 21 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Crezi ca Cx5 sau Tiguan au spatiu mai mare?

Volum portbagaj Focus: ~365 L
Volum portbagaj CX5:    ~503 L

Posted Image

#22
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008

View PostAstroNut98, on 21 ianuarie 2019 - 13:47, said:

https://www.autovit....html#51471117a9
Respecta toate cerintele. Posted Image
De ce sa ne oprim aici? Poate gasesc un Ford f150 rulat putin.

Dap, portbagajul este mai mare la orice clasa, chiar si la sedan :) fata de ford focus

#23
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 13:39, said:

Nu prea m-as complica. Momentan sunt pe 1.6 diesel si sa trec pe 1.4 benzina pt drumuri lungi nu prea ma incanta.

E un 1.4 turbo, nu aspirat...

#24
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
suzuki Vitara, motor de 1.6 benzina, tractiune intergala, 2-3 ani vechime se incadreaza in buget si in cerinte
si motorul de 1.6 e rezonabil

Edited by Batranelul, 21 January 2019 - 14:35.


#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 12:29, said:

Salut,

Acum ca fac 2 ani cu Ford focusul meu hatchback din 2012, vreau sa trec la ceva mai nou/modern. Am o problema cu lipsa spatiului (2 persoane constant/ocazional 3 + bagaje) si capacitatea motorului.

Ce caut:
  • Buget, sa zic 15.000 euro, poate un pic peste dar de preferat sub
  • 2013+ ca an de productie (nu pot sa iau una chiar mai veche)
  • De preferat mai inalta, crossover
  • 4x4, benzina (ok si cu diesel, dar am drumuri scurte prin oras)
  • manual sau automat (nu prea am pretentii) - tind spre manual
Unde o folosesc:
  • Rar in Bucuresti pt cumparaturi/drumuri scurte (momentan stau langa birou, nu am nevoie de ea, dar pe viitor nu se stie niciodata)
  • Vacante prin Romania (uneori as prefera sa merg un pic si pe poteca)
  • Vacante in Europa (grecia) - am eu o dorinta arzatoare de a face un drum cu masina mea pana acolo si sa o bag un pic si pe coclauri acolo
  • sub 15.000 km pe an
Shortlist:
  • Tiguan 2013/2014 SH
  • Mazda CX5
Tind spre un crossover, desi nu am avut niciodata un sedan/berlina. Are rost sa ma orientez spre asa ceva avand in vedere ca poate o sa o folosesc si putin pe coclauri? Camping, macadam, poate forestier.

Intentionez sa o cumpar in urmatoarele 6 luni dar trebuie sa studiez mai bine cateva modele pt shortlist Posted Image

Daca esti multumit de Ford, vezi o KUGA sh...

#26
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Si Vitara am avut-o in vizor dar am eliminat-o din aceleasi considerente. Nu inteleg chiar diferenta intre SX4 si Vitara, par asemanatoare masinile.

Legat de Kuga, am luat si asta in considerare, dar nu a fost nimic care sa mi se para wow.

Are cineva vreo parere legata de un sedan? De ce as alege un sedan pt nevoile mele fata de un crossover>?

later: Incep sa iau in vedere si Tiguan pe motorina. Inteleg ca motorina te ajuta in cazul drumurilor foarte lungi sau km multi/an. Dar avand in vedere ca vreau sa fac un raport 50/50, are rost sa ma orientez spre motorina?

Edited by tournique, 21 January 2019 - 15:17.


#27
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 14:49, said:

aceleasi considerente.
care sint cosiderentele astea ?

#28
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Deci vrei o masina cam la 40% din cat a costat de noua !
Mult noroc sa te si intorci cu ea din Grecia !


Edited by M0sGerila, 21 January 2019 - 15:52.


#29
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008

View PostM0sGerila, on 21 ianuarie 2019 - 15:50, said:

Deci vrei o masina cam la 40% din cat a costat de noua !
Mult noroc sa te si intorci cu ea din Grecia !
nu, eventual mai scumpa decat aia noua. Posted Image

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Da ce are frate daca e 40% din aia noua? Eu am luat masina si la 30% din cat a fost ea initial si ani de zile nu a vazut decat revizii, motorina si lichid de parbriz :) Alea noi cu cat sunt mai scumpe cu atat pierd mai multi bani si crede-ma ca 40% dintr-un A6 2015 sau similar va fi oricand peste Focusul colegului care se plange ca nu ii place motorul de ascutioare.

#31
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 14:49, said:

Are cineva vreo parere legata de un sedan? De ce as alege un sedan pt nevoile mele fata de un crossover>?
Nu stiu de ce. Poate doar daca iti place fenomenal de mult forma de sedan. Ca din punct de vedere practic nu se compara cu o masina in 2 volume, indiferent care e ea.

#32
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,158
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAstroNut98, on 21 ianuarie 2019 - 16:53, said:

Nu stiu de ce. Poate doar daca iti place fenomenal de mult forma de sedan. Ca din punct de vedere practic nu se compara cu o masina in 2 volume, indiferent care e ea.

Gresesti foarte mult. Crossoverul are si dezavantaje fata de un sedan din aceeasi clasa (consum mai mare datorita Cx-ului mai prost si a greutatii mai mari, instabilitate mai mare in viraje datorita garzii la sol mai mari, zgomot de vant mai mare la viteze ridicate datorita Cx-ului mai prost). Decizia trebuie sa si-o ia fiecare in functie de necesitati, daca primeaza mai mult avantajele crossovarului (pozitie mai inalta la volan avantajoasa daca circuli mai mult in oras, garda la sol mai inalta avantajoasa daca faci un soft offroad sau pentru urcarea pe borduri si circuli pe drumuri mai denivelate, intrare si iesire mai facila in autoturism) si nu de moda de moment

#33
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Eu vad lucrurile asa momentan:
  • cat merg cu ea prin oras, am nevoie sa poata urca o bordura (asta e Bucurestiul din pacate). Patesc asta si la bloc, si focusul nu are garda foarte joasa.
  • cum ies cu ea din oras, am nevoie sa se descurce si pe un drum alternativ, care poate nu este la nivel de autostrada sau DN.
Din pacate, nu ai cum sa le imbini pe toate si sa fie masina perfecta. Imi asum un consum mai ridicat pe un diesel si insonorizare proasta (asta pot sa mi-o imbunatatesc si singur, cum am facut la focus).
Trebuie sa fac un test drive, singura chestie care chiar m-ar face sa nu ma simt confortabil si safe ar fi sa fac ca barca in viraje.

Edited by tournique, 21 January 2019 - 17:23.


#34
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Posttournique, on 21 ianuarie 2019 - 17:21, said:

singura chestie care chiar m-ar face sa nu ma simt confortabil si safe ar fi sa fac ca barca in viraje.
Da de unde, nu se pune problema la crossovere / SUV-uri din clasa asta, stai linistit. Nu o sa fie la fel ca Focus-ul tau sau ca o masina cu centrul de greutate mai jos, asta e clar, dar nu o sa fie nici chiar ca barca.
Eu am un Ford Ranger similar cu cel pe care l-am postat in gluma mai sus, si tot nu se simte ca barca in viraje. Si da-o naiba, ca aia mai are aproape o tona peste unele crossover-e, plus centru de greutate SI mai sus. Deci cu un crossover / SUV de dimensiuni acceptabile nu ar trebui sa ai treaba. Ma rog, depinde si cum e setata suspensia, dar totusi...


View PostFord4, on 21 ianuarie 2019 - 17:06, said:

Gresesti foarte mult. Crossoverul are si dezavantaje fata de un sedan din aceeasi clasa (consum mai mare datorita Cx-ului mai prost si a greutatii mai mari, instabilitate mai mare in viraje datorita garzii la sol mai mari, zgomot de vant mai mare la viteze ridicate datorita Cx-ului mai prost).
Nu, omul a intrebat de ce ar alege un sedan pentru nevoile lui. Si chiar nu exista nici un motiv. Pentru ca pe langa crossover sau SUV exista si hatchback, combi, monovolum, etc. Si nici unul din astea nu au dezavantajele enumerate de tine, care oricum sunt putin exagerate. Aici nu vorbim de hard offroader-e sau SUV-uri de 2.5 tone cu sasiu. Ci niste amarate de crossover-e / SUV-uri compacte, din care unele chiar sunt construite pe platforma de compacta, cu suspensie ceva mai inaltata, caroserie mai bombata si voila.

Edited by AstroNut98, 21 January 2019 - 17:49.


#35
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Un exemplu banal, ca se poate gasi in banii astia: https://www.olx.ro/o...e4cde8ee  / https://www.olx.ro/o...html#5905b2c7aa (buget orientativ 15k)

Sper sa nu se considere reclama.
Deci cred ca daca am cateva luni rabdare, pot gasi ceva asemanator

Edited by tournique, 21 January 2019 - 18:07.


#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBatranelul, on 21 ianuarie 2019 - 14:33, said:

suzuki Vitara, motor de 1.6 benzina, tractiune intergala, 2-3 ani vechime se incadreaza in buget si in cerinte
si motorul de 1.6 e rezonabil

La 2-3 ani scade vitara doar pana la 15000? Cat e una noua?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate