Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caldura mare in calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 12:38, said:

N-am, dar nu pot sa deschid geamul ca se incalzeste si mai tare, am mai explicat.
Mai mergi la orele de fizica.
Sau invarte de rozeta.

#20
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Depinde unde stai..eu tot la radet si am constant, toata iarna 26-27 grade in casa, fortat sa oscilobatez 2 din 3 geamuri permanent.
Deci nu e chiar asa rau la sistem centralizat pina la urma.

#21
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
daca nu vrei sa faci ce ti s-a recomandat in topic, stai in sauna.  Sau te poti duce sa stai in alt apartament pe la rude/prieteni/colegi de servici  etc

#22
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Ai repartitor de costuri?
Daca NU, deschide larg geamurile si "i-ai facut". Au vrut ei sa te ucida noaptea cu caldura, dar tu (ne)fiind baiat destept, te-ai prins.
Chiar si cu repartitor. Tot deschide-le larg. Aum iti va fi bine. Insa peste o luna, o sa ti se faca rau. Posted Image

View PostMadalin80, on 21 ianuarie 2019 - 11:50, said:

asa mai face RADET-ul.
daca nu reglezi robinetii fie deschizi geamul (apropo asa fac si aia de la Praktiker de la birouri din magazin ca mor de cald) sau te resemnezi si stai si faci sauna in camera.

View Postdorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 12:01, said:

Zii: ai sau nu repartitor de costuri?
O chesite mica de plastic cu dispaly pe mijlocul caloriferului.
Daca nu ai, te doare la basca. Deschide geamul.
Nu mai faceti bascalie si invatati omul la prostii.
Popaxxx, daca deschizi fereastra mult timp e ca si cum ai arunca banii pe fereastra, indiferent ca ai sau n-ai repartitor. doar cei care "au pascut gastele pe maidan la orele de fizica" nu stiu asta. Dorin stie si in finalul primei lui postari ti-a sugerat ca era o gluma, nu stiuy de ce a mai repetat-o a doua oara.

View Postcorinadaniela, on 21 ianuarie 2019 - 12:54, said:


dar cine te impiedica sa inchizi de tot robinetii, sa aerisesti bine in casa, apoi sa stai fara sa deschizi robinetii, pana se mai racesc caloriferele.
ti-ai pus intrebarea daca nu cumva aceea o fi temperatura normala pe care ar trebui s-o aiba agentul termic ? sau poate ca radetul a facut niste probe, verificari, reparatii si a bagat agent termic in retea, la o temperatura mai mare decat in mod normal.
Asta este cea mai buna solutie in caz ca ti s-au defectat robinetii tai termostatati sau pentru cei ce nu au asa ceva. Asa procedez si eu de cand nu mai sunt temperaturi foarte scazute afara si m-am trezit si eu cu 26 si ceva de grade in casa.

#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Prefer sa nu invart toata ziua de robineti, ca altfel se face ori prea cald, ori prea frig, m-am invatat la o temperatura constanta de 26 de grade, pe care o obtineam usor cu robinetul pe setarea aceea la "4 fara o linie".
Dar nu stiu ce-a facut RADET-ul de s-au trezit sa bage o apa mult mai fierbinte in instalatii...

As vrea un fel de robinet inteligent care sa masoare temperatura din camera in mai multe puncte, sa faca o medie si dupa valorea asta sa regleze debitul de apa.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
si mie imi place sa fie cald in casa, dar tu m-ai "batut"...la 26 gr C e totusi prea cald, chiar si pentru mine.
in fine. vezi ce se mai intampla azi-maine, daca se repeta situatia, inseamna ca radetul a inceput sa furnizeze agent termic asa cum ar trebui.
daca nu se repeta, inseamna ca a fost doar o intamplare, o situatie care cel mai probabil nu se va repeta - curand sau vreodata.
altii mor de frig in casa, tot la radet fiind bransati, si tu te plangi ca trebuie sa rotesti un pic niste robineti de calorifer...

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 13:17, said:

Dar nu stiu ce-a facut RADET-ul de s-au trezit sa bage o apa mult mai fierbinte in instalatii...
Ia suna-i si intraba-i daca nu cumva ti-au racordat direct circuitul primar la tine in casa la ultima avarie avuta de ei. (are maxim 150 grade circuitul primar) ;)

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 12:38, said:

N-am, dar nu pot sa deschid geamul ca se incalzeste si mai tare, am mai explicat.
:death:
Cum reusesti sa treci strada?

#27
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
In ce sector locuiesti caci ma mut si eu acolo. caldura mare-n calorifere caut si eu. Posted Image  Aici la noi la in cartier este mai puturos agentul termic.

Edited by danieldede, 21 January 2019 - 13:57.


#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se simte bine la 26 de grade, dar la 27 cica moare.
Troll.

#29
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View PostFriskey, on 21 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Posted Image
Cum reusesti sa treci strada?
El vrea sa zica de termostatul de la robinet. Care deschide admisia in functie de temperatura pe care o simte. Si cumva aerul rece ce bate pe termostat ar determina marirea debitului de apa si implicit incalzirea radiatoarelor.
Cred ca la asta se refera.
Dar cred ca topicul e la misto.

Edited by greenlife, 21 January 2019 - 14:35.


#30
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.zf.ro/zf...-calda-17846477

#31
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 11:37, said:

De ani de zile, tin robinetul la "4 fara o linie" si in casa e o temperatura constanta de 26 de grade.
Cum mnezeu sa stati la 26 grade iarna in casa?! :w00t:


Da si tu la 2 termostatul, e suficient. -_-

#32
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 13:17, said:

se face ori prea cald, ori prea frig, m-am invatat la o temperatura constanta de 26 de grade,.
mai stiu io mosi pe scara cu mine de 60-70 ani, si vara pe caldura torida la 40 grade, stateau cu aragazul si cupteorul aprinse toate la maxim  si erau imbracati cu bunda pe ei
Cand deschideau usa sa vorbeasca vecini cu ei  iesea temperatura de 50-60% prin usa si nu se putea sta

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 13:17, said:

Prefer sa nu invart toata ziua de robineti, ca altfel se face ori prea cald, ori prea frig, m-am invatat la o temperatura constanta de 26 de grade, pe care o obtineam usor cu robinetul pe setarea aceea la "4 fara o linie".
Dar nu stiu ce-a facut RADET-ul de s-au trezit sa bage o apa mult mai fierbinte in instalatii...

As vrea un fel de robinet inteligent care sa masoare temperatura din camera in mai multe puncte, sa faca o medie si dupa valorea asta sa regleze debitul de apa.
nu cunosti cum functioneaza robinetii termostatati se pare.
Se bazeaza pe temp din camera. De defectat nu se pot defecta TOTI in acelasi timp

Ce se intampla la tine era ca apa era tot timpul mai rece si nu atingeai niciodata temperatura setata pe robinet.
Daca ai atinge, robinetul s-ar inchide.

Nu ai nevoie de nimic in plus. Crede-ma.

View PostDev, on 21 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Da si tu la 2 termostatul, e suficient. Posted Image
2 ar fi mult prea putin, 3 este temperatura de confort de aceea si e marcata in mod diferit pe robinet
Ai dreptate ca 4 e mult mult prea mult.

Attached Files



#34
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Stau la 26 în casă fără probleme pentru că stau în mânecă scurtă și pantaloni scurți. Pot să stau si la 27 fără probleme dar fără tricou. Vara temperatura creste treptat si renunț si la restul hainelor.

#35
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.01.2008

View Postdorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Ia suna-i si intraba-i daca nu cumva ti-au racordat direct circuitul primar la tine in casa la ultima avarie avuta de ei. (are maxim 150 grade circuitul primar) Posted Image
iarna asta are maxim  99 circuitul primar

#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Ce zicie colegul unbrutus e perfect fezabil, daca nu ai blocul anvelopat probabil ca pierdeai grupa mare caldura din camera iar caloriferul nu facea fata sa suplineasca decat daca statea deschis tot timpul. Au marit aia termperatura la agentul termic si abia acum se atinge temperatura la care trebuia sa opreasca caloriferul, singura problema ca e peste limita ta de suportabilitate.
P.S. Sa vezi daca iti pui centrala ce repede te obisnuiesticu 22 de grade. Eu daca as face 26 de grade in casa pe 190 mp as munci numai pentru Engie Posted Image

Edited by filipxxx, 21 January 2019 - 16:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate