Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Caldura mare in calorifere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Nu stiu ce s-a intamplat dar m-am trezit ca toate caloriferele din casa sunt fierbinti rau de tot, a crescut temperatura la vreo 27 de grade in casa. Se pare ca apa din ele este mult mai fierbinte acum, abia pot sa tin mana pe calorifer.
N-ar trebui ca termostatele alea sa taie caldura si sa mentina o temperatura constanta, sau functioneaza cumva pe baza diferentei dintre aerul din camera si agentul termic asa ca daca apa din ele e mai fierbinte o sa creasca si temperatura din casa?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai ai baterii la termostat ?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
Mama Omida inca nu s-a trezit.
Esti la RADET? Ai centrala proprie? Ai robineti termostatati? Ai termostat de ambient?

In prima secunda deschide larg geamurile sa nu faci sauna.
Pe urma... mai vezi tu.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Branseaza-te la RADET si te rezolva ei.

Totusi inca nu stii cum functioneaza termostatele tale? Si nu poti sa inchizi singur cu manuta ta robinetele de la calorifer?

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Baxon, on 21 ianuarie 2019 - 11:07, said:

Mai ai baterii la termostat ?
Nu e cu baterii.

 dorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 11:10, said:

Mama Omida inca nu s-a trezit.
Esti la RADET?
Da, la RADET.

 Bursul, on 21 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Totusi inca nu stii cum functioneaza termostatele tale? Si nu poti sa inchizi singur cu manuta ta robinetele de la calorifer?
Pai eu le tin pe toate la 4 fara o linie si in casa e constant in jur de 25-26 de grade, daca scade temperatura sub asta, incepe sa circule apa in calorifer si temperatura creste pana la 26, iar apoi caloriferele se racesc.
Dar acum nu stiu de ce sunt toate caloriferele fierbinti, de ce nu mai taie din caldura termostatul daca in camera sunt deja 27 de grade?

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Si ce inseamna "4 fara o linie"? Reprezinta temperatura aerului din camera?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
Ai repartitor de costuri?
Daca NU, deschide larg geamurile si "i-ai facut". Au vrut ei sa te ucida noaptea cu caldura, dar tu (ne)fiind baiat destept, te-ai prins.
Chiar si cu repartitor. Tot deschide-le larg. Aum iti va fi bine. Insa peste o luna, o sa ti se faca rau. ;)

#8
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
asa face Radet-ul, cum se incalzeste afara hop si ei cu agentul termic la o temperatura mai mare furnizat catre blocuri
Pune termostatul pe 3 si o sa vezi ca se taie pentru o perioada de timp intrarea de apa calda in calorifer, iar caloriferul se va raci,deci automat se va scadea temperatura si in camera.

@dorin_2k peste o luna o sa faca topic nou ca i-a venit factura mare ca si bani pentru caldura.

Edited by Madalin80, 21 January 2019 - 11:37.


#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Bursul, on 21 ianuarie 2019 - 11:31, said:

Si ce inseamna "4 fara o linie"? Reprezinta temperatura aerului din camera?
Pai eu asta tot intreb, dar vad ca nimeni nu se prinde.
Robinetul ala functioneaza pe baza temperaturii din camera, sau pe baza diferentei de temperatura dintre agentul termic si temperatura aerului din camera?
De ani de zile, tin robinetul la "4 fara o linie" si in casa e o temperatura constanta de 26 de grade.
Ieri seara insa m-am trezit ca transpir pentru ca se facusera 27 de grade, iar caloriferele erau fierbinti si robinetii nu mai taiau din caldura.

 dorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Daca NU, deschide larg geamurile si "i-ai facut". Au vrut ei sa te ucida noaptea cu caldura, dar tu (ne)fiind baiat destept, te-ai prins.
Daca deschid geamul vine un val de aer rece peste calorifer si robinetul o sa dea drumul la apa in calorifer si o sa se faca si mai cald.

 Madalin80, on 21 ianuarie 2019 - 11:35, said:

asa face Radet-ul, cum se incalzeste afara hop si ei cu agentul termic la o temperatura mai mare furnizat catre blocuri
A fost o temperatura relativ constanta in ultima saptamana, nu imi explic de ce au bagat apa mai fierbinte.

Si n-as vrea sa reglez de fiecare data robinetii, vreau sa ii tin la aceiasi setare care sa imi faca in casa 25-26 de grade, indiferent de ce temperatura are agentul termic.

Edited by PopaXXX, 21 January 2019 - 11:41.


#10
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
redu robinetul termostat la o gradatie sau doua  *( 3 sau 2 dupa caz)

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003

 PopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 11:37, said:

Ieri seara insa m-am trezit ca transpir pentru ca se facusera 27 de grade, iar caloriferele erau fierbinti si robinetii nu mai taiau din caldura.
Eu banuiesc ca tu nu intelegi cum functioneaza robinetii aia. Cum zice colegul, invarte de robinetul ala pana la 3 sau chiar 2.
Nu cred ca ai termostat cu senzor de temperatura.

#12
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

 PopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 11:37, said:

nu imi explic de ce au bagat apa mai fierbinte.

Si n-as vrea sa reglez de fiecare data robinetii, vreau sa ii tin la aceiasi setare care sa imi faca in casa 25-26 de grade, indiferent de ce temperatura are agentul termic.
asa mai face RADET-ul.
daca nu reglezi robinetii fie deschizi geamul (apropo asa fac si aia de la Praktiker de la birouri din magazin ca mor de cald) sau te resemnezi si stai si faci sauna in camera.

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Robinetul functioneaza pe baza temperaturii din casa, de aia arata eronat daca ai o nisa sau o draperie groasa unde e instalat. Posibil sa ti se fi stricat/decalibrat robinetul daca nu l-ai atins 4 ani. Robinetii cu cap termostatic se lasa peste vara deschisi complet, ca sa nu apara depuneri de rugina, piatra, etc.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
Zii: ai sau nu repartitor de costuri?
O chesite mica de plastic cu dispaly pe mijlocul caloriferului.
Daca nu ai, te doare la basca. Deschide geamul.

#15
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 dorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 12:01, said:

Zii: ai sau nu repartitor de costuri?
O chesite mica de plastic cu dispaly pe mijlocul caloriferului.
Daca nu ai, te doare la basca. Deschide geamul.
N-am, dar nu pot sa deschid geamul ca se incalzeste si mai tare, am mai explicat.

#16
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 dorin_2k, on 21 ianuarie 2019 - 11:10, said:

Mama Omida inca nu s-a trezit.
Esti la RADET? Ai centrala proprie? Ai robineti termostatati? Ai termostat de ambient?

In prima secunda deschide larg geamurile sa nu faci sauna.
Pe urma... mai vezi tu.
De aia se topesc ghetarii, din cauza RADET-ului.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ma mir ca e caldura mare in calorifere ca zilele astea RADET a furnizat o apa calaie in calorifere...

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 PopaXXX, on 21 ianuarie 2019 - 12:38, said:

N-am, dar nu pot sa deschid geamul ca se incalzeste si mai tare, am mai explicat.

dar cine te impiedica sa inchizi de tot robinetii, sa aerisesti bine in casa, apoi sa stai fara sa deschizi robinetii, pana se mai racesc caloriferele.
ti-ai pus intrebarea daca nu cumva aceea o fi temperatura normala pe care ar trebui s-o aiba agentul termic ? sau poate ca radetul a facut niste probe, verificari, reparatii si a bagat agent termic in retea, la o temperatura mai mare decat in mod normal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate