Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Masina SH, 4x4, AT

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
gpatrat

gpatrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 25.04.2007
Salutare,

As avea nevoie de niste sfaturi/idei despre o legate de o masina in bugetul de 16.000 euro. As vrea un SH, care sa fie musai 4x4 si preferabil cu cutie automata. Urmeaza sa o folosim:

- in oras (serviciu, cumparaturi)
- in vacante (de obicei numai in tara cu masina).

Mai mult de 10.000 km pe an nu facem, dintre care aproximativ 2500 extraurban, restul in oras.

Cerinte:

- 4x4 si AT le-am pus ca si criterii pricipale. In principiu ne intereseaza sa putem sa urcam dealurile din zona noastra iarna. Nu planuiesc sa fac offroad cu ea.
- sa fie cat mai sigura, airbags, caroserie ok, etc
- sa aiba portbagaj rezonabil ( avem doi copii si ne mai deplasam la bunici sau in vacante)
- sa nu imi vand in rinichi cand fac intretinerea anuala sau daca se strica vreo piesa
- preferabil cu un  consum rezonabil, dar asta nu e un criteriu foarte strict, avand in vedere ca planuim sa facem putini km cu ea anual
- cat mai fiabila (preferabil sa se strice cat mai putin, desi asta e o chestie si de noroc de obicei)
- cat mai noua, cu cat mai putini km la bord

Avem cateva modele in pretul acesta:

1. Nissan Murano 2.5 dCi Diesel Executive, are un pret foarte bun, de la finele lui 2015, cu 25.000 km
2. BMW 5er 525d xDrive Luxe, din 2013, cu 130.000 km
3. BMW X3 xDrive 20d, din 2013, cu 110.000
4. Ssangyong Rexton 2.2 TD Top 4x4, din 2016, cu 42.000 km (e mai scumput, trece putin de buget, dar are 7 locuri)
5. Toyota RAV 4 2.2 D-4D Edition-S, din 2015, cu 34.000 km (si asta trece un pic de buget, dar e din 2015).

Ma intereseaza pareri pro si contra la aceste modele, ca pot lua o decizie.

As aprecia orice informatie despre utilizare, probleme care pot aparea in timp la aceste marci.

Multumesc anticipat.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Astea enumerate de tine nu au intretinerea ieftina cum vrei tu , din pacate . O vei folosi in Romania ? Intreb ca 2,5L au un impozit nu tocmai mic ...

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Corect
La motoarele alea intretinerea numai ieftina nu e

Acum ma bate gandul sa iau SsangYong XLV
Motorul e de 1.6, au si cutii automate, sunt 4x4 si pleaca de pe la 14.000 noua
Spatiul este super - dar SUPER - mare in ea.
Merita o privire

#4
Dorukag

Dorukag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.05.2007
Honda CR-V benzina. O am de 10 ani și nu am avut probleme cu ea. Portbagaj mai mare decât la Rav4. Și eu am 2 copii și e perfecta. Fiind benzina consumul e mai mare (motor aspirat de 2 l), dar in rest foarte fiabila.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage 3, mai prinzi garantie la ea pana la 7 ani.

#6
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 gpatrat, on 21 ianuarie 2019 - 09:11, said:

Salutare,

As avea nevoie de niste sfaturi/idei despre o legate de o masina in bugetul de 16.000 euro. As vrea un SH, care sa fie musai 4x4 si preferabil cu cutie automata. Urmeaza sa o folosim:

- in oras (serviciu, cumparaturi)
- in vacante (de obicei numai in tara cu masina).

Mai mult de 10.000 km pe an nu facem, dintre care aproximativ 2500 extraurban, restul in oras.

Cerinte:

- 4x4 si AT le-am pus ca si criterii pricipale. In principiu ne intereseaza sa putem sa urcam dealurile din zona noastra iarna. Nu planuiesc sa fac offroad cu ea.
- sa fie cat mai sigura, airbags, caroserie ok, etc
- sa aiba portbagaj rezonabil ( avem doi copii si ne mai deplasam la bunici sau in vacante)
- sa nu imi vand in rinichi cand fac intretinerea anuala sau daca se strica vreo piesa
- preferabil cu un  consum rezonabil, dar asta nu e un criteriu foarte strict, avand in vedere ca planuim sa facem putini km cu ea anual
- cat mai fiabila (preferabil sa se strice cat mai putin, desi asta e o chestie si de noroc de obicei)
- cat mai noua, cu cat mai putini km la bord

Avem cateva modele in pretul acesta:

1. Nissan Murano 2.5 dCi Diesel Executive, are un pret foarte bun, de la finele lui 2015, cu 25.000 km
2. BMW 5er 525d xDrive Luxe, din 2013, cu 130.000 km
3. BMW X3 xDrive 20d, din 2013, cu 110.000
4. Ssangyong Rexton 2.2 TD Top 4x4, din 2016, cu 42.000 km (e mai scumput, trece putin de buget, dar are 7 locuri)
5. Toyota RAV 4 2.2 D-4D Edition-S, din 2015, cu 34.000 km (si asta trece un pic de buget, dar e din 2015).

Ma intereseaza pareri pro si contra la aceste modele, ca pot lua o decizie.

As aprecia orice informatie despre utilizare, probleme care pot aparea in timp la aceste marci.

Multumesc anticipat.
Dar un Duster nou, cu garantie nu ti-ar place? Mai ales ca vor intra pe piata si motoarele de 1,33TCe, la 140-160cp. Decat SH-uri chinuite de altii, parca mai bine suna o masina noua. Sa nu uitam si reteaua de service uriasa pe care o are Dacia in toata tara.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
In oras merita automata, in special daca e clasica, cu convertizor de cuplu.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
BMW, mai ales X3, iti iei doar daca nu duci deloc grija zilei de maine.
Sunt cazuri cand au facut figuri inca de noi ...
Cunosc pe cineva, coleg de munca, caruia ii intra din salarii (el + ea) peste 11.000 lei pe luna, si care a dat X3-ul dupa circa un an de zile, ca nu se putea tine dupa masina, cu banii de intretinere.
O fi avut si ghinion, insa BMW inseamna bani. Un far de seria 3 e 4000 lei ... il poti gasi spart in parcare.
Daca nu tii neaparat sa fie SUV, poate si Superb ar fi o varianta buna. Sau Skoda Scout.

Edited by shymano, 21 January 2019 - 10:01.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Omul vreau automata, care e foarte indicata pentru oras.
De preferat clasica, cu convertizor.

#10
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pentru faruri sparte in parcare exista casco, de fapt la orice masina de 20 k euro se face casco. 11 mii pe luna nu e vreo avere, dar oricum exagerezi cu intretinerea. O revizie la un X3 e 2000 de lei la reprezentanta sau vreo 800 daca o faci in alta parte. Normal ca e intretinerea mai scumpa decat la un Opel sau Skoda, dar se presupune ca se intelege asta din start.
   Strict la topic, X3 sau 5-ar cu 110 mii km cu 16 mii euro e sci-fi.
Mai degraba as lua Nissanul ala cu 25 mii km, desi mi se par absurd de putini la doar 16 mii euro.
Acum am citit partea cu rinichiul in cazul unei piese stricate.. Nu stiu ce asteptari ai, poate ar fi bine sa spui si ce buget ai la dispositie in caz de se strica ceva. Totusi eu nu inteleg unde gasesti tu masinile alea cu asa putini km la doar 16 mii euroi.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ca n-ai citit tot inainte de a posta ??
Tocmai ce vorbeam ...
11.000 poate fi o avere, daca o compari cu 5-6-7000.
Pentru ca restul nu-i ai ...

Edited by shymano, 21 January 2019 - 10:29.


#12
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pai intretinerea e una si defectiunile sunt altceva. Normal ca piesele la BMW sunt scumpe, la fel cum sunt si la Audi sau Merc. E logic ca doar nu e Skoda.omul trebuie sa precizeze ce buget are ca poate el se asteapta sa ai masina si 3 ani sa nu ii crape nimic. La sh depinde mult de noroc.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 r3dstar, on 21 ianuarie 2019 - 09:50, said:

Dar un Duster nou, cu garantie nu ti-ar place? Mai ales ca vor intra pe piata si motoarele de 1,33TCe, la 140-160cp.

Cand? Pe Renault poate... la Dacia peste 10 ani...

#14
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Eu urmaresc un Tiguan de ceva vreme, defapt... il cam astept. O sa urmaresc cu interes si topicul tau pt ca se pliaza exact pe ceea ce caut si eu.

Te-ai gandit si la Mazda CX5/KIA Sportage?

#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
525d vine cu motor de 2l, faimosul n47, ca masina e cu o clasa peste restul, dar trebuie schimbata distributia preventiv, cam 7-800€, asta daca nu a fost facuta deja.
in schimb e o masina destul de joasa, se descurca bine pe zapada cat timp nu o pui pe burta.
x3 e mai mic si cu un interior mai ieftin dar e suv.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 tournique, on 21 ianuarie 2019 - 10:38, said:

Te-ai gandit si la Mazda CX5/KIA Sportage?
Ca masini noi, astea sunt foarte scumpe.
Mazda e peste Kia ca pret.
Un Sportage cu dotari decente (nu full) ajunge la 30k euro, pentru Mazda mai pui lejer 5k.
Sh are sanse sa gaseasca ceva bun ... modele putin mai vechi.

#17
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 _-livio-_, on 21 ianuarie 2019 - 10:52, said:

525d vine cu motor de 2l, faimosul n47, ca masina e cu o clasa peste restul, dar trebuie schimbata distributia preventiv, cam 7-800€, asta daca nu a fost facuta deja.
in schimb e o masina destul de joasa, se descurca bine pe zapada cat timp nu o pui pe burta.
x3 e mai mic si cu un interior mai ieftin dar e suv.

Corect, dar nici una din ele nu are 110 mii de km reali la 16 mii euro din pacate. La partea cu interiorul, conteaza ce dotari au pe ele, ca daca 5-ul e slab dotat si x3-ul foarte dotat, nu mai are relevanta ca e ieftin interioul la x3, care fie vorba intre noi oricum e mai calitativ decat la celelalte.

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
aia e alta discutie, desi la cum e treaba cu diesel prin EU s-ar putea sa gaseasca un 520xd (parca si asta venea cu X) sau un 525xd cu km ok.

Edited by _-livio-_, 21 January 2019 - 11:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate