Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

masina noua in max 10.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu comentam gusturi personale, dar Fiat tipo in detrimentul "oricarui vw" chiar e ... interesant. De fiat tipo hatchback nu vorbim, ca e peste buget, deci ramane varianta lowcost, cel sedan. Adica o masina mai slaba.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Masinile sunt noi fara defecte ascunse ci doar necumparate pana in acest moment .
Masina mica si cu portbagaj mare si la max 10 k euro nu gasesti ! Undeva trebuie sa faci compromis .

 denky, on 21 ianuarie 2019 - 00:44, said:

Nu comentam gusturi personale, dar Fiat tipo in detrimentul "oricarui vw" chiar e ... interesant. De fiat tipo hatchback nu vorbim, ca e peste buget, deci ramane varianta lowcost, cel sedan. Adica o masina mai slaba.
Pt tine clar e slaba dar , nu vorbim de tine ! Iar la pretul de achizitie Tipo e peste orice Logan sau Sandero !

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Michidoo, on 21 ianuarie 2019 - 00:35, said:

Stii cumva, care-i treaba cu ofertele astea? Sunt masini de showroom, de drive test, au defecte etc? Care e motivul pentru care le dau mai ieftin?
sint oferte generice, nu e ala pretul din anunt. dupa cum vezi sint poze cu mai multe modele si culori

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Baxon, on 21 ianuarie 2019 - 00:52, said:

Masinile sunt noi fara defecte ascunse ci doar necumparate pana in acest moment .
Masina mica si cu portbagaj mare si la max 10 k euro nu gasesti ! Undeva trebuie sa faci compromis .


Pt tine clar e slaba dar , nu vorbim de tine ! Iar la pretul de achizitie Tipo e peste orice Logan sau Sandero !

Logan si Sandero nu sunt masini pe care sa dai 10000 euro. In opinia mea.
Acum ma gandeam ca poate intra in bani Clio ala break, am uitat cum ii spune.

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mda, cam asa gandesc si eu

cel mai ieftin Clio (Life Evo) pleaca de la 10.750 si cu ce-mi mai doresc eu (culoarea) sare de 11.000

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 Michidoo, on 20 ianuarie 2019 - 23:36, said:

De ce? Am inteles ca are tabla subtire, ca sufla vantul prin masina la viteze mari, zgomot in masina etc

Pe alea mici, in pretul ,,tău", pe toate le suflă vîntul, dar stau pe șosea, lucru important.
Sa fie Hyundai.

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Asta e, Clio estate. Cu Rabla a coborat putin sub 10000, varu'miu a luat una cu 10000 si vreo 200, cu vopsea metalizata.
https://www.renault....lio-estate.html
Decat tipo, c-elisee sau mai rau, Logan si Sandero, asta nu mi se pare dezastru.
Cu scuzele de rigoare, parerea mea e ca in 10000 euro se pot lua niste masini noi si chele, de care te saturi repede si scapi greu.

Sfatul meu este sa astepti pana prin primavara. Cu Rabla mai castigi niste bani, sau mai pui niste optionale.

#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 denky, on 21 ianuarie 2019 - 01:33, said:

masini noi si chele, de care te saturi repede si scapi greu.
Pentru mine o masina e doar un instrument care sa ma duca din punctul A in punctul B, nu e neaparat o chestie de placere (deci n-am cum sa ma "satur" de ea). E adevarat ca ma intereseaza un anumit confort (dar aici e discutabil ce intelege fiecare prin asta, pentru mine inseamna oglinzi incalzite, pentru altul inseamna scaune incalzite si piele nu stiu pe unde) si siguranta, dar aici chiar nu am ce cere de la o masinutza de oras. De aceea nici nu prea vreau sa maresc bugetul - pentru mine, chiar nu merita sa dai mai mult de 10.000 euro pentru un instrument care sa te duca din punctul A in punctul B.

Mi-e greu sa astept pana in primavara, pentru ca masina actuala da semne ca moare (si nu mai vreau sa bag bani in ea). Zici ca nu mai sunt fonduri pentru Rabla in momentul de fata? (nu stiu, sunt total pe dinafara).

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Faptul ca pt tine masina nu e decat un instrument nu inseamna nimic. Instrument sau placere, tot banii aia ii dai.

Din cate am inteles, ai de gand sa faci drumuri lungi doar ocazional. Asa ca portbagaj mare nu-ti trebuie, ai sa-i pui "sicriu" deasupra o data sau de doua ori pe an. In restul anului, rabatezi scaunele din spate si la nevoie ai si portbagaj mare.

Eu am ales o masina exact dupa criteriile tale si din cauza asta am ales VW Polo cu toate ca nu o consider deloc o masina micutza. O masina mica ar fi Fiat Panda, FIAT 600, si altele de dimensiunea lor. Faceam peste 20km/zi trafic in oras, o data pe an sau la 2 - 3 ani cate 3500 - 4000 de km in concediu, si inca cam atatia in plimbari de weekend si sarbatori mai scurte.

Am considerat (si consider si acum) indispensabil Cruise Control. Iti elimina jumatate din oboseala la un drum lung. Daca e adaptiv, si mai bine. Singurele luxuri pe care mi l-am permis ca sa zic asa, au fost vopseaua pastel (singura gratuita era alba), turela deasupra (s-a demonstrat aproape complet inutila) si climatizatorul automatic (absolut inutil). Inca un motiv pt care am ales Polo a fost ca mi-a placut aspectul interior dar asta e chestie de gusturi.

In rest, nu am nici cercuri in aliaj si nici nu-mi trebuiesc.

Inca unul din multele motive pt care am ales VW (pe care o consider o marca auto de escroci), a fost faptul ca exista VCDS si ElsaWin care m-au scos din multe incurcaturi. Nu pt ca mi-as face probleme sa platesc asistenta si reparatii chiar si la reprezentanta ci pt ca nu mai poti avea incredere in nici un mecanic. Cel putin aici unde traiesc eu. Din cauza asta sunt unii care le cumpara noi si le schimba la fiecare 4 ani ca sa nu mai aiba bataie de cap.

Asta nu e o pledoarie pt VW si pt optionalele pe care ar trebui sa le alegi. Iar pretul vine DUPA.

Adica nu cauti sa cumperi o masina de 10k de euro. Cauti o masina cu caracteristicile juste la pretul cel mai bun.

#28
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 newbie13, on 20 ianuarie 2019 - 23:38, said:

sandero stepway

are si loc de bagaje si tot ce vrei tu. sare de 10k dar cu o rabla, cu o oferta...
Stepway ajunge 11500 euro cu Easy-R si programul rabla. Programul Rabla va demara cel mai probabil in aprilie, mai + inca 2 luni de la comanda, ajungi cu ea in iulie.
Uita ce se spune despre masinile romanesti. Aceasta este o masina corecta la banii astia.

Edited by sas1975, 21 January 2019 - 07:30.


#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
o lada vesta sau un chevrolet aveo.

#30
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
http://www.ofertepeu...-CP-BVM5-EURO-6

#31
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 Ford4, on 20 ianuarie 2019 - 23:29, said:

I20 nu depaseste 10000 Euro ? Stiu ca Hyundai nu prea face discounturi.
Dar ofera 7 ani garantie.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Ford da discount 20 % la pretul de lista.

#33
Cristian222

Cristian222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2012
Hyundai i20.
Din pretul de lista de 9800 eur se poate obtine usor o reducere de 300 EUR+ 400 EUR vopseaua se incadreaza in buget.
Si are oglinzi electrice si 5 ani garantie.

#34
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca pentru tine masina e doar un instrument care sa te duca din A in B de ce vrei culoare metalizata?!  Nu stiu exact cat costa un Suzuki Swift ca aia e o varianta foarte buna.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 rich1974, on 21 ianuarie 2019 - 08:26, said:

o lada vesta sau un chevrolet aveo.
Alea nu-s masini ... is gozuri

#36
Cristian222

Cristian222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2012
Am avut Chevrolet.
Nu recomand. Oricum nu se mai vinde in Europa din care stiu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate