Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Ajutor achizitie centrala Peleti!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
Buna seara. Locuiesc la curte in Bucuresti SUD si sunt interesat de achizitia unei centrale termice pe peleti.

  Constructia casei este pe 2 nivele 100mp si este izolata cu polistiren de 5cm.

   Ce putere (Kw) de cazan am nevoie ?
   Ce costuri de instalare sunt in medie doar pentru centrala fara calorifere si tevi ?
   Am gasit un pachet aici https://www.emag.ro/...0/pd/D9R60VBBM/ de ce ar mai fi nevoie pentru a pune in functiune acest pachet ? este suficient de puternic pentru locuinta mentionata mai sus?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"de ce ar mai fi nevoie pentru a pune in functiune acest pachet ?"
Pentru punere in functiune nu mai trebuie nimic dar pentru a fi folosita cat mai sigur si independent trebuie un UPS (alimentator , stabilizator, rezerva de energie electrica), un acumulator auto pentru ups , automatizare alimentare peleti (care este destul de scumpa) .
Pentru 200 metri patrati e ok la putere.
La automatizarea pentru peleti care incorporeaza si buncarul de peleti sa te interesezi foarte bine, sa fie cel mai bun , usor de reglat , multe buncare de la jumatate in jos nu mai functioneaza optim, altele se blocheaza , numai nervi si costa, unele costa cat centrala cu toate acareturile .

Edited by ldpe, 20 January 2019 - 22:46.


#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 wunnfer89, on 20 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Buna seara. Locuiesc la curte in Bucuresti SUD si sunt interesat de achizitia unei centrale termice pe peleti.

  Constructia casei este pe 2 nivele 100mp si este izolata cu polistiren de 5cm.

   Ce putere (Kw) de cazan am nevoie ?
   Ce costuri de instalare sunt in medie doar pentru centrala fara calorifere si tevi ?
   Am gasit un pachet aici https://www.emag.ro/...0/pd/D9R60VBBM/ de ce ar mai fi nevoie pentru a pune in functiune acest pachet ? este suficient de puternic pentru locuinta mentionata mai sus?
Asta ii o centrala pe lemne. Iti mai trebuie un arzator si un depozit de peleti si un snec. Toate astea in cazul in care se poat monta un arzator. Nu mai bine teai uita la una pe pelti compacta?

#4
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
100mp total (50+50)

Asta este ok ?https://www.emag.ro/...rch-Action=view

in afara de ups, stabilizator mai am nevoie de altceva ?

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Pentru 100 mp ai nevoie de ~20 kw . Mai ales avand in vedere izolatia deficitara.

Edited by mannick, 20 January 2019 - 23:13.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E prea mare centrala aceea de 37kw pentru 100mp. Ti-ar fi arhisuficienta una de 20kw si chiar mai mica, poate de 15 kw daca ai ferestre termopan.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In București sunt gaze, de ce te complici cu centrala pe peleti  care e scumpa cand o cumperi iar peletii s-au scumpit atat de mult incat nu e nici o diferenta fata de gaze ba s-ar putea sa fie chiar mai scumpi. Eu abia aștept sa-mi traga astia gaze pe strada ca sa scap de dihania de cazan.

#8
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View PostFreddy12, on 21 ianuarie 2019 - 00:14, said:

...Eu abia aștept sa-mi traga astia gaze pe strada ca sa scap de dihania de cazan.
trebuie sa ai mare grija cu ce-ti doresti in viata.
ar putea sa se intample.
eu mi-am dorit sa scap de sobele de teracota. si acum plang ca un copil cand platesc 12-15-17 milioane gaz.
natural, cica.

Edited by editielimitata, 21 January 2019 - 07:11.


#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
Vad ca principalul criteriu e pretul (cat mai mic).
coroborat cu ,,izolatia" facuta dupa acelasi principiu, fac pariu ca o sa te vedem pe aici, cu multiple probleme: frig in casa, centrala cu erori, etc!

#10
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View Postwunnfer89, on 20 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Buna seara. Locuiesc la curte in Bucuresti SUD si sunt interesat de achizitia unei centrale termice pe peleti.

  Constructia casei este pe 2 nivele 100mp si este izolata cu polistiren de 5cm.

   Ce putere (Kw) de cazan am nevoie ?
   Ce costuri de instalare sunt in medie doar pentru centrala fara calorifere si tevi ?
   Am gasit un pachet aici https://www.emag.ro/...0/pd/D9R60VBBM/ de ce ar mai fi nevoie pentru a pune in functiune acest pachet ? este suficient de puternic pentru locuinta mentionata mai sus?
Va salut, o centrala pe peleti cu puterea de 20kw este arhisuficienta!Trebuia cand ati deschis acest topic sa specificati bugetul pe care doriti sa-l alocati pentru centrala pe peleti.
M-am uitat de cateva ori la pachetul de care amintesti mai sus,dar nu vad unde este centrala pe peleti, pachetul acesta este pt o centrala pe lemne clasica.

View Posteditielimitata, on 21 ianuarie 2019 - 07:09, said:

trebuie sa ai mare grija cu ce-ti doresti in viata.
ar putea sa se intample.
eu mi-am dorit sa scap de sobele de teracota. si acum plang ca un copil cand platesc 12-15-17 milioane gaz.
natural, cica.
Foarte corect punctat!Posted Image

View Postrichi_e, on 21 ianuarie 2019 - 08:51, said:

Vad ca principalul criteriu e pretul (cat mai mic).
coroborat cu ,,izolatia" facuta dupa acelasi principiu, fac pariu ca o sa te vedem pe aici, cu multiple probleme: frig in casa, centrala cu erori, etc!
Il asteptam,ce sa facem?Posted Image

Edited by CAZANE, 21 January 2019 - 09:51.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Posteditielimitata, on 21 ianuarie 2019 - 07:09, said:



eu mi-am dorit sa scap de sobele de teracota. si acum plang ca un copil cand platesc 12-15-17 milioane gaz.
natural, cica.
Incalzirea cu peleti costa la fel ca si incalzirea cu gaze daca nu si mai mult dar o centrala pe gaze e mult mai ieftina, ocupa loc putin si nici nu ai deranjul sa cari sacii cu peleti. Pretul peletilor a crescut foarte mult in ultimii 3 ani, a ajuns la 20lei/sacul. Eu consum in medie cam 3saci pe zi, deci 60lei care înmulțiți cu 30 de zile imi da 1800 lei. Nu cred ca ar fi mult mai scump daca aveam centrala pe gaze, poate chiar invers.

#12
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
Nu am crezut ca este nevoie de asa multe detalii.
  1). Casa este izolata cu polistiren de 5CM extrudat, geamuri termopan 6camere, usi termopan 6camere.
   2). Cred ca este logic daca aveam posibilitatea de gaze, nu cautam o centrala pe peleti!
   3).  Nu vreau sa investesc 5mii de euro in centrala... ca nu o sa o folosesc pana la batranete e vorba de 5-6 ani.
4). Ma interesa scurt, doar ce imi mai trebuie pe langa ce contine pachetul si daca a montat cineva cat a costat montajul?

   (Am crezut ca centrala pe lemne sau peleti este una si aceasi. Daca eram expert nu mai intrebam aici! Dar asa este pe forum, vine cineva cu o intrebare si trebuie sa fii certat sau intrebari stupide!)

Edited by wunnfer89, 21 January 2019 - 14:17.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Ma interesa scurt, doar ce imi mai trebuie pe langa ce contine pachetul"
Inca 60-70 milioane
Trebuie tancul si automatizarea, ups-ul si acumulatorul
Plus bani pentru montaj si autorizare ISCIR

#14
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012

View Postldpe, on 21 ianuarie 2019 - 14:32, said:

"Ma interesa scurt, doar ce imi mai trebuie pe langa ce contine pachetul"
Inca 60-70 milioane
Trebuie tancul si automatizarea, ups-ul si acumulatorul
Plus bani pentru montaj si autorizare ISCIR

Da, Multumesc foarte mult! Acest mesaj il asteptam de la inceput! Atat am vrut sa aflu!

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Intereseaza-te si de termoseminee.

#16
kiaceed

kiaceed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.04.2009
Bună ziua!
Va rog un sfat pentru achiziția unei centrale pe peleti.
140 m2 casa bine izolată.
Ma refer ca și marca, firmă.
As vrea sa fie cu corp din fontă și funcție de autocuratare.
Mulțumesc!

#17
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Sunt in cautarea unei centrale pe peleti care va functiona pentru incalzirea unei Biserici, in nordul Moldovei. Suprafata utila de incalzit este de 200 mp, incalzire in pardoseala, acoperita cu granit de 2 cm grosime. Ma intereseaza o centrala de calitate, care sa dureze macar 50 ani. Din cate am inteles de la instalator, la aceasta suprafata, este nevoie si de un puffer de 2000 litri. Ce mi-ati putea recomanda?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate