Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Apartament in duplex - semifinisat - etape

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AdiB1506

AdiB1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.09.2018
Salut,
am cumparat in curand un apartament, parter + etaj, intr-un duplex. Are termopane, sapa + incalzire in pardoseala si centrala. In rest nu are nimic. M-am gandit sa va intreb, poate aveti mai multa experienta, care ar fi etapele, cu ce sa incep pentru a o putea duce la stadiul de finisat?

Legat de pardoseala, am auzit tot mai multe cuvinte bune despre microciment. Aveti experienta cu asa ceva? - asta ar fi alta intrebare :)

Si daca stiti cumva mesteri ok in Cluj, ar fi extraordinar.

Multumesc!

AdiB.

#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E tencuit? Daca nu ai varianta tencuiala+glet/lavabila sau tapet. Daca nu vrei tencuiala poti pune rigips, dar pierzi spatiu interior si ai un spatiu in care pot intra ganganii, in chimb castigi izolatie si garantia ca ai pereti mai drepti(dar si probleme la agatat diverse pe ei).

Dupa asta finisezi pardoseala cu ce ai tu chef. Avand incalzire in pardoseala ar fi de evitat parchetul masiv sau stratificat foarte gros pentru ca ingreuneaza transferul termic iar la cel masiv va crapa stratul de lac si vor fi microfisuri.

Revenind la tencuiala, daca nu e tencuit inseamna ca nu e facuta instalatia electrica? Daca nu e facuta, ar trebui facuta inainte de tencuiala. Daca e inalzirea facuta presupun ca instalatia sanitara este si ea gata.

Tavanele cum sunt? Ar trebui sa le faci si pe astea inainte sa te apuci de glet sau chiar si inainte de tencuiala (daca vrei de rigips).

La final, dupa pardoseala pui usile, finisezi scarile, plinte, cornise. Pe undeva pe parcurs poti face si glafurile interioare.

Cam asta ar fi, suna usor dar acum incepe greul in drumul spre cheie. Exteriorul cum e?

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
is 99% convins ca nu are incalzire in pardoseala, ci doar ca tevile sunt trase prin pardoseala. este o diferenta. cu ce sa incepi?  primul intra electricianul la care ii spui ce trasee si prize vrei si unde le vrei ca el va sparge si va face modificarile fata de cum e acum ( asta daca ai nevoie de modificari ). dupa aceea intrta instalatorii si fac modificarile cerute de tine ( poate vrei wc-ul in alt loc decat e acum prevazuta scurgerea ), dupa ei intra zugravii si fac reparatiile necesare.dupa ce termina cu glet urmeaza lavabil si pardoseli. ultimele sunt usile

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,993
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdiB1506, on 20 ianuarie 2019 - 18:07, said:

am cumparat in curand un apartament

Adica ce ai vrut sa zici?

#5
AdiB1506

AdiB1506

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.09.2018

View Postadisz, on 20 ianuarie 2019 - 21:40, said:


Adica ce ai vrut sa zici?
* de curand

View PostBylly00, on 20 ianuarie 2019 - 18:23, said:

E tencuit? Daca nu ai varianta tencuiala+glet/lavabila sau tapet. Daca nu vrei tencuiala poti pune rigips, dar pierzi spatiu interior si ai un spatiu in care pot intra ganganii, in chimb castigi izolatie si garantia ca ai pereti mai drepti(dar si probleme la agatat diverse pe ei).

Dupa asta finisezi pardoseala cu ce ai tu chef. Avand incalzire in pardoseala ar fi de evitat parchetul masiv sau stratificat foarte gros pentru ca ingreuneaza transferul termic iar la cel masiv va crapa stratul de lac si vor fi microfisuri.

Revenind la tencuiala, daca nu e tencuit inseamna ca nu e facuta instalatia electrica? Daca nu e facuta, ar trebui facuta inainte de tencuiala. Daca e inalzirea facuta presupun ca instalatia sanitara este si ea gata.

Tavanele cum sunt? Ar trebui sa le faci si pe astea inainte sa te apuci de glet sau chiar si inainte de tencuiala (daca vrei de rigips).

La final, dupa pardoseala pui usile, finisezi scarile, plinte, cornise. Pe undeva pe parcurs poti face si glafurile interioare.

Cam asta ar fi, suna usor dar acum incepe greul in drumul spre cheie. Exteriorul cum e?

Este tencuit, are doua maini de glet. Pardoseala are o sapa si incalzire trasa prin ea - ne gandeam la epoxidica (3mm cred ca are) dar poate o sa ajungem la solutia cu microciment, desi e un pic mai scumpa.
Are si instalatia electrica trasa pe pozitii, la fel si tevile de apa / scurgerile.
Tavanele sunt din rigips, la etaj, cred ca la fel si la parter (sau e direct placa de beton? nu mai stiu exact).
Exteriorul este finisat, cu izolatie de 10 cm.
Multumesc mult de raspuns!

View Postzile_san, on 20 ianuarie 2019 - 19:50, said:

is 99% convins ca nu are incalzire in pardoseala, ci doar ca tevile sunt trase prin pardoseala. este o diferenta. cu ce sa incepi?  primul intra electricianul la care ii spui ce trasee si prize vrei si unde le vrei ca el va sparge si va face modificarile fata de cum e acum ( asta daca ai nevoie de modificari ). dupa aceea intrta instalatorii si fac modificarile cerute de tine ( poate vrei wc-ul in alt loc decat e acum prevazuta scurgerea ), dupa ei intra zugravii si fac reparatiile necesare.dupa ce termina cu glet urmeaza lavabil si pardoseli. ultimele sunt usile
De ce n-ar fi incalzire prin pardoseala? :) Este, am si verificat-o zilele trecute (ca am avut emotii), merge. Pui apa de 34 de grade in ea, incalzeste casa - miracol :). Multumesc mult de raspuns, pare foarte logic ce imi zici, felul in care trebuie sa se succeada mesterii. Mai ramane sa-i gasesc :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate