Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Suport stupi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Grimm10

Grimm10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2008
Vreau sa-mi fac suport pentru 7 stupi din teava de otel rectangulara. Sunt doua tevi paralele cu profil 50x30 mm si lungime de 3.5 m. Se sprijina numai la capete si au o greutate pe ele de 500 kg uniform distribuita. As vrea sa stiu cat sa fie de gros peretele tevii ca sa reziste. Va fi transportat cu o remorca de 3.5m asa ca as vrea sa fie cat mai usor. Pe net am gasit numai un calculator pentru profile tip IPE dar nu si teava rectangulara. As aprecia orice link, formula sau sugestie. Multumesc

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
nu stiu cum / unde / ce loc ai pentru stupi, dar iti recomand, asa, ca un simplu cetatean, sa nu-l faci pentru toti cei 7 stupi, ci pentru 4 si 3+1 (3 actuali =1 care sigur va veni la prima roire ;) ) caz in care nu ai mai avea nevoie de calcule "savante" de rezistentza ..

este foarte probabil insa, sa nu ai cum sa pui stupii pe 2 rinduri, caz in care sfatul meu nu-si are rostul ..

alegerea iti apartine.

#3
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Si mai ales unde o sa-i tii, ca risti sa umpli curtile vecinilor cu albine. Am o ruda care vara are un vecin cu stupi in gradina, i-a facut viata un iad cu albinele, nu mai poate iesi in propria curte.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă vrei ușoară atunci singura soluție e sa faci doua ferme din 30*30*2

#5
Grimm10

Grimm10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2008
Stupii sunt verticali pe 10 rame cu latimea la capac de 49 cm. Deci incapa 7 unu langa altul pe 3.5 m. Pe remorca vor fi 3 astfel de suporti pe un nivel deci 3x7=21 stupi.
PoeOvidiu - 2 ferme de 30x30x2 inseamna doua tevi patrate suprapuse si sudate?

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGrimm10, on 20 ianuarie 2019 - 17:27, said:

Vreau sa-mi fac suport pentru 7 stupi din teava de otel rectangulara. Sunt doua tevi paralele cu profil 50x30 mm si lungime de 3.5 m. Se sprijina numai la capete si au o greutate pe ele de 500 kg uniform distribuita. As vrea sa stiu cat sa fie de gros peretele tevii ca sa reziste. Va fi transportat cu o remorca de 3.5m asa ca as vrea sa fie cat mai usor. Pe net am gasit numai un calculator pentru profile tip IPE dar nu si teava rectangulara. As aprecia orice link, formula sau sugestie. Multumesc
Chiar nu poți să sprijini barele la ambele capete?
Vezi că dacă vrei să le pui pe mașină să te plimbi cu ele se schimbă socoteala, apar vibrații, altele-s calculele.

#7
Grimm10

Grimm10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2008
Barile sunt rigidizate la capete, formeaza un cadru. Tot la capete se prind picioarele. Cadrul e dus cu remorca si ramane in camp pe picioarele lui.

#8
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
500kg pe 2 bare de 3,5m, fie si cu grosime 3mm si cu reazeme doar pe capete e prea mult. Ar trebui să mai pui un sprijin la jumatate sau faci o grindă cu zabrele

#9
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Moment incovoietor maxim:
ql^2/8 -> 1.42 (adica 5 kN/3.5m) 3.5^2/8= 2.17 / 2 (pentru ca sunt 2 profile) = 1.08kNm

Pentru 50x40x3 Mpl= aprox 5600*235 (adica otel 235) *10^-6= aprox 1.31 kNm

Desi teoretic ar merge, e posibil ca deformatia sa fie cam mare..

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostGrimm10, on 20 ianuarie 2019 - 20:14, said:

PoeOvidiu - 2 ferme de 30x30x2 inseamna doua tevi patrate suprapuse si sudate?
Cu distanță de 15cm intre ele.  Distanțiere perpendiculare din 50 în 50 cm și diagonale la dreptunghiurile formate.  Diagonalele le poți face din platbanda pe exterior ca sa nu te chinui cu tăiatul țevii la unghi.

#11
Grimm10

Grimm10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2008
Ok, multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate