Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sfat achitare credit

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua !

Am facut acum 2 ani credit la Cec Bank prin programul prima casa.
Vorbeam cu sotia ca la fiecare final de an, economiile pe care le avem sa achitam rate in avans, dar dupa m am gandit achitand rate in avans le platesc si dobanda.
Intrebarea e, de exemplu eu am luat 43k euro. Daca la final de an am pusi deoparte sa zicem 4k euro pot sa merg la banca si sa dau astia 4k sa mi scada din aia 43k si sa continui rata pt 39k, automat se recalculeaza si dobanda?
Daca ma puteti ajuta cu acest lucru va raman recunoascator.

Va multumesc!

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:04, said:

Intrebarea e, de exemplu eu am luat 43k euro. Daca la final de an am pusi deoparte sa zicem 4k euro pot sa merg la banca si sa dau astia 4k sa mi scada din aia 43k si sa continui rata pt 39k, automat se recalculeaza si dobanda?
Da. Dar e de vazut daca nu ti-au bagat vreo penala ca sa nu-ti mai convina. Nu stiu CEC-ul dar bancile au viciul asta. In mod normal nu vor banii inapoi anticipat, vor daca se poate sa le platesti toata viata rate cu dobanda.

Alteori pt prima casa ai dobanda atat de mica, incat iti convine mai mult sa investesti banii in titluri sau alte chestii decat sa-i dai inapoi anticipat.
Observa bine toate conditiile.

#3
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
pe scurt:
creditul este compus din sold (suma imprumutata) + dobanda bancii
rata ta lunara este compusa din principal (care se scade din sold) + dobanda (care se scade din dobanda totala)
cand faci o rambursare anticipata suma depusa se scade din sold, rezulta ca dobanda aferenta ratelor rambursate in avans se economiseste

LE: am atasat un calcul facut acum ceva vreme.
se poate observa ca la o rambursare anticipata de 4.300 lei rezulta o economie din dobanzi de aproximativ 5.000 lei si scadederea perioadei creditului cu 9 luni. de aceea nu le convine bancilor rambursarile anticipate. conteaza foarte mult momentul cand faci rambursarea anticipata. cu cat mai devreme cu atat mai bine

Attached Files


Edited by z_e_n_i_t_h, 20 January 2019 - 13:32.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Daca vrei sa iesi bine, cu fiecare plata anticipata cere scurtarea duratei de creditare. Durata mare a creditului duce la mai multa dobanda platita

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-ar trebui sa fie taxe pentru rambursare anticipata, suntem in 2019.

Iar pentru banii rerurnati in avans nu se plateste dobanda.

Edited by don_dannielo, 20 January 2019 - 13:23.


#6
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 26.05.2017

View Postz_e_n_i_t_h, on 20 ianuarie 2019 - 13:17, said:

pe scurt:
creditul este compus din sold (suma imprumutata) + dobanda bancii
rata ta lunara este compusa din principal (care se scade din sold) + dobanda (care se scade din dobanda totala)
cand faci o rambursare anticipata suma depusa se scade din sold, rezulta ca dobanda aferenta ratelor rambursate in avans se economiseste

Acu de ex. Am rata 1050 lei. Mare parte e dobanda din aceasta valoare. Am achitata 2 ani si valoarea de la credit scade infim si ma face la psihic :)) as vrea sa scap cat mai rpd de ei si nu stiu care e solutia cea mai buna...
Daca achit cum am spus mai sus si cer cumva scaderea duratei creditului astfel incat sa ajung la aceeasi rata si sa fac de la an la an acelasi lucru. Ar fi ok?

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
tu rambursand anticipat, suma respectiva o scazi din sold, implicit din timp, ei or sa-ti propuna sa iti scada rata si sa ramana timpul neatins, tu sa nu accepti si sa scazi din perioada nu din rata. Nu platesti dobanda la banii rambursati anticipat

#8
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
La prima casa nu ai comision de rambursare anticipată, nu astepta sa strîngi o suma mai mare, plătește de fiecare dată cînd ai ceva bani in plus
Daca te descurci cu rata actuală, cere de fiecare dată scurtarea perioadei

#9
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Daca achit cum am spus mai sus si cer cumva scaderea duratei creditului astfel incat sa ajung la aceeasi rata si sa fac de la an la an acelasi lucru. Ar fi ok?

Asta e si ideea. Tu practic ai un imprumut la banca care scade de la an la an (principalul). Dar la acel imprumut tu in fiecare an platesti dobanda (chit ca e 2% sau 5%, e un procent din ce datorezi bancii). Cu cat platesti mai repede cu atat dai mai putina dobanda bancii ptr banii imprumutati.

Doar sa ai si o rezerva de urgenta de minim 6 luni caz in care sunt probleme la job/sanatate etc.

Edited by greywolfact, 20 January 2019 - 13:31.


#10
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Acu de ex. Am rata 1050 lei. Mare parte e dobanda din aceasta valoare. Am achitata 2 ani si valoarea de la credit scade infim si ma face la psihic Posted Image) as vrea sa scap cat mai rpd de ei si nu stiu care e solutia cea mai buna...
Daca achit cum am spus mai sus si cer cumva scaderea duratei creditului astfel incat sa ajung la aceeasi rata si sa fac de la an la an acelasi lucru. Ar fi ok?
Nu mai bine ceri o refinantare?

#11
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 26.05.2017
Mersi zenith de exemplu. Deci eu daca as achtia 4k euro as scuti si tot pe acolo din dobanda?
@modemuri O sa scad din durata si raman cu rata constanta. Cu rata ma deacurc fara probleme. Suma mare pe care o vad in aplicatie ma deranjeaza:))

@r3dstars nu stiu cum e cu refinantarea, nu m am documentat inca...
@grey mersi de explicatie.

O sa achit in avans si o sa cer reducerea duratei creditului. Asta e varianta cea mai ok?

#12
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Daca achit cum am spus mai sus si cer cumva scaderea duratei creditului astfel incat sa ajung la aceeasi rata si sa fac de la an la an acelasi lucru. Ar fi ok?
trebuie sa faci rambursari anticipate cu reducerea perioadei de creditare si rata va ramane la aceeasi valoare (+/- in functie de robor).

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:43, said:

Mersi zenith de exemplu. Deci eu daca as achtia 4k euro as scuti si tot pe acolo din dobanda?
O sa achit in avans si o sa cer reducerea duratei creditului. Asta e varianta cea mai ok?
da, asta este varianta corecta. poti face o simulare pe un calculator de rate sa vezi exact cat vei economisi

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:43, said:

Mersi zenith de exemplu. Deci eu daca as achtia 4k euro as scuti si tot pe acolo din dobanda?

Pai calculeaza si tu dobanda la 4k, timp de 30 ani.
Dobanda aia o scutesti rambursand anticipat.

Nu cred ca are importanta daca alegi scaderea ratei, sau a perioadei.

Edited by don_dannielo, 20 January 2019 - 13:52.


#14
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 26.05.2017
Va multumesc de sfaturi !!!

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:43, said:

O sa achit in avans si o sa cer reducerea duratei creditului. Asta e varianta cea mai ok?

pentru cazuri punctuale, da, asta e varianta cea mai ok. pe total o sa platesti dobanda mai mica.

daca doresti sa faci asta in mod constant (in fiecare an), diferenta nu o sa fie prea mare (reducere durata vs reducere rata); daca ai rata mai mica atunci la sfarsitul anului achiti anticipat mai mult si pe total tot acolo ajungi.

sfatul meu ar fi sa incerci sa reduci intai rata la o valoare suficient de mica incat sa poti achita oricand fara probleme 6-12 rate, si abia apoi sa reduci perioada. daca se intampla ceva neprevazut si ramai temporar fara venituri, e mai bine sa ai un credit de 200 lei/luna timp de 20 ani decat unul de 400 lei/luna timp de 10 ani.

Edited by _Smiley_, 20 January 2019 - 13:59.


#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postlegeamist, on 20 ianuarie 2019 - 13:04, said:

Buna ziua !

Am facut acum 2 ani credit la Cec Bank prin programul prima casa.
Vorbeam cu sotia ca la fiecare final de an, economiile pe care le avem sa achitam rate in avans, dar dupa m am gandit achitand rate in avans le platesc si dobanda.
Intrebarea e, de exemplu eu am luat 43k euro. Daca la final de an am pusi deoparte sa zicem 4k euro pot sa merg la banca si sa dau astia 4k sa mi scada din aia 43k si sa continui rata pt 39k, automat se recalculeaza si dobanda?
Daca ma puteti ajuta cu acest lucru va raman recunoascator.

Va multumesc!
Raspunsul il gasesti in contractul de creditare.Bancilor nu le convine sa dai inapoi mai repede, ca pierd dobanda si unele au introdus penalizari in contractele de creditare pentru rambursare anticipata.

#17
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 26.05.2017
Corect ce spui smiley. Lucrand la privat nu esti sigur mereu de locul de munca...

#18
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
am facut eu un calcul aproximativ pe datele furnizate: credit 43.000euro (200.000 lei) pe 30 ani, 24 rate achitate, suma de rambursat anticipat 4.000euro (18.500lei)
de la rata 25 ajungi la 85, deci scazi perioada de creditare cu 60 de luni si economisesti din dobanzi aproximativ 48.000 lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate