Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Intrebare despre ATMOS pentru cunoscatori

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
se da denon x3400 + magnat 5.1 + inca 2 boxe sony vechi pe 6 ohm .

am setat manual receiverul pe 6 ohm si am un sistem 7.1

problema este ca ca nu reusesc sa fac sa imi arate pe ecran dolby ATMOS

am setat cele 2 boxe , in toate feluri  top middle , top font , dolby front, dolby suround ..... degeaba

am luat demo de pe site dolby si nu apare atmos , scrie doar dolby d + dolby S , iar la dts X scrie DTS + Neu:X .

am filme de pe net remux cu sunet dolby trueHD 7.1 / Atmos .. degeaba

filmele le vad prin smart share dlna

singura explicatie logica o mai vad ca tv lg nu stie atmos si dts  X , dar speram sa faca passthrough , ptr ca dts si dolby D + stie .

in cercat si de pe youtube zeci de teste atmos si  dtsX 95% din ele sunt fake , nu au decat 2 canale nu se activeaza nici dolby nici dts .

care este explicatia , unde gresesc ?

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Ce model de tv ai? Din el redai materialele? Doar din retea sau si de pe hdd extern?

Edited by Mr. Incredible, 20 January 2019 - 09:44.


#3
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
din pc , care este in reteaua locala e un tv 2017 Lg 49uh668 , stiu ca nu are tv atmos si dys X , dar stie dts si dd +

orice film 4k merge fara probleme pe partea de imagine , dar acum doaream si sunet atmos.

daca pun un film atmos prn tv atat , imi spune sunet not suported (se refera la atmos si 5.1 ) si isi ia core-ul de 2 canale si am si sunet si imagine .

deci logica spune ca face passthrough la atmos si dts X .

Edited by HelllBoy, 20 January 2019 - 09:52.


#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Deci sa inteleg ca ai setat zici tu boxele alea vechi Sony pe post de boxe pt. Atmos ? Daca nu sunt amplasate corect in tavan sau macar spre tavan degeaba iti afiseaza receiverul Atmos ...
Sistemul cu Atmos ar trebui sa fie 5.1.2 nu 7.1
Era util sa precizezi modelul tv-ului, foarte probabil nu face passthrough la Atmos si DTS X. Ar trebui sa incerci sa redai fisierele cu un player gen Apple TV, Nvidia Shield daca vrei sa-ti afiseze receiverul Atmos .... si apoi sa achizitionezi si niste boxe pt. Atmos.

Edited by MD, 20 January 2019 - 09:59.


#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru areda si afisa Atmos, receiverul trebuie sa primeasca Atmos!
Televizorul nu scoate Atmos decat din aplicatia interna Netflix daca ai abonament cu acces la asta, pe conexiunea ARC corect setata.Si aici se foloseste de un artificiu, semnalul este DD+ encodat Atmos.
Am incercat pe OLED B7 sa redau fisiere pe stick USB si nu reda sunet Atmos, cum o face cu Netflix.
Altfel calea spre Atmos este foarte simpla cu un player extern capabil de asta cuplat la receiver pe oricare HDMI.

#6
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
stati asa .

la receiver , am setat boxele ca si cand ar fi in tavan , ca din el sa se activeze atmos si X , daca le sete ca fiin boxe suround normale se creaza un sistem 7.1 clasic .

apoi am tras in pc mai multe surse care se vrea a avea atmos , si l-am redat din playerul tv-ului. daca inchid receiverul am sunet stereo pe tv chair daca filmul este atmos sau dts x , asta nu inseamna ca face passthrough ?

daca deschid reverul se auzea dd sau dts , si aseara am montat si cele 2 boxe si speram sa se activeze atmos .

deci voi spuneti ca tre sa iau un mediaplayer cu care sa redau sursele cu atmos prin hdmi ?

am netflix cel mai scump abonament cred  cu care vad uhd , dar setare de atmos nu vad , poate acum ia sa intru pe tv sa vad daca el stie atmos . vreun film care are atmos s nu mai caut eu ?

LE

am incercat 2-3 filme care ar trebui sa aiba atmos de pe netflix , la mine nu apare decat cu hrd si 5.1, iar pe receiver , acelasi dolby D + dolby S

Edited by HelllBoy, 20 January 2019 - 10:13.


#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
In primul rand cand ai montat boxele alea trebuie sa le setezi ca fiind pentru Atmos adica receiverul sa fie configurat in mod 5.2.1.
Daca este configurat corect nu trebuie sa faci vreo setare pentru Atmos, cand va primi stream va afisa Atmos.
Nu mai folosi televizorul ca sursa, cauta un player separat.Nu exista passtrough la TV, la semnale de inalta rezolutie.
Chestia  Netflix cu Atmos este o exceptie care merge numai la anumite televizoare, deobicei premium, pe conexiunea ARC setata corespunzator.Cum scriam pe conexiuena ARC nu trebuie sa mearga Atmos dar Netflix encodeaza Atmos in DD+.Nu iti mai bate capul cu Atmos din TV, USB, DLNA, etc.

#8
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
pfff , speram sa scap de inca o investitie de 1200+ lei ptr uin player care sa stie atmos si dtx x

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Daca vrei ceva simplu exista Zidoo X8 care reda orice format audio indiferent cum este impachetat, inclusiv Atmos, DTS-X, chiar si din MKV, ca stream catre receiver.
Eu il folosesc in principal pentru ca stie sa redea imagini ISO inclusiv ISO 3D dupa discuri BD dar se descurca onorabil si in 4k.

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Eu folosesc un Egreat A5 care se achita foarte bine de sarcinile pe care nu le duce playerul meu Oppo. http://www.egreatwor...dia-player.html

#11
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Zidoo x8 e bun

Edited by FloriN_83, 20 January 2019 - 11:08.


#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Pentru Atmos in Neflix ai cam 3 device-uri :

Apple TV 4K  /  Intel NUC (sau desktop/laptop cu Win10 - daca dimensiunea/spatiu ocupat nu conteaza) /  Xbox One

Pentru Atmos din diverse fisiere da, sunt mai multe cutiute cu Android .

Edited by MD, 20 January 2019 - 11:28.


#13
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
asta este .... o sa cumpar un player care stie atmos dtsX  iso  bla bla

#14
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
gata , am rezolvat cu ajutorul unui media player , acum totul e ok sunetul atmos si dts X este redat corect .

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Acum ca ai trecut de nivelul asta vei constata faptul ca este redat este una si cum este redat este alta.
Receiverul ala permite sa sesizezi diferente intre playere, cu acelasi stream.

Edited by FC72, 23 January 2019 - 20:09.


#16
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
o sa mai dureze ceva pana o sa pot sa montez cele 8 boxe in camera finala , la cum e afara nu pot sa o amenajez deci probabail martie .

atunci o sa le calibrez .

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Ce mediaplayer ai luat?

#18
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
zapitti mini 4k hdr

momentan sunt inca in descoperirea lui .

ptr inceput am vazut ca desi pot sa instalez netflix cu ajutorul aptoide , nu stie nici macar 5.1 ... eu speram la atmos :D .

- am instalat twitch , merge super .

nu l-am legat la lan , ci doar la reteau 5g si i-am dat play unui film atmos de pe pc , a inceput in maxim 3 sec sa ruleze .

telecomanda ciudata rau , sper sa ma obisnuiesc cu ea
i-am pus un mouse cu fir SteelSeries Rival  :D , pana o sa iau o telecomanda air .

oricum eu nu l-am luat pentru partea de smart , ci pentru mediaplayer .

Edited by HelllBoy, 24 January 2019 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate