Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Adoptare si transport pisica maidaneza din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019

View Postjimi91, on 20 ianuarie 2019 - 09:07, said:

dar cum te intelegi cu pisica? adica, daca e din turcia nu trebuie sa-i dai comenzi in turca? destul de greu sa vorbesti cu ea in romana...trebuie sa o inveti...bafta Posted Image

O sa angajeze un meditator de limba romana pentru pisica sau unul de limba turca pentru el...

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postmyshyk, on 20 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Lasa veterinarul asta sa-ti fie cea mai mica grija. Intreaba la avion mai intai in ce conditii poti urca pisica in avion, ca daca nu accepta decat la cala, o vei gasi moarta la sosire in Romania.
Cala este presurizată și temperatura este controlată la avioanele de pasageri, numai să nu vină cu AN 12 de acolo :)

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 13.02.2006
Daaaa @jimi91?
Tomita al meu a dat jos perdeaua de doua ori, infipt ghearele in doua fotolii, zgariat tocurile de la usi, etc.
Desi are doua chestii de ascutui ghearele.
Jessie in schimb (norvegiana de padure) nici nu o simti ca e in casa.

Edited by rinaldoparaipan, 20 January 2019 - 11:05.


#22
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Pe www.mae.ro am gasit aceste conditii impuse pentru scoaterea din Romania a animalelor:
"Regimul animalelor de companie
Călătorilor li se permite să transporte un număr de 2 animale de companie (numai câini, pisici şi păsări) sau 10 peşti de acvariu, cu condiţia să deţină certificat medical antirabic eliberat de către o instituţie medicală română, document cu înregistrarea vaccinurilor şi a semnalmentelor, confirmarea efectuării examenului medical de către un medic veterinar, un container special pentru transportul animalelor de companie."
Cred ca ai putea sa te adresezi cu mail ambasadei Ro din Ankara si/sau consulatului turc din Bucuresti si sa intrebi exact conditiile cerute la scoaterea unui animal de companie din Turcia.

#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postcuculea, on 20 ianuarie 2019 - 09:20, said:

Aste e mica bestiutza.
turcoaicele sunt frumoase

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
din ce am gasit pe diverse site-uri, pare ca se cere dovada vaccinarii antirabice si respectarea unei perioade de minim 21 de zile de la vaccinare pana la calatoria propriu-zisa. apoi, iti va trebui o cusca tip iata, gasesti la pet-shop. fiind vorba despre un pui de pisica, cu greutatea sub 5 kg, pegasus accepta cusca in cabina, nu trebuie pusa la cala.
poate te ajuta acest articol, in care se vorbeste exact despre adoptia unei pisici maidaneze in istanbul.
http://yabangee.com/...animals-turkey/

#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
La cit de mica e, cred ca o accepta in cabina (in cusca speciala, evident).
Spor la rezolvat hirtogaraie.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Am fost astazi la un veterinar dar nu m-am inteles cu el. Nu m-am asteptat sa fie asa de greu de comunicat cu el. Nu intelegea o boaba de engleza  si prin semne , nu ne am inteles. Mai la urma , omul s a cam enervat si mai ca m a dat pe usa afara, Prostia mea a fost ca m-am dus singur dar nici nu m-am asteptat sa dau peste un tolomac de genul asta, cabinetul aflandu se inntro zona mai de cartier , in partea asiatica.

Un coleg turc de la munca s a oferit sa ma ajute maine dupa amiza, el m a sfatuit sa mergem in partea europeana, e mai safe acolo.

Momentan nu am apucat sa ii iau o cusca, sper ca maine sa ajug sa o fac. Pana una alta, matzei i-am dat drumul afara, nu am vrut sa o ingradesc in camera in care stau. Sper sa nu se faca nevazuta.

Offf...cand ma gandesc prin cata am trecut astazi cu ea in brate.

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003

View Postjimi91, on 20 ianuarie 2019 - 10:53, said:


pisica nu e caine...poti sa o lasi linistit singura....daca are ceva in care sa-si infinga ghearele,mancare si apa...se descurca Posted Image....si nu face dezastru in apartament
Mdaaaa... așa am crezut și io....

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ceva noutati? Cum s-a terminat pina la urma?

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Bai, da....am rezolvat o intr un final. Am adus “maimuta” saptamana trecuta sambata , acasa. Destul de tarziu dupa parazitare si acte deoarece a trebuit sa stau o perioada prin Romania si apoi m am intors in Turcia....deh, munca.

Ce s a mai intamplat de atunci....la sfaturile unui ....sa ii zic coleg de munca .....am mers in partea europeana a orasului si am gasit acolo un cabinet veterinar in care , doctorul chiar vorbea binisor engleza si m am lutut intelege cu el. Mi a zis ca nu este neaparata nevoie sa ii puna si cip , ci doar doua vacine si deparazitare. Mi a zis pretul, in total, transformat in euro, m a costat la el in jur de 160 de euro, cu tot cu carnetul de vacin si o declaratie a lui ca ina facut deparazitare. Zis si facut, a preparat omul toate actele, ima facut vacinele, deparaitarea a constat in fapul ca a dat o cu un fel de ulei pe la urechi , pe burta, pe la coada...si apoi cu un praf pe tot corpul....nu stiu exact ce substante erau dar maza nu s a simtit tocmai bine, tot se scarpina dupa ele. Am senzatia ca totusi carnetul ala de vacin nu e tocmai ceva international deoarece scrie in turca si doar in engleza pe el, omul m a asigurat ca , cel putin la aeroport in Istambul, nu voi avea probleme din punct vedere declaratie si acte, ceea ce s a si intamplat, dar ma gandesc ca daca era ceva international, nu avea ce sa caute limba turca in document....e doar o parere.
Cusca am luat o de la un vecin de camera, unde sunt cazat, francez, care a venit cu potaie dupa el si s a oferit sa imi dea cusca lui, cu angajamentul ca i o voi returna intreaga. Cam mare cusca pentru ce am bagat in ea, dar asta a fost.
La aeroport in Istambul Sabiha, au un birou special unde treci cu ea si iti verifica actele si te lasa sa treci in aeroport, compania de zbor, Pegasus, mi au zis ca o pot prelua doar in momentul cand sunt la avion , cineva o sa vina si o sa o bage la cala, ceea ce s a intamplat. Pe timplul zborului, se pare ca a fost cumintica, la Bucuresti am preluat o, tot de jos de la avion, destul de linistita. La Otopeni, cum iesi pe usile glisante, e un birou in drepata unde poti declara lucruri, acolo mi au verificat si actele .
Cam asta a fost, nimic complicat intr un final.
Am adus o acasa, bineanteles ca fi mea s a bucurat cel mai tare, nu ii sousesem de matza. Pisica s a adaptat repede cu noul camin, s a invartit de doua ori prin casa, a scot putin nasul in curte si asta. Fost

Interesant e ca acum trebuie sa ma intorc cu ditamai cusca, goala, sa o returnez vevinului. Mi am dat seama ca am fscut o prostie ca nu am cumparat eu una mai mica, imi ramanea pe viitor , poate voi avea nevoie.

#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Super fain, poveste cu happy ending Posted Image

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
cuculea, totusi n-ar fi rau sa intrebi un veterinar de la noi daca vaccinurile si deparazitarea externa sunt suficiente sau ar mai fi necesara si o deparazitare interna. eventual arata-i carnetul pisicutei, poate isi da seama ce reprezinta acele vaccinuri, dupa denumire.
e vorba totusi de o pisicuta nascuta si crescuta pe strada, care intra in contact cu un copil. sa nu aiba paraziti interni sau toxoplasmoza.
si te rog pune poze cu minunatia, in noul ei camin.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Vaccinul se face doar dupa deparazitarea interna, in caz contrar exista riscul ca pisica sa nu fie imunizata. Probabil ca uleiul cu care a dat-o o fi Advocate care deparaziteaza si intern, nu doar extern. Trebuie sa scrie pe carnețelul de vaccinări si eventual sa aiba lipita si o mica eticheta cu deparazitantul utilizat.

#33
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 13.02.2006
Sa te bucuri de ea si sa ai grija cu iesitul in strada!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate