Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Adeziv/intaritor pt reparatie balama rupta laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018
Salutare! Am un laptop de ~3ani si un pic peste 5000lei platiti pe el. Vazusem ca are ceva probleme la o balama, insa azi cand i-am facut o curatare am fost surprins sa vad ca una din balamale are toate suporturile pt suruburi rupte, iar cealalta mai sta doar in cateva. Trebuie neaparat sa ii fac ceva, altfel in curand n-o sa mai stea deloc capacul.

Am atasat o poza cu partile de plastic de o calitate execrabila rupte - ma gandeam ca pe toata zona aia sa folosesc un adeziv/intaritor in care sa remontez acele piulite sau chiar sa dau gauri prin carcasa de aluminiu si sa le prind cu suruburi cu capuri cat mai plate. Am atasat si o poza a carcasei - unde sunt punctele roz ar veni gaurile/suruburile.

Ma gandeam sa o fac cu poxipol - credeti ca pot gasi un adeziv/intaritor mai bun?

Sau imi poate sugera cineva o alta metoda?

Multumesc mult!

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003

 BoBtheBOB, on 20 ianuarie 2019 - 00:50, said:

Salutare! Am un laptop de ~3ani si un pic peste 5000lei platiti pe el. Vazusem ca are ceva probleme la o balama, insa azi cand i-am facut o curatare am fost surprins sa vad ca una din balamale are toate suporturile pt suruburi rupte, iar cealalta mai sta doar in cateva.
Ma gandeam sa o fac cu poxipol - credeti ca pot gasi un adeziv/intaritor mai bun?
Cat dai atata face Posted Image Glumeam... ideea e ca aia nu ai cum sa o repari, fortele si dinamica miscarilor va desface orice lipitura... din moment ce a rupt cu totul suportii.
Ce ai putea face... e sa prinzi o tabla pe cealalta parte si sa asiguri strangerea cu suruburi de alta natura prin carcasa, cu piulite.

Edited by andreic, 20 January 2019 - 01:01.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti incerca cu rasina epoxidica.  Sau fibra de sticla bicomponenta.Dar e cam pretentioasa lucratura, presupune destul de multa indemanare.
Si zici ca ai dat 5000 de lei pe asta? Cam jalnic ca la banii astia sa ai asemenea surprize.

Edited by myshyk, 20 January 2019 - 01:01.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poti sa incerci cu orice, dar daca il mai trantesti, lasi displayul in pozitie intermediara, il transporti tinandu-l de display etc etc tot la rezultatul asta ajungi. Fie ca e un laptop de 1500 de lei fie ca e de 15000 de lei.

Eu as cauta un corp pentru el.

#5
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018
Yup, cati bani dai, atata face :)) Asus N751JK - sunt super multumit de performante, insa plasticul ala nu se putea sa fie mai prost, bataie de joc.

Tot la ceva rasina/fibra de sticla ma mai gamdisem si eu, de genul filler pt reparatii rugina la masini. Dar stiu ca nu va tine si de aceea ma gandeam sa adaug cate 2 extra suruburi prin carcasa, fiind de aluminiu poate va tine mai mult. Nu stiu ce sa spun de adaugarea unei table, nu ma pot ridica prea mult peste nivelul carcasei pt ca displayul se va inchide chiar peste ele - am sa ma uit sa vad ce spatiu disponibil am intre carcasa si display cand este inchis, daca e cazul as putea sa adaug ceva distantiere moi ca sa nu se inchida capacul complet.

#6
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.01.2009
Incearca cu  fibra  de sticla si  cu rasina aferenta.Gasesti  la norauto sau  la orice magazin  de   vopsele auto.Eu asa  mi-am  reparat  niste  carene  la scuter.ZIci ca  am  pus  fier  peste.Poti sa intaresti   zona  respectiva  cu  fibra  de  sticla.Avantajul  este  ca  o  poti modela  tu  cum vrei. si dupa ce se  intareste  face corp comun cu baza. Dupa  ce se  intareste  o poti gauri  cu  un burgiu   si este mai   solida  decat plasticul  laptopului.  Iti mai trebuie si o pensula   din   aia  de  desen pt scolari.  Uite asta este https://www.norauto....sina-025kg.html

Edited by cotizo_dacul, 20 January 2019 - 01:33.


#7
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018

 dexterash, on 20 ianuarie 2019 - 01:01, said:

Poti sa incerci cu orice, dar daca il mai trantesti, lasi displayul in pozitie intermediara, il transporti tinandu-l de display etc etc tot la rezultatul asta ajungi. Fie ca e un laptop de 1500 de lei fie ca e de 15000 de lei.

Eu as cauta un corp pentru el.

da, imi place la nebunie sa trantesc laptopul, uneori il iau de display si il invart in aer ca pe un copil :)) chiar tin la el ca la un copil, imi castig exsitenta cu el si nu sunt deloc strain de macar regulile de baza pt intretinera unui laptop (gen nu deshide niciodata capacul de la colturi).

[LE] Am avut si un macbook pt aproximativ 4 ani si nu s-a rupt nimic la el. Este vorba doar de calitatea execrabila la care se rezuma unii producatori...si in general, majoritatea modelelor au failurile lor, fie carcasa, fie vreo mufa.

[LE2] Daca ajunul la punctul sa fiu nevoit sa iau carcasa noua, o voi intari bine cu adeziv/rasina in locurile cu pricina.

Edited by BoBtheBOB, 20 January 2019 - 01:45.


#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta e partea rupta ? https://en.accessoir...36.htm#n751jk|l

Daca e cea cu tastatura te costa cam 100€.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Te sfatuiesc sa cauti la dezmembrari balamale, nu cred ca lipitura va tine.
Si mie mi s-a rupt o balama la laptopul dell vechi de 10 ani.
Am cumparat o pereche din dezmembrari, de pe olx. Vanzatorul nu a vrut sa-mi vanda doar o balama, doar pereche. M-a sfatuit sa le schimb pe ambele, daca s-a rupt una, va ceva si cealalta. Am facut-o. Am dat 40 lei acum vreo 2 luni, pe laptop dadusem in urma cu 2,5 ani 90 lei, fara alimentator (bineinteles ca l-am luat sh). Cand am vazut cat imi cere pe balamale, am zis ca renunt la laptop, oricum e vechi. Totusi m-am obisnuit cu el si mi-am zis ca merita plus 40 lei. Nu imi pare rau.

#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 BoBtheBOB, on 20 ianuarie 2019 - 00:50, said:

Ma gandeam sa o fac cu poxipol - credeti ca pot gasi un adeziv/intaritor mai bun?

Sau imi poate sugera cineva o alta metoda?

Nu tine mult indiferent ce adeziv ai folosi. Rasinile epoxidice nici nu prind bine de tipul asta de plastic.
Ce ai putea face:
-cureti si ungi cu ulei balamalele (neaparat).
-recuperezi bucatile de plastic rupte din carcasa si le lipesti la loc cat se poate de precis cu ceva adeziv pentru plastic (ex Bison Plastic).
-insertiile filetate ("piulitele" de alama) nu le mai folosesti. Pozitionezi balamalele pe carcasa, dai gauri in carcasa in locurile in care veneau suruburile si prinzi balamalele cu alte suruburi mai lungi (+ saibe si piulite) pana pe partea opusa.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 altuser09, on 20 ianuarie 2019 - 07:18, said:

Te sfatuiesc sa cauti la dezmembrari balamale, nu cred ca lipitura va tine.

Nu balamalele le are rupte, ci locasurile in care au fost incastrate piulitele de pa carcasa inferioara (din cate am inteles, nu cea superioara cu displayul) Cred ca e cea recomandata de Paz.Daca e aceea, la banii aia nu merita efortul de-a incerca reparatia. Desi ramane problema transferarii in noua carcasa, care nu e o operatie chiar foarte simpla.
Si da, in locasul prezentat in poza, cu toata acele asperitati, rasina epoxidica turnata corect va tine cel putin tot atat cat a tinut in varianta originala. Banuiesc ca inca nu ai lucrat cu rasini epoxidice, de aceea n-ai incredere in ele.

Edited by myshyk, 20 January 2019 - 10:19.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 altuser09, on 20 ianuarie 2019 - 07:18, said:

Te sfatuiesc sa cauti la dezmembrari balamale, nu cred ca lipitura va tine.
Si mie mi s-a rupt o balama la laptopul dell vechi de 10 ani.
Am cumparat o pereche din dezmembrari, de pe olx. Vanzatorul nu a vrut sa-mi vanda doar o balama, doar pereche. M-a sfatuit sa le schimb pe ambele, daca s-a rupt una, va ceva si cealalta. Am facut-o. Am dat 40 lei acum vreo 2 luni, pe laptop dadusem in urma cu 2,5 ani 90 lei, fara alimentator (bineinteles ca l-am luat sh). Cand am vazut cat imi cere pe balamale, am zis ca renunt la laptop, oricum e vechi. Totusi m-am obisnuit cu el si mi-am zis ca merita plus 40 lei. Nu imi pare rau.
dar se pare ca acest model al lui nu are balamale metalice si deci nu se pot inlocui, e ceva mizerie de plastic corp comun cu carcasa, ceva pt a scadea costurile gen progrese ale tehnicii actuale

#13
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Incearca cu un dizolvant pentru plastic (dicloretan daca gasesti, incearca pe forumurile pentru modelisti - rhc de exemplu). Dupa ce lipesti totul la loc , inclusiv suruburile metalice - astea sunt de baza, lipesti pe langa si alte bucatele de plastic pentru a intari suportul. Trebuie lucrat cu grija. Si trebuie demontata toata eletronica/ecranul in jurului locului unde lucrezi. Ai grija cu substanta deoarece topeste efectiv plasticul. Lucreaza foarte repede.

Mi se pare urat sa dai gauri in carcasa, sa intaresti cu metal pe exterior .... Decat asa , mai bine iti iei alta carcasa asa cum s.a sugerat mai sus. Nu te arunca la kitsch-uri.

#14
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018
Va multumesc pentru pareri! Balamalele sunt din metal, ar tine si o usa de tren - exagerez un pic, dar cred ca s-au gandit producatorii sa puna balamale ceva mai serioase pt un display de 17.3...pacat ca nu s-au gandit si la plasticul ala :|

Partea cu ruptura nu este cea indicata de Paz, ci aceea cu tastatura - desi este din aluminiu, are lipit pe interior un plastic in care se prind toate componentele - ce fain era sa fi fost totul turnat din aluminiu.

Momentan, cel mai mare dubiu e unde gasesc suruburi :)

Edited by BoBtheBOB, 20 January 2019 - 11:15.


#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 BoBtheBOB, on 20 ianuarie 2019 - 11:15, said:

Partea cu ruptura nu este cea indicata de Paz, ci aceea cu tastatura

Gasesti si aia.   https://www.ebay.com...a5Bcr:rk:1:pf:0
Suruburile mi se par cel mai usor de gasit.

#16
BoBtheBOB

BoBtheBOB

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.11.2018
http://www.doctor-la...ta-asus-n751jk/

Asta e partea pe care ar trebui sa o inlocuiesc, dar momentan sunt intr-o prrioada in care de ~2luni si inca vreo 5-6 de acum incolo, investesc toti banii pe care ii am intr-un proiect personal foarte costisitor - de aceea, cel putin pt moment, imi convine mai mult sa incerc sa-l repar.

Deci rasinile epoxidice/fibra sticla ar trebui sa se prinda de plasticul ala la fel ca si de metal, nu? Ma gandesc sa scrijelesc bine pe acolo plasticul sa asigur o suprafata cat mai poroasa sa aiba aderenta.

Edited by BoBtheBOB, 20 January 2019 - 11:33.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fortele sunt prea mari ca sa tina. Dai cate o gaura pana in partea cealalta a plasticului negru, lipesti bine cat o piulita sub plastic si prinzi balamaua cu niste suruburi mai lungi care sa ajunga la piulitele alea.

Sau plasticul ala e carcasa?
Atunci e cam naspa.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 BoBtheBOB, on 20 ianuarie 2019 - 11:32, said:

http://www.doctor-la...ta-asus-n751jk/

Asta e partea pe care ar trebui sa o inlocuiesc, dar momentan sunt intr-o prrioada in care de ~2luni si inca vreo 5-6 de acum incolo, investesc toti banii pe care ii am intr-un proiect personal foarte costisitor - de aceea, cel putin pt moment, imi convine mai mult sa incerc sa-l repar.

Deci rasinile epoxidice/fibra sticla ar trebui sa se prinda de plasticul ala la fel ca si de metal, nu? Ma gandesc sa scrijelesc bine pe acolo plasticul sa asigur o suprafata cat mai poroasa sa aiba aderenta.
Si incearca sa ataci putin plasticul cu un dizolvant, verifica care il ataca, acetona, tetraclorura, diclorethan, intreaba asa cum ai fost sfatuit la raspunsul #13 pe la cei cu machetele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate