Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

De ce au disparut galeriile comerciale?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postanaro, on 19 ianuarie 2019 - 23:37, said:

Esti  dragut si sincer  dar nici nu-ti dai seama ca mi-ai confirmat spusele.Posted Image)
A sti sa alegi inseamna a te indrepta spre o gama variata de produse si a le analiza in conformitate cu dorintele si preferintele tale, nu a merge cu o chestie prestabilita in minte, au -cumpar, nu au- nu cumpar

Scuza-ma, dar nu se mai cumpara de ani buni in felul asta.. Oamenii merg in magazin sa caute niste chestii clare de care au nevoie si stiu exact cam cum ar trebui sa arate.. nu exploreaza toate rafturile din mall.. Ca n-ai ce explora.  Eu, spre exemplu, daca vreau maine sa-mi cumpar 4 camasi sau 4 bluze uni in diferite culori fade, deschise ... nu le gasesc pot sa iau tot Bucurestiul timp de doua luni la picior... In rest.. n-am ce explora... te asigur.   Altfel, teoretic, ai dreptate.. daca comertul capitalist n-ar fi o mare tzeapa si ai avea o varietate de alegeri, ar merita sa explorezi macar o data pe luna.

Edited by rosix, 19 January 2019 - 23:53.


#38
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

View Postrosix, on 19 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Scuza-ma, dar nu se mai cumpara de ani buni in felul asta.. Oamenii merg in magazin sa caute niste chestii clare de care au nevoie si stiu exact cam cum ar trebui sa arate.. nu exploreaza toate rafturile din mall.. Ca n-ai ce explora.  Eu, spre exemplu, daca vreau maine sa-mi cumpar 4 camasi sau 4 bluze uni in diferite culori fade, deschise ... nu le gasesc pot sa iau tot Bucurestiul timp de doua luni la picior... In rest.. n-am ce explora... te asigur.   Altfel, teoretic, ai dreptate.. daca comertul capitalist n-ar fi o mare tzeapa si ai avea o varietate de alegeri, ar merita sa explorezi macar o data pe luna.
Te scuz, ai dreptate, viata se traieste pe repede-nainte, ma duc si-mi cumpar patru bluze uni, actiune bifata, ma duc si platesc rata la banca, scot copilul de la soala, fug sa iau paine, ajung acasa, mananc, dorm, a doua zi la job cu o bluza uni, a treia zi cu alta bluza uni. Minunat. Nu ma cert cu tine, iti spun doar ca ne comportam ca niste robotei care isi refuza placerea de a explora, de a-si cumpara o pereche de butoni noi, de a sta la o inghetata in mall, ca ne grabim.
Revenind, discutia asta n-o sa duca nicaieri, voi, barbatii, nu sunteti facuti pentru micile bucurii din mall, dar asta nu-i o crima. :)

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eram si noi asa. Cand aveam 20 de ani. :)

#40
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,218
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbaribalu, on 19 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Ba exista... Se numeste Europa sau Dragonul Rosu... Gasesti acolo, o gramada de marfa ieftina...

Sau bazarul de la Piaţa Obor (Bucureşti).

#41
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,980
  • Înscris: 09.12.2015

View Postvali, on 19 ianuarie 2019 - 22:18, said:

românii nu ies din țară, că nu știu limbi străine.
doar unii romani, dacopati, "romani verzi" ,  urmasii lui "Cioca-Boca" si ai "Capitanului" :naughty: se știe :) ei sunt mândri ca sunt români, ca ca altfel nu au absolut nimic bun in ei, ce sa le faci "niște țărani, n-ai cu cine!".
Sunt destui care sunt poligloți și "plimbareți" prin lume / globetrotteri , hai pa :bye:

#42
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postvali, on 19 ianuarie 2019 - 22:18, said:

românii nu ies din țară, că nu știu limbi străine.
Daca ar face cineva o statistica ar constata ca exact romanii care nu stiu limbi straine sunt cei ce ies cel mai des din tara.

#43
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Cine a zis că au dispărut ?

https://www.google.r...!7i13312!8i6656 Magazinul Mărăști, Cluj

https://www.google.r...48!4d24.5830022 Magazinul Favorit, Târgu Mureș

#44
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAldulescu, on 19 ianuarie 2019 - 22:07, said:


Sunt din Constanta, nu mai avem aici asa ceva, erau pe vremuri galeriile Unirea sau cele din piata Grivitei, dar s-au dus...
Există încă dar nu le-ai văzut tu. Exemplu una lângă fosta casa de moda pe Ștefan cel Mare (se fac și cursuri de manichiura acolo jolifame), una mai mică pe o străduță în fața parcării subterane de la tomis Mall, tomis 3 și dacă îmi storc creierii mai găsesc.

A, mai este Marvimex lângă Brick, Doraly cel mai mare!

Nu vezi pădurea din cauza copacilor! :D

#45
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postanaro, on 20 ianuarie 2019 - 00:03, said:

........ Nu ma cert cu tine, iti spun doar ca ne comportam ca niste robotei care isi refuza placerea de a explora, de a-si cumpara o pereche de butoni noi, de a sta la o inghetata in mall, ca ne grabim.
......
Probabil esti la o virsta frageda .
Ce sa explorezi in magazine ? crezi ca s-a inventat camasa cu trei mineci si nasturii in spate ?
Peste tot sint aceleasi cirpe , depinde cit vrei sa dai pe ele . Marfa buna nu gasesti neaparat la aia scumpi , de fite sau din mall ...iar sa stai la gargara in mall ....

#46
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
In Iasi e o galerie imensa de chinezarii. http://egros.ro/

Cica are 1000 de standuri inauntru.

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postanaro, on 19 ianuarie 2019 - 22:07, said:

Corect, au disparut pentru ca lumea si-a mai rafinat un pic gusturile.
Initiator, de vede ca esti barbat, o femeie n-ar fi deschis asa un topic. Dac-ai fi femeie, ai sti ca mall-ul e plin de  chestii misto, ca poti sa prinzi niste super reduceri la marile branduri, ca viata-i frumoasa cand colinzi magazinele si daca nu cumperi o gramada de chestii (cumperi numa' doua - trei bluzite, niste cercelusi faini si cateva pliculete de lavanda.)
Posted Image
Eterna si fascinanta femeie .Confirm cu varf si indesat fenomenul .Hanul mere la mall tintit de acasa .Cauta cablu pentru incarcat telefon Hanita, baterii pentru ceasul de pe hol, un mop rezerva, si dooo perechi sosete groase .
Timp, sub 15 minute .
Hanita singura  sta exact atat cat ar lua unei echipe de baieti la munca sa schimbe 3 bolturi subrede la un Bizon, sa schimbe uleiul, si chiar inlocuirea bateriei de acumulatoare, inca preconizez ca si inlocuirea motorului principal ar reusi in timpul asta ! Posted Image
Dar sa vina totusi cu 3 lulele si doua marafeturi fara sens si fara rost, de a dreptul inutile, si care nu ii mai trebuiesc inca de a doua zi . De unde deduc ca vanatoarea e placerea, nu neaparat vanatul !
Pe mine la mall dupa 10 minute incepe sa ma stranga ceva de gat, inca nevazut, dar care o face  tot mai mult si tot mai apasat pana nu ies afara .
Toti colegii barbati confirma diagnosticul, spre deplina uimire a doamnelor colege, ofiteri sau subofiteri, care afirma contrariul, ele dupa o ora incep sa se simta tot mai bine la shoping si rezista orisicat , chiar si pana la ora inchiderii, daca prind o zi buna ! Posted Image

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postanaro, on 19 ianuarie 2019 - 22:28, said:

Incapeti,  da nu vreti! Ia spune, cand iti cumperi o camasa, cate probezi pana te hotarasti? Posted Image)
Tine minte o chestie: frumusetea vietii se compune  si din placerea cu care facem lucruri marunte si aparent banale, cum ar fi cumparatul unei camasi, Posted Image

Buna intrebare Posted Image
Da-ti raspund repejor.Probez una,aia care-mi place.Sau le probez pe alea care-mi plac,daca vreau sa iau mai multe.Ce rost ar avea sa probez tot raftul,adica vreo 100 de bucati daca mie imi place doar un singur model.Sau ce rost ar avea sa-mi cumpar o camasa rosie,cand mie imi trebuie una albastra.Doar faptul ca aia rosie are pretul la promotie fiind de doua ori mai ieftina decat aia albastra care-mi trebuie mie nu ma va convinge in veci sa o cumpar.
Pentru mine un lucru banal,marunt,cum ar fi cumpararea oricarui produs consta in faptul ca am depistat urgent acel produs pe raft,l-am bagat in cos (carut) si ura si la ...casa.Iar daca la casa nu-i rand,imi zic in gandul meu ca am avut o sesiune de cumparaturi foarte norocoasa.
Timpul petrecut de mine printre mizeriile,la propriu,de pe rafturi este redus la minimum necesar.Si bineinteles ca nu calc pragul nici unui magazin fara sa stiu exact ce doresc si pentru acest lucru ma indrept doar catre raioanele unde cred eu ca voi gasi ce caut.
La cumparaturile in doi,eu sunt doar impingatorul de carut si incerc sa ma detasez total de tot ce ma inconjoara.

ps.
De obicei camasile nu se pot proba,fiind impachetate si incopciate cu mii si milioane de ace de gamalie Posted Image

pps.
Eu intotdeauna am afirmat ca femeile sunt peste barbati,ele avand o circumvolutiune in plus,aia responsabila de cumparaturi.Aaaa scuze,sunt cetatean european cu drepturi,tre' sa zic shopping.

ppps.
Si nu-i vorba de rabdare aici.Este vorba de inutilitate,sau de pierderea fara de folos a timpului.Dar fiecare are o alta acceptie a notiunii de timp (util sau inutil).

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Right .In toamna am cumparat aragaz si masina spalat de la mall .Am stat 5 minute, adica exact cat a durat aluia sa bage cardul in POS si sa imi faca factura .
Totul cantarit inainte pe site, comparat, si chibzuit  cum se cuvine .
Nu mai iau nimic pe online de cand am constatat ca in magazinul fizic dureaza trei zile livrarea, fata de online unde stai o saptamana .
Tot ce iau din mall iau tintit de acasa, intru, iau, platesc, ies afara .
La aer curat .

Edited by GingisHan2015, 20 January 2019 - 10:45.


#50
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Mare adevăr grăiești hanule! Big like!

#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Băi rosix, lumea bună se îmbracă la comandă, la croitor. Nu de la mall-urile din Paris, Viena, Milano.

#52
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009

View Postrosix, on 19 ianuarie 2019 - 23:16, said:


Da, si oricum la intrebarea vanzatoarei "Pot sa va ajut cu ceva?" se raspunde, de regula, "Multumesc doamna, dar sunt barbat si nu pot lasa taina imbracatului in grija unei femei..."
esti un monument de buna dispozitie pe oriunde te-ai duce :P eu ma multumesc cu , Nu, multumesc :P

#53
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postrosix, on 19 ianuarie 2019 - 23:16, said:

Da, si oricum la intrebarea vanzatoarei "Pot sa va ajut cu ceva?" se raspunde, de regula, "Multumesc doamna, dar sunt barbat si nu pot lasa taina imbracatului in grija unei femei..."
Cand vine un vanzator la tine si te intreba daca te poate ajuta cu ceva, asta se intampla daca pari dubios si crede ca ai vrea sa furi ceva, asa ca iti arata in mod indirect ca e cu ochii pe tine.

#54
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vanzatorul vine la tine sa te intrebe doar ca sa te f**a la icre. Cand ai nevoie de unul pt o informatie sau ajutor, nu-l gasesti pe o raza de 50 de km. Si daca-l gasesti,  e ocupat si fuge de tine inainte sa apuci sa-l intrebi ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate