Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre Mastercard

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019
Salut, tocmai ce mi-am schimbat banca, mi-am facut un card de debit MAESTRO si un card de debit MASTERCARD , cand am fost ne-am inteles in engleza si nu am inteles fix totul in legatura despre cum functioneaza cardul de debit Mastercard, si nici eu nu stiu cum functioneaza cardurile acestea.
Am primit cardul de debit maestro , iar peste cateva zile cel mastercard, iar ele sunt asa: cel maestro are IBANul pe el, iar cel mastercard nu are iban are numarul acela pe care-l bagi online cand cumperi ceva si codul de securitate pe spate. Aici nu inteleg cum functioneaza cardul mastercard, daca cumpar ceva cu mastercard, eu credeam ca e legat de contul meu si se iau banii din cont cand cumpar ceva, dar nu e asa. Am cumparat si nu mi se s-au luat bani din cont, aici as vrea sa stiu, banii aceia sunt "un fel de imprumut" de la banca (un fel de card de credit) sau cum? Si daca da, daca-l folosesc trebuei sa bag banii folositi la loc sau se baga din contul meu automat? Scuze daca nu m-am facut inteles, sunt in graba , daca mai trebuie mai explic odata, mersi mult, seara faina

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdrax_, on 19 ianuarie 2019 - 21:09, said:

Am cumparat si nu mi se s-au luat bani din cont,

Asta cum vine,ai "cumparat" gratis,fara bani?

#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Poate cardul ala e de credit unde ai mereu o anumita suma pe el si tu trebuie sa ii inapoiezi bancii. Pt termenii exacti contacteaza banca.

#4
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019

View Postadisz, on 19 ianuarie 2019 - 21:16, said:

Asta cum vine,ai "cumparat" gratis,fara bani?

Am cumparat un produs, am online banking, m-am uitat, dar nu mi s-a schimbat balanta contului


View Postbobo323, on 19 ianuarie 2019 - 21:18, said:

Poate cardul ala e de credit unde ai mereu o anumita suma pe el si tu trebuie sa ii inapoiezi bancii. Pt termenii exacti contacteaza banca.

Scrie debit si pe el, si pe contract

Edited by drax_, 19 January 2019 - 21:20.


#5
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Atunci o fi de debit, habar n-am, dar eu tot imi mentin parerea. Poate banca iti ofera o anumita suma X pe cardul respectiv, tu ii poti cheltui doar ca trebuie sa ii inapoiezi intr-un anumit termen samd.

#6
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
oricat ar parea de ciudat, banca nu este aliatul tau in viata.
cu timpul o sa-ti dai seama singur.

#7
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019
Pai si daca ar fi asa cum zici tu, eu ar trebui manual sa-i returnez sau mi ia din contul meu automat?
Oricum ma duc luni la banca, dar am zis sa mai inteleg pana atunci cate ceva

View Posteditielimitata, on 19 ianuarie 2019 - 21:23, said:

oricat ar parea de ciudat, banca nu este aliatul tau in viata.
cu timpul o sa-ti dai seama singur.

Stiu asta, dar am nevoie undva sa-mi intre banii, si unul pe care sa-l folosesc pt online

Edited by drax_, 19 January 2019 - 21:25.


#8
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Eu cred ca suma cheltuita de tine trebuie depusa pe acel card la un bancomat multifunctional de-al lor. Cel mai safe e sa intrebi luni, o seara faina sa ai in continuare Posted Image

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-ti ia nimeni nimic din cont.Toate platile si transferurile de bani dintr-un cont in altul le faci tu personal.

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Am impresia ca sunteti cu un secol in urma.
Ati descoperit apa calda, cardul de credit :lol:

Cand ai primit cardul automat ai primit si un cont asociat in banca. Acolo scrie cat ti-a imorumutat, la ce dobanda, etc. Cauta sa platesti suma aia cat mai repede, din contul tau obisnuit, ptr ca de obicei dobanda la MC e mare , 19%.
Daca ai internet banking te prinzi repede, daca nu mergi la banca si-ti spun ei.

#11
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019

View Postdorin_2k, on 19 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Zici ca are IBAN-ul pe el? Posted Image
Tu nu român?

Cel maestro are iban-ul, cel mastercard are numarul acela pe care-l completezi si cand cumperi ceva online.
Ba da sunt roman, dar nu realizezi ca nu am fost in Romania?

View Postrumegus, on 19 ianuarie 2019 - 21:28, said:

La banca ti s-a explicat in engleza, aici incerci sa zici ceva in romana... Nicj romana n-o stapanesti... Esti refugiat afgan in Mesopotamia?

Da, de unde stiai?

View PostQAZ1234, on 19 ianuarie 2019 - 21:30, said:

Ești în Anglia, nu?
Nu te lua după toți copiii care postează pe aici dar nu au habar de nimic
Nu ma iau, iti dai seama din raspunsurile lor cat si ce pot.


View PostRosebud09, on 19 ianuarie 2019 - 21:33, said:

Am impresia ca sunteti cu un secol in urma.
Ati descoperit apa calda, cardul de credit :lol:
Cand ai primit cardul automat ai primit si un cont asociat in banca. Acolo scrie cat ti-a imorumutat, la ce dobanda, etc. Cauta sa platesti suma aia cat mai repede, din contul tau obisnuit, ptr ca de obicei dobanda la MC e mare , 19%.
Daca ai internet banking te prinzi repede, daca nu mergi la banca si-ti spun ei.


Acum mi-a trebuit card mastercard pentru niste transferuri si cumparaturi online, pana acum am folosit maestro.

Edited by drax_, 19 January 2019 - 21:35.


#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Poate ai stabilit cu banca o data fixa pe luna cand sa iti coboare suma cumparata cu mastercard din cont?
Adica uzual la mine este 2 ale lunii viitoare.
Atunci se centralizeaza toate cumparaturile si suma se scade din activ

Edited by vio69a, 19 January 2019 - 21:37.


#13
QAZ1234

QAZ1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.12.2018
Ești în Anglia și nu ai credit history, nu?

Habar nu au copiii care postează pe aici care e treaba cu 2 carduri la băncile din UK.

#14
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019

View PostQAZ1234, on 19 ianuarie 2019 - 21:48, said:

Ești în Anglia și nu ai credit history, nu?

Habar nu au copiii care postează pe aici care e treaba cu 2 carduri la băncile din UK.

Nu, nu sunt in Anglia, sunt in Germania, dar acum invat limba si am vorbit in engleza.

#15
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Chiar daca e debit, operatiunile daca sunt facute prin Mastercard nu sunt instantanee. Daca plata s-a facut vineri, va apare probabil luni.
Si in Canada unele banci au inceput sa emita card-urile de debit (pentru checking account) pe Mastercard probabil datorita faptului ca includ chip si sunt mai usor acceptate online ca au si security code.

#16
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019
Faza e ca au trecut mai multe zile si tot nu mi-a aparut nimic, asta odata, iar cand am bagat pe paypal cardul, am dat sa-mi trimita un cod de confirmare (imi baga 1,5e pe cont cu codul de confirmare la descriere) , si nu mi-a aparut nici acum. (2-3 zile lucratoare scria la paypal, si au trecut). Oricum vad luni, mersi mult pentru raspunsuri , tuturor.

#17
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Daca e MasterCard cel mai probabil e card de credit, are un cont separat de credit in care ai o suma acordata de banca, va trebui sa te uiti lunar pe extras si sa platesti suma consumata in luna anterioara in contul acela al cardului de credit. Uneori banca face automat plata din contul curent (cel legat la cardul Maestro) in ziua scadenta a creditului angajat in luna anterioara.

#18
drax_

drax_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2019
Multumesc mult, dar ma mir deoarece scrie Debit Card pe foi si in special pe el. + nu mi-a vorbit de nici o suma pe care mi-ar acordao banca , dar totusi mi-a spus sa am grija ca exista dobanda sau ceva de genul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate