Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Om contra om 😑

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Crisstoanne, nu putem sa avem link ?

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjimi91, on 19 ianuarie 2019 - 22:27, said:

Era o vorba...|de haram sunt, de haram se duc Posted Image....daca nu-i muncesti, nu faci nimic cu ei ...Op are impresia ca cei care fac rost de bani ii dau pe distractie....adevarul e ca, romanul stie sa se distreze Posted Image)...se imbata ca porcul si atat, nici macar nu stie ce sa cumpere....merge pe principiul, daca e scump, e bun Posted Image)..

Se distreaza mai misto ca altii
Proprie experienta

View PostAnn0nyym0us, on 19 ianuarie 2019 - 22:47, said:

Care-i diferenta intre distragere si distractie?

Intreab-o pe Veorika
:lol:

#39
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Am fost in Republica Moldova, oamenii acolo sunt cu totul altfel, dispusi sa te ajute fara sa ceara nimic la schimb. Nu sunt asa materialisti si disperati dupa bani chiar daca sunt saraci. Legaturile interumane sunt foarte stranse la ei

Edited by geostorm, 19 January 2019 - 23:21.


#40
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgeostorm, on 19 ianuarie 2019 - 23:19, said:

Am fost in Republica Moldova, oamenii acolo sunt cu totul altfel, dispusi sa te ajute fara sa ceara nimic la schimb. Nu sunt asa materialisti si disperati dupa bani chiar daca sunt saraci. Legaturile interumane sunt foarte stranse la ei

Hai nu exagera, cunosc si eu binisor Republica Moldova si nu ma prea convinge povestea asta idilica a ta. Nu-i vad prea diferiti de romani.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View Postionutzitaly, on 19 ianuarie 2019 - 23:08, said:

Dar sincer nu inteleg cum poti sa platesti 50 lei pentru 24 in casa.  Nu cumva plateste altcineva pentru tine? :)

Conform legii sint ok.
Ori nu sint friguros, dar sint obligat sa cred ca trebuie sa fiu ;)

View PostPaz, on 19 ianuarie 2019 - 23:10, said:

Crisstoanne, nu putem sa avem link ?

Nu, nu putem.
Nu facem dinastea" aici, nu eu ;)

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrisstonne, on 19 ianuarie 2019 - 21:08, said:

Noi am platit aproximativ 50 lei, cu medie de 24°, la centralizată.
In cazul asta ramai la RADET. Posted Image
Pentru 24 de grade cu centrala proprie platesti lejer 500-600 lei/luna la bloc si 800-900 lei/luna la casa.
Totusi, 24 de grade? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 19 January 2019 - 23:46.


#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Platesc altii din taxe diferenta:)



#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMembruAnonim, on 19 ianuarie 2019 - 23:44, said:

Totusi, 24 de grade? Posted Image

Mie imi spui, este un chin, transpir la axile, trebuie sa deschid geamurile :D
Oricum, media, am mai zis.
In zilele alea cu soare, si au fost multe acum iarna, ca traim toti si stim, in sud zic, am avut 30° toatã ziua.
Iar eu suport bine pina la 23°.

View Postionutzitaly, on 19 ianuarie 2019 - 23:50, said:

Platesc altii din taxe diferenta:)

Nu vreau sa ajungem la truismele astea, discutate si pe alte subiecte, pe subiectele ,,de specialitate " :) atunci cind se terminã argumentele, cã daca nu cumperi centrala de la bãețzii deștepti, esti considerat hoț... din buje".

Eu zic asa, eu am spus oful meu, hai, curaj, povestiti si voi, cu exemple din viața realã.
Cã unii zic ca mergi cu ,,o rablã ", ca nu mai este masina frumoasã, desi este pusã la punct, dar deh, nu are o cîrcã de crom din plastic (sîc) în interior, si trei butoane luminoase, in plus, cã frigiderul are un puchin de ruginã, in spate, cît vîrful de ac si trebuie schimbat, ca altfel ai ciungã in pãr, cãããã... etc.

Toate aste repetate pentru ce ?
Ca sa fie ca picatura chinezeasca, sa ajungi sa crezi, sa iti rupi oasele, sa traiasca altii bine, pe spinarea ta.

Curaj, bagați exemple, din viața realã.

Attached Files


Edited by crisstonne, 20 January 2019 - 01:01.


#45
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu n-am inteles bine argumentul. E vorba de centralele de incalzire (condominiale vs individuale) sau asa in general ? Care-i faza cu 24° ? Eu uneori ajung la 25° imi sare tzandara si inchid caloriferul, pe urma uit de el si ma plang ca s-a facut rece (18°).

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPaz, on 20 ianuarie 2019 - 01:03, said:

Eu n-am inteles bine argumentul.

Hai, sa mergem mai departe, sa nu ne cramponam in detalii inutile.

Vezi si tu de la #44/ ,,Eu zic asa, eu am spus..."
Deci, vorbim despre principii, nu despre ceva anume.
A, da, dam si exemple, ca altfel discutia despre principii este goală de sens :)


#47
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcrisstonne, on 20 ianuarie 2019 - 01:17, said:

Deci, vorbim despre principii, nu despre ceva anume.

Asta voiam sa pricep... de fapt sa fiu sigur. Cred ca te referi la faptul ca unii sustin un anumit stil de viata sau de tehnologie doar ca sa traga apa la moara lor. Avem o infinitate de exemple.

Si asta ar putea fi un lucru bun daca nu s-ar folosi metode abjecte. De exemplu sabotajul. Sau denigrarea. Sau minciunile.

#48
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postjimi91, on 19 ianuarie 2019 - 19:49, said:


Generatia ta a crescut cu celebra fraza (decat sa planga mama, mai bine plange ma-ta), generatie care nu se inseala niciodata, ei au mereu dreptate Posted Image)...
Frate, sa stii, ca exista generatii, care isi doresc si procedeaza, pe cat le sta in putinta si sunt ajutati, sa faca sa nu planga mama niciuniua. M-ai inteles?!!!
Le pasa de binele tuturor.

#49
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 25.04.2007

View Postionutzitaly, on 19 ianuarie 2019 - 23:08, said:

Intrebarile tale sunt clare, nu, nu merita sa calci peste cadavre, cu cat mai putini o fac cu atat lumea in care traim devine mai buna.

Dar sincer nu inteleg cum poti sa platesti 50 lei pentru 24 in casa.  Nu cumva plateste altcineva pentru tine? Posted Image
Bloc izolat termic. Asa e si la mama, in sectorul 1, tot cam pe acolo a costat caldura. Daca mai merg si televizor(50-100 W), calculator (50-200 W) becuri care nu sunt led, atunci mai incalzesc si astea si poti da spre minim robinetul la calorifer.

#50
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Aerisesti doar vara....


#51
slaboficat

slaboficat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 17.01.2019

View Postcrisstonne, on 19 ianuarie 2019 - 19:47, said:



Oare nu sint pierzatori cei care nu sint creativi, cei care reușesc doar dind la geoale" ?!
Nu se formeazã cocoșați moral ?

Daca spui ca centralele de apartament sint bune, si șuntezi pe altii, care vor sa iti arate contrariul, cum este ?
ooo dar asta e poveste veche.. sunt niste interese uriase la mijloc.. gandeste-te ca e vorba despre surse diferite de combustibili, subventii tot felul.
Cine a mai auzit de subventii la gaz pentru incalzirea apartamentelor?
La fel putem spune si despre industria farmaceutica romaneasca care a fost pusa pe butuci ca sa avem importuri scumpe.

#52
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 25.04.2007

View Postrixthina, on 21 ianuarie 2019 - 01:00, said:

Aerisesti doar vara....
Ba aerisesti des si mai si inchizi caldura cateva ore pe zi caci crede-ma, la 24-25 grade nu prea te simti grozav. In timpul zilei mai merge, dar noaptea transpiri si nu dormi bine. Se plateste putin deoarece blocul e bine izolat termic si au si repartitoare plus contor individual de gaze ca sa nu faca unii risipa de gaz in ideea de a sta cu caloriferul pe zero. A, si am uitat inca ceva esential: conductele orizontale sunt noi, deci nu cele ceausiste care sunt infundate de nu trece un ac cu gamalie cu tot, cum mai au unii de se plang ca incalzirea centrala nu le ofera confort.

#53
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
E frustrant. As vrea sa postez si eu la subiect ...dar sa fiu al naibii daca inteleg ceva.

Edited by JurasikMan, 21 January 2019 - 06:35.


#54
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2019 - 06:34, said:

E frustrant. As vrea sa postez si eu la subiect ...dar sa fiu al naibii daca inteleg ceva.
Am postat si eu la inceput ceva, dar a fost sters mesajul.
Credeam ca sunt singura pe contrasens. Cum insa intri in colisiune cu alt om daca nu mergi pe contrasens?
Om contra om....

Colisiune....am gresit, dar e fain si asa.

View PostCousteau, on 21 ianuarie 2019 - 05:12, said:


Ba aerisesti des si mai si inchizi caldura cateva ore pe zi caci crede-ma, la 24-25 grade nu prea te simti grozav. In timpul zilei mai merge, dar noaptea transpiri si nu dormi bine. Se plateste putin deoarece blocul e bine izolat termic si au si repartitoare plus contor individual de gaze ca sa nu faca unii risipa de gaz in ideea de a sta cu caloriferul pe zero. A, si am uitat inca ceva esential: conductele orizontale sunt noi, deci nu cele ceausiste care sunt infundate de nu trece un ac cu gamalie cu tot, cum mai au unii de se plang ca incalzirea centrala nu le ofera confort.

Ma gandeam asa la cei de pe submarine. Hai, astea moderne o fi cum o fi, dar la inceput?
Aeriseala mai greu, rece cat cuprinde. Cum naiba se incalzeau, ca nu isi permiteau sa piarda di autonomie
sa consume curent pe incalzire ce se duce repede princ pereti in Ocean...

Si ma gandeam ca asa e si la tine, te incalzesti de la laptop si de la bec Saracul,...

View PostTsunnnami, on 19 ianuarie 2019 - 23:14, said:



Se distreaza mai misto ca altii
Proprie experienta



Intreab-o pe Veorika
:lol:
Se distreaza bine si ea.

Edited by rixthina, 21 January 2019 - 15:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate