Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Dezbaterea pamantului plat - Fenomene, puncte de vedere, controverse

  • This topic is locked This topic is locked
7031 replies to this topic

Poll: Dezbaterea pamantului plat - Fenomene, puncte de vedere, controverse (33 member(s) have cast votes)

Reguli minime de postare

  1. Nu discutam teme politice, nu politizam topicul (5 votes [15.15%])

    Percentage of vote: 15.15%

  2. Temele religioase nu ce cauta pe o arie de stiinta, avem arie de religie daca doriti sa dezbateti (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Nu se dezbate userul, ci subiectul (5 votes [15.15%])

    Percentage of vote: 15.15%

  4. Nu dezbatem conspiratii, culte, astrologie, etc (1 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  5. Fara apelative specifice, afronturi sau expresii calomnioase (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  6. Argumentele se sustin cu materiale cu caracter stiintific (experimente, calcule, observatii, site de specialitate) verificabile si disponibile la indemana oricui (8 votes [24.24%])

    Percentage of vote: 24.24%

  7. Sustinerea unei idei, nu se face prin trimiterea interlocutorilor de a cauta singuri materiale (4 votes [12.12%])

    Percentage of vote: 12.12%

  8. Dezbaterea unei idei, nu inseamna impunerea acceptarii acesteia de catre ceilalti (2 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  9. Nu insistati cu repetarea intrebarilor, fiecare raspunde cui si cand doreste (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  10. Nu (re)postati iar si iar aceleasi imagini, se considera spam si tratat ca atare (2 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

Vote

#7021
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Daca urmaresti luna plina, constati ca nu e chiar aceeasi fata, mai variaza usor intr-o directie sau alta.

#7022
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 12:21, said:

Sincer să fiu și mie mi se pare al naibii de ciudat că luna are miscarea de rotație în jurul axei corelată exact cu miscarea de rotație în jurul pământului

Nu e nimic ciudat, majoritatea corpurilor care orbiteaza si au dimensiuni diferite, ajung asa, cu diverse exceptii care sunt chiar mai agresive, de genul Pluto si Charon, care au dimensiuni relativ egale.

Pe scurt si fara chestii complicate, ignora rotatiile momentan si imagineaza-ti pamantul si luna. Atractia pamantului asupra lunii este un pic mai mare pe partea mai apropiata, fata de partea indepartata, ceea ce produce o usoara ovalizare.

La inceput, ambele corpuri aveau viteze de rotatie diferite insa in FFFFF multi ani, din cauza efectului de mai sus, pamantul a "furat" din rotatia lunii actionand ca o frana, pana in ziua de azi, cand rotatia a ajuns sincrona.

Efectul semnificativ este vizbil asupra lunii (desi nu este inca complet) insa a avut acelasi efect desi mai mic asupra pamantului, care aparent acum vreo 600 milioane de ani, avea ziua de 21 de ore.
(http://adsabs.harvar...RvGeo..38...37W)

Exista chiar niste analize facute, de la o eclipsa de luna din 720BC, care a fost observata in Iran zilele noastre dar care calculata azi, in urma, a rezultat ca fiind vizibila in alta parte pe glob.
(https://royalsociety.../rspa.2016.0404)

#7023
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 12:21, said:

Sincer să fiu și mie mi se pare al naibii de ciudat că luna are miscarea de rotație în jurul axei corelată exact cu miscarea de rotație în jurul pământului astfel încât să arate tot timpul aceeași față.

In afara de explicatia tehnica oficiala si de celelalte exemple de rezonanta mareica din Sistemul Solar, se poate face analogia cu un "hopa-mitica". Asimetria jucariei face ca ea sa aiba o pozitie privilegiata de echilibru in raport cu Terra (sau suprafata pe care este asezata), pozitie pe care o va adopta preferential (eventual cu mici oscilatii reziduale in caz ca exista si forte perturbatoare). Luna este un hopa-mitica natural creat de atractia gravitationala terestra (responsabila intre altele de pronuntata asimetrie a distributiei de masa a satelitului nostru natural) si care a avut la dispozitie timp suficient oentru a disipa cea mai mare parte a energiei de oscilatie in jurul pozitiei privilegiate. Evident, atata vreme cat perturbatiile asupra Lunii sunt foarte mici, aceasta va oscila foarte putin in jurul configuratiei de echilibru, aceea cu o fata indreptata catre Terra.

#7024
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cand dumneata imi demonstrezi mie, eu prost din fire fiind, ce este curcubeul, si eu inteleg, de ce te mai complici sa imi explici ca Pamantul e rotund? Vorba americanului: rusine sa-ti fie tie ca m-ai desteptat o data, rusine sa-mi fie mie ca ma incapatanez sa cred altceva.

#7025
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Puf,
Care e treaba cu curcubeul, cu faptul ca Pamantul - si Luna - sunt rotunde (aproape sferice) sau nu, si vorba acelui american, de care nu am mai auzit pana acum?

View PostBlueKing-69, on 24 martie 2019 - 07:09, said:

Ai o viziune destul de interesanta - daca nu de-a dreptul dubioasa - despre termenul de injurii. Cine a injurat?
Nu-s injuraturi, dar nici nu prea ai cu ce chestii savante sa raspunzi la elucubratii.
Pune si tu mana si citeste cateva pagini in urma (oricare ar fi acestea, poti citi si pe sarite, la intamplare) si vezi, gasesti ce cauti?
Poftim, ia de aici:
Attachment 55901867_186764688967587_8984675535707701248_n.jpg
@Blue,
Vezi in dex ce inseamna injurii.
Cand spui cuiva ca minte si are o viata de rahat, e de bine?!
Combate ideile, nu persoanele, adu argumente contra/pentru o afirmatie, nu jigni oamenii.
Parerea mea.

Edited by dan_slack, 25 March 2019 - 01:45.


#7026
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdan_slack, on 23 martie 2019 - 21:22, said:

Cu tot rerspectu', am incercat sa citesc mai multe pagini in urma... si in afara de injurii si bascalie nu prea am inteles mare lucru.
Deci aici se pune problema daca Pamantul e plat sau rotund, iar daca totusi e rotund, daca se invarte in jurul Soarelui sau viceversa?

Acum nu ca as fi foarte curios de argumentele celor multi, cum ca Pamantul e rotund si se invarte in jurul Soarelui, dar chiar ma intereseaza primele trei, patru argumente ale celorlalti.
Pe scurt:
un om labil psihic pe nume Klaas Dijkstra a reluat ideea Pamantului plat din antichitate cand oamenii nu cunosteau realitatea inconjuratoare si au emis falsa ipoteza ca Pamantul este plat.
Iar Samuel Shenton, in baza acestei idei false, a creat Flat Earth Society care la ora actuala are un numar mare de adepti.
Ma rog, unii cred sincer iar altii doar profita financiar de cei care cred.

Argumumentele acestei Societati sunt ilogice, irationale ce sfideaza fizica elementara !
Iar dovezile lor sunt doar poze si clipuri video de pe internet !

Personal consider ca oamenii care cred cu adevarat ca Pamantul este plat sunt labili psihici deoarece ei nu vor sa recunoasca dovezile care confirma ca Pamantul nu este plat.
Acestia duc paroxismul dincolo de limita nebuniei inventand teorii/expilcatii ce nu au sens doar ca sa confirme teoria Pamantului plat si totodata infirme ca Pamantul este geoid.

Aceasta Societate a Pamantului plat au cheltuit 20.000$ sa dovedeasca ca Pamantul este plat si au dovedit contrariul:
https://www.triplem....ts-round-129953
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMjDAzUFxX0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si nu au vrut sa recunoasca rezultatul propriului lor experiment !

#7027
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsuper8, on 26 martie 2019 - 10:14, said:

nu au vrut sa recunoasca rezultatul propriului lor experiment !
Au spus că mai cercetează . Cu bismut nu le-a ieșit .
La fel , 15 grade . Ale dreacu influențe malefice .
Poate cu ceva plutoniu amestecat cu plumb să meargă .
Anyway , se cercetează .

#7028
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Treiule, adevarul e si mai crunt: pamantul e si bila e si plat - dovada o vehiculati [tot] voi zilele astea in sprijinul abe... teoriei voastre:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YQBvvOv5b_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ei, ce zici? Dar asa, aplicat, ce vezi tu acolo si cum comentezi?


What about poza asta [promovata tot de voi]?

Attached File  55901867_186764688967587_8984675535707701248_n.jpg   65.68K   32 downloads

deci e ceva si dupa gheata aia (sau dincolo de cupola)?
Nu mai intreb de unde dracu ati scos proiectia / poza asta, dar poate vei raspunde cum au fost cartografiate puzderia aia de continente "noi"?

Edited by BlueKing-69, 26 March 2019 - 16:28.


#7029
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Fane, rezolvă problema și lasă vrajeala.

#7030
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostFlatEarth3, on 27 martie 2019 - 00:02, said:

1. adica au fost acolo 4700 oameni ca sa ce?
sa se antreneze?
2.a venit byrd la interviu....l-a intrebat ala "si ia zi nene care-i smenu cu LAND-ul" iar asta a inceput cu dealde "da frate e LAND dincolo de antarctica e destula aventura e nevazut de om neeexplorat etc"
1. Poți citi, nu văd ce nu vrei să înțelegi.
2. Fals, a spus "dincolo de Polul Sud". La fel, se poate citi care e diferența între Antarctica și Polul Sud.

Nu cred că e cazul să revii cu aceleași dezinformări, minciuni și manipulări.

#7031
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Mai scrie-i odată problema, ca n-o mai găsește. Și spune-i ca e un arcaș acolo, ca să-i placa.

#7032
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Este momentul sa gasiti alt subiect de discutie pentru ca atunci cand indivizii care sustin asta sunt atat de limitati mental incat nu sunt capabili sa inteleaga cand li se explica ce si cum gresesc dar in plus, au o nesimtire de prost gust pe care continua sa ne-o serveasca indiferent de explicatii, discutia intotdeauna va degenera.

Daca era ceva de invatat de cei care sustin tampeniile astea ar fi facut-o pana acum dar cum dupa aproape 400 de pagini mai tarziu si 7000 de posturi, suntem tot acolo, asta este finalul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate