Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Costuri incalzire dupa debransarea de la Radet

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
AC nu menține căldura, mai ales dacă blocul nu este izolat.
Nu cred ca este un regulă sa ții un AC permanent în funcțiune, în zilele geroase.

Edited by mihaigerard, 24 February 2020 - 08:30.


#38
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Prețuri Radet nu sunt cele reale, mai devreme sau mai târziu subvenția va trebui să scadă.

#39
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Preturile sunt cam reale, primaria subventioneaza valoarea pierderilor de pe reteaua de distributie.

Edited by mihaigerard, 24 February 2020 - 08:43.


#40
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Nu s-a mai scris demult la acest subiect. Cum stati cu caldura, cine s-a mai debransat de la radet si si-a mai montat centrala, scrieti va rog, cat mai costa in 2022 montarea unei centrale? s-a mai scumpit fata de anul trecut?
Eu nu am montat inca, ma intereseaza la o garsoniera, dar avand in vedere cresterea pretului la gaz...inca cercetez, caut oferte, asa ca orice informatie ar fi buna!

Multumesc.

#41
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Apartament 3 camere + 2 bai. Tocmai ce am platit ultima factura pentru instalatia de gaz. Astept si plata catre Distrigaz distributie.

Cost total in jur de 25.000 lei. Este un cost mare, care clar nu poate fi scos din costul gazelor, dar va fi sigur cald si apa calda  Posted Image

Avem asa:
centrala Ariston - 3150 lei
tevi caldura, demontat, montat 6 calorifere + circuit apa calda pentru 2 bai, totul pe cupru, pompa condens - 12320 lei
instalatie gaze naturale 21m teava + 2m teava aragaz - 4200 lei
debransare termoenergetica - 2245 lei
33% din pretul coloane 500 euro

Edited by Patrick007, 03 May 2022 - 17:08.


#42
dann2012

dann2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2012
Cam scumpa investitia cu centrala...dar la ce preturi sunt acum, e de inteles.

In cat timp ati obtinut/asteptat aprobarea de debransare de la Termoenergetica?
Daca se pastreaza caloriferele actuale din otel, nu din fonta renteaza sau trebuie schimbate?

Multumesc,

#43
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Costurile cu debransarea sunt aruncate de multe ori in aer de tevile si coturile de cupru si japca la manopera. La un apartament de 2 camere dureaza 1 om x 8 ore, hai sa zicem 12 ore cu cumparaturi si pauze de masa. Eu am platit in 2020-2021 1300 lei la un apartament. Putin, nu? doar ca asta inseamna ca nenea ala produce 26,000 pe luna pe munca necalificata. Tot putin e?

Daca pui intrebarea "sa pastrez caloriferele", inseamna ca nu stii cum functioneaza o centrala in condensare. Arunca un ochi pe graficul de eficienta si o sa vezi ca ideal e sa pompeze apa cat mai rece, pe la 30 grade ai eficienta maxima. Asta inseamna ca iti trebuie calorifere cat mai mari si care cedeaza usor caldura, nu de fonta si nu de 50cm latime. Altfel tii centrala in 60 grade si te plangi de consum si e scump si mai bine ramaneai pe termo.

#44
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
Pe mine costul final este undeva la 19000 lei. Încă nu am luat avizul de la radet, ca să știu cât mai plătesc. Centrala 3500 lei, manopera centrala plus sanitar la bucătărie și 2 bai 5000 lei, piese instalație încălzire pe cupru și calorifere 4600 lei, gaze 2500 lei, proiect debranșare radet 2750 lei plus avizul lor,care ar mai fi 600-800 lei.

Edited by aris86, 02 June 2022 - 14:11.


#45
Kavarnap

Kavarnap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2009
Întrebarea cu păstratul caloriferelor e cât se poate de pertinentă.

După ce am studiat un pic variantele de calorifere: tablă (subțiri, gălăgioase, ruginesc), aluminiu (scumpe, problematice în combinație cu țevi de cupru) am hotărât că este cel mai bine să păstrez caloriferele din fontă vechi, mai ales că sunt în stare bună.
Evident instalatorul m-a sfătuit să nu fac asta, că depunerile și rugina din ele îmi vor crea probleme cu centrala.

Eu știam însă că și cu încălzire de la Radet caloriferele din fontă au funcționat și nu sunt colmatate deci le-am păstrat. Și evident s-a dovedit că temerile au fost nejustificate, fără să instalez alte cine știe ce vrăjeli de filtre (filtre chimice, cum recomandau unii instalatori de centrale) am verificat periodic filtrele Y mecanice și am găsit mizerie puțină spre deloc.
Iar asta în condițiile în care folosesc la încălzire apă din rețea (Apa Nova) care nu este aproape deloc dură (am testat-o când am instalat mașina de spălat vase).

Singurul dezavantaj poate al caloriferelor de fontă vechi (în afara dimensiunii și poate al aspectului) este oarecarea temporizare cu care cedează căldura, fiind evident dimensionate pentru temperaturi mai mari de încălzire. Dar pentru mine nu este o problemă, folosesc oricum o curbă de încălzire lentă (centrală Ariston cu mod de autoreglare și senzori interior + exterior), deci nu este problemă că apa de încălzire (în practică între 35 și 45 de grade) este recirculată o perioadă mai lungă prin instalație până se atinge temperatura reglată.

După 4 ani de funcționare în acest mod eu recomand păstrarea caloriferelor de fontă (dacă sunt în stare bună) și verificarea tuturor ”recomandărilor” folcloristice ale instalatorilor.

#46
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
Ce trebuie facut sa se permita debransarea ? Mi se pare SF cum unii reusesc sa isi puna oficial centrala ( cu debransare legala in Bucuresti )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate