Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Separare gaze la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post86-APP, on 19 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Repet , poate ai intrat mai tirziu in clasa ! ?
era nevoie de chestia asta? simti tu nevoia sa ataci persoana la fiecare postare?

#20
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
In teorie acceptul asociatiei e doar o papetarie inutila ce se obtine pe loc.
In practica daca vrea sa te sicaneze te va sicana si va trebui sa te lungesti in instanta sa il obligi sa iti emita hartia.
Depinde cat de ticalos e securistul de la asociatie.

#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postunbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 18:08, said:

era nevoie de chestia asta? simti tu nevoia sa ataci persoana la fiecare postare?
Nu este un atac , imi place gluma asta si speram sa o intelegi ca atare . Dupa cum vezi iti raspund fara ranchiuna  vis  a vis de alt topic ...

View Postcostl, on 19 ianuarie 2019 - 18:09, said:

In teorie acceptul asociatiei e doar o papetarie inutila ce se obtine pe loc.
.
In teorie , dar in practica ....pina si astia vor o " atentie " ... Posted Image

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post86-APP, on 19 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Blocul ala de care iti spuneam in Dr Taberei , a fost cu mare scandal , asa ca am trecut cu coloana pe fatada ! pina la etajul 9 prin balcoane , la altul , cu risc seismic , printr-un gol de pe scara de serviciu ...  
Diferenta intre rds si gaze , este ca la antena se da o gaurica , si toti au interes , la gaze , la un bloc cu 10 etaje , se ridica coloana de 3 toli ....
am vazut destule blocuri cu teava prin balcoane, nu cred ca e doar ala.

la rds se da o gaurica? glumesti sau ceva cu clasa 1 ca sa te citez si eu aiurea... vezi si mai sus ca zice colegul ca s-a dat ditamai gauroiu pt rds.

Asa e si la mine, chiar si para aia de plastc care are vreo 30 de cm jos abia acopera gaura. Trec zeci de cabluri pe acolo, rds e un termen generic, de obicei trec 3-4 firme, ca doar nu e monopol pe gaura blocului

gaura din covrig e a blocului, nu a rds ului.

View Postcostl, on 19 ianuarie 2019 - 18:09, said:

In teorie acceptul asociatiei e doar o papetarie inutila ce se obtine pe loc.
In practica daca vrea sa te sicaneze te va sicana si va trebui sa te lungesti in instanta sa il obligi sa iti emita hartia.
Depinde cat de ticalos e securistul de la asociatie.
da de unde, nu se poate semna o hartie pe loc, e caz penal, mai ales cu legea noua, e obligatorie intrunirea sedintei locatarilor

si acolo nu vine lumea... si dureaza...
apoi se supune la vot...

si acolo un mosulica zice nu vreau io domne gaura... sau teava de gaze. Ca am auzit la tv ca explodeaza gazu!

#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postunbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 18:12, said:

am vazut destule blocuri cu teava prin balcoane, nu cred ca e doar ala.
.....
Normal , numai ca noi mereu cautam traseul cel mai scurt si mai drept , pe motive de siguranta ,dar uneori cerintele imbirliga traseul iar asta se duce in costuri mai mari .

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post86-APP, on 19 ianuarie 2019 - 18:15, said:

Normal , numai ca noi mereu cautam traseul cel mai scurt si mai drept
de asta trebuie debransate scarile de bloc cu totul, e mai simplu pt toata lumea... daca s-ar intampla stii tu ce imi doresc eu... s-ar ajunge si la asta. Si tevile ar merge fix pe cel mai optim traseu posibil

#25
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Trecand prin asta acum vreo patru ani, pot da niste sfaturi.
- Daca locuiesti mai sus de etajul 2, deja costul e prohibitiv si extrem de greu de amortizat in timp, pentru ca trebuie ridicata coloana de trei toli, cum spunea cineva mai sus, si asta costa.
- Pentru a putea rezolva in acest caz, intereseaza-te la vecini daca vor si ei. In principiu daca vor mai mult de jumatate din apartamente sa se branseze separat, puteti obtine (negocia) cu o firma sa traga teava principala pe banii firmei. De asemenea, cu mai mult de jumatate din apartamente doritoare, nu mai e nici o problema cu asociatia (nu ca ar fi altfel).
- Racordarea nu inseamna automat si montarea de centrala termica, eu am doar aragazul, desi am si racord pentru centrala (doua focuri, in limbaj de specialitate). Aici e alta problema, cu debransarea de la RADET, deci alta discutie. Am preferat sa am contor separat pentru ca veneau facturi uriase la gaz, de genul 15-20 lei/persoana incepand din toamna pana primavara tarziu. Nu m-a interesat amortizarea rapida, mai mult nu am vrut sa mai platesc pentru vecinii care inchid caloriferele si se incalzesc cu gaze, sau care fac tuica si dulceata in cantitati industriale.
- Daca alegi sa instalezi teava principala pe banii tai, urmand sa iti recuperzi investitia cand se mai racordeaza si alti vecini, ia-ti gandul. Daca se racordeaza in capatul tevii, nu au de ce sa-ti plateasca. Iar dupa un an sau doi (nu stiu exact), teava devine proprietatea Distrigaz. Posted Image
- Costul, acum patru ani, a fost 1250 de lei (teava + contor + racordare), nu stiu cat e acum tariful dar nu cred sa fie mare diferenta. Am avut si varianta de a plati in trei - patru rate lunare.

Edited by sorin61, 19 January 2019 - 19:08.


#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsorin61, on 19 ianuarie 2019 - 19:06, said:

.... puteti obtine (negocia) cu o firma sa traga teava principala pe banii firmei....
Ia spune tu , pt ce trebuie sa aduc eu bani , din banii familiei mele , sa trag teava de gaz la tine la bloc , ca nu prea inteleg ????

#27
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Cine spune ca trebuie sa faci TU asta? Exista firme care fac asta, pentru ca isi scot cheltuiala din racordarile celor de pe scara respectiva. De asta au si solicitat sa fie peste jumatate din apartamente.
Daca firma ta nu face asta, e in regula. Poate acum nu mai face nimeni asta, eu am spus de acum patru ani.

#28
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Ca tot e vorba de bransamente de gaz. Ce e cu legea asta?
https://www.capital.ro/e-lege-va-fi-bucurie-in-toata-tara-iohannis-a-semnat-si-a-devenit-obligatoriu.html

#29
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
nu va mai agitati, arata ca dracu si e degeaba. chiar nu mai avem putin simt estetic in tara noastra si in orasul nostru..

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgreenlife, on 19 ianuarie 2019 - 19:47, said:

Ca tot e vorba de bransamente de gaz. Ce e cu legea asta?
https://www.capital....bligatoriu.html
De astăzi, odată cu intrarea în vigiarea a noii legi, Transgaz, operatorul sistemului național de transport al gazelor naturale, precum și operatorii sistemelor locale de distribuție vor fi obligați să racordeze la sistemele respective toate persoaneje juridice și fizice care solicită acest lucru și să finanțeze din venituri proprii toate lucrările necesare în acest scop.

România dispune de rezerve uriaşe de gaze naturale în Marea Neagră, în condiţiile în care zăcământul în platforma continentală se ridică la 270 de miliarde de metri cubi. Gazul natural va fi folosit mai mult la încălzirea localităţilor, dar şi ca alternativă a combustibililor folosiţi în transporturi, a declarat președintele Comisiei de industrii și servicii din Camera Deputaților, Iulian Iancu.

Conform datelor privind consumul de gaze din România, aceste resurse ar acoperi singure, fără producţia internă actuală, cererea internă a ţării noastre pe o perioadă de 25 de ani.
Autorităţile spun că gazele naturale ar trebui să fie folosite mai mult în sistemul de încălzire a localităţilor. În plus, UE recomandă ca în următorii ani gazul să înlocuiască tot mai mult benzina sau motorina folosite drept combustibil.

“România ar putea să fie un rezervor pentru regiunea de sud-est a Europei, având capacitatea de înmagazinare în subteran a 6 miliarde de metri cubi de gaze naturale”, a spus Iulian Iancu.
https://www.cadranpo...ordare-la-gaze/

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsorin61, on 19 ianuarie 2019 - 19:34, said:

Cine spune ca trebuie sa faci TU asta? Exista firme care fac asta, pentru ca isi scot cheltuiala din racordarile celor de pe scara respectiva.
Cu ce încălzește sa trec în deviz la unele chestii gratis , dacă te încarc in alta parte ??
Gratis și pe degeaba nu exista


#32
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Ce acte iti trebuie concret pentru separatie la bloc? Acordul asociatiei este deajuns? atata timp cat ceilalti nu au nici o pretentie?

#33
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017
Se ocupa firma (autorizata ANRE) care-ti va face instalarea.

#34
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 Cool_Kick, on 26 iunie 2019 - 09:57, said:

Se ocupa firma (autorizata ANRE) care-ti va face instalarea.

Pai tocmai ca difera de la firma la firma vad. Unii cer doar acordul asociatiei de proprietari altii vor si de la fiecare utilizator al tevii de gaze. (ceea ce mi se pare absurd in cazul in care ei nu s proprietari pe ea). Si daca unul e plecat din tara ce faci?

#35
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Am reusit sa fac separatia, montat si contor gaze tot dar surpriza pe prima factura de la Engie a venit o chestie: Punerea in functiune a iugn g1-g25 = 250 lei. Este normal sa platesc chestia asta?
Adica pe bune imi iei bani pentru ca-mi montezi un contor prin care imi iei iar bani pe gaze, mi se pare absolut absurd. Asa procedeaza toti? sau doar Engie?

#36
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017
Asa e peste tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate