Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DHL - alta declaratie vamala DUPA primirea coletului?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Pe data de 31.12 am primit un colet din China prin DHL. Totul a mers ceas, in 2 zile, cu tot cu primirea codului EORI + plata taxelor vamale aferente.

Ideea este ca, pe instiintarea de plata primita atunci de la DHL (cu taxele vamale), in subsol, se mentioneaza:

"Nedepunerea declaratiei vamale in termen de 20 de zile de la sosirea coletului costituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 500 de RON la 1500 RON, conform Regulamentului Vamal al Romaniei."

Printre actele primite de la ei (imputernicire, acord pastrare date personal), s-a regasit si o declaratie pe proprie raspundere in care am mentionat valoarea produsului. La asta se refera declaratia vamala (din contextul de mai sus)? Sau mai trebuia sa fac ceva dupa primirea coletului? Tara tuturor posibilitatilor, na ....
________

Doi la mana, s-ar putea sa cumpar, pe viitor, mai multe produse (vreo 10), pretul > 500$.
In acea declaratie, se mentioneaza faptul ca nu le voi comercializa, si nu le voi folosi in scopul de a obtin venituri suplimentare.

Mai concret, sunt niste produse medicale electronice, pentru care am primit un API de dezvoltare software. Daca doresc sa dezvolt sistemul, de ce ma impiedica ,,statul roman" sa revand respectivele produse? Ca nu fac bisnita, nu le iau de pe net cu 100 dolari, si le vand, exact asa cum sunt, in Romania cu 200 dolari. Adica nu ma duc la Metro sa iau ulei cu 3 lei ca sa-l revand in buticuri cu 8 lei ....  Este un sistem electronic incomplet, al carui scop tocmai acesta este.

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Declaratia Vamala este altceva si a fost depusa de DHL in calitate de declarant vamal.

Ca persoana fizica nu ai voie sa faci activitati comerciale.

Edited by pasilla, 19 January 2019 - 16:43.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am luat prin DHL vreo 2-3 produse, acum 2-5 ani, nu mai retin exact cum aratau actele (cred ca inca le mai am, mi-e lene sa le caut).
Oricum, totul a mers OK si rapid, tot cu EORI.
Ba chiar am declarat preturi mai mici (cu 15-30%) si a fost  OK ;)

Comercializare - tot ce ai scris acolo este egal cu zero.
Ce intereseaza pe statul roman ca faci tu programare sau e incomplet (ce, nu poti sa vinzi 2 suruburi fara piulite, daca gasesti cumparator) ?!
Daca produsele sint diferite si le cumperi la ceva intervale de timp... nu cred sa ai probleme.
Poti sa spui frumos ca sint pentru uz propriu sau pentru rude.
Daca aud aia de programare, API.... in primul rind probabil nu stiu ce-s astea, in al doilea rind "da' ce domne, vindeti software?"..... pana lor....

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
alt serviciu postal n-ai gasit?

#5
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postmarcusdefeis, on 19 ianuarie 2019 - 17:01, said:

alt serviciu postal n-ai gasit?
Nu e după cum vrei, „alegi“ ce primești.

Oricum DHL România nu are nicio legătură cu firma mamă. Servicii sub zero. Am avut experiențe foarte neplăcute și nu numai cu operatorul (șoferul distribuitor) ci și cu cei de la butoane. Nu tecomand această firmă pentru România dar din păcate nu ai cum să alegi curierul când faci comenzi.

Edited by sbanica, 19 January 2019 - 17:39.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostRhesus, on 19 ianuarie 2019 - 16:29, said:

Mai concret, sunt niste produse medicale electronice, pentru care am primit un API de dezvoltare software. Daca doresc sa dezvolt sistemul, de ce ma impiedica ,,statul roman" sa revand respectivele produse? Ca nu fac bisnita, nu le iau de pe net cu 100 dolari, si le vand, exact asa cum sunt, in Romania cu 200 dolari. Adica nu ma duc la Metro sa iau ulei cu 3 lei ca sa-l revand in buticuri cu 8 lei ....  Este un sistem electronic incomplet, al carui scop tocmai acesta este.
Pai nu esti entitate comerciala / persoana juridica?

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Cei mai mari tarani cei de la DHL. De fiecare data imi amana cu cel putin o zi livrarea. Acum am una care trebuia sa o primesc Joi, dar e pe vine....
Cand, nu stiu. Le doresc multa d'aia care se da la psd.

#8
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011

View PostRhesus, on 19 ianuarie 2019 - 16:29, said:


Ideea este ca, pe instiintarea de plata primita atunci de la DHL (cu taxele vamale), in subsol, se mentioneaza:

"Nedepunerea declaratiei vamale in termen de 20 de zile de la sosirea coletului costituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 500 de RON la 1500 RON, conform Regulamentului Vamal al Romaniei."

Printre actele primite de la ei (imputernicire, acord pastrare date personal), s-a regasit si o declaratie pe proprie raspundere in care am mentionat valoarea produsului. La asta se refera declaratia vamala (din contextul de mai sus)? Sau mai trebuia sa fac ceva dupa primirea coletului? Tara tuturor posibilitatilor, na ....


Multumesc!



Sunt in aceeasi situatie cu declaratia vamala? dumneavoastra cu ati rezolvat?


Multumesc pentru raspuns

Edited by crs_tzep, 16 September 2022 - 21:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate