Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Unde sa ma intorc in Romania?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Deci la Cluj sau nu?
Daca lucrezi in constructii, in Cluj metrul patrat e cel mai scump si se construieste cam cel mai mult (nu chiar an de an, dar pe ansamblu doar Ilfovul il concureaza). Muntii incep la sub 30 de km de oras. La salarii Clujul e la nivelul Bucurestiului. La festivaluri/evenimente sportive majore sta cel mai bine din tara. Infrastructura sportiva e cea mai buna, aeroportul are vreo 50 de destinatii, etc.

Evident, ca si cumparator/chirias, vei plati cel mai mare pret din Romania. Iar daca nu iti alegi bine zona in care sa locuiesti si esti conditionat de ajungerea la ore fixe undeva la orele de varf (7:30-8, 16:30-17:30), vei pierde destul de mult timp in trafic (desi daca ai program flexibil si iti alegi bine zona in care locuiesti (adica nu Floresti, Baciu, Manastur, Buna Ziua, Borhanci) vei circula fara probleme). Nu duci lipsa de munte, dar nici nu ai statiuni dezvoltate ca in Brasov/Prahova.

#38
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Un sfat nu te te intoarce in Romania  cand ai sa vezi realitatea din tara ,,,,,nu din laudatorul de  vecinul si prietenul ca el face si este cel mai bun ........si castiga multi bani ....vei injura tara asta si chiar daca nu vei mai pleca din ea ,ai sa ajungi sa nu te consider roman ,asa cum te crezi acum .Acum depinde daca vrei........ o familie esti singur pe acolo  ......   dar tot regrete o sa ai  .....dar daca ai familie nu fa prostia sa revii.

#39
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@holymoses, m-au convins colegii. Vin la Cluj, iti dau mesaj cand ajung! Are aeroport, e aproape de granita, e mai racoare decat in Bucuresti.
@utopium: nici nu ma gandesc sa cumpar, o sa imi construiesc o casa asa cum vreau in afara orasului.
@Cristiann70: nu ma las influentat de cei care se lauda, ba chiar insist sa aflu partile rele, multi mi-au spus la fel ca si tine sa nu revin in Romania. Este adevarat ca nivelul de trai e mai scazut. Prin alte tari unde se castiga mai bine, banii nu sunt o problema pentru cine este harnic, dar sunt alte probleme: discriminare, rasism, nesiguranta pe strada, infractiuni mai des intalnite decat in Romania, oameni prefacuti si rai fata de romani...Pot sa ma mut unde vreau, cand vreau, anul trecut am locuit si lucrat in 3 tari.

Edited by pisicuts, 19 January 2019 - 19:30.


#40
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
In Romania e frumos daca esti corupt, ai conexiuni care sa iti asigure bani multi stand degeaba.
Daca esti om din campul muncii atunci e printre cele mai proaste alegeri.

#41
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View Postcris_ncs, on 19 ianuarie 2019 - 18:53, said:

@initiator, nu te lua dupa @holymoses, e hater.
nu-s hater, am expus o realitate de care se va lovi daca va ajunge aici. in cativa ani Clujul va depasi Bucurestiul dpdv al aglomeratiei de vinituri pe metru patrat daca lumea va tot continua sa se mute aici. si-s convinsa ca fix asta se va intamlpa. nu e nu stiu ce trai WAW aici, la fel de bine se poate trai si in alte orase.

View Postcris_ncs, on 19 ianuarie 2019 - 18:53, said:

Niciun oras dim Ro, nu ofera oportunatile Clujului.
nu-i adevarat, acum depinde si de domeniul in care lucrezi. pentru contructii ideal ar fi Timisoara cum a zis cineva mai sus.
dar da, cum spuneam, haideti toti aici mai bine. ca wai ce super-cool e sa locuiesti in Cluj. o sa ajungem sa ne mirosim basinile pe strada si-n trafic.

#42
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Cluj, dar e destul de aglomerat, dacă ai reflexul de a folosi zilnic mașina, chiar și la cumpărături. Dar condițiile de viață le depășesc net pe cele de la București.

Brașovul e un oraș îngrijit, traficul e mai lejer de când are centură în regim de drum expres, ai zona montană la doar 5-10 kilometri, dar problema e că duce lipsă de un aeroport și de autostradă, asta în secolul XXI.

Sibiul și Oradea parcă sunt mai plictisitoare, se vede că Sibiul nu are măcar 200000 de locuitori, Oradea e un pic peste cifra asta, doar că sunt și acestea puse la punct logistic și ecologic.

Timișoara ar mai fi o variantă.

Arad, Târgu-Mureș, Baia Mare sau Alba Iulia nu vreau să le încadrez aici, sunt orașe și mai boring, mai ales Târgu-Mureș și Baia Mare, care au administrații locale ca Posted Image . Știu că în Târgu-Mureș nici după 6 luni de la o lucrare de schimbare de conducte de gaz nu au reușit să reasfalteze zona ciopârțită, de unde mai pui puținele autobuze noi cumpărate acum 2 ani, în rest se circulă cu autobuzele celebre din Belarus, cu normă Euro 3, și care au ușile închise cu un par, altă dată în timpul mersului aveau ușa deschisă etc.

Alba Iulia e un oraș mic, doar Cetatea Unirii e relevantă, mai bine te duci la Cluj/Sibiu .

Edited by c4n1b4lul, 19 January 2019 - 19:19.


#43
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 19:13, said:

holymoses, m-au convins colegii.Vin la Cluj, iti dau mesaj cand ajung! Are aeroport, e aproape de granita, e mai racoare decat in Bucuresti.
te-astept. vezi sa ai un salariu de minim 5000 ron net, alfel slabe sanse sa te descurci aici.

#44
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
P.S.: În Târgu-Mureș singurele avantaje sunt Grădina Zoologică împreună cu Platoul Cornești, Weekend-ul (care mi se pare demodat de vreo 4 ani, lumea mai nou merge la Untold, sau pe litoralul bulgar și grec) și, eventual, faptul că ai spații verzi în zonele de blocuri .

#45
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 19:19, said:


nu-s hater, am expus o realitate de care se va lovi daca va ajunge aici. in cativa ani Clujul va depasi Bucurestiul dpdv al aglomeratiei de vinituri pe metru patrat daca lumea va tot continua sa se mute aici. si-s convinsa ca fix asta se va intamlpa. nu e nu stiu ce trai WAW aici, la fel de bine se poate trai si in alte orase.

nu-i adevarat, acum depinde si de domeniul in care lucrezi. pentru contructii ideal ar fi Timisoara cum a zis cineva mai sus.
dar da, cum spuneam, haideti toti aici mai bine. ca wai ce super-cool e sa locuiesti in Cluj. o sa ajungem sa ne mirosim basinile pe strada si-n trafic.

Scuza-ma ca te intreb, care e faza cu 'viniturile',e cumva Cluj-Napoca, oras tau personal?
Nu este, si nu vad de ce ar trebui sa te intereseze aspectul asta. Fiecare se stabileste unde vrea.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 19:19, said:

pentru contructii ideal ar fi Timisoara cum a zis cineva mai sus.
Pentru ca se construieste mai putin si mai ieftin? :) Daca esti in constructii, te duci unde se construieste mai mult si se plateste mai bine pe mp. Sigur, vei plati mai mult si ca sa-ti faci casa, dar daca esti in domeniu oricum ar trebui sa iesi pe plus.

#47
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 19:19, said:

nu-s hater, am expus o realitate de care se va lovi daca va ajunge aici. in cativa ani Clujul va depasi Bucurestiul dpdv al aglomeratiei de vinituri pe metru patrat daca lumea va tot continua sa se mute aici. si-s convinsa ca fix asta se va intamlpa. nu e nu stiu ce trai WAW aici, la fel de bine se poate trai si in alte orase.

nu-i adevarat, acum depinde si de domeniul in care lucrezi. pentru contructii ideal ar fi Timisoara cum a zis cineva mai sus.
dar da, cum spuneam, haideti toti aici mai bine. ca wai ce super-cool e sa locuiesti in Cluj. o sa ajungem sa ne mirosim basinile pe strada si-n trafic.
Dacă nu erau „viniturile”, nici măcar nu existau investiții străine în zona Clujului .

Să vă fi văzut eu cum trăiați fără persoane din afara județului Cluj, cu CUG, Clujana și alte fabrici comuniste pe butuci, tocmai, venirea studenților din alte județe și alte provincii istorice a ridicat standardul acestui oraș, normal că în condițiile astea există branduri gen Endava, NTT Data sau DeLonghi.

#48
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
De ce este nevoie de 5000 de lei net pentru a trai in Cluj? Si de ce este nevoie de mult mai multi bani intr-un oras mare? Daca nu platesti chirie sau rata la banca, nu sunt diferente mari.

Tot am intrebarea asta de cativa ani de cand ii auzeam pe unii "In Bucuresti este mai scump."

In afara de chirii si apartamente, nu am observat diferente decat la unele magazine, ceea ce e normal, chiriile pentru spatii comerciale sunt mai mari, oamenii muncesc pe salarii mai mari. In rest, motorina e la fel, mancarea de la Lidl e la fel ( de scumpa, comparat cu Anglia, Olanda si Germania ), hainele sunt la fel de scumpe la magazinele firmelor producatoare ( nu la revanzatori ).

Daca imi fac o casa in afara orasului, gazul costa la fel ca in oras si aproape la fel ca in alte regiuni ( sunt diferente mici intre firmele distribuitoare ). Nu cunosc bine sistemele de termoizolatie, pentru ca am lucrat fie in tari mai calde, fie in tari unde oamenii nu sunt interesati de izolarea caselor. Motorina este la fel peste tot, GPL am vazut ca este mai scump in Nordul tarii, mi-a explicat cineva ca este datorita costurilor mai mari de transport, decat la alti combustibil. Acum conduc o masina care consuma 4 litri la 100 km, maxim 6 in oras, sa zicem 300 lei pe luna transportul. Si cu mancare, plimbari si alte cheltuieli, nu vad cum se poate apropia cineva de 5 mii de lei.

Edited by pisicuts, 19 January 2019 - 19:56.


#49
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postutopium, on 19 ianuarie 2019 - 19:29, said:


Pentru ca se construieste mai putin si mai ieftin? :) Daca esti in constructii, te duci unde se construieste mai mult si se plateste mai bine pe mp. Sigur, vei plati mai mult si ca sa-ti faci casa, dar daca esti in domeniu oricum ar trebui sa iesi pe plus.
Iti dau exemplul meu:am facut casa in Ro,TM. Meseriasi sub 250-300lei la zi doar in vise mai gasesti.Cauta tu la Timisoara electrician,zidar,faiantar,instalator sa lucreze sub banii astia si jur ca-i angajez eu pe toti.
Initiator,daca vii de afara cu experienta si un van plin de scule,poti lua lucrari pe cont propriu si iti garantez ca o sa castigi mai mult decat in UK.

#50
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Am vazut prin zona de Vest si Ardeal parca e mai bine, mai putina saracie, drumurile mai bune.

Un alt avantaj ar fi si distanta mica ( pana la 100 km ) de un aeroport international.

Unde ai lucrat in strainatate si ai nevoie sa zbori frecvent acolo?- nu toate destinatiile sunt accesibile de pe orice aeroport international...

#51
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@eireman: Ar fi bine, dar nu cred ca va fi posibil, chiar daca nu as plati taxele. 22 GBP pe ora am avut maxim, trimis de agentie, deci fara pauze in munca.

@Piscopescu: Stiu ca nu toate destinatiile nu sunt disponibile pe toate aeroporturile, dar nici o s ma mut undeva doar pentru ca anul acesta sunt disponibile anumite destinatii. Acum lucrez in UK, nu o sa am nevoie sa zbor frecvent aici, dar imi place sa ma plimb. Plec aproape in fiecare luna undeva minim 2-3 zile.

#52
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Cei care spun că în România se trăieşte naşpa, nu sunt cu adevărat plimbaţi prin lume. Urlă frustrarea în ei.
E adevărat, sunt părţi ale ţării în care se trăieşte ca-n secolul XVIII. La fel de adevărat este că o putem duce mult mai bine.

Dar nu e viaţa chiar atât de rea dacă prinzi un pic de cheag, îţi faci o familie şi locuieşti într-un oraş de top 10.

#53
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ne-ai dat gata cu cheagul :))

#54
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 19:19, said:


nu-s hater, am expus o realitate de care se va lovi daca va ajunge aici. in cativa ani Clujul va depasi Bucurestiul dpdv al aglomeratiei de vinituri pe metru patrat daca lumea va tot continua sa se mute aici. si-s convinsa ca fix asta se va intamlpa. nu e nu stiu ce trai WAW aici, la fel de bine se poate trai si in alte orase.

nu-i adevarat, acum depinde si de domeniul in care lucrezi. pentru contructii ideal ar fi Timisoara cum a zis cineva mai sus.
dar da, cum spuneam, haideti toti aici mai bine. ca wai ce super-cool e sa locuiesti in Cluj. o sa ajungem sa ne mirosim basinile pe strada si-n trafic.

Nu mai bine te muti tu in alta parte daca nu iti convine? :))) E mai simplu sa se mute unul si sa faca loc altora. E nasol daca mirosi basinile, inseamna ca le dai rau de tot. Numai frumos ar fi sa nu le mai dai printre noi, ca nu-i arde nimanui de parerea ta. Daca esti convinsa ca se va suprapopula, ia-ti picioarele-n spinare si VALEA!

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 19:13, said:

@holymoses, m-au convins colegii. Vin la Cluj, iti dau mesaj cand ajung! Are aeroport, e aproape de granita, e mai racoare decat in Bucuresti.
@utopium: nici nu ma gandesc sa cumpar, o sa imi construiesc o casa asa cum vreau in afara orasului.
@Cristiann70: nu ma las influentat de cei care se lauda, ba chiar insist sa aflu partile rele, multi mi-au spus la fel ca si tine sa nu revin in Romania. Este adevarat ca nivelul de trai e mai scazut. Prin alte tari unde se castiga mai bine, banii nu sunt o problema pentru cine este harnic, dar sunt alte probleme: discriminare, rasism, nesiguranta pe strada, infractiuni mai des intalnite decat in Romania, oameni prefacuti si rai fata de romani...Pot sa ma mut unde vreau, cand vreau, anul trecut am locuit si lucrat in 3 tari.

Fa rost de un teren, pe undeva prin apropierea orasului, fa-ti o casa misto si daca esti impacat asa, nu o sa stai sa iti obosesti mintea cu "cat de aglomerat o sa fie" . Mai asteapta putin ca vine criza si scad preturile, numai bine pentru tine. Clujul e chiar un oras de nota 10, eu m-am convins deja. Succes!

Edited by Aeterna96, 20 January 2019 - 00:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate