Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Unde sa ma intorc in Romania?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu te intoarce inca, stai sa devii mai copt acolo. Apoi vei intelege ca nu ai la ce sa mai revii, ca nu mai ai pe nimeni. Va fi la fel ca atunci cand ai ajuns prima data in vest.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Buna ziua, am fost plecat din tara de aproximativ 10 ani, cu mici pauze. Sunt din Bucuresti, dar nu vreau sa ma intorc acolo. Vreau in alt oras sau in apropierea unui oras mare/mediu. Am lucrat in constructii pana acum, diverse job-uri, in afara tarii. Nu am lucrat vreodata in Romania si nu stiu daca o sa lucrez, avand in vedere salariile si faptul ca am un venit stabil.

Recent am vazut ca s-au scumpit foarte mult terenurile de langa orasele mari din Sud. Ce alte orase considerati ca sunt dezvoltate economic, in zone mai apropiate de munti si au un cost bun raportat la nivelul salariilor? Va rog, pareri personale din experienta proprie, nu statistici de pe net sau ale Institutului National de Statistica.
Daca ai un venit stabil ce te intereseaza dezvoltarea economica a orasului in care o sa te muti?
In orasele mici si foarte mici (maxim 30-40.000) de locuitori si mai ales in comunele invecinate o sa gasesti cele mai bune preturi.
Tu fiind bucurestean nu iti recomand sa te duci prin nordul tarii (Ardeal, Moldova), o sa fii oarecum discriminat ca nu vorbesti ca ei, nu esti de-al lor.
Daca as fi in locul tau as alege pe undeva in subcarpati.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCrazy-Cat, on 19 ianuarie 2019 - 16:03, said:

Pentru munti as alege Piatra Neamt...Subcarpatii Moldovei sunt de-a dreptul superbi.
dar e langa granita aia nasoala... in ardeal iesi cand vrei in occident

#22
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019
nu mai veniti la Cluj ca si asa s-a aglomerat infiorator lately din cauza viniturilor. statz in plm la voi in sat acolo ca statz bine.

#23
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Deci la Cluj sau nu? Am locuit acolo cateva luni prin 2009 si alte cateva luni in Sibiu, apoi in 2015 am stat doua saptamani in Timisoara. Mi-au placut asa ca orase de vizitat si pentru distractie. M-am obisnuit cu accentele si regionalismele, nu ar fi asta problema. In Anglia sunt diferente la fel de mari intre accent si regionalisme, chiar la distante mici, de cateva zeci de km, nu sute de km ca in Romania. Ma intereseaza si economia unei zone, probabil o sa lucrez, fie pentru a avea o ocupatie, fie pentru marirea veniturilor. Am cateva apartamente in Bucuresti pe care le-am inchiriat, vad ca unii isi fac credit si cumpara, fie pleaca in alte orase/alte tari, asa ca nu stiu cat o sa mai mearga asta. Si din ce am auzit de la prieteni ramasi sau intorsi in Romania, e scump sa stai la casa pe timp de iarna, am vazut facturi de gaz de aproximativ 400 de euro pe luna.

In Subcarpati ma gandeam si eu initial, cunosc mai bine aceasta zona, este aproape de munti, dar parca as vrea cat mai departe de Bucuresti. Problema e ca voi depinde de un singur aeroport pentru evadari ocazionale si mai rau decat atat, terenurile mi se par foarte scumpe, 50-60 Euro/mp pentru un teren cu utilitati si incepand de la 20 Euro/mp pentru o bucata de camp trecuta in intravilan.

Din cate stiu, orice cetatean roman este liber sa se mute unde vrea pe teritoriul tarii si o asa atitudine nu este tocmai politicoasa. E ca si cum eu as spune altora sa nu mai vina in Bucuresti, ceea ce n-am sa fac. Fiecare persoana are anumite nevoi si actioneaza diferit.

Edited by pisicuts, 19 January 2019 - 18:18.


#24
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Deci la Cluj sau nu?
NU. du-te la Sibiu. sau Oradea.

sau ramai in Buc. de ce nu? oras mare, oameni mai deschisi, ai multe oportunitati acolo.

#25
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Deci la Cluj sau nu?

Da, la Cluj, nu te lua dupa altii.




#26
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Daca vrei sa lucrezi tot in constructii, chiar pe cont propriu la lucrare, tot Bucuresti sau alt oras mare unde imobiliarele sunt scumpe, ca acolo e mana de lucru mai bine platita.

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Posteireman, on 19 ianuarie 2019 - 16:32, said:

Daca ai lucrat in constuctii,mergi la Timisoara. Cauta aia meseriasi in draci,salariile sunt ok daca esti bun.
Si nici muntii din Austria nu sunt departe ;)
La ce preturi pe la noi la munte.....

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpisicuts, on 19 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Am cateva apartamente in Bucuresti pe care le-am inchiriat,

Fifi?

Edited by abac, 19 January 2019 - 18:26.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
De la Carpati la Sud sau la Est.

Iasi, Galati, Ploiesti, Bucuresti, etc.

#30
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View Postcris_ncs, on 19 ianuarie 2019 - 18:20, said:

Da, la Cluj, nu te lua dupa altii.
da fratilor, haideti mai bine toti aici, de o sa ajunga traficul de 999999999x mai groaznic decat in Buc. Posted Image de parca n-ar fi deja foarte aglomerat.

Edited by holymoses, 19 January 2019 - 18:31.


#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 18:30, said:

da fratilor, haideti mai bine toti aici, de o sa ajunga traficul de 999999999x mai groaznic decat in Buc. Posted Image de parca n-ar fi deja foarte aglomerat.

Sau iti iei o bicicleta nu te mai lamentezi ca o mironosita.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postholymoses, on 19 ianuarie 2019 - 18:30, said:

da fratilor, haideti mai bine toti aici, de o sa ajunga traficul de 999999999x mai groaznic decat in Buc. Posted Image de parca n-ar fi deja foarte aglomerat.


Eu nu pricep, Romania sau Transilvania :lol:

#33
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Nu mai suport Bucurestiul, nici fizic, distantele sunt foarte mari si se circula incet. Cunosc fosti colegi care pierd 2-3 ore pe zi doar pe drumul pana la munca si inapoi. Cand am venit de Sarbatori era oarecum ok ca era iarna, zapada, dar vara este insuportabil. Tuseam foarte mult, aveam ameteala, iar cand imi suflam nasul aveam servetelul gri, ca un filtru de aer de masina la revizie. Intr-o zi cand a plouat, pe marginea parcului Herastrau am vazut frunzele copacilor mai mult negre decat verzi.

Si mie mi s-a parut aglomerat Clujul, multi nu au crezut, dar datorita reliefului pare ca a ramas destul de compact.

Edited by pisicuts, 19 January 2019 - 18:37.


#34
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019
atunci du-te intr-un oras mai linistit, si aici se circula incet si vei pierde destul timp pe drumul catre munca si inapoi.

vezi Brasov, Oradea, Iasi, Sibiu etc, ai de unde alege.

#35
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Niciun oras dim Ro, nu ofera oportunatile Clujului.
Recomand tuturor care vor sa se mute din orasul/satul/comuna natala, sa aleaga Cluj.

@initiator, nu te lua dupa @holymoses, e hater.

Garantat, 100% Cluj.

#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcostl, on 19 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Daca vrei sa lucrezi tot in constructii, chiar pe cont propriu la lucrare, tot Bucuresti sau alt oras mare unde imobiliarele sunt scumpe, ca acolo e mana de lucru mai bine platita.
Si crezi ca va reusi sa se infiga intre mafiotii deja existenti in domeniu? E ca si cand ai sfatui un mic producator agricol( ca taranii sunt doar un vis de demult, o amintire) sa se duca sa vanda in orice piata din Romania vrea muschii lui, ca e piata libera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate