Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Specii hibride de animale si corcituri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mailxox

mailxox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2019
Unele sunt naturale, dar unele combinatii au fost facute de om, in special  in ultimul secol. Majoritatea sunt sterile si sunt schimbari mai degraba de ordin estetic.
   Totusi, sunt curios cat mai e pana cand vor putea face combinatii genetice dintre om si alte animale.




Au fost combinate genele unor lei, gheparzi , leoparzi  si tigri rezultand Ligeri , Leoponi,  Liguarzi  sau Tigoni.
Si sunt frumosi:

Attached File  6297125-71519_4r8j8j317k.jpg   232.18K   33 downloadsAttached File  72493054-a-liger-in-the-siberian-tiger-park-harbin-china-the-liger-is-the-hybrid-of-a-male-lion-and-a-female-.jpg   231.44K   37 downloadsAttached File  Jagalion.jpg   74.7K   40 downloadsAttached File  91133714-beautiful-big-liger-a-hybrid-cross-between-a-male-lion-panthera-leo-and-a-female-tiger-panthera-tigr.jpg   274.63K   41 downloads

Beefalo - din bizon si vaca:
Attached File  800px-XJ-B1_Beefalo.jpg   161.27K   44 downloads



Geep- din oaie si capra  
Attached File  geep2.jpg   961.07K   42 downloads


Hibrizi din caini, coioti si lupi, rezultand coy-dog,  Llop / wolfdog,  sau Dingo-Dog  
Attached File  482f0odx10011.jpg   385.8K   35 downloadsAttached File  1024px-Llop.jpg   259.15K   27 downloadsAttached File  1200px-Dingo,_just_relaxing.jpg   277.79K   23 downloadsAttached File  meet_thecoywolf.jpeg   244.16K   29 downloads






Hinny - cal + magar  
Attached File  Old_hinny_in_Oklahoma.jpg   396.11K   32 downloads


Ursul Grolar -  urs grizzly + urs polar
Attached File  Grolar.JPG   131.17K   29 downloads


Pisica Bengala  

Attached File  Hilo-website-article-1.jpg   577.58K   22 downloads




Porcul mistret
Attached File  Sanglochon_male_2014-09-06_17.14.59.jpg   191.17K   23 downloads


Zebroid
Attached File  maxresdefault (1).jpg   113.57K   22 downloads

Mule- cal + magar
Attached File  Juancito.jpg   535.85K   24 downloads

Wholphin  -  balena ucigasa si delfin
Attached File  2588866752_a3c5b9e5ee_b.jpg   496.02K   24 downloads

Edited by mailxox, 19 January 2019 - 15:41.


#2
MaNngusta

MaNngusta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.01.2019
Mi se par cã ar fi triste, sunt contra.
Lasã speciile sã fie cum au fost date de mama naturã.
Dar daca o sa fie nevoie de doritori, eu particip sa fiu modificat

Edited by MaNngusta, 19 January 2019 - 15:45.


#3
mailxox

mailxox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2019

 MaNngusta, on 19 ianuarie 2019 - 15:44, said:

Mi se par că ar fi triste, sunt contra.
Lasă speciile să fie cum au fost date de mama natură.
Dar daca o sa fie nevoie de doritori, eu particip sa fiu modificat
Dar experimentele astea ne-ar putea ajuta in ingineria genetica.
Am putea descoperi leacuri pentru boli.
Am putea sa ne imbunatatim abilitatile, preluand gena ghepardului ca sa alergam mai repede,  sa preluam   vederea vulturului, ADN-ul meduzei sau coralilor pentru a ne prelungi viata sau chiar sa ne combinam gena umana cu cea a delfinului ca sa  avem branhii sa putem respira sub apa....vorbesc de ce se va intampla  peste cateva mii de ani.

Cum ar fi sa luam gena de la soparle (care isi pot regenera cozile)  si sa le injectam nou-nascutillor ca urmatoarele  generatii sa-si poata  regenera tesuturile si musculatura mai rapid?

Edited by mailxox, 19 January 2019 - 15:58.


#4
MaNngusta

MaNngusta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.01.2019

 mailxox, on 19 ianuarie 2019 - 15:48, said:


Dar experimentele astea ne-ar putea ajuta in ingineria genetica.
Am putea descoperi leacuri pentru boli.
Am putea sa ne imbunatatim abilitatile, preluang gena ghepardului de a alerga mai rapid,  vederea vulturului, ADN-ul meduzei sau coralilor pentru a ne prelungi viata sau chiar sa ne combinam gena umana cu cea a delfinului ca sa  avem branhii....peste cateva mii de ani.

Si la animale  nu te gandesti? Esti stapan?  Du te și bate un ghepard neinarmat dupa poti sa ii faci ce vrei, pana atunci nu.
Nu trebuie sa distrugem speciile.

#5
mailxox

mailxox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2019

 MaNngusta, on 19 ianuarie 2019 - 15:49, said:

Si la animale  nu te gandesti? Esti stapan?  Du te și bate un ghepard neinarmat dupa poti sa ii faci ce vrei, pana atunci nu.
Nu trebuie sa distrugem speciile.
Nu cred ca daca le modifici gena in laborator pentru a crea  ovule din specii mixte ca apoi  hibrizii sa se nasca prin vitro      inseamna ca comiti un act barbar de violenta.

Edited by mailxox, 19 January 2019 - 15:54.


#6
MaNngusta

MaNngusta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.01.2019

 mailxox, on 19 ianuarie 2019 - 15:51, said:

Omul in sine e un animal, dar superior in lantul trofic.   Avem libertatea de a face ce vrem.  

Si nu cred ca daca le modifici gena in laborator pentru a crea  ovule din specii mixte ca apoi,  hibrizii sa se nasca prin vitro, inseamna ca comiti un act barbar de violenta.
Ba da , asta inseamna!
E ca si cum as lua eu /captura milioane de oameni pentru specia mea de reptilieni, pentru ca o sa ai nevoie de mai multe exemplare nu doar de unul singur!
Nu trebuie sa se intample asa ceva, nu iti ofera nimeni libertatea asupra vietii unui ghepard de exemplu doar armele, un ghepard in 2 secunde te sfasie, iti este superior.

Edited by MaNngusta, 19 January 2019 - 15:55.


#7
mailxox

mailxox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2019
Acum se pot face teste genetice si pe oameni. Chinezii au luat-o inainte, trecand peste religii si etici de duzina.  
În China s-ar fi născut primii copii cu ADN modificat


Daca am selecta genele, nu s-ar mai naste oameni bolnavi cu maltformatii si alte defecte.
S-ar naste numai oameni frumosi ,  sanatosi, puternici  si inteligenti, indiferent de rasa si sex.
Adaugand ceva gene  forte  de la alte animale pentru vedere mai buna, abilitati fizice mai bune si  prelungirea vietii , ar fi si ma bine.

De ce sa nu facem asta daca putem?


Mi se pare mai rau sa permiti  mamelor sa nasca copii cu defecte psihice, boli si maltformatii.
Daca am implementa un sistem de selectie genetica artificiala la scara mondiala si s-ar naste numai oameni frumosi,  sanatosi psihic si fizic,  puternici, inteligenti,  am diminua frustrarile, saracia, prostia, lenea, bolile etc.
Si nici n-ar mai exista discriminari, ca ala e mai puternic, ca ala e mai slab.

Edited by mailxox, 19 January 2019 - 16:01.


#8
MaNngusta

MaNngusta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.01.2019

 mailxox, on 19 ianuarie 2019 - 15:57, said:

Acum se pot face teste genetice si pe oameni:  

În China s-ar fi născut primii copii cu ADN modificat


Daca am selecta genele, nu s-ar mai naste oameni bolnavi cu maltformatii si alte defecte.
S-ar naste numai oameni frumosi , puternici  si inteligenti, indiferent de rasa si sex.
Adaugand ceva gene  forte  de la alte animale pentru vedere mai buna, abilitati fizice mai bune si  prelungirea vietii , ar fi si ma bine.

De ce sa nu facem asta daca putem?
Eu unul prefer sa dispara specia umana si sa traiasca animalele, oamenii distrug planeta, oamenii ca tine care sunt egoisti

Edited by MaNngusta, 19 January 2019 - 15:59.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ce avem noi aici? Topic crescatorie de conturi pentru Poiana? :)

#10
mailxox

mailxox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2019

 LensFlare, on 19 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Ce avem noi aici? Topic crescatorie de conturi pentru Poiana? Posted Image
Eu sunt cu biologia ,  student la medicina anul 1 .
N-am treaba cu politica.

Dar MaNngusta, la cum o arde cu activismul si ecologismul.....

Edited by mailxox, 19 January 2019 - 16:18.


#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
combinatii de gene ca sa ce? sa preluam infatisarea animalelor? nu mersi....daca ne referim strict  la gena care da regenerarea , aia da, poate ca s-ar merita ...daca ne referim strict  la vreo gena evoluata care ne-ar putea ajuta cu bolile si in general cu sanatatea sunt de acord...
estetica nu tine de asta asa incat nu avem  nevoie de combinatii grotesti din gene ce tin de infatisare....

Insa  hai sa iti pun o intrebare si astept raspuns : sa  zicem ca luam o anume  gena care da  o vedere mai buna,  gena de la un animal. sa zicem ca alta gena din corpul uman spune ca pentru a vedea de cine ne indragostim trebuie sa ne uitam la ochi si daca au o anumita conformatie ne indragostim. Ori daca persoana care primeste adn modificat cu ochi de animal vrea sa se indragosteasca , de cine se indragosteste avand in vedere ca ochiul lui e unic cu gena de animal? deci sa fim atenti ca modificarile genetice pot strica mecanisme deja existente in corpul  uman ....

PS: ligerii sunt cele mai mari feline posibil pentru ca in  aceasta combinatie gena de marime este exprimata in totalitate....

#12
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
Speciile hibride rezultate in laborator sunt sterile, dar experimentele astea ne-ar ajuta sa intelegem mai bine genetica.

Edited by JohnRockefeller1870, 26 January 2019 - 11:39.


#13
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMaNngusta, on 19 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Ba da , asta inseamna!
E ca si cum as lua eu /captura milioane de oameni pentru specia mea de reptilieni, pentru ca o sa ai nevoie de mai multe exemplare nu doar de unul singur!
Nu trebuie sa se intample asa ceva, nu iti ofera nimeni libertatea asupra vietii unui ghepard de exemplu doar armele, un ghepard in 2 secunde te sfasie, iti este superior.

Pai om inseamna fiinta inovativa fauritoare de unelte, asa ca un om nu poate fi sfasiat de ghepard ci cam invers si aceasta excluzand armele moderne.

Multa lume este prostita si multi traiesc cu imaginea preistorica a lui Flinston cu un ciomag de piatra in mana.

De fapt chiar din geneza oamenii utilizau spini acacia drept scut si mai apoi prin rafinare tehnologica au invatat sa faureasca armuri din impletituri de crenguțe ori piele de rinocer cu insertii de cuie de lemn ori tepi de porc tepos si coarne / coroana din cioburi lungi de oase de la marile ierbivore, in acest fel aveau o carapace ce le asigura prosperitatea in orice situatie si erau mereu in ofensiva.

View Postkarax, on 19 ianuarie 2019 - 16:38, said:

combinatii de gene ca sa ce? sa preluam infatisarea animalelor? nu mersi....daca ne referim strict  la gena care da regenerarea , aia da, poate ca s-ar merita ...daca ne referim strict  la vreo gena evoluata care ne-ar putea ajuta cu bolile si in general cu sanatatea sunt de acord...
estetica nu tine de asta asa incat nu avem  nevoie de combinatii grotesti din gene ce tin de infatisare....

Insa  hai sa iti pun o intrebare si astept raspuns : sa  zicem ca luam o anume  gena care da  o vedere mai buna,  gena de la un animal. sa zicem ca alta gena din corpul uman spune ca pentru a vedea de cine ne indragostim trebuie sa ne uitam la ochi si daca au o anumita conformatie ne indragostim. Ori daca persoana care primeste adn modificat cu ochi de animal vrea sa se indragosteasca , de cine se indragosteste avand in vedere ca ochiul lui e unic cu gena de animal? deci sa fim atenti ca modificarile genetice pot strica mecanisme deja existente in corpul  uman ....
PS: ligerii sunt cele mai mari feline posibil pentru ca in  aceasta combinatie gena de marime este exprimata in totalitate....

Da, totul se complica si tot nu am rezolva prea multe deoarece nu exista un sistem imunitar perfect pentru toate bolile posibile, de aceea toate speciile sunt rapuse de boli si deci daca am ramane tineri, tot ne-ar lovi agentii patogeni pana la urma.

#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Nu cred ca pot participa la discutie fara echipament scuba-diving (nivelul e prea scazut pentru mine) dar pot corecta niste erori:

1 nu exista hibrizi lup/caine deoarece cainele si lupul sunt aceeasi specie.
2 capra si oaia ar putea avea acelasi stramos comun: muflonul. aici puneti niste sare, nu am citit de mult despre asta, posibil sa fie 2 stramosi diferiti.
3 ghepardul nu este periculos pentru om, in plus se poate imblanzii foarte usor, au existat in trecut gheparzi domestici, ca idee pisica de casa nu este considerata animal domestic.
4 nu toti hibrizii interspecifici la mamifere sunt sterili:
un clip adecvat nivelului discutiilor de aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Hfelo_qAw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca s-au putut imperechea inseamna ca nu sunt chiar specii diferite, ci subspecii.

Nu e nevoie sa ai studii de biologie sa intelegi ca toate acesta au, cel mai probabil, un stramos comun:
leu-tigru, cal-magar, oaie-capra, etc.

Nu ai ce sa incrucisezi cu omul pentru ca homo sapiens este nu are ADN suficent de aseamanator cu nimic altceva incat sa poata rezulta pui.

 MaNngusta, on 19 ianuarie 2019 - 15:49, said:

Du te și bate un ghepard neinarmat

Nu cred ca reuseste sa-l prinda Posted Image Gheparzii sunt instinctiv destul de reticenti in prezenta omului si in general au tendinta sa evite conflictele cu alti pradatori. Leoparzii in schimb sunt agresivi, chiar si neprovocati.

Edited by razor01, 23 March 2019 - 19:08.


#16
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
S-a experimentat si pe oameni. vezi exemplu Naomi Osaka :)))

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
DA ...si eu.....sunt parte rrom parte roman !!!!!!!!!!Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate