Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Soft ptr debitare PAL - atelier de mobila

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
tomescuflorin

tomescuflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2019
buna ziua.  Mi-am deschis un atelier de mobila din pal melaminat si vroiam sa va rog sa imi recomandati si mie un program de debitare al palului. Nu stiu ce sa aleg. Care este mai bun si cat de cat usor? multumesc .

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.optimalp...n/debitare.html

http://www.nesting-t...tware-x-ro.html

#3
tomescuflorin

tomescuflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2019
Multumesc.  O să le încerc să văd despre ce este vorba.  Orice sfat imi este folositor.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am instalat la cineva pentru termopan Real Cut 2D, presupun ca face acelasi lucru.
Doar ca nu cred ca are forme neregulate, decit dreptunghiuri.....

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ma mir ca ai curajul sa deschizi ceva pe o nisa ddee piata ce este deja plina la maxim....

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Mai este loc. Eu am asteptat o luna de zile la unii pentru o comanda.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am editat titlul sa fie la obiect.
Ma si speriasem cand am vazut "atelier de mobila" pe aria e Windwos.

#8
tomescuflorin

tomescuflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2019
Să știți că nu mă  plâng.  Chiar dacă este iarnă avem ceva comenzi. Doar că trebuie să facem tot posibilul să ne ușuram munca.  Moment  facem diagramele manual pe hârtie și pierdem mult timp.

#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Am atasat un programel si un screenshot la el. E facut de mine in timpul liber si nu e complet, dar s-ar putea sa fie suficient. Spune-mi daca e ok.
In partea stinga sus scrii bucatile pe care vrei sa le faci, iar in partea stinga jos, bucatile din care tai.

Attached Files



#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cand mi-am facut bucataria am folosit un program de la Blum - mi-a dat cotele exacte ptr toate elementele de PAL - folosind feroneria lor.
In Libre Office am aranjat apoi bucatile ptr taiere.= insa manual.

#11
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 Isaak, on 19 ianuarie 2019 - 19:29, said:

Am atasat un programel si un screenshot la el. E facut de mine in timpul liber si nu e complet, dar s-ar putea sa fie suficient. Spune-mi daca e ok.
In partea stinga sus scrii bucatile pe care vrei sa le faci, iar in partea stinga jos, bucatile din care tai.

Pare nefuncțional.
Tăieturile pe placa de PAL trebuie sa mearga de la o margine la alta. La tine nu e posibil asta.
De asemenea, pentru foile de PAL cu nuanțe de lemn sau alte modele, trebuie sa ții cont de orientarea fibrei din laminatul plăcii de PAL. Nu poți răsuci placa de care ai nevoie, ca să se încadreze, dacă nu respecta modelul "desenat" pe placa de PAL.
La culorile uni e mai simplu, nu trebuie luat în calcul acest amănunt.
La depozitul cu care lucrez eu, au un soft care ordonează și încadrează corect bucățile de PAL după cotele cerute.

Nu uitați sa luați în calcul și cei 4mm necesari pentru fiecare tăietură. Veți afla ca din cei 2800mm ai plăcii de PAL, se pierde destul de mult, dacă aveți nevoie de bucăți mai mici.

Edited by alexandru_oprea, 21 January 2019 - 07:56.


#12
tomescuflorin

tomescuflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2019
Ai dreptate.   Eu nu am reușit  să lucrez în el

Edited by _-_, 21 January 2019 - 09:48.
Citare inutila.


#13
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Scuze, n-am dat prea multe detalii. Sa le luam pe rand:

1. Tăieturile pe placa de PAL trebuie sa mearga de la o margine la alta. La tine nu e posibil asta.

Am creat trei algoritmi de taiere: doi ghilotinabili (adica taietura de la un capat la altul) iar unul neghilotinabil. In screenshot-ul meu, am folosit unul neghilotinabil.
Algoritmii ii puteti seta din casuta "Cutting type". TREE -G si CLASSIC -G sint ghilotinabili (apropo, G vine de la ghilotinabil).
Am atasat un nou screenshot (print1.jpg) in care am folosit algoritm ghilotinabil. Va rog verificati daca e OK.


2. De asemenea, pentru foile de PAL cu nuanțe de lemn sau alte modele, trebuie sa ții cont de orientarea fibrei din laminatul plăcii de PAL.

Am tinut cont si de acest aspect. Tot ce trebuie sa faceti este sa scrieti inaltimea/latimea exact asa cum este (in fereastra stinga-jos), adica sa nu schimbati latimea cu inaltimea si invers, iar, in fereastra stinga-sus trebuie sa setati la "Rotation" pe "No". Ca exemplu, am atasat un al doilea screenshot (print2.jpg) in care am folosit o bucata de PAL cu inaltimea de 700mm si latimea de 400mm, iar bucatile pe care le tai, le tai pe latime (presupunem ca asa trebuie taiat din cauza fibrei).


3. Nu uitați sa luați în calcul și cei 4mm necesari pentru fiecare tăietură. Veți afla ca din cei 2800mm ai plăcii de PAL, se pierde destul de mult, dacă aveți nevoie de bucăți mai mici.

Si de acest aspect am tinut cont. Tot ce trebuie sa faceti este sa setati grosimea lamei de taiere in casuta "Thickness". In screenshot-ul "print3.jpg" am folosit grosimea lamei de 5mm (apropo, puteti folosi orice unitate de masura, nu trebuie setata undeva anume)


Daca sint nelamuriri, va rog sa-mi spuneti. Chiar sint curios ce trebuie sa mai schimb la el :D

Merci

Attached Files



#14
radioamator

radioamator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2007

 Isaak, on 21 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Scuze, n-am dat prea multe detalii. Sa le luam pe rand:

1. Tăieturile pe placa de PAL trebuie sa mearga de la o margine la alta. La tine nu e posibil asta.

Am creat trei algoritmi de taiere: doi ghilotinabili (adica taietura de la un capat la altul) iar unul neghilotinabil. In screenshot-ul meu, am folosit unul neghilotinabil.
Algoritmii ii puteti seta din casuta "Cutting type". TREE -G si CLASSIC -G sint ghilotinabili (apropo, G vine de la ghilotinabil).
Am atasat un nou screenshot (print1.jpg) in care am folosit algoritm ghilotinabil. Va rog verificati daca e OK.


2. De asemenea, pentru foile de PAL cu nuanțe de lemn sau alte modele, trebuie sa ții cont de orientarea fibrei din laminatul plăcii de PAL.

Am tinut cont si de acest aspect. Tot ce trebuie sa faceti este sa scrieti inaltimea/latimea exact asa cum este (in fereastra stinga-jos), adica sa nu schimbati latimea cu inaltimea si invers, iar, in fereastra stinga-sus trebuie sa setati la "Rotation" pe "No". Ca exemplu, am atasat un al doilea screenshot (print2.jpg) in care am folosit o bucata de PAL cu inaltimea de 700mm si latimea de 400mm, iar bucatile pe care le tai, le tai pe latime (presupunem ca asa trebuie taiat din cauza fibrei).


3. Nu uitați sa luați în calcul și cei 4mm necesari pentru fiecare tăietură. Veți afla ca din cei 2800mm ai plăcii de PAL, se pierde destul de mult, dacă aveți nevoie de bucăți mai mici.

Si de acest aspect am tinut cont. Tot ce trebuie sa faceti este sa setati grosimea lamei de taiere in casuta "Thickness". In screenshot-ul "print3.jpg" am folosit grosimea lamei de 5mm (apropo, puteti folosi orice unitate de masura, nu trebuie setata undeva anume)


Daca sint nelamuriri, va rog sa-mi spuneti. Chiar sint curios ce trebuie sa mai schimb la el Posted Image

Merci


Salut!
Am instalat si eu programelul si este destul de interesant la prima vedere. Nu stiu daca ai mai adus ceva imbunatatiri de atunci dar pentru moment este ok. Poate de exemplu o salvare a foii de taiat in format jpg, Acum am dat de el si chiar imi este de ajutor si mie. Nu am firma dar toata mobila din casa este facuta de mine si un astfel de programel ajuta destul de mult. Se face incadrarea in foaie si la firma unde debitez dar acum pot folosii toate ,,bucatelele,, ramase.
Cu stima Marian

#15
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Merci de feedback,

O sa atasez in week-end-ul asta o noua versiune. Pina atunci vreau sa-i fac o traducere in limba romana.

Am mai facut cateva schimbari, precum imbunatatirea algoritmilor de taiere si posibilitatea imprimarii.

In legatura cu intrebarea ta: tinand cont ca acum poti scoate la imprimanta rezultatele, esti sigur ca ai nevoie de salvarea lor in format .JPG ?

Daca da, cum ai prefera: (tinand cont ca poti avea mai multe placi din care tai, iar taieturile sint afisate pe placi in culori diferite)
1. O singura imagine .JPG dar mare, care sa contina toate placile;
2. Fiecare placa sa aiba propria imagine .JPG (deci o sa ai mai multe imagini daca numarul placilor e mai mare ca 1)


Regards

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu uitați că orice material,  pal,  placaj,  osb,  necesită o preformatare a plăcii mari (așa cum vine de la furnizor).  
Adică să tai marginile (5-6mm) pentru a îndrepta materialul și a elimina micile defecte la margini.

Edited by tomaso, 06 September 2019 - 18:03.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pe scurt: program platit care sa citeasca direct piesele din programul de modelare mobila.

#18
radioamator

radioamator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2007

View PostIsaak, on 06 septembrie 2019 - 11:10, said:

Merci de feedback,

O sa atasez in week-end-ul asta o noua versiune. Pina atunci vreau sa-i fac o traducere in limba romana.

Am mai facut cateva schimbari, precum imbunatatirea algoritmilor de taiere si posibilitatea imprimarii.

In legatura cu intrebarea ta: tinand cont ca acum poti scoate la imprimanta rezultatele, esti sigur ca ai nevoie de salvarea lor in format .JPG ?

Daca da, cum ai prefera: (tinand cont ca poti avea mai multe placi din care tai, iar taieturile sint afisate pe placi in culori diferite)
1. O singura imagine .JPG dar mare, care sa contina toate placile;
2. Fiecare placa sa aiba propria imagine .JPG (deci o sa ai mai multe imagini daca numarul placilor e mai mare ca 1)


Regards
Salut!
Referitor la salvarea jpg sau bmp, idea  era ca dupa ce ai introdus sa salvezi -fiecare placa imaginea ei- poate nu o poti scoate  atunci la imprimanta, ai imaginea nu mai trebuie sa deschizi programul respectiv si sa introduci salvarea cu extensia inv. Cu toate ca este foarte buna aceasta idee cu salvarea datelor introduse, poate ai gresit ceva si vezi dupa ce scoti la imprimata, incarci fisieul respectiv si modifici doar anumite date care le-ai gresit..
- poate nu ar trebuii sa apara asa colorate foile cu incadrarea, cred ca daca ar aparea datele pe fiecare latura ar fi mai ok.
-cred ca si taietura unei bucati sa continue punctat  pana la sfarsitul taieturii foii de pal (mai explicit, atunci cand pui foaia de pal pe circular si tai te opresti la celalalt capat nu la mijlocul foii)
- de preferat sa scrie si dimensiunile la bucatile care au ramas
Asta este doar parerea mea, asta nu inseamna ca trebuie si sa faci asa, poate cu o idee de la unul de la altul sa faci un programel care sa te ajute cat mai mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate