Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Tenis fete: Simona Halep. Păreri obiective

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#73
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Daca tot returnezi pe mijlocul terenului,ca speriatii de bombe,macar da mingea in picioarele adversarului....fi profesionist fmm.

Si cand ai ocazia de break-point, la acest nivel....nu ratezi ocazia, ca o tzoapa de rang III....

Mi-a placut finalul de meci....cand la fileu,la strangerea de mana,Serena sa uitat cu mila la halep....poate invata atat mache dar si restul de jucatoare care vin din spate....sa fie agresive,asa,...fara motiv....
Pur si simplu asta lipseste la toti sportivii romani....tupeu+agresivitate....

#74
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Si Federer tot ca o "tzoapa de rang III" a scapat vreo 12 mingi de break fara ca macar sa faca vreunul?

#75
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Federer a scapat acele mingi pentru ca tzitzibucutze grec....a lovit mingea DOAR in picioarele lui Ferderer....iar asta a fost secretul grecului.

#76
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deja presa tabloida din Romania a inceput sa vocifereze ca Simona are nevoie de ajutorul Serenei pentru a ramane pe locul 1 WTA (ce sa-ti spun)....

https://www.digi24.r...illiams-1068464

Personal, nu pot spune ca m-as bucura ca Simona sa nu mai fie locul 1 dar as vrea ca acest subiect sa nu mai aiba o asa mare importanta pentru sustinatorii Simonei, sa fie vorba numai de tenis in propozitie..
Plus ca e bine si pentru cariera ei, un loc 6-7, ... e mai corect in raport cu ceea ce se vede pe teren... si o ajuta sa se concentreze mai bine in meci.  Asa, daca e locul 1 si asteptarile sunt mari, si deziluziile sunt la fel de mari atunci cand pierde (bine, nu cu Serena, cu alte jucatoare).

Svitolina, mi se pare in momentul de fata o luptatoare mai buna decat Simona, pentru ca joaca efectiv fiecare minge de la prima pana la ultima (sa nu uitam ca astazi, in meciul cu Serena, Simona a dormit efectiv in primul set).  Poate nu e la fel de tehnica, dar Svitolina are sanse sa ajunga in finala.

Chiar nu intereseaza pe nimeni faptul ca Simona nu va mai fi locul 1 WTA...  Daca are valoare, poate va reveni pe locul 1. E si asa o performanta personala uriasa pentru ea si pentru Romania, dar nu cred ca trebuie sa ne mintim pe noi ca poate sta o vesnicie acolo in contextul in care exista o trupa de minim 8 aspirante la locul 1 WTA care tin aproape.

Edited by rosix, 21 January 2019 - 14:47.


#77
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
s-a vazut ca doar atat poate, cand da cu ochii de cineva cu adevarat bun este timorata si se pierde.
este ceva normal pentru un jucator, dar nu este normal care este pe locul 1.
Serena este cea mai buna jucatoare orice s-ar spune. Nu sunt convins ca nu cumva este barbat dar....

#78
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fata de alta data cand pierdea la modul penibil, ieri Simona chiar a jucat tenis, nimic de zis, adica n-a pierdut pe mana ei ca in alte cazuri.
Apoi e inferioara fizic Serenei care cantareste dublu. E de inteles.

Edited by rosix, 22 January 2019 - 08:14.


#79
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 rosix, on 22 ianuarie 2019 - 08:12, said:

Fata de alta data cand pierdea la modul penibil, ieri Simona chiar a jucat tenis, nimic de zis, adica n-a pierdut pe mana ei ca in alte cazuri.
Apoi e inferioara fizic Serenei care cantareste dublu. E de inteles.
Am crezut ca Simona va castiga.
M-am bazat pe diferenta de usurinta de miscare si pe tenacitatea Simonei.
Pana la un punct am gandit corect. Cu putina sansa rezolva si setul 3.
Era clar ca vor fi puncte castigate din serviciu de Serena, iar altele din forta loviturilor.
Insa m-a frapat ca Serena s-a miscat foarte bine, la masivitatea pe care o detine. A ajuns la aproape orice minge si si-a putut face jocul pe fondul unei agresivitati scazute a Simonei.
Asta e, una peste alta Simona nu s-a miscat rau 2 seturi si asta ii da incredere pt turneele urmatoare.

#80
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nniki, on 22 ianuarie 2019 - 09:31, said:

Am crezut ca Simona va castiga.
M-am bazat pe diferenta de usurinta de miscare si pe tenacitatea Simonei.
Pana la un punct am gandit corect. Cu putina sansa rezolva si setul 3.
Era clar ca vor fi puncte castigate din serviciu de Serena, iar altele din forta loviturilor.
Insa m-a frapat ca Serena s-a miscat foarte bine, la masivitatea pe care o detine. A ajuns la aproape orice minge si si-a putut face jocul pe fondul unei agresivitati scazute a Simonei.
Asta e, una peste alta Simona nu s-a miscat rau 2 seturi si asta ii da incredere pt turneele urmatoare.

Ca sa castige, trebuia sa joace puternic din prima pana in ultima secunda (gen Svitolina), ori Simona a cam pierdut vremea in setul 1.
Credeam ca nu va intra cu complexe pe teren, dar m-am inselat... Abia de la jumatatea jocului incolo a inceput sa joace ca o mare jucatoare.  Inca are o forma de frica amestecata cu respect fata de Serena, pe care o au mai multe jucatoare... Nu poti sa castigi la acest nivel daca nu esti fiara pe teren.. doar "jucand tenis" cum spune Simona.  Ca nu e vorba de tenis, e vorba de viata si de moarte, darwinism pur... Castigatorul ia tot.. un milon si ceva de dolari... Nu mai e vorba de tenis de mult in turneele astea.. e vorba de forta fizica bruta si de precizie in lovituri - exact ce are Serena in arsenal.

Simona are o problema "morala" cu sine... Ii e greu sa accepte, in plan interior, ca nu mai e vorba numai de tenis si ca trebuie sa joace la distrugere, lucru pe care ea nu e dispusa sa-l faca, a spus de nenumarate ori lucrul asta.
Si Federer are aceeasi gandire, numai ca de la un alt nivel - el a dezvoltat un stil de tenis, la nivel de arta, care ii permite sa castige 90% din meciuri jucand fara efort... fara sa moara pe teren. Practic Federer joaca doar daca poate sa castige in stilul lui, altfel prefera sa plece acasa.  Din pacate, orice nash isi are nashul.. s-a vazut asta cand a fost eliminat de grecul ala.. care, uite, merge mai departe.

Simona nu e la nivelul lui Federer, nu-si poate permite sa joace cum vrea ea intr-un meci - ori joaca puternic fiecare punct, ori pa-pa, Constanta, valurile Marii...

Edited by rosix, 22 January 2019 - 09:50.


#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Se aude ca Simona a scapat de stresul de a fi nr. 1 mondial... Acum poate sa se concentreze strict  pe marile turnee de GS iar de va castiga cateva turnee la  rand, va ajunge cu siguranta din nou nr. 1 mondial.

#82
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci.. aviz amatorilor de pe topicul celalalt - asta inseamna sa fii numarul 1 mondial... sa joci ca Pliskova cu Serena, sa te agati de un fir de ata...  In curan pe clasamentul WTA va fi scris cu litere mari CEHIA... iar tenisul feminin ceh va urca unde a mai fost odata pe vremea Navratilovei...  Mi se pare ca jucam cu ele in FED Cup, nu-i asa?  Ghinion, coane Fanica.. Cehia a avut intotdeauna minim 4 jucatoare capabile sa joace cu oricine.

Locul 1 e deja istorie... e timpul sa ne trezim la realitate.

Edited by rosix, 23 January 2019 - 10:42.


#83
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
De cand asteptai momentul asta, obiectivule!

#84
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Ecuatia este cam asa ....
Halep bate la Pliskova pe unde o prinde...
Serena bate la Halep....
Pliskova bate la Serena....

Ceva nu se leaga....
Normal (si logic...) era ca Halep sa bata la Serena....

Sper sa se schimbe ceva in viziunea de joc a simonei....adica ceva mai mult tupeu/incredere....veniri mai dese la fileu/scurte mai dese,fara ridicat palma spre jucator,drept scuza....ma doare la basca,daca ai facut intindere...si nu in ultimul rand, AGRESIVITATE...

Nu numai ea, are 160cm cu bratele ridicate si 55kg cu o caramida'n buzunar....mai sunt si alti jucatori de tenis, defavorizati de mama natura, dar care suplinesc lipsa centimetrilor cu o mobilitate in teren, care le-a devenit proverbiala si cu o precizie de lunetisti...( Diego Schwartzman  si   Nisikori Kei). Nu mai vorbim si de faptul ca au o rezistenta la efort fantastica...

#85
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
"Nu am nici cea mai mică idee şi nici nu mă gândesc la acest lucru. vreau să fiu sănătoasă şi să încep să muncesc ca să revin la nivelul cel mai înalt"

#86
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

 valecris16, on 23 ianuarie 2019 - 13:06, said:

(...)
Nu numai ea, are 160cm cu bratele ridicate si 55kg cu o caramida'n buzunar....mai sunt si alti jucatori de tenis, defavorizati de mama natura, dar care suplinesc lipsa centimetrilor cu o mobilitate in teren, care le-a devenit proverbiala si cu o precizie de lunetisti...( Diego Schwartzman  si   Nisikori Kei). Nu mai vorbim si de faptul ca au o rezistenta la efort fantastica...
Ceva rezultate notabile (și constante în timp) de la cei doi nominalizați mai sus? Din cîte îmi aduc aminte, Nishikori are o finală de US Open (pierdută la Cilic) și cam atît, celelalte rezultate sînt pur și simplu sporadice. Cît despre Schwartzman, mai ridică și el nasul în cîte-un meci, după care se pitește la loc...
Evident că există „pe piață” tot felul de jucători și jucătoare cu care poți face comparație, dar la final, cînd tragi linie, fiecare unicat! Cu bune și cu rele, bineînțeles...

#87
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 honeymik, on 23 ianuarie 2019 - 11:33, said:

De cand asteptai momentul asta, obiectivule!

Pai...am spus, in primul rand nu locul in clasament e important ci tenisul pe care il joci, in al doilea rand in timp ce Simona a fost accidentata, Kvitova aduna puncte le greu prin turnee... Mi se pare ca are vreo 2-3 turnee castigate in 2018.

 valecris16, on 23 ianuarie 2019 - 13:06, said:

Ecuatia este cam asa ....
Halep bate la Pliskova pe unde o prinde...
Serena bate la Halep....
Pliskova bate la Serena....

Ceva nu se leaga....
Normal (si logic...) era ca Halep sa bata la Serena....

In tenis socoteli din astea de tip "daca A implica B si B implica C, automat rezulta ca A implica C"  Nu scrie nicaieri in tenis ca data viitoare Kvitova sau Pliskova nu pot da de pamant cu Simona...
Despre Pliskova se stie ca are atu-ul inaltimii si are unul din cele mai puternice si mai precise servicii din toata spuma WTA.   Asa ca...  va fi o lupta la varf in care nu mai avem castigatoare prestabilite in niciun meci.

Edited by rosix, 23 January 2019 - 13:49.


#88
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 crislacor, on 23 ianuarie 2019 - 13:40, said:

Ceva rezultate notabile (și constante în timp) de la cei doi nominalizați mai sus? Din cîte îmi aduc aminte, Nishikori are o finală de US Open (pierdută la Cilic) și cam atît, celelalte rezultate sînt pur și simplu sporadice. Cît despre Schwartzman, mai ridică și el nasul în cîte-un meci, după care se pitește la loc...
Evident că există „pe piață” tot felul de jucători și jucătoare cu care poți face comparație, dar la final, cînd tragi linie, fiecare unicat! Cu bune și cu rele, bineînțeles...
Am mentionat acesti doi jucatori, ca sa se inteleaga ce se poate face si cu 160 cm.....nu are rost sa ne imaginam 2-3 jucatori din primii 10 care printr-o minune ar incepe sa aiba o deplasare ca a argentinianului...

Nu comparam lupta dintre primii 20 de la masculin cu ce este acum la feminin...

Sa vedem ce o sa faca madam simona de acum...

#89
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 valecris16, on 23 ianuarie 2019 - 13:06, said:

Ecuatia este cam asa ....
Halep bate la Pliskova pe unde o prinde...
Serena bate la Halep....
Pliskova bate la Serena....

Ceva nu se leaga....
Normal (si logic...) era ca Halep sa bata la Serena....

Sper sa se schimbe ceva in viziunea de joc a simonei....adica ceva mai mult tupeu/incredere....veniri mai dese la fileu/scurte mai dese,fara ridicat palma spre jucator,drept scuza....ma doare la basca,daca ai facut intindere...si nu in ultimul rand, AGRESIVITATE...

Nu numai ea, are 160cm cu bratele ridicate si 55kg cu o caramida'n buzunar....mai sunt si alti jucatori de tenis, defavorizati de mama natura, dar care suplinesc lipsa centimetrilor cu o mobilitate in teren, care le-a devenit proverbiala si cu o precizie de lunetisti...( Diego Schwartzman  si   Nisikori Kei). Nu mai vorbim si de faptul ca au o rezistenta la efort fantastica...

E foarte simplu. Are un complex de inferioritate fata de huiduma. Vezi si declaratiile ei, inainte si dupa meci.
E cam tarziu sa se lucreze spiritul de invingator al Simonei acum, daca incepea din copilarie, era altceva.

#90
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cris_ncs, on 23 ianuarie 2019 - 14:58, said:

E foarte simplu. Are un complex de inferioritate fata de huiduma. Vezi si declaratiile ei, inainte si dupa meci.
E cam tarziu sa se lucreze spiritul de invingator al Simonei acum, daca incepea din copilarie, era altceva.

Nu numai.. este inferioara si din punct de vedere fizic.. Ca sa bati huiduma, trebuie s-o supui unui tir de mingi tari in tuse, din prima pana in ultima secunda.
Ori Simona a pierdut vremea in setul 1, asa cum a pierdut vremea la Constanta in ultimele 6 luni (ca de aici provine diferenta de punctaj fata de Kvitova, sa ne intelegem).

Edited by rosix, 23 January 2019 - 15:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate