Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

''Cheat'' Curl

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MaNngusta

MaNngusta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.01.2019
Flexiile biceps, insa care nu au o forma 100% corecta, in care te folosesti de ''momentum'' si putin din spate sunt mai eficiente decat cele cu greutate redusa si forma corecta?
De ce zic asta, am vazut in sala mai toti cei care aveau brate impunatoare foloseau o greutate mare si flexia avea o forma incorecta, deoarece nu controlau miscarea o aruncau folosindu-se de momentum.
Am incercat si eu acest lucru, faceam cu o gantera de 15 kg 12 repetari, iar acum am schimbat pe 18kg 7-8 repetari forma nefiind foarte corecta, insa  acum simt ca fibrele musculare din biceps s-au distrus mult mai eficient.

Edited by MaNngusta, 19 January 2019 - 11:23.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Flexiile biceps cu haltera, cu bara, cu gantera, etc., se fac cu spatele incordat si drept iar pozitia cotului trebuie sa ramana fixa pe tot parcursul exercitiului.

Ce fac cocalarii semianalfabeti in sala, trebuie ignorat

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Ai grija, daca tragi prea tare la biceps nu o sa mai poti sa iti tragi gluga pe cap, o sa te dezbraci de tricou numai cu ajutor si o sa umblii tot timpul ca si cum ai avea 2 pepeni invizibili la subtrat

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Poststalker2142, on 19 ianuarie 2019 - 12:08, said:

Ai grija, daca tragi prea tare la biceps nu o sa mai poti sa iti tragi gluga pe cap, o sa te dezbraci de tricou numai cu ajutor si o sa umblii tot timpul ca si cum ai avea 2 pepeni invizibili la subtrat

eu il stiu pe unu' care nu mai putea sa se stearga la cur.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008

View PostMaNngusta, on 19 ianuarie 2019 - 11:17, said:

Flexiile biceps, insa care nu au o forma 100% corecta, in care te folosesti de ''momentum'' si putin din spate sunt mai eficiente decat cele cu greutate redusa si forma corecta?
De ce zic asta, am vazut in sala mai toti cei care aveau brate impunatoare foloseau o greutate mare si flexia avea o forma incorecta, deoarece nu controlau miscarea o aruncau folosindu-se de momentum.
Am incercat si eu acest lucru, faceam cu o gantera de 15 kg 12 repetari, iar acum am schimbat pe 18kg 7-8 repetari forma nefiind foarte corecta, insa  acum simt ca fibrele musculare din biceps s-au distrus mult mai eficient.
Forma corecta de executie este mult mai importanta decat greutatea cu care faci. Greutate chiar nu conteaza deloc daca scopul este strict cresterea masei musculare. Mai nou sunt studii care arata ca "muscle damage", care era considerat unul dintre promotorii hipertrofiei este de fapt un impediment in cresterea masei musculare sau cel putin nu este la fel de important ca "mechanical tension". Capul lung al bicepsului ajuta si la extinderea umarului (deoarece se ataseaza de umar) dar este indicat sa te orientezi spre flexia cotului ca miscare primara cand executi exercitiile, restul vine oarecum natural.

#6
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Incearca cu spatele la perete.

#7
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Da, poti sa si trisezi putin cind vrei sa depasesti o  bariera psihologica, cu conditia SA TII SPATELE DREPT. Bagi ce e de bagat in forma corecta si la final te automotivezi cu un fier mai greu trisind putin.
Si aia avansati o fac, nu ?



#8
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Poate aceia fac ramaturi de 100 kg și tracțiuni(largă și îngustă) cu câteva kg bune atașate de ei.

Flexiile la biceps sunt niște exerciții de izolare inutile care nu fac prea multe dacă nu ai ramatul și tracțiunile la locul lor, trebuie să faci două exerciții compuse și 1-2 de izolare, izolare fără compuse adică, flexii fără ramat sau tracțiuni sunt ca pizza fără topping.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate