Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adeziv poliuretanic zidarie vs adeziv zidarie clasic in pat subtire

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Salutari!

S-a terminat de construit structura casei si se va continua acum cu zidaria.

Aceasta va fi Ytong sau Celco cel mai probabil.

Unul din constructorii cu care negociez mi-a propus sa lucram cu adeziv poliuretanic special pentru zidarie deoarece este mai ok in aceasta perioada friguroasa decat cel clasic.

As dori opinii de la cei care au lucrat cu acest material sau cei care l-au studiat mai indeaproape.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Defineste mai intai ce inseamna "cel clasic" pentru tine,  ca sa stie lumea ce compara (costuri, materiale, manopera, rezistenta..si alte maruntisuri)

Edited by keta, 19 January 2019 - 02:44.


#3
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
iti faci casa sau auto-caravana ?

Edited by editielimitata, 19 January 2019 - 07:49.


#4
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
S-a terminat structura la casa in iarna asta?

Spune-i constructorului sa mai astepte oleaca pana ce vine caldura si sa foloseasca adeziv de bca.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
o faci de vânzare?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
am vazut cateva blocuri de caramida lipite cu adeziv pu si erau foarte bine prinse, nu puteai sa le desprinzi. acum daca nu esti convins, fa si tu niste teste cu un tub.

avantajul ar fi ca se poate aplica pana la -10 grade si ca elimini puntile termice complet. dezavantajul ar fi ca nu e o metoda verificata in timp.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Am dat eu jos niste tocuri de usi montate cu spuma acum vreo 15 ani. Cu levierul. Au iesit in bucati.

#8
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 keta, on 19 ianuarie 2019 - 02:37, said:

Defineste mai intai ce inseamna "cel clasic" pentru tine,  ca sa stie lumea ce compara (costuri, materiale, manopera, rezistenta..si alte maruntisuri)

Adeziv pentru BCA in pat subtire.
https://www.dedeman....25-kg/p/6012314

Adeziv poliuretanic zidarie tytan
https://www.tehnocon...-750-ml-7695337

 Benderbut, on 19 ianuarie 2019 - 08:43, said:

S-a terminat structura la casa in iarna asta?

Spune-i constructorului sa mai astepte oleaca pana ce vine caldura si sa foloseasca adeziv de bca.

Structura s-a terminat in toamna.

Problema cu timpul nu este a constructorului...este a mea.

Am nevoie de zidarie executata cat mai rapid pentru a putea da comanda de tamplarie.

Tamplaria va fi de aluminiu cu niste specificatii mai deosebite asa ca va dura 2-3 luni executarea ei.

Pana nu montez tamplaria nu pot executa nici termoizolatia.

 EMPP, on 19 ianuarie 2019 - 08:59, said:

o faci de vĂąnzare?

Nu

 laffin, on 19 ianuarie 2019 - 09:10, said:

am vazut cateva blocuri de caramida lipite cu adeziv pu si erau foarte bine prinse, nu puteai sa le desprinzi. acum daca nu esti convins, fa si tu niste teste cu un tub.

avantajul ar fi ca se poate aplica pana la -10 grade si ca elimini puntile termice complet. dezavantajul ar fi ca nu e o metoda verificata in timp.

Ma atragea exact prin prisma puntilor termice inexistente si a temperaturii reduse de punere in opera.

Nu stiu cum se comporta in timp.

 sebulbus, on 19 ianuarie 2019 - 09:16, said:

Am dat eu jos niste tocuri de usi montate cu spuma acum vreo 15 ani. Cu levierul. Au iesit in bucati.

Ma gandesc ca e diferita compozitia ...si factorii de expunere pa care e supusa asa ca nu cred ca pot compara

 editielimitata, on 19 ianuarie 2019 - 07:48, said:

iti faci casa sau auto-caravana ?
Putem discuta serios sau doar la plesneala?

Edited by -Jinx-, 19 January 2019 - 11:11.


#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 -Jinx-, on 19 ianuarie 2019 - 11:05, said:

Problema cu timpul nu este a constructorului...este a mea.

Am nevoie de zidarie executata cat mai rapid pentru a putea da comanda de tamplarie.
Asta nu e o scuza buna.Poti sa faci tamplaria inainte si zidaria pe urma. Si in plus, cred ca se pot face altele pana atunci.

Edited by Benderbut, 19 January 2019 - 12:19.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am facut zidarie in decembrie - ianuarie cu adeziv de la Ytong (si bca-ul tot de la ei este). Ca idee, daca ai ziua peste 3-4 grade poti face, eu am stat cu ochii pe prognoza si cand era vreme buna, mai punea constructorul niste BCA.

Daca e sa mergem strict pe specificatii, clar adezivul poliuretanic pentru are o temperatura minima semnificativ mai joasa, dar trebuie sa vezi si ca pret cum iesi. Si nu uita de ancorele chimice la barele de metal, si alea sunt conditionate de temperatura.

Edited by george_alexandru, 19 January 2019 - 14:03.


#11
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 george_alexandru, on 19 ianuarie 2019 - 14:02, said:

Si nu uita de ancorele chimice la barele de metal, si alea sunt conditionate de temperatura.

La ce te referi mai exact?

La mustatile cu care se ancoreaza zidaria de stalpi?

E nevoie de ancore chimice? Constructorul mi-a sugerat sa faca gaurile fixe si sa introduca barele fortat. Cand s-au fixat pe pozitii cofrajele metalice pentru stalpi asa s-a facut si nu a mai reusit nimeni sa le scoata de acolo...au trebuit taiate.


 Benderbut, on 19 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Poti sa faci tamplaria inainte si zidaria pe urma. Si in plus, cred ca se pot face altele pana atunci.

Pai cum fac tamplaria mai intai? Ce dimensiuni iau in calcul?

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
La alea ma refer, tu le-ai bag in stalpi inainte de turnare? E chiar mai bine, eu am dat gauri dupa. Xella recomanda sa folosesti ancore daca le pui ca mine, la fel imi zicea si dirigintele.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 -Jinx-, on 19 ianuarie 2019 - 23:52, said:



Pai cum fac tamplaria mai intai? Ce dimensiuni iau in calcul?
Dimensiunile is conform proiectului ( daca il ai ! )

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de zidar. Bea o bere dimineața și Îți lasă golurile cu 3-4 cm mai mici și atunci sa vezi distracție. Dacă respecta întocmai proiectul, nu sunt probleme.

#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 -Jinx-, on 19 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Pai cum fac tamplaria mai intai? Ce dimensiuni iau in calcul?
In februarie se poate zidi linistit .

Pai dimensiunile la care te-ai gandit tu si ce spune proiectul, de unde sa le stiu eu.

Trebuie lasat maxim 2 cm in parti pentru spuma, sau poate vei imbraca glafurile in expandat mai intai .

 PoeOvidiu, on 20 ianuarie 2019 - 11:02, said:

Depinde de zidar. Bea o bere dimineața și Îți lasă golurile cu 3-4 cm mai mici și atunci sa vezi distracție. Dacă respecta întocmai proiectul, nu sunt probleme.
Mai bine mai mici decat mai mari , pentru ca fiind forba de BCA, cu un fierastrau de BCA dupa ce e zidit dai niste forme de te joci.

Edited by Benderbut, 20 January 2019 - 11:04.


#16
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 Benderbut, on 20 ianuarie 2019 - 11:03, said:

Mai bine mai mici decat mai mari , pentru ca fiind forba de BCA, cu un fierastrau de BCA dupa ce e zidit dai niste forme de te joci.

Nu prea merge treaba asa..La 20 K euro cat dau pe tamplarie nu imi asum riscuri de astea.

Oricum in februarie ma apuc de zidarie ca durraza pana imi vin materialele si e disponibil si constructorul.

 george_alexandru, on 19 ianuarie 2019 - 23:58, said:

La alea ma refer, tu le-ai bag in stalpi inainte de turnare? E chiar mai bine, eu am dat gauri dupa. Xella recomanda sa folosesti ancore daca le pui ca mine, la fel imi zicea si dirigintele.

Nu le-am bagat.

Le voi pune acum. Ai un link cu recomandarea xella ca nu am gasit-o te rog.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
https://www.ytong.ro...erului_2015.pdf

Pagina 24

Zidaria vine repede, sunt cativa distribuitori de ytong care livreaza si de pe o zi pe alta. Vezi la transport, daca ai nevoie de masina cu macara, unii te ard rau. Majoritatea sunt pe la 600 ron/cursa, dar am gasit si cu 120.

Si totusi, 20k tamplarie nu e cam mult? Eu pe 40mp Salamander Blue Evolution 92 am iesit muuult mai ieftin.

Daca iei ytong, vezi sa nu iei d-ala bulgaresc, e pe alte dimensiuni, mai precis inaltimea e de 250mm in loc de 200.

EDIT: vad ca nu zice in mod expres folosirea de ancora chimica, mie asa mi-a cerut proiectantul.

Edited by george_alexandru, 20 January 2019 - 18:56.


#18
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 george_alexandru, on 20 ianuarie 2019 - 18:46, said:

https://www.ytong.ro...erului_2015.pdf
Si totusi, 20k tamplarie nu e cam mult? Eu pe 40mp Salamander Blue Evolution 92 am iesit muuult mai ieftin.

Daca iei ytong, vezi sa nu iei d-ala bulgaresc, e pe alte dimensiuni, mai precis inaltimea e de 250mm in loc de 200.

20k aprox 60mp tamplarie de aluminiu Reynaers plus rulouri aluminiu.

Fix bulgaresc mi-a fost ofertat. O sa discut si cu conatructorul si cu furnizorul sa vad daca e in regula(cu constructorul) sau daca poate sa imi aduca de 20 cm inaltume(furnizorul)



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate