Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Accesul la anumite bibloteci din cadrul Politehnicii București (U.P.B.)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu sunt student al U.P.B., pot să am acces la anumite bibloteci? Mă interesează Energetică, Transporturi, Telecomunicații, căci caut broșuri sau documentație pentru anumite chestii.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Care sunt acele anumite biblioteci?
Da, poti sa ai acces la orice biblioteca vrei tu de pe planeta asta (sunt o gramada online), la orice cursuri vrei tu, de la orice facultate vrei tu, inclusiv M.I.T., Stanford, Oxford, Yale, etc. Toate isi publica cursurile online, gratis si fara bani. Cursuri inclusiv video.
Deh, asta e viata, nu mai suntem in anii 70.

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdjl, on 18 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Dacă nu sunt student al U.P.B., pot să am acces la anumite bibloteci? Mă interesează Energetică, Transporturi, Telecomunicaţii, căci caut broşuri sau documentaţie pentru anumite chestii.
ca si colegul, si eu iti atrag atentia la continutul de la facultati gen MIT, care sint mult mai spectculoase si valoroase

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
M.I.T.? Care e aia?   :huh:
Mă îndoiesc că la cursurile din ziua de azi se menţionează prea mult despre felinarele tronconice sau telefoanele publice cu monedă.

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ce telefoane publice cauți ? Vezi aici documentații tehnice.
https://www.telephon...wiring-diagrams

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
"ElectroMagnetica". Erau la un moment dat ceva prospecte pe un site German, dar nu mai sunt, iar la firmă... nu mă ajută.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postdjl, on 19 ianuarie 2019 - 01:03, said:

M.I.T.? Care e aia?   Posted Image
Mă îndoiesc că la cursurile din ziua de azi se menționează prea mult despre felinarele tronconice sau telefoanele publice cu monedă.
M.IT. = Massachusetts Institute of Technology
Considerata cea mai buna universitate a lumii.
Si eu ma indoiesc ca la cursurile din ziua de azi se mentioneaza prea mult (?????), mira-m-as daca ar fi o iota despre felinare alea trombonice si telefoane publice cu manivela. Pana si la facultatile din Ro care se afla in epoca de piatra dpdv al evolutiei nu mai gasesti asa ceva.
DJL, intr-un timp erai amuzant, acum ai devenit enervant.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi dau seama că nu se mai găsesc la cursuri. Dar la biblioteci poate.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate. Dar se pare ca nu.

#10
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
Lumea "evoluata" confunda cunoasterea cu accesul la internet.
vai de noi.,
djl, se zice ca biblioteca Vaticanului, are 85 km de rafturi de carti,
cred ca ti-ai da ani din viata sa le "frunzaresti" Posted Image

Edited by editielimitata, 19 January 2019 - 06:15.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdjl, on 18 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Dacă nu sunt student al U.P.B., pot să am acces la anumite bibloteci? Mă interesează Energetică, Transporturi, Telecomunicaţii, căci caut broşuri sau documentaţie pentru anumite chestii.
Două soluții - dacă pe site nu scrie nimic - întrebat prin telefon sau deplasare la fața locului.

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Deci cursuri de genul ăsta cauți ?

http://users.utcluj....ursuri/LAB1.pdf

http://users.utcluj.ro/~dtl/TF/Cursuri/

Edited by eugeniusro, 19 January 2019 - 10:54.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
El cauta defapt muzee.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posteditielimitata, on 19 ianuarie 2019 - 06:11, said:

Lumea "evoluata" confunda cunoasterea cu accesul la internet.
vai de noi.,
Lumea evoluata stie ca accesul la internet iti poate oferi cata cunoastere vrei. Uite cunoastere cata vrei: https://ocw.mit.edu/...-by-department/

@DJL, acum cativa ani m-am dus la biblioteca judeteana si cu 5 lei mi-am facut abonament pe 5 ani. Asta in Pitesti, la tine in Bucale nu exista biblioteci din astea?
Milogeste-te si tu la mamica pentru 5 lei si apoi 5 ani rasfoiesti pe acolo pana pana ti se lungesc ochii ca la melc.

Edited by Friskey, 19 January 2019 - 13:16.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteugeniusro, on 19 ianuarie 2019 - 10:53, said:


Nu, caut de exemplu cum funcţiona un telefon public din ăla cu monede (cântărirea monedelor, taxare, comunicarea cu centrala).

#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostFriskey, on 19 ianuarie 2019 - 00:39, said:

Care sunt acele anumite biblioteci?
Sa presupunem ca esti la o firma si vrei sa proiectezi componente complexe intr-un anumit domeniu din transporturi. Pe vremea lui Ceausescu, asemenea detalii tehnologice erau tratate explicit (partial) la unele cursuri terminale de la Politehnica. Azi asemenea cursuri nu exista pe internet; daca de exemplu doresti sa ti le procuri.  Cunoscand explicit autor, carte, alte detalii, daca mergi la Biblioteca Nationala, ti se spune ca sunt impachetate si puse bine, bine de tot. Intr-un viitor nedefinit se va putea avea acces la ele.

Probabil ca aceste carti ofera puncte de plecare consistente, in vederea reproiectarii. Cine le-a scos din biblioteci stiu de ce le-a scos. Uniii (chiar din afara tarii) care le doresc, stiu ca cu ele se pot face banii. Cunosc problema, pt ca si la mine a venit un fost coleg de peste mari si tari cu o lista de titluri. Nu am putut sa-i fac rost de ele, dar am inteles ca nu sunt de gasit in occident la liber. Lista de carti viza doua tipuri de probleme din domeniul mecanicii sa-i spunem ca sa vorbesc la modul cat mai general.

Industria lui Ceausescu nu a fost un morman de fiare vechi, iar faptul ca exista unii care se intereseaza si azi de anumite cursuri universitare care descriau rezultate tehnologice exacte vine sa confirme acesr lucru.

Sigur in afara tarii tehnologiile au fost multi imbunatatite, dar stau sub cheie si costa niste bani in conditiile in care cineva e dispus sa ti le vanda.

Edited by RomeoM, 19 January 2019 - 17:15.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
:death:

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postdani.user, on 19 ianuarie 2019 - 11:08, said:

El cauta defapt muzee.
El vrea broșuri. ca să le colecționeze.

View Postdjl, on 18 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Dacă nu sunt student al U.P.B., pot să am acces la anumite bibloteci? Mă interesează Energetică, Transporturi, Telecomunicaţii, căci caut broşuri sau documentaţie pentru anumite chestii.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate