Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Politica biblotecilor din alte țări

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt curios, în țări mai dezvoltate biblotecile publice, ale facultăților, ale instituților suferă de mentalități precum alte noastre sau sunt mai liberale (dacă mă pot exprima așa). De exemplu la noi:
1) La Bibloteca Central-Universitară "Carol I" din București (B.C.U.B.) dacă cărțile au peste x pagini sau sunt legate în volum nu le poți xeroxa sau scana;
2) La Bibloteca Academieri Române (B.A.R.) e 3 Lei/pagină taxa de pozat;
3) La biblotecile facultăților nu știu dacă poți intra dacă nu ești stundent (pe asta recunosc că nu am verificat-o integral);
4) La bibloteca I.S.P.E., după privatizare, nu mai acces decât dacă lucrezi la ei sau în domeniu.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Prin alte parti, lumea-si mai permite sa si cumpere carti, nu doar sa mearga la biblioteca pentru a poza ceva pe furis. Nu mai zic de variantele digitale, audiobooks, etc.

Edited by dani.user, 18 January 2019 - 23:46.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Hmm, eu mă referam la publicaţii cu anumite tematici, pe care nu le găseşti chiar pe toate drumurile, gen transporturi, telecomunicaţii, arhitectură, modă.

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postdani.user, on 18 ianuarie 2019 - 23:46, said:

Prin alte parti, lumea-si mai permite sa si cumpere carti, nu doar sa mearga la biblioteca pentru a poza ceva pe furis. Nu mai zic de variantele digitale, audiobooks, etc.
Multe carti vechi sunt digitalizate in alte parti.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt intrebari retorice ? Nu isi au rostul pe aceasta arie.

#6
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
Gasesc pe net tot ce imi trebuie, si ceva in plus.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fals ! Ori nevoile tale sunt limitate.

Edited by pasilla, 18 January 2019 - 23:52.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdjl, on 18 ianuarie 2019 - 23:40, said:

Sunt curios, în țări mai dezvoltate biblotecile publice, ale facultăților, ale instituților suferă de mentalități precum alte noastre sau sunt mai liberale (dacă mă pot exprima așa). De exemplu la noi:
1) La Bibloteca Central-Universitară "Carol I" din București (B.C.U.B.) dacă cărțile au peste x pagini sau sunt legate în volum nu le poți xeroxa sau scana;
2) La Bibloteca Academieri Române (B.A.R.) e 3 Lei/pagină taxa de pozat;
3) La biblotecile facultăților nu știu dacă poți intra dacă nu ești stundent (pe asta recunosc că nu am verificat-o integral);
4) La bibloteca I.S.P.E., după privatizare, nu mai acces decât dacă lucrezi la ei sau în domeniu.
1. Funcție de dimensiuni sau cum sînt legate e posibil să fie greu de copiat fără să le strici iar românul are în general o durere pronunțată undeva față de lucrurile altcuiva...
2. De plătit, copiatul se plătește oriunde. Suma depinde probabil de cît de bine e finanțată instituția în cauză.
3. Dacă nu știi, de ce scrii?
4. Sînt privați, fac ce vor.
P.S. - biblioteci, nu bibloteci.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt privaţi, dar mi se pare nesimţită atitudinea din moment ce nu cred că găseşti anumite chestii în alte părţi. Oare biblotecile firmelor din alte ţări sunt la fel de arţăgoase?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postradunic, on 19 ianuarie 2019 - 00:04, said:

1. Funcție de dimensiuni sau cum sînt legate e posibil să fie greu de copiat fără să le strici iar românul are în general o durere pronunțată undeva față de lucrurile altcuiva...
2. De plătit, copiatul se plătește oriunde. Suma depinde probabil de cît de bine e finanțată instituția în cauză.
1, Pentru astea ar trebui ca sa existe o copie digitala care sa poata fi imprimata la cerere.
2. Indiferent de finantare, nu ar trebui sa faci o afacere din copiat. 3 lei/pagina e deja jaf.
Asta ar putea fi valabil la ISPE, dar nu pentru informatiile de ordin public.

Edited by pasilla, 19 January 2019 - 00:15.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La xeroxat e mai ieftin, 30 de bani per pagină/coală. La pozat sau scanat e aşa de scump. Partea proastă e că deşi sunt ditamai bibloteca, nu au xerox color.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpasilla, on 19 ianuarie 2019 - 00:12, said:

1, Pentru astea ar trebui ca sa existe o copie digitala care sa poata fi imprimata la cerere.
2. Indiferent de finantare, nu ar trebui sa faci o afacere din copiat. 3 lei/pagina e deja jaf.
Asta ar putea fi valabil la ISPE, dar nu pentru informatiile de ordin public.
1. Pentru asta ar trebui să existe un scanner special de cărți (scump) și o persoană plătită să scaneze și să transforme rezultatul scanării în ceva utilizabil. Pentru cultură/educație fondurile sînt cam pe sponci din '90 încoace.
2. Poți face o cerere să reducă tariful. Sau o plîngere că e prea ridicat tariful.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce mama dracu te-ai duce la biblioteca sa pozezi pe furis sau sa platesti xerox cand tovarsu' Goagal iti ofera moca tot ce vrei?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este gresita mentalitatea ca Goagal iti ofera toata informatia.

Edited by pasilla, 19 January 2019 - 00:47.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Jura-te!

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
friskey , dacă tu, căutând cu "Google" îmi găseşti în format digital revista "Arhitectura R.P.R." nr. 1/1962, cartea tehnică a autobuzului "T.V." 2 şi ceva cote cu tramvaie V-951 'Festival' şi "ElectroPutere" originale, documentaţie pentru ultimele modele de telefoane publice produse la "Eletcromangentica" (T.M.-3 şi varianta sa interurbană, R.S.-72.110B), atunci eşti cel mai tare!

Edited by djl, 19 January 2019 - 01:02.


#17
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdjl, on 18 ianuarie 2019 - 23:40, said:

Sunt curios, Ăźn țări mai dezvoltate biblotecile publice, ale facultăților, ale instituților suferă de mentalități precum alte noastre sau sunt mai liberale (dacă mă pot exprima așa). De exemplu la noi:
1) La Bibloteca Central-Universitară "Carol I" din București (B.C.U.B.) dacă cărțile au peste x pagini sau sunt legate Ăźn volum nu le poți xeroxa sau scana;
2) La Bibloteca Academieri RomĂąne (B.A.R.) e 3 Lei/pagină taxa de pozat;
3) La biblotecile facultăților nu știu dacă poți intra dacă nu ești stundent (pe asta recunosc că nu am verificat-o integral);
4) La bibloteca I.S.P.E., după privatizare, nu mai acces decĂąt dacă lucrezi la ei sau Ăźn domeniu.

Nu știu cum e peste tot, dar e foarte posibil să nu poți copia cărți întregi (fiind limitat de drepturile de autor - de ex.doar un anume % din pagini poți copia),  nu poți împrumuta orice (dar le poți citi/studia la biblio).
În cazul biblio facultăților sau cele private: fie permit accesul oricui (cu card), fie permit dar cei care nu sunt membri ai instituției (nu sunt studenți, profesori etc) nu pot împrumuta acasă, fie nu permit decât membrilor.

View PostFriskey, on 19 ianuarie 2019 - 00:43, said:

De ce mama dracu te-ai duce la biblioteca sa pozezi pe furis sau sa platesti xerox cand tovarsu' Goagal iti ofera moca tot ce vrei?
Nu toată, sunt reviste de specialitate, articole de cercetare care se găsesc contra cost online, dar și lucrări doar în format fizic.

Edited by Arianna-D, 19 January 2019 - 01:11.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostFriskey, on 19 ianuarie 2019 - 00:43, said:

De ce mama dracu te-ai duce la biblioteca sa pozezi pe furis sau sa platesti xerox cand tovarsu' Goagal iti ofera moca tot ce vrei?
Si gogu de unde are? Tot cineva care a muncit, a pozat, a copiat, a xeroxat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate