Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Berea creste sau scade tensiunea arteriala ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Ca sa nu uiti sa bei minim2 litri de apa pe zi, bea seara o sticla cu vodka.

#38
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 notrust, on 18 ianuarie 2019 - 22:16, said:

Un medic nu este nea Caisa, se trage din familie de medici si sotia lui este medic.

    De medici prosti nu ai auzit ?

#39
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 jimi91, on 18 ianuarie 2019 - 22:07, said:

daca o ai mare o scade, daca o ai mica, o creste...deci, e de bine
Posted Image

Chiar ca e de bine...!

Edited by drgroza, 19 January 2019 - 09:41.


#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
E ca la vin. Exista vin de 3.50 sticla si vin de 350 sticla. La fel o bere , care costa sub 2 lei , nu te poti astepta nici sa scada si nici sa cresca ceva .

#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 xcvt, on 18 ianuarie 2019 - 22:15, said:

Fa testul cu masuratul si cu berea, si te convingi.
Trebuie sa testeze in ambele variante, cu alcool si  fara. Sa posteze rezultatul pe un topic nou.

#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xcvt, on 18 ianuarie 2019 - 22:19, said:

Lasa tu medicu, si masoarati tensiunea, si dupa ce bei o bere dupa vreo ora masoaro din nou si te convingi care e adevarul Posted Image
La unii poate sa creasca la altii nu,depinde de organismul omului
Ieri dimineata i-am luat tensiunea unei persoane in varsta de 50 de ani care a baut toata noaptea(vin stiu sigur ca a baut,poate si ceva tuica),fara sa doarma deloc si mai are si vreo 120 de kg la 1.75 inaltime
Avea tensiunea 13 cu 8
Chestia e ca ala e om crescut si trait la tara care mananca numai de la animalele si ograda lui,bautura la fel numai din ograda lui......

Edited by I2O, 19 January 2019 - 11:15.


#43
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
La oameni sanatosi nu e nici o problema, eu ma refeream la cei hipertensivi care iau tratament pentru tensiune, chiar si berea fara alcol nu e buna pentru ei.

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xcvt, on 19 ianuarie 2019 - 11:28, said:

La oameni sanatosi nu e nici o problema, eu ma refeream la cei hipertensivi care iau tratament pentru tensiune, chiar si berea fara alcol nu e buna pentru ei.
Categoric

#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Azi dimineata dupa ce ieri am consumat cele doua beri de 333ml, am masurat tensiunea si a fost de 118 cu 79, deci tensiunea mica nu prea a scazut insa cea mare a scazut.

#46
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Altii nu au baut nimic si au dat coltu din cauza tensiunii....nu cred eu ca te duci pe copca daca mai bei cate o bere sau un vin...
Acuma nici sa stai cu securea deasupra capului nu-i bine si sa te gandesti tot acolo,aoleu am baut o bere poate ma duc pe copca,ca dupa aia chiar te duci din cauza stresului care o sa-ti creasca tensiunea mai rau ca berile alea

#47
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013

 xcvt, on 18 ianuarie 2019 - 22:06, said:

Masoarati tensiunea, si bea o bere dupa o ora masoaro din nou si te convingi care e adevarul.

... asa am facut dar dupa 10 beri n-am mai vazut cifrele bine.  o sa incerc iar poate am noroc ...

#48
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 pasilla, on 18 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Hamei:
Acțiune farmacologică
Sedativ nervos major, tonic-aperitiv și stomachic, anafrodisiac, diuretic cu eliminare de acid uric, calmant al durerilor provocate de menstruație, activează circulația sanguină, coleretic-colagog, astringent, antitrichomonazaic.

Vezi ca e vorba de hamei ....nu de bere....Sa nu amestecam lucrurile.
Berea creste acidul uric nu-l scade.

#49
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 I2O, on 19 ianuarie 2019 - 11:13, said:

La unii poate sa creasca la altii nu,depinde de organismul omului
Ieri dimineata i-am luat tensiunea unei persoane in varsta de 50 de ani care a baut toata noaptea(vin stiu sigur ca a baut,poate si ceva tuica),fara sa doarma deloc si mai are si vreo 120 de kg la 1.75 inaltime
Avea tensiunea 13 cu 8
Chestia e ca ala e om crescut si trait la tara care mananca numai de la animalele si ograda lui,bautura la fel numai din ograda lui......
Garantat, tuicoasa, pe care o bea, e din aia tare, de peste 50g, vinoasele sunt DOC, CMD sau CMT, iar ai-ul nu lipseste din meniul sau zilnic.
De munca ce sa mai zici?!!!

#50
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 PicoDazore, on 19 ianuarie 2019 - 12:43, said:

Garantat, tuicoasa, pe care o bea, e din aia tare, de peste 50g, vinoasele sunt DOC, CMD sau CMT, iar ai-ul nu lipseste din meniul sau zilnic.
De munca ce sa mai zici?!!!
Ce inseamna astea?DOC, CMD sau CMT
De munca nu munceste ca are slugi,mananca bea si face copii in ultimii 15 ani a facut 6 copii si cred ca mai face

#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
D.O.C. – vinuri cu denumire de origine controlata –  (alcool > 11%)
D.O.C.C. – vinuri cu denumire de origine controlata si trepte de calitate – (alcool > 11.5%)
D.O.C.C.-C.M.D. – cules la maturitatea deplina –  (din struguri cu continut in zaharuri de minimum 196 g/l;)
D.O.C.C.-C.T. – cules tarziu – (din struguri cu continut in zaharuri de minimum 220 g/l;)
D.O.C.C.-C.I.B. – cules la innobilarea boabelor –  (din struguri cu continut in zaharuri de minimum 240 g/l, cu atac de “mucegai nobil” sau culesi la stafidirea boabelor)


#52
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 fqx, on 18 ianuarie 2019 - 22:08, said:

o bere pe zi, are efecte benefice, sau mai multe fara alcool.Raul il face alcoolul.Treaba e, ca daca te apuci sa bei o bere zilnic, dupa doua saptamani vei vrea doua.

 fqx, on 18 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Pai, prietenul tau are dreptate.ce a uitat el sa iti spuna e ca alcoolul creaza dependenta, si chiar daca bei doar o bere pe zi, in timp exista riscul sa bei mai mult.
ai pe cineva in familie care sufera de alcoolism ? propovaduiesti niste teorii foarte tampe. beau bere de 15 ani, si nu sunt alcoolic, nu imi trebuie 10 beri pe zi. am baut "cisterne de bere". de la bere nu devii alcoolic. de la tarie devii alcoolic.taria nu e pt mine

#53
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Sigur creste tensiunea. Eu când beau bere îmi vine sa ma duc la sala, simt ca am înviat, îmi vin idei despre ce sa fac in viitor, ma simt mai ordonata. :) E nasol ca eu nu ma pot opri decât după vreo 5 beri ca altfel trece efectul,  iar a doua zi ma simt foarte rău.

Sau poate mie îmi creste tensiunea de la ideile ce îmi vin :) și nu de la bere in sine.

După prima bere ma duc de vreo doua ori la toaleta. La mine are și efect de laxativ mai slab.

Ziceți ce berea de la noi e otrava ? Berea aia nenea Iancu o fi mai buna ? Sau care bere e naturală și respecta termenul de fermentare ? Vara trecută beam bere și mi-a venit idea să-mi fac eu singura bere sa o pun in butoaie mari și să-mi fac o berărie. Mi-am imaginat și scaunele și pultul cum ar arata și cu ce as cara-o :)

#54
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu beau Nenea Iancu, este o bere buna, si scumpa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate