Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Berea creste sau scade tensiunea arteriala ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 notrust, on 18 ianuarie 2019 - 21:51, said:

Am gasit pareri impartite chiar si la medici.
Unii spun ca berea este buna pentru a regla tensiunea arteriala, este o sursa de vitamine si ajuta la prevenirea cancerului si a gastritei.
Altii spun ca este invers.
Un prieten medic mi-a spus ca doua beri maxim pe zi fac bine, raul il produce alcoolul din ele asupra vaselor de sange si a ficatului.

Voi ce stiti ?
depinde cat esti de putred pe dinauntru.

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 xcvt, on 18 ianuarie 2019 - 22:19, said:

Lasa tu medicu, si masoarati tensiunea, si dupa ce bei o bere dupa vreo ora masoaro din nou si te convingi care e adevarul Posted Image
Asta fac acum.
Am desfacut o bere la 333ml si vreau sa vad.
Azi toata ziua inima a fost aiurea.
Am avut 14 / 9 - 62, si 13 / 8 - 64, eu de obicei am tensiunea 12 / 7 - 72 batai.

 fqx, on 18 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Pai, prietenul tau are dreptate.ce a uitat el sa iti spuna e ca alcoolul creaza dependenta, si chiar daca bei doar o bere pe zi, in timp exista riscul sa bei mai mult.
Depinde de om.
Eu beau de 10 ani, o bere la doua zile.
De o saptamana nu mai mai baut nici pe aia, iar ieri m-am trezit cu o durere groaznica de cap si cu tensiunea la 15 cu 9 si 62 de batai...
Asa am ajuns la prietenul meu medic.
Iar azi toata ziua a oscilat intre 13 si 14 cu 9 si cu 8., unde eu am 12 cu 7.

Edited by notrust, 18 January 2019 - 22:28.


#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Primul rezultat acum este 129 cu 84, a scazut sub 13....
Si am baut 250ml din cei 333ml.

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La ultima măsurătoare făcută de medicul de familie trebuia să fiu deja mort.
185/125.
Fac 39 de ani, nu aveam nici un stres, dar la o angajare (anul trecut, stai, acum doi ani) m-au trimis la medicina muncii.
Și acolo a văzut tanti doctorul că am tensiunea prea mare, drept urmare nu puteam profesa.
Nu aș fi putut niciodată, dacă mă luam după tutele astea.

So fuck off cu analizele voastre de 2 bani.

#23
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu mi-am masurat singur tensiunea...

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 notrust, on 18 ianuarie 2019 - 22:57, said:

Eu mi-am masurat singur tensiunea...
Da , dar tu ești geniu! Posted Image

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dupa o varsta , uneori chiar frageda, tensiunea pune probleme , e nasoala problema te poate face leguma pe viata daca nu te omoara pe loc  .De acea e bine sa iei in serios simptomele  si sa apelezi la medicamente, sa te gandesti la cei din jur ce pot face cu o leguma pe cap in viata lor.
La viata mea am vazut eroi cu carul care au murit de prostii , exact ca prostii intrucat tensiunea are tratament si se traieste bine sub tratament se poate bea si o bere un sprit, bineinteles alcolul este vasodilatator si ar trebui sa scada tensiunea , dar depinde de multi alti factori

#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am vrut sa spun ca dupa ce eu mi-am masurat tensiunea, am comparat cu ce a iesit la medic, si a iesit aproximativ la fel...

 ericmario, on 18 ianuarie 2019 - 23:04, said:

Da , dar tu ești geniu! Posted Image


#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 notrust, on 18 ianuarie 2019 - 23:07, said:

Am vrut sa spun ca dupa ce eu mi-am masurat tensiunea, am comparat cu ce a iesit la medic, si a iesit aproximativ la fel...
Daca vrei sa vezi cit esti de sanatos , masori tensiunea imediat dupa sex nu dupa berePosted Image

Edited by ciine, 18 January 2019 - 23:11.


#28
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 pasilla, on 18 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Hamei:
Acțiune farmacologică
Sedativ nervos major, tonic-aperitiv și stomachic, anafrodisiac, diuretic cu eliminare de acid uric, calmant al durerilor provocate de menstruație, activează circulația sanguină, coleretic-colagog, astringent, antitrichomonazaic.
Asta este valabil pentru hamei, nu pentru bere. În bere nu este hamei, care a fermentat de mult și s-a transformat în altceva (alcool și altele)!

 pasilla, on 18 ianuarie 2019 - 21:58, said:

Vorbim despre bere din apa, malt si hamei, nu despre produse chimice vandute ca si bere.
De ce ca și bere? Conjuncția și nu-și are locul aici! Era suficient (și corect) ca bere. Sau, dacă nu-ți place această exprimare, poți spune pe post de bere. Posted Image
=====
Pentru inițiator:
În niciun caz, berea nu scade tensiunea arterială și asta dintr-un motiv foarte simplu: e lichidă, conține multă apă și, ca orice lichid, crește tensiunea. De altfel, este știut că cel mai simplu medicament antihipertensiv este diureticul, pentru eliminarea surplusului de lichide din organism.
Pe de altă parte, alcoolul nu face bine câtuși de puțin organismului.
De asemenea, berea este hipercalorică, adică îți furnizează multe calorii, care, în lipsa exercițiului fizic susținut, se depun sub formă de grăsime (mai ales, în zona abdominală)!
Dar, o bere, din când în când, dublată de mult exercițiu fizic, nu a făcut rău nimănui! Posted Image

Edited by stancosty, 18 January 2019 - 23:41.


#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 stancosty, on 18 ianuarie 2019 - 23:39, said:

Pentru inițiator:
În niciun caz, berea nu scade tensiunea arterială și asta dintr-un motiv foarte simplu: e lichidă, conține multă apă și, ca orice lichid, crește tensiunea. De altfel, este știut că cel mai simplu medicament antihipertensiv este diureticul, pentru eliminarea surplusului de lichide din organism.
Tensiometrul meu te contrazice, dupa cei 333ml de bere...
Tensiunea mea este 119 cu 79 la 72mmHg...
Se pare ca a scazut.

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Orice contine alcool are un efect negativ. Mitul ca face bine nu e adevarat.

#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Te inseli , o doza de bere  , un pahar de vin dezinhiba centrii controlului  , mai pe romaneste -scoate geniul din tine, te face mai destept , mai creativ, dar numai o doza.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Gaby_M, on 18 ianuarie 2019 - 22:03, said:

Dar ce creste in mod sigur daca bei multa e burta.

Nici macar asta nu-i sigur.
Am cunostinte care au baut bere cu cisterna cum se spune si sunt slabe ca scandura.De ani de zile.Si n-au nimic.Nici macar burta.

#33
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mie mi-a recomandat un cardiolog, cu ceva ani in urma, sa beau mai multa apa pentru a-mi ridica tensiunea, o aveam scazuta.
Dar a spus apa, lichide, de bere sau alte bauturi alcoolice nu a pomenit.
Deci berea e lichid dar contine si alcool. Dupa logica mea cam schioapa, nu e buna. De fapt in cantitati moderate, nu cred ca e nociva.

#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Citez:  ,, Pentru sanatatea dumneavoastra consumati minim 2 litri de lichide pe zi,  ,, Si eu incapatanat urmez sfaturile!

Ca-i apa, bere,ceai sau bors deja sant amanunte.

#35
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019
Teoretic,alcoolul etilic,creste tensiunea arteriala...asta daca vorbim de bere cu alcool...acum depinde si in ce cantitate este consumata.

 MikeSpike, on 19 ianuarie 2019 - 07:55, said:

Citez:  ,, Pentru sanatatea dumneavoastra consumati minim 2 litri de lichide pe zi " ....

Asta e cu dus intors...daca vede nea' Vasile de la tara aceasta fraza,poate sa inteleaga ca prin "minim 2 litri de lichide pe zi",2 litri de palinca...

#36
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

 pasilla, on 18 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Hamei:
Acțiune farmacologică
Sedativ nervos major, tonic-aperitiv și stomachic, anafrodisiac, diuretic cu eliminare de acid uric, calmant al durerilor provocate de menstruație, activează circulația sanguină, coleretic-colagog, astringent, antitrichomonazaic.

Sa nu se inteleaga de aici ca bere e buna in guta, ea fiind de fapt contraindicata. Nici nu sunt sigur ca e corecta exprimarea.

Guta este provocată de o acumulare în sânge a acidului uric, un produs rezidual format în organism şi excretat prin rinichi. Este vorba de o tulburare congenitală a metabolismului substanţelor cunoscute ca purine, în care se acumulează niveluri serice anormale de acid uric. Printre alimentele cele mai bogate în purine se numără icrele, sardinele, heringul, organele, berea, produsele de panificaţie, vânatul.
Când este produs prea mult acid uric sau când acesta este prea puţin excretat prin vezica urinară, mici cristale se pot forma în jurul articulaţiilor. Aceste cristale dure sunt responsabile pentru inflamaţia şi durerea produsă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate