Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

impedanta amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
am renuntat de curand la receiverul Denon si am cumparat un amplificator Yamaha  A S501  , il folosesc cu niste boxe magnat 2002 si sub 302, in spatele amplificatorului are un buton,  scrie low 4ohm + si high 8ohm+ , pe care impedanta ar trebui sa l las?  si la functia loudness desi am citit o gramada tot nu am inteles nimic, are butounul ala sus este flat apoi coboara pana la -30 decibeli. asta unde ar trebui pus? ascult muzica undeva pe la 40 la sutadaca dau mai tare incepe sa distorsioneze, nu stiu daca din cauza boxelor sau amplificatorului...

#2
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
8 ohm, iar loudness din cate stiu(sper sa nu ma insel) il folosesti atunci cand asculti mai incet, ca sa ai bas si la volum mic, nu-l folosii cu volum mare.

#3
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

View PostFloriN_83, on 18 ianuarie 2019 - 20:10, said:

8 ohm, iar loudness din cate stiu(sper sa nu ma insel) il folosesti atunci cand asculti mai incet, ca sa ai bas si la volum mic, nu-l folosii cu volum mare.
multumesc pentru raspuns. dar cand este activat loudness ul asta, cand este butonul in dreptul la Flat sau la -30 decibeli?

#4
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Impedanta trebuie sa o alegi in functie de impedanta boxelor folosite.
Loudness-ul este o corectie care accentueza joasele si inaltele la volum mic, pentru a face auditia mai placuta. Trebuie sa vezi cum iti suna mai bine la volumul folosit de tine.

Loudness-ul este activat automat la volum mic. Profunzimea corectiei este reglabila din acel buton - cel putin asa deduc la privire rapida.

#5
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Boxele acelea din ce stiu sunt date de producator cu o impedanta de 4-8 ohm deci coboara spre 4 ohm mai ales cand dai mai tare volumul. Incearca sa setezi amplificatorul pe low si vezi daca mai distorsioneaza.

#6
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

View Postuserincognito, on 18 ianuarie 2019 - 20:25, said:

Boxele acelea din ce stiu sunt date de producator cu o impedanta de 4-8 ohm deci coboara spre 4 ohm mai ales cand dai mai tare volumul. Incearca sa setezi amplificatorul pe low si vezi daca mai distorsioneaza.
pai pe low distorsioneaza, am sa incerc invers...ca am zis sa nu le pun pe high sa nu se arda ceva...

am atasat si o poza..

in dreapta este 6 ohm minim nu 8 cum am zis...

Attached Files



#7
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
AM spus ca sunt pe 8ohm, atat trebuie setat, nu te complica sa nu strici ceva.

#8
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vezi că poziția volumului nu indică cât din putere folosești.

#9
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Ai cate doua iesiri pentru boxe A si B pe fiecare canal,
Ai un comutator care il vei pozitiona  A daca folosesti iesirea A, si B daca folosesti iesirea B sau AB daca folosesti cate doua boxe pe canal.
Acel comutator low si high il pozitionezi pentru boxe de 4 sau 6 ohm, si vei folosi boxe de 4 sau 6 ohm doar pe iesirea A au B,
In cazul ca vei folosi cate doua boxe pe canal, respectiv A+B atunci trebuie sa ai boxe de 8 sau 12 ohm.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Da, este simplu. Comuti pe low, 4 sau 8 ohm.
Loudness este un... filtru pentru sunet, de la plat, pana la -30db. Dai de el, "dupa ureche", efectele sunt clare si usor de auzit. Eu il tin cam la jumatate, dar, in functie de sursa, uneori folosesc eq din aceasta

#11
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Ai la iesire 4 borne pe fiecare canal care sunt puse cu scopul de a putea conecta cate doua boxe pe fiecare canal. Daca ai doua boxe (stanga si dreapta) cu impedanta de 4 ohmi, poti conecta doar cate o boxa pe fiecare canal. Ca sa poti pune cate doua boxe pe fiecare canal, trebuie ca boxele sa aiba impedanta de 8 ohmi sau 12 ohmi (fiindca impedanta lor se imparte la 2 daca ai doua boxe conectate in paralel). Trebuie sa te uiti la boxe ca sa vezi ce impedanta au boxele tale si daca sunt de 4 ohmi pui comutatorul pe pozitia Low, iar daca sunt de 8 ohmi pui comutatorul pe pozitia High. Acel comutator are rolul de a adapta/corela impedanta boxelor cu impedanta amplificatorului.

#12
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Iti atasez manualul de utilizare care iti explica exact ce trebuie sa faci atat cu butonul de loudness (care e total diferit de alte amplificatoare, in sensul ca nu este doar ON/OFF, ci regleaza continuu loudness in functie de volumul ales de tine), cat si cu butonul din spate pt. impedanta.

Enjoy!

Attached Files


Edited by batman, 19 January 2019 - 08:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate