Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

doua pareri diferite ale dermatologilor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am fost prin noiembrie la un medic dermatolog cu niste probleme (aplopecie androgenetica) si mi-a recomandat minoxidil si finasterida pentru tot restul vietii
astazi am fost la alt medic care mi-a zis sa nu mai iau finasterida ca ma lasa fara testosteron si ma efeminizeaza
sfatul cui sa il urmez?

Edited by on64, 18 January 2019 - 19:46.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.emag.ro/aparate-tuns/

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 19:50, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z4wy0O0vJao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai probleme de sanatate, sau e doar dpdv estetic ?

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
sanatate pentru finasterida?
nu am, am inteles ca o mai iau si cei cu cancer de prostata

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul aststa eu nu as lua nici minoxidil si nici finasterida. La ce ajuta ?

Edited by pasilla, 18 January 2019 - 20:03.


#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 pasilla, on 18 ianuarie 2019 - 20:01, said:

In cazul aststa eu nu as lua nici minoxidil si nici finasterida. La ce ajuta ?
La "aplopecie", n-ai citit mai sus?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Aldulescu, on 18 ianuarie 2019 - 20:07, said:

La "aplopecie", n-ai citit mai sus?
Nu ajuta la nimic, decat la aparitia altor probleme.

#9
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 on64, on 18 ianuarie 2019 - 19:45, said:

am fost prin noiembrie la un medic dermatolog cu niste probleme (aplopecie androgenetica) si mi-a recomandat minoxidil si finasterida pentru tot restul vietii
astazi am fost la alt medic care mi-a zis sa nu mai iau finasterida ca ma lasa fara testosteron si ma efeminizeaza
sfatul cui sa il urmez?
da' sa-ti bagi picioarele in el de par, in complexe, in stress, sa dormi, sa mananci si sa fwti bine nu ti-a recomandat careva?

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 on64, on 18 ianuarie 2019 - 19:58, said:

sanatate pentru finasterida?
nu am, am inteles ca o mai iau si cei cu cancer de prostata

Ai inteles prost. O iau cei cu HBP, adica hiperplazie benigna de prostata. Ma indoiesc serios ca o molecula de varsta finasteridei a produs studii noi care sa o recomande in cancer.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 on64, on 18 ianuarie 2019 - 19:45, said:

am fost prin noiembrie la un medic dermatolog cu niste probleme (aplopecie androgenetica) si mi-a recomandat minoxidil si finasterida pentru tot restul vietii
astazi am fost la alt medic care mi-a zis sa nu mai iau finasterida ca ma lasa fara testosteron si ma efeminizeaza
sfatul cui sa il urmez?
Vorbim de doza de 1 mg finasterid (Propecia) si nu de doza forte de 5 mg {Proscar). Intr-adevar folosirea pe termen indelung a acestui compus poate sa scada libidoul si sa determine impotenta la o mica parte din utilizatori, e important de retinut ca aceste efecte sunt REVERSIBILE la incetarea tratamentului.
Nu exista alt medicament luat per os care sa aiba efect in alopecia androgenica.
Minoxidil poti folosi fara probleme, e extern dar efectul variaza.
Aici ai un studiu care poate sa-ti faca o parere despre raportul risc/beneficii: Persistent erectile dysfunction in men exposed to the 5a-reductase inhibitors,
finasteride, or dutasteride


 on64, on 18 ianuarie 2019 - 19:58, said:

sanatate pentru finasterida?
nu am, am inteles ca o mai iau si cei cu cancer de prostata
ADENOM DE PROSTATA

#12
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 on64, on 18 ianuarie 2019 - 19:45, said:

am fost prin noiembrie la un medic dermatolog cu niste probleme (aplopecie androgenetica) si mi-a recomandat minoxidil si finasterida pentru tot restul vietii
astazi am fost la alt medic care mi-a zis sa nu mai iau finasterida ca ma lasa fara testosteron si ma efeminizeaza
sfatul cui sa il urmez?

da, are dreptate doctorul
caderea parului e determinata genetic, dht-ul (care deriva din testosteron) grabeste caderea lui ..dar asta e mersul naturii si cel mai bine e sa nu te impotrivesti
sa iei pastile d'alea ca sa opresti caderea parului e ca si cum ti-ai da cu tesla in bijuterii
nu mai lua pastile pentru caderea parului, pentru cosuri etc


daca tragi tare la fiare si te abtii de la vicii, testosteronul creste si accelereaza caderea parului :)
dar in acelasi timp te face sa ti placa sa te tunzi cat mai scurt cu aparatul ...pentru ca o sa-ti para ca e efeminant sa ai prea mult par in cap
eu am mai multe aparate din link-ul de la Adm, il iau in 2 dimensiuni ..in partea de sus scurt, in partea de jos foarte scurt

#13
sentric

sentric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2016
Salut,

Eu am facut tratament vreo 3 luni cu minoxidil. Efecte vizibile spre imbunatatire nu prea am observat. In schimb era foarte iritant pentru scalpul meu si am facut coji mari de matreata de care nu am scapat nici acum.

De cativa ani ma tund 0 sau 1 si este foarte placut.

#14
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
dupa ce iti regasesti testiculele , pune mana pe o masina de tuns si fa ceea ce trebuie facut.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
eu zic sa te iei dupa parerea userilor de pe forum ca sigur e cea mai  veridica !

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
o multime de oameni cu bani au chelie, ceea ce imi spune ca leacul petru aceasta treaba inca nu s-a inventat. in nici un caz nu o consider o afectiune. e ok sa mergi la dermatolog, ca sa iti confirme ca nu e vreo ciuperca in scalp, sau altceva, care sa afecteze cresterea  parului. in rest ...

PS daca esti femeie , poti avea o problema de imagine, daca esti barbat, chiar nu inteleg rostul acestei ingrijorari ...

#17
sentric

sentric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2016
Pentru femei exista niște injecții speciale care refac destul de repede zona afectata. Doar ca minunea nu ține mult si tratamentul trebuie repetat mereu. Ma pot interesa daca e nevoie.

Alte alternative indiferent de sex, sunt implanturile. Dar sunt mult mai scumpe si nu dau 100% rezultate nici ele.

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 stalker2142, on 18 ianuarie 2019 - 21:07, said:

daca tragi tare la fiare si te abtii de la vicii, testosteronul creste si accelereaza caderea parului Posted Image
cica zic studiile ca daca tragi tare de fiare iti scade libidoul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate