Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prea multe stiri negative...dar cu abonament premium la cablu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
,,Dar asa ca idee.......nu mai e nimic pozitiv de prezentat in tara asta?Nu stiu cum se pot uita majoritatea romanilor la stirile astea fara sa-i apuce depresia si psihoza ori sa-ti provoace repulsie constanta.  
Problema si mai mare e  cunoscuti de-ai mei   se uita la aceste stiri chiar cand sunt la masa de seara dupa ce vin obositi de la munca.  Adica mai risca sa faca si  ulcer sau  ciroza pe langa depresie.  
   Tocmai ca e bine ca avertizeaza cu mesajul " aceste imagini  va pot afecta emotional" . Dar romanii tot nu tin cont, nu schimba canalul, tot raman sa asculte de zici ca-i forteaza careva....si dupa aia se vaita. ca e prea mult rau in tara."

:scratchchin:

,,Uite de aia pretuiesc  internetul liber, ca nu esti bombardat cu stiri negative si poti sa accesezi ce vrei dupa dorinta ta. "

Daaaa, bine :console:

#20
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postarab, on 18 ianuarie 2019 - 19:45, said:

E distanta mare intre stirile tv de la noi si cele din alte tari. La noi indiferent de post sunt acelasi stiri tot timpul.
Redate vreo trei zile la rand, din ora in ora!

#21
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Canalele astea de stiri traiesc din ''sponsorizari'' - reclame . Impartialitatea este subiectiva si tinde spre zero .
Dar jarlele astea au  cutitul si furculita si nu stiu sa le foloseasca ...decat sa mulga atat...si asta de ani de zile .
Tu ca si consumator de stiri , ai datoria inainte de a inghiti orice galusca , sa te informezi .
Nu ai nici obligatie si nici contract sa te uiti la anumite posturi .
Iarasii ...calitatea continutului denota gradul de educare al poporului ( targetului respectiv ) .

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pro tv e fake news/insolvent/securist, nici platit nu trebuie sa te uiti la ei. ca tot avem smart tv-uri, intri pe youtube si vezi stirile bune din acea zi la canale mai credibile decat pro tv.

Edited by 41ex, 18 January 2019 - 21:36.


#23
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Post41ex, on 18 ianuarie 2019 - 21:35, said:

pro tv e fake news/insolvent/securist, nici platit nu trebuie sa te uiti la ei. ca tot avem smart tv-uri, intri pe youtube si vezi stirile bune din acea zi la canale mai credibile decat pro tv.
Pai daca pro-ul este asa ...latrinele cum or fi?...rtv? ...pffff

#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu vorbesc de chestii dovedite, realitate, nu universuri paralele in care traiesc unii..

#25
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Post41ex, on 18 ianuarie 2019 - 21:53, said:

eu vorbesc de chestii dovedite, realitate, nu universuri paralele in care traiesc unii..
peace bro ...peace Posted Image ...dovedeste ...dovedeste

#26
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Ce ziceti de stirea asta ? Fake sau nu.

"In ultima saptamana de scoala din decembrie, a venit la scoala mama unui elev sa ma reclame pe motiv ca folosesc cuvinte vulgare la ora. Doamna nici macar nu a venit la mine, s-a dus direct la director. Directorul nestiind despre ce e vorba, m-a chemat in cabinetul dansului sa discutam problema. Va jur ca in primele 5 min abia am reusit sa articulez un “aaa” intrucat am nimerit sub artileria vocala a mamei. Initial nu am stiut despre ce e vorba apoi am inteles ca doamna era focalizata pe laba piciorului din engleza, adica pe “fut” (pronuntie), “foot” (scriere). Am incercat sa ii explic doamnei ca nu e un cuvant vulgar, am venit chiar cu dictionarul, i-am aratat pronuntia, semnele din paranteza dar doamna era nu si nu! M-am enervat si am intrebat-o pe doamna de unde stie copilul ei ca acest cuvant “fut” e vulgar si unde l-a auzit? Vreau sa va spun ca aceasta discutie a durat o ora, timp in care eu trebuia sa fiu la alta ora ( s-a dus o colega in locul meu la clasa dar eu am pierdut o ora).   Au venit sarbatorile si am crezut ca doamna a inteles si problema s-a rezolvat.   Saptamana aceasta, am primit un telefon de la ISJ si desi i-am explicat doamnei inspector despre ce este vorba, luni trebuie sa ma prezint acolo pentru a explica situatia. Doamna a facut reclamatie si este hotarata sa mearga mai departe sa ma scoata din invatamant. Doamna este “potenta financiar” si manager al unei firme din oras. arată europafm.ro.    Directorul este speriat ca din cauza mea va avea brigada in scoala intrucat stie cu ce se ocupa doamna si ce influenta are in “cercurile inalte”. Colegii mei se uita ciudat la mine si susotesc pe la colturi. Culmea e ca au aflat si copiii. Imaginea mea este patata. In 17 ani de invatamant nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata si nu am avut nicio reclamatie. De ce trebuie sa trec prin acest stres intrucat nu sunt vinovata cu nimic. Daca eu fac de suparare un avc pana luni, cine imi da inapoi sanatatea? Cum este posibil asa ceva?. Eu stiu ce am de facut, imi angajez si un avocat la nevoie dar pana unde lasam alte persoane sa ne distruga viata?"

Sursa: https://adevarul.ro/...2261/index.html

#27
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Si daca nu exista, ce faci, inventezi ?
Spune tu ce stire buna, de interes national, a fost omisa in ultima luna ?
UTCN produce proteze medicale cu ajutorul imprimantelor 3D.Ai auzit la stiri despre asa ceva?

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcarturarulobosit, on 18 ianuarie 2019 - 23:11, said:

UTCN produce proteze medicale cu ajutorul imprimantelor 3D.Ai auzit la stiri despre asa ceva?
Am auzit, dar e o non stire. E o chestie oricum veche, de prin 2013.

Edited by pasilla, 18 January 2019 - 23:18.


#29
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Post41ex, on 18 ianuarie 2019 - 21:35, said:

pro tv e fake news/insolvent/securist, nici platit nu trebuie sa te uiti la ei. ca tot avem smart tv-uri, intri pe youtube si vezi stirile bune din acea zi la canale mai credibile decat pro tv.
Nimeni nu poate  depasi la capitolul minciuna si nesimtire  canalul tv cu conducere condamnata.

Edited by alexa32, 19 January 2019 - 00:25.


#30
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2019 - 23:17, said:

Am auzit, dar e o non stire. E o chestie oricum veche, de prin 2013.
Nu, nu ma refer la aia din 2013.Anul trecut  au reusit sa printeze un implat pentru coloana vertebrala.

#31
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 19:30, said:

Uite de aia pretuiesc  internetul liber, ca nu esti bombardat cu stiri negative si poti sa accesezi ce vrei dupa dorinta ta.

Nu stiu daca nu cazi in felul asta in cealalta extrema adica, oricum ai da-o, tot pierzi contactul cu realitatea.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Chestia e discernamantul si educatia fiecaruia. Televiziunile dau stiri negative si chiar false (mai ales cele controlate3 politic, desi nu stiu daca exista una care nu e). dar nici cu internetul nu mi-e rusine.

Studiu de caz: discutam cu mama si cu matusa mea (70-75 de ani), ca au citit ele pe feisbuci cum ca producatorii de lactate recicleaza laptele dulce nevandut si expirat, il re-pasteurizeaza si il re-imbuteliaza de pana la 6 ori. Si ca "dovada", cica pe fundul unor cutii apar cifre de la 1 la 6. Alta dovada pauza. Si le-am intrebat niste chestii:
- de unde stiu ca ala nu e defapt numarul liniei de productie/imbuteliere?
- daca tot fac asa o treaba, de ce sa se opreasca la 6? De ce nu 7,8,10,20?
- sau de ce ar scrie numarul de "reciclari" pe cutii, in loc sa-l faca uitat?
- cam cat ar costa sa strangi laptele de la supermarketuri, sa-l scoti din cutii (trebuie niste oameni sa faca chestia asta), sa-l pasteurizezi, sa cumperi cutii noi, sa le umpli si sa duci laptele inapoi la supermarketuri? Cred ca in loc de 3 lei, ar iesi cutia de lapte la 5-6 lei, si cine l-ar mai cumpara?

Sunt chestii banale, dar la care multi nu se gandesc, ci iau pur si simplu stirea pe nemestecate, indiferent daca vine de la TV sau de pe net. Aici e defapt problema. Daca n-ar exista creduli, n-ar exista aceste stiri si multe posaturi TV si site-uri ar da faliment.

#33
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Digi24 da știri pozitive

#34
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAnonymous1986, on 02 februarie 2019 - 01:29, said:

Digi24 da știri pozitive

Dap, de aia au lichidat studiourile teritoriale, de bine ce le-a mers financiar...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate