Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prea multe stiri negative...dar cu abonament premium la cablu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019
M-am uitat putin la stirile PRO TV sa vad ce se mai emite seara si am vazut vreo cateva  reportaje:

Reportajul 1:  un copil aflat  in moarte celebrala  internat intr-un spital de stat  din cauza neglijentei medicilor
Reportajul 2:  In Romania e ditamai epidemia de gripa,  18 morti de gripa sezoniera  la o populatie de 18 milioane de romani e intr-adevar  o epidemie mare . E foarte bine ca avertizeaza sa ne facem vaccinul anti-gripal, dar fac prea mult tam-tam.  
Reportajul 3:  un tata si-a omorat fiica dupa ce i-a bagat seringa in vena  cu ceva substante chimice , a sugrumat-o si a violat-o, dupa aia a incercat sa se sinucida si el si a ajuns in coma la spital.  
Reportajul 4: o profa de nu stiu ce materie isi muta elevii dintr-o clasa intr-un laborator din cauza frigului. Vine insa profa de chimie, ii injura, ii cearta, le reproseaza ca ei si-au facut clasa mizerabila, ca sunt niste nesimtiti ca vin sa se incalzeaza in laboratorul ei (desi e dintr-o scoala de stat) si ii trimite inapoi.
Reportajul 5:  o femeie care pretindea ca are grija de caini maidanezi intr-un ceva adapost improvizat care seamana a depozit comunist putrezit a fugit cu banii.  70 de caini au fost gasiti morti, toti fiind la mila paznicului care venea zilnic sa-i hraneasca cum putea si el.
Reportajul 6:  un alt infractor acuzat pentru crima , eliberat conditionat,   a recidivat.
Reportajul 7: nu stiu ce accident auto cu raniti din cauza unui vitezoman idiot
Reportajul 8:  oameni inzapeziti intr-un judet uitat de lume

N-am mai stat sa ascult si reportajul despre  ce gafe a mai comis Viorica a noastra sau ce a mai facut Dragnea.
Dar asa ca idee.......nu mai e nimic pozitiv de prezentat in tara asta?Nu stiu cum se pot uita majoritatea romanilor la stirile astea fara sa-i apuce depresia si psihoza ori sa-ti provoace repulsie constanta.  
Problema si mai mare e  cunoscuti de-ai mei   se uita la aceste stiri chiar cand sunt la masa de seara dupa ce vin obositi de la munca.  Adica mai risca sa faca si  ulcer sau  ciroza pe langa depresie.  
   Tocmai ca e bine ca avertizeaza cu mesajul " aceste imagini  va pot afecta emotional" . Dar romanii tot nu tin cont, nu schimba canalul, tot raman sa asculte de zici ca-i forteaza careva....si dupa aia se vaita. ca e prea mult rau in tara.

  
Uite de aia pretuiesc  internetul liber, ca nu esti bombardat cu stiri negative si poti sa accesezi ce vrei dupa dorinta ta.

Edited by SeverusSnake, 18 January 2019 - 19:43.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Stirile negative se vand.
Cele poziive nu intereseaza pe nimeni.

#3
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019
Oamenii, in loc sa vada  stiri negative despre crime ,  accidente auto, violuri,  politica, sport si meteo, mai bine ar cauta pe internet informatii despre cum sa-si creeze afaceri, despre cum sa se apuce de crescut capre sau de gradinarit, despre cum sa faca sport , sa urmareasca un film care le place, un serial,  sa citeasca ceva  un pdf,   sa se joace chiar ceva placut, sa asculte muzica, mai ales ca au torrente la dispozitie.
NU, ei cum vin de la serviciu dupa o zi de indurat tipetele sefului si  tolerat  clientii , direct deschis TV-ul pe PROsTV sa vezi cele mai proaste stiri de zici ca esti  masochist.  
Adica ii vad ca platesc abonamentul la internet, cablu la sute de posturi TV, dar tot la  PRO TV, Realitatea, B1, DIGI, Romania TV,  Antene si KANALD stau.   Platesti din greu sa ai canale de sport, documentare, cultura,  gatit, fashion,  animatii,travelling,  filme, ba chiar ai posibilitatea financiara sa-ti faci  abonament la Netflix .........si tot te uiti  la stirile PRO TV cu Andreea Esca, Romanii au Talent   si la Maruta   in 2019!

In general am vazut pensionari  precum bunicii si rudele mele de   la tara  care au TV 4K,   ditamai abonamentul Telekom cu sute de canale de toate felurile + PC cu internet pe care intra din ani in pasti.  Si ei numai  la Capatos, Acces Direct, Chefi la Cutite, Dan Negru, X Factor,   Sinteza Zilei se uita.  Numai pe Antena 1 ,  Antena 3 si Romania TV e comutat tv-ul  lor .  Si ca toti pensionarii,  se  vaita   lunar  ca platesc prea mult la cablu, ca Telekom ii fura la factura, ca platesc prea mult la internet.Se plang apoi ca sunt zilnic stiri negative la TV, ca e prea multa prostie, ca tara asta se duce naibii, ca vin vremuri negre.

Edited by SeverusSnake, 18 January 2019 - 19:47.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Păi știrile de genul ăsta prind și stârnesc interesul publicului îndobitocit. Acum, nu spun că ar trebui să ascundem sub preș faptul că suntem o țară unde lucrurile bune sunt rare. Dar anumite crime sau violuri pur și simplu nu pot reprezenta știri la nivel național. Până și știrile din sport au devenit can-canuri. Presă și audiovizual făcut cu oameni slab pregătiți cu target alți nepregătiți. Noroc că acum ai alternative și poți scoate definitiv tv-ul din priză, nu pierzi nimic.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E distanta mare intre stirile tv de la noi si cele din alte tari. La noi indiferent de post sunt acelasi stiri tot timpul.

Edited by arab, 18 January 2019 - 19:45.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Cati ani ai?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qVvSaCXNukY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fiecare urmareste ce ii place. De ce te uiti la ProTV ?

#8
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2019 - 19:49, said:

Fiecare urmareste ce ii place. De ce te uiti la ProTV ?
M-am uitat de curiozitate acum   pentru ca nu  m-am mai uitat la stirile lui Esca de prin  2009.  
Vorba aia....#10yearschallenge


Nu s-a schimbat absolut nimic.

Edited by SeverusSnake, 18 January 2019 - 19:55.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 19:30, said:


Uite de aia pretuiesc  internetul liber, ca nu esti bombardat cu stiri negative si poti sa accesezi ce vrei dupa dorinta ta.
dar ce citesti tu, sau doar te uiti la filme cu catei care fac tumbe?

daca au murit zeci de copii de rujeola anul asta, si acum 2 ani am aflat ca dezinfectantii folositi in spitale erau apa de ploaie, si acum au murit 18 oameni de gripa si e epidemie, nu ti se pare normal sa se faca tamtam?

Adica totusi... tu nu ai nici copil probabil... si esti suficient de tanar incat sa crezi ca nu vei ajunge niciodata in spitale...

E o tara trista. Nu televiziunea e de vina.

#10
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Daca te perie prea mult ...o sa crezi ca numa lapte si miere in tara asta .
Insa observatia eate oarecum pertinenta...este o tara gaunoasa cu sisteme gaunoase .
Vrei margarete ...cauta pe goagal

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Nu s-a schimbat absolut nimic.
E doar un pic mai rau :)

#12
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019

View Postunbrutus, on 18 ianuarie 2019 - 19:53, said:

dar ce citesti tu, sau doar te uiti la filme cu catei care fac tumbe?
daca au murit zeci de copii de rujeola anul asta, si acum 2 ani am aflat ca dezinfectantii folositi in spitale erau apa de ploaie, si acum au murit 18 oameni de gripa si e epidemie, nu ti se pare normal sa se faca tamtam?

Pentru ca de multi ani citesc stirile despre Romania doar de pe site-ul Digi24.
Desi se pare ca de la o vreme a cam dat-o si astia in mondenitati,  politica  si crime locale.
Mi-au mai ramas forumurile si blogurile unde macar nu se discuta despre orice tampenie locala.  
Stiri gen " o baba a cazut intr-o fantana in nu stiu ce judet " sau ca "un vasluian si-a batut nevasta" e subiect  de audienta  la stirile PRO TV.



Quote



E o tara trista. Nu televiziunea e de vina.

Daca Romania e trista, America unde mor zilnic oameni impuscati sau accidentati stupid , dar are totusi nivel de trai superior,  cum este?  
Sau Germania, UK sau Franta  unde au loc atentate si crime   periodice comise de musulmani?  
Singura diferenta:  acolo, stirile se axeaza strict ce-i pe interes nationa/ international .  
CNN  sau BBC  de exemplu mai  prezinta  si stiri pozitive ca sa existe un echilibru.  
Televiziunile europene arata si latura buna a tarii.

Trebuie sa existe un echilibru intre stiri negative si stiri pozitive.  Asa ar fi cel mai bine.  Dar de la posturile romanesti de stiri nu am pretentii.

Pe deasupra, se face prea multa politica in televiziunile romanesti, dar treaba e ca noi nu avem clasa politica, avem o clica de borfasi de toate culorile.
Dar in Germania si  Franta se incearca limitarea stirilor si subiectelor politice , chiar daca politicienii lor au impact international.
Pana si in UK se incearca sa se evite subiectul cu Brexit.
In SUA, mai barfesc astia despre Trump, poluare, impuscaturi, razboaie, mondenitati,   si corectitudine politica , dar in rest discuta despre raliuri auto, fotbal american, hockey,  inventii, masini,  explorare spatiala, infrastructura, tehnologii, cultura, stiinta, muzica,  IT, traditii, fashion.
Chiar si cand e Trump presedinte, mereu gasesti stiri pozitive despre  SUA.

Edited by SeverusSnake, 18 January 2019 - 20:10.


#13
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Pai si astia au stiri pozitive ...la final , dar din alte tari 😆😆😆

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 19:58, said:

Televiziunile europene arata si latura buna a tarii.
Si daca nu exista, ce faci, inventezi ?
Spune tu ce stire buna, de interes national, a fost omisa in ultima luna ?

Edited by pasilla, 18 January 2019 - 20:06.


#15
SeverusSnake

SeverusSnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.01.2019

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Si daca nu exista, ce faci, inventezi ?
Spune tu ce stire buna, de interes national, a fost omisa in ultima luna ?
Exista, dar sunt ignorate . TVR mai prezinta  stiri  pozitive despre Romania .  Pacat insa ca nu stiu sa capteze audienta  tocmai cauza numelui care aduce aminte de trecutul comunist.   Daca canalul avea alt nume, poate era mai urmarit.      Nici eu nu ma uit la ei din cauza scandalurilor de nepotism de acolo.

Uite ultimele  stiri pozitive  despre  Romania:  
Ştiri pozitive

Mai e site-ul asta:
ȘTIRI POZITIVE | caleaeuropeana.ro



Si site-ul asta:
Romania Pozitiva - de bine despre Romania

Edited by SeverusSnake, 18 January 2019 - 20:19.


#16
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Si daca nu exista, ce faci, inventezi ?
Are dreptate initiatorul. Stitrile bune se dau prea putin. Probabil pentru ca nu vand, ca nu sunt senzationale.
Si apoi la alea pozitive trebuie sa faci putina documentare. Asa ala l-a omorat pe ala, alalaltu a violat ,etc.. ca jurnalist iti iei articolul dea gata de la politie.
Uite de exemplu stire: familia lui Tucudean, ala de-i fotbalist a donat recent o suma in euro, cu multe multe zerouri si a renovat un adapost pentru copiii cu dizabilitati.
A aparut stirea asta? N-am cautat pe net dar ma indoiesc.

Acuma cine si sta si se uita la stirile astea negative isi merita starea de spirit.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 20:18, said:

Uite ultimele  stiri pozitive  despre  Romania:  
Ştiri pozitive

Eu nu vad acolo nici o stire.
La celelate link-uri nu am intrat.

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sunt multe de spus.
In esenta, cu cat sta mai mult un popor in fata tv-ului, cu atat e mai sarac. Un om care nu are bani de teatru, opera, opereta, cinema, sport, concedii, iesiri in natura etc, are totusi bani de un abonament tv si impresia ca opinia lui conteaza.
Am dubii majore si vav libertatea pe care zici ca ti-o da internetul. Lipsa cenzurii poate duce si spre jumatatea goala a paharului.
In fine, romanul intelege ca daca se uita la tv sau sta pe net e un om informat, deci puternic. Informatia relevanta o au f putini, si nu de la tv sau de pe net, asta e de bun-simt, si poate de asta inca exista planeta.

Edited by denky, 18 January 2019 - 20:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate