Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Bransare curent electric

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara,
Am gasit un teren pe care doresc sa il cumpar. Terenul fost abandonat si nu beneficiaza de curent/gaze.
Aveti idee unde pot merge sa ma interesez cat m-ar costa bransamentul la curent sau daca este posibil sa ma racordez la curent avand in vedere ca primul stalp este la o distanta de aproximativ 30 de metri fata de teren.
Atasez un desen facut la repezeala pe bordul masinii si poate vreun coleg s-a mai confruntat cu genul asta de problema.
Attached File  20190118_190255.jpg   152.34K   103 downloads
Terenul pe care eu doresc sa il cumpar este cel cu deschiderea de 11 metri.
Vecinul 1 are curent tras de la stalpul situat la o distanta de 30 metri fata de terenul pe care intentionez sa il cumpar dar firul lui trece pe deaspura unui alt teren de vanzare lucru care eu stiu ca numai este permis (cred ca trebuia ingropat)
Oare pe mine cat ma costa sa trag curent de la acel stalp? Este necesara montarea unui alt stalp sau totul se face pe sub pamant sau unde trebuie sa merg ca sa ma interesez despre eventualele costuri?
Multumesc.

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza aici  https://forum.softpe...8#entry24109353

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 anaki, on 18 ianuarie 2019 - 19:20, said:

ai idee cum fac sa mult discutia acolo?

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza mesajul pe topicul de bransamente.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Si-uite-asa cei 11 m doriti sunt mai lungi decat cei 30 ai altora!

#6
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Cum asa?

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 crocko.dilul, on 18 ianuarie 2019 - 19:53, said:

Si-uite-asa cei 11 m doriti sunt mai lungi decat cei 30 ai altora!
Am specificat ca am facut desenul pe bordul masinii. Am vazut astazi 3-4 terenuri si ca sa nu uit detaliile am schitat un desen la repezeala.
Stiu ca nu este la cota dar poti sa iti faci o idee. Am estimat gresit incadrarea in pagina dar binenteles ca cineva trebuia sa comenteze si amanuntele astea.
O sa fac special pentru tine un desen in autocad.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Y0samiteSam, on 18 ianuarie 2019 - 19:18, said:

Buna seara,
Am gasit un teren pe care doresc sa il cumpar. Terenul fost abandonat si nu beneficiaza de curent/gaze.
Aveti idee unde pot merge sa ma interesez cat m-ar costa bransamentul la curent sau daca este posibil sa ma racordez la curent avand in vedere ca primul stalp este la o distanta de aproximativ 30 de metri fata de teren.
Atasez un desen facut la repezeala pe bordul masinii si poate vreun coleg s-a mai confruntat cu genul asta de problema.
20190118_190255.jpg
Terenul pe care eu doresc sa il cumpar este cel cu deschiderea de 11 metri.
Vecinul 1 are curent tras de la stalpul situat la o distanta de 30 metri fata de terenul pe care intentionez sa il cumpar dar firul lui trece pe deaspura unui alt teren de vanzare lucru care eu stiu ca numai este permis (cred ca trebuia ingropat)
Oare pe mine cat ma costa sa trag curent de la acel stalp? Este necesara montarea unui alt stalp sau totul se face pe sub pamant sau unde trebuie sa merg ca sa ma interesez despre eventualele costuri?
Multumesc.

Toata "tarasenia" depinde de operatorul de distributie.Adica solutia este data doar de acesta.Forumul iti va spune parerea lui,neavizata.In schimb,OD iti va comunica solutia oficiala,printr-un aviz de amplasamnet + ATR (aviz tehnic de racordare).
Pentru asta trebuie depuse niste cereri si niste acte de certificare.
Iti sugerez sa contactezi firme sau persoane fizice autorizate in acest sens.Nu de alta,dar va dura mai putin obtinerea documentelor.Si tu poti intocmi documentatia necesara,printre altele.

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am inteles. O sa incerc sa gasesc o persoana fizica autorizata dar nu stiu unde anume sa caut.
Ideea este ca vreau sa evaluez pretul terenului in functie de cat urmeaza sa ma coste utilitatile. Degeaba ma bucur ca iau terenul la pret bun daca ma costa 3000 de euro sa trag curent si alti 3000 euro sa pun gaze.

#10
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Terenul are deschiderea cam mica.  Se incadreaza in limitele minime de constructie impuse de primarie?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

 Y0samiteSam, on 18 ianuarie 2019 - 20:50, said:

Am specificat ca am facut desenul pe bordul masinii. Am vazut astazi 3-4 terenuri si ca sa nu uit detaliile am schitat un desen la repezeala.
Stiu ca nu este la cota dar poti sa iti faci o idee. Am estimat gresit incadrarea in pagina dar binenteles ca cineva trebuia sa comenteze si amanuntele astea.
O sa fac special pentru tine un desen in autocad.
Imi cer scuze daca observatia mea a deranjat, era spusa cumva in gluma, m-a amuzat disproportia segmantelor.

#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 crocko.dilul, on 19 ianuarie 2019 - 10:06, said:

Imi cer scuze daca observatia mea a deranjat, era spusa cumva in gluma, m-a amuzat disproportia segmantelor.
si eu imi cer scuze ca am reactionat urat; sunt doar nervos si stresat pentru ca proprietarul vrea sa vanda repede si nu sunt singurul potential cumparator. Nu gasesc pe nimeni care sa cunoasca legislatia si tot asa...

 shmecherul, on 19 ianuarie 2019 - 07:14, said:

Terenul are deschiderea cam mica.  Se incadreaza in limitele minime de constructie impuse de primarie?
nu stiu...trebuie sa merg la primarie presupun; dar cu ce ma duc? trebuie acte sau cadastru? pot sa ma interesez despre teren inainte sa il cumpar?

#13
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Nu trebuie sa te duci cu nimic, mergi la persoana care emite autorizatiile de constructie si intrebi  care sunt reglementarile in localitatea respectiva referitoare la limitele minime impuse ale terenului pentru ridicarea unei constructii tip imobil. Sunt o serie de restrictii gen suprafata minima, lungime/latime minime, retragere fata de strada, fata de vecini, etc. Nu te lua neaparat dupa ce vezi la vecini, ei poate au construit casele acum ceva ani si posibil intre timp regulile s-au schimbat. De exemplu la mine in localitate latimea minima pentru a construi era pana acum 2 ani 10,5 metri, acum este 12,5. Cine a construit pana acum 2 ani pe 10,5 este bine mersi, cine are 10,5 acum nu poate face nimic. Se plangea cineva aici pe forum acum cca 2 ani de aceeasi situatie: A cumparat un teren cu o anumita latime in o localitate limitrofa Bucuresti-ului. Atunci era construibil. Vecinii lui si-au construit case, el a hotarat ca va construi mai tarziu. Intre timp s-au modificat reglementarile si cand a vrut el sa construiasca nu i-au mai dat voie ca nu se incadra in noile reglementari.

Informeaza-te inainte de a cumpara, nu te lua dupa vorbe. Cred ca daca ceri un Certificat de Urbanism de la primaria locala, care se elibrereaza contra unei sume modice, te poate lamuri. Proprietarul vrea sa isi vanda marfa si pentru asta este in stare sa iti spuna cate in luna si in stele.

Edited by shmecherul, 19 January 2019 - 19:06.


#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Nu lua teren fara CU de informare sau macar PUZ nou care sa iti fie pus la dispozitie in totalitate. CU de informare a re termen de eliberare 30 de zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate