Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Incalzire contactor tablou

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Am o problema cu un contactor cu bobina alimentata in curent continuu care se incalzeste in timp ce este cuplat. Nu vorbim despre o incalzire datorata sarcinii, pentru ca l-am testat fara a conecta vreo sarcina. Nu stiu daca e normal sau nu la un asemenea contactor.

Povestea pe scurt: intentionez sa amplasez un contactor modular in tabloul electric, care va lucra impreuna cu un releu de protectie la supratensiune si tensiune redusa Novatek RN-119. Am preferat un contactor pentru ca nu am incredere in releul din Novatek. Oricum nu ar fi dus curentul unui apartament. Contactorul este situat chiar la intrarea un tablou si in caz de ceva, va taia alimentarea generala.

Initial am ales un contactor de la Legrand, cu 2 poli, bobina alimentata la 230  V curent alternativ, avand un curent maxim suportat pe contacte de 40 A. Model 4 125 45. Ar fi fost perfect, daca nu ar fi avut un bazait in momentul in care cupla. Nu era un bazait puternic, mai degraba un zumzet usor, dar care, in liniste (mai ales noaptea) ar fi putut sa devina deranjant.
[ https://www.legrand.fr/sites/default/files/styles/w800/public/ecat/412545_pw_225028_pz.jpg?itok=am0fNGLI - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa ca m-am orientat spre un contactor de tipul silentios, a carui bobina are posibilitatea sa fie alimentata la 230V curent alternativ sau curent continuu (avand in el integrata o punte redresoare).

Este un contactor General Electric (ABB) tetrapolar model Contax, 24A, 230V, CA/CC, 2 module, 4 contacte ND, tip 666142. Avand 4 contacte voi lega cate doua in paralel pe faza si nul. Ar fi fost de ajuns si unul, dar daca tot sunt 4, pot sa leg cate doua in paralel.

[ https://www.tim.pl/media/catalog/product/cache/1/image/1360x768/03c9020fe5dfd8dce96a25a84de37182/S/t/Stycznik-modulowy-24A-230V-ACDC-4Z-CTX2440230U-666142-1115_211aa_st023.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin alimentarea bobinei cu curent continuu am scapat de zumzetul contactorului initial Legrand, dar m-am lovit de o alta problema: contactorul se incalzeste in momentul in care este cuplat.

Practic dupa vreo 10 min de cand este cuplat, atinge temperatura de cca 45 grade. Nu este o incalzire apreciabila, dar tinand cont de faptul ca va fi alimentat 24h/24h si ca va functiona intr-o incinta inchisa (tabloul electric), fara ventilatie si situat intre alte module din tablou, ma intreb daca nu va crea probleme, eventual sa se incinga mai mult si sa ia foc sau sa deterioreze celelalte aparate din tablou.

Incalzirea se manifesta in zona unde scrie CTX si pe lateral in partea de jos.

Eu nu am mai lucrat cu contactori cu bobina alimentata in CC, de aceea intreb daca e normal ca acest tip de contactori sa se incalzeasca mai mult decat cei clasici cu bobina alimentata in CA. Celalalt contactor (Legrand) nu se incalzeste decat foarte putin (2-3 grade) situat in aceleasi conditii.

Am cautat peste tot informatii si nu am gasit decat ceva de genul ca daca se pun mai mult de 2 contactori unul langa altul trebuie lasat un spatiu de 1/2 module . Dar nimeni nu vorbeste depre temperatura de lucru normala a contactorului DC.

Asa ca, am nimerit eu unul defect, sau asa fac toate cele cu bobina de curent continuu? Acesta este regimul lor normal de lucru?
Multumesc.

Edited by lex luthor, 18 January 2019 - 16:16.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
Un contact imperfect.

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Nu cred, posibil asta sa fie temperatura lui de lucru in c.c. Daca temperatura ramanr constanta dupa ceva timp, inseamna ca asa lucreaza el Eu prefer Schneider in locul ABB ului, dar fiecare cu placerea lui
Fratilor dar ce va mai place sa va complicati, relee contactori supratensiune supracurent

Edited by adicontakt, 18 January 2019 - 16:32.


#4
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
@ eiffel: Contact imperfect nu poate sa fie. Am spus ca proba s-a facut in gol, fara vreo sarcina. Iar firele de comanda erau bine legate la contactor.

@adicontakt: Nu vreau sa fac protectie la supracurent. pentru asta sunt sigurantele. Ma intereseaza doar cea la supra (subtensiune) pentru ca in ultimul timp am avut destul de multe avarii in zona si nu mai am incredere in modul cum sunt rezolvate astea. Am avut odata o problema cu supratensiunea si m-a salvat o bobina MSU, dar intre timp am schimbat tabloul si nu mai pot folsi MSU. Plus ca vreau ca instalatia sa se rearmeze singura cand dispare cauza de pericol. Si daca poat sa previn o paguba prefer sa o previn decat sa ma judec cu Enelul. Mai ales ca nu e greu de facut.
Am ales contactorul GE pentru ca nu am gasit la multe firme contactori de CC si a fost si la un pret corect.

Edited by lex luthor, 18 January 2019 - 16:46.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postadicontakt, on 18 ianuarie 2019 - 16:30, said:

Fratilor dar ce va mai place sa va complicati, relee contactori supratensiune supracurent

Asta mi-a venit si mie primul lucru in minte. :D

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
intrebare: in situatia descrisa de tine dupa ce dispare supratensiunea, contactorul se armeaza la loc? adica iti revine tensiunea in casa?

ptr ca eu am un releu de protectie la supratensiune care cand tensiunea trece de 280-300 V (poate fi reglat intre 0.9U si 1.3U adica max vreo 310V) prin intermediul unui releu imi declanseaza siguranta generala si imi taie alimentarea in casa.
doar ca nu se rearmeaza singur, trebuie sa ma duc eu sa ridic siguranta generala la loc.
asta nu e problema daca se intampla cat timp sunt acasa sau la serviciu ca pot sa o pun la loc seara cand ajung acasa, dar daca se intampla cand sunt plecat in concediu si sta oprit prea multe zile mi se strica mancarea in frigider.

#7
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postlex luthor, on 18 ianuarie 2019 - 16:12, said:

un contactor cu bobina alimentata in curent continuu
La ce tensiune l-ai alimentat?
Cum ai obținut-o?
Redresorul este doar o diodă sau o punte de diode? Are și condensator de filtrare?
Ce curent trece acum prin bobină?
Dar înainte -alimentat în alternativ?
La modul general, nu se alimentează în continuu releul construit ptr alternativ.
Este vorba de rezistența și impedanța bobinei, diferite în c.c față de c.a.
Cică ar fi o spiră în scurtcircuit montată pe miezul releului în alternativ care s-ar încinge în c.c. ...
Mai citim...
https://www.tehnium-...e-despre-relee/

Edited by Rubin1977, 18 January 2019 - 17:33.


#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu ar trebui sa se incalzeasca la utilizarea in gol,alimentarea bobinei la ce tensiune ai facut-o?
Alimenteaza bobina la 230 V alternativ,nu o alimenta la curent continuu ,pt ca are deja incorporat puntea redresoare.

Attached Files


Edited by anaki, 18 January 2019 - 17:25.


#9
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postanaki, on 18 ianuarie 2019 - 17:16, said:

...are deja incorporat puntea redresoare...
Nu cred!
Vreau poze!

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Citeste pdf-ul,de acolo am luat informatia.

#11
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostRubin1977, on 18 ianuarie 2019 - 17:25, said:

Nu cred!
Vreau poze!
Exista si cu punte inclusa

#12
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Nu i-am facut eu nimic contactorului. Asa l-a construit fabrica. Poate fi alimentat in curent continuu sau in curent alternativ. Sunt asa numitele contactoare silentioase (humless). Prin alimentarea bobinei in CC dispare bazaitul bobinelor alimentate in CA:

" toate contactoarele dispun de bobine CC, ceea ce determina o operare silentioasa (nu poate genera zgomote de 50 sau 60Hz). Datorita puntii interne redresoare din diode,
toate contactoarele cu bobina CC pot fi alimentate de la surse de curent continuu sau alternativ. Varistorul integrat protejeaza bobina impotriva supratensiunii de pana
la 5kV."


Alimentarea bobinei am facut-o la 230V CA (tensiunea de retea).

Revin la intrebarea mea: Este un regim normal pentru contactoarele alimentate in CC sa mearga mai calde(spre fierbinte)?

Edited by lex luthor, 18 January 2019 - 18:16.


#13
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postadicontakt, on 18 ianuarie 2019 - 18:03, said:

Exista si cu punte inclusa
Atunci nu s-ar fi încălzit!
El a alimentat în c.c. un releu destinat alimentării în c.a.

#14
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Tot acolo zice ca se poate si / si ... Tot de acolo ...ai un consum maricel de 1.5w...cred ca fiind in incinta inchisa este normal sa se incalzeasca . Daca nu sare de 45 asta fatidic , eu cred ca este ok.....dar nah e doar o parere :)

#15
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postlex luthor, on 18 ianuarie 2019 - 18:12, said:

Alimentarea bobinei am facut-o la 230V CA (tensiunea de retea).
Nu mai înțeleg nimic!
Nu spuneai tu că l-ai alimenta în c.c. și s-a încălzit?

Renunț!

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlex luthor, on 18 ianuarie 2019 - 18:12, said:

Revin la intrebarea mea: Este un regim normal pentru contactoarele alimentate in CC sa mearga mai calde(spre fierbinte)?
Nu.

#17
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Nu am spus ca am alimentat EU bobina in curent continuu. Am spus ca bobina (prin constructia contactorului), se alimenteaza cu CC, chiar daca la bornele de comanda se aplica o tensiune CA.

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRubin1977, on 18 ianuarie 2019 - 18:15, said:

Nu mai înțeleg nimic!
Nu spuneai tu că l-ai alimenta în c.c. și s-a încălzit?
Renunț!
Asa am inteles si eu .
@lex ,cel mai probabil contactorul este defect,sa ne anunti cum o rezolvi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate