Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viteza luminii e prea mica...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#91
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdiegodanny, on 18 ianuarie 2019 - 15:12, said:

Ba nu.
Solutia este gaura neagra, te teleporteaza intr-un alt capat al universului sau chiar in alte universuri Posted Image
https://bit.ly/2FyQXTX
https://bit.ly/2TWmpP9
https://bit.ly/2TW5H2k
https://evz.ro/steph...universuri.html
azi practic n-am avut chef de fizica deloc....si  paradoxal desi ma simt mai bine sunt mai plictisit...adica am invatat sa nu ma  mai agit ca disperatul si acum efectul e ca desi sunt calm si intelegator sunt mai fara chef si comod.... ba chiar am chef sa le dau dreptate si criticilor mei ....
poate ca asa e mai bine sa te doara in paispe pe moment de orice...mai incolo vedem insa pe moment am chef sa imi trag sufletul si sa ma odihnesc  cum se zice

View Postr_murphy, on 18 ianuarie 2019 - 15:19, said:

marea gresala a savantilor britanici de la o cunoscuta universitate londoneza este ca nu au masurat si opusul luminii, adica lumina stinsa,care se propaga cu o viteza infinita. drept dovada faptul ca infinitul este negru ..

Posted Image Posted Image Posted Image

cum a fost inghetzata?
gresit....cum intunericul este absenta luminii viteza intunericului este - viteza luminii....

#92
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoxan, on 18 ianuarie 2019 - 18:36, said:

...... Daca la momentul inflatiei, monopolii magnetici ar fi ramas domninanti...azi nu ar mai fi existat Universul asa cum il percepem azi, de altfel nici macar noi ca entitati nu am fi pe aici ......
Absolut. Pura intamplare, de aceea existam.

Iar scenariul ca am fi singuri in Univers mi se pare si mai fascinant decat ipoteza prevalentei vietii constiente, deoarece implica faptul ca rationamentul conform careia planeta Pamant ar ocupa o pozitie mediocra in Univers este fals. ....se poate merge si mai departe si afirma ca Pamantul chiar este in centrul Universului prin om, daca chiar am fi singuri.

[am sters portiuni din text nu pt a-l denatura, ci doar pt ca nu sunt relevante pt raspuns]
Nu neaparat. Chiar pe planeta nostra sunt entitati care au ajuns prin pur mecanism evolutionar, foarte aproape de constiinta de sine: delfinul, orca, si alte cateva (cred ca vreo zece). Si alte animale si pasari deosebit de inteligente, care inca nu au constiinta de sine dar sunt ...prea inteligente, si ar putea fi aproape de acest pas, de ex corvidele.


#93
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPlatonX, on 18 ianuarie 2019 - 15:29, said:

In gaura neagra particlulele subatomice sunt lipite unele de altele, cum sa te teleporteze ? In gaura neagra se afla materia dintr-o stea, ruptura spatiului este plina de elemente subatomice, dupa care logica te teleporteaza ?

Trebuie sa existe un motiv pentru care viteza maxima este 300 000 km/s si nu 400 000, de ce s-a oprit la 300 si nu la 500 de exemplu ? Sau de unde provine materia si energia din care s-a format Universul ?
viteza in acest univers nu inseamna altceva la baza decat interactiune...asta e probabil viteza interactiunii fotonului cu universul si cum aceasta e aceeasi mereu , inseamna ca aceasta interactiune este aceeasi in toate sensurile si directiile si are aceeasi magnitudine ....

#94
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postaddysoftware, on 18 ianuarie 2019 - 18:57, said:

da, aia e cam filozofie, nu... stiinta
Parerea mea (nestiintifica, dar in ultimul timp aceasta ipoteza cam prinde teren printre oamenii de stiinta) e ca Universul nostru e finit, si e asemenea unei "bule" aparuta printro fluctuatie intr-un Multivers in continua "efervescenta" (de asemenea "bule"). Nu neaparat un Multivers infinit; mai degraba nelimitat, la randul lui, asa cum si Universul nostru e nelimitat, fiind inchis asupra lui insusi (curbat).

In aceasta ipoteza Universurile apar aleator, si au legi fizice de asemena "aleatoare"; de aceea, ele sunt aproape imposibil de imaginat de noi oamenii; ca un exemplu, am putea sa ne inchipuim un Univers in care sa nu avem gravitatie si electromagnetism, si nici camp "tare" si "slab", ci alte "forte"? Sau, mai mult, cum am putea sa ne inchipuim un Univers acauzal? acauzal, adica la o cauza nu ii corespunde un efect!! Ceva incomprehensibil pentru mintea umana...
O ipoteza foarte interesanta, am citit recent o carte a lui John Barrow care expune cam aceleasi idei. In toate cazurile, datele sugereaza ca inflatia atunci cand a debutat a devenit eterna, deci cel mai probabil trebuie sa existe alte regiuni => care pot fi guvernate de cu totul alte legi si forte fundamentale ale naturii, universuri buzunar in care spre exemplu materia barionica nu s-a organizat niciodata intr-o complexitate mai mare decat cel mai simplu element hidrogen si in care nu exista nicio stea.
Intrebare logica, cand a inceput inflatia ? Este foarte posibil ca de fapt acea stare densa si fierbinte a materiei, ulterioara erei Planck sa fi reprezentat doar un inceput aparent...

#95
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2019 - 19:02, said:

E Karax, l-au promovat


In aia crede doar Becali


Am una si mai tare referitoare la inteligenta civilizatiilor extra-terestre.
Ma anuntati cand sunteti pregatiti, ca e tare.
Nu, nu e copiata de niciunde, doar asa logica si rationamente
Asta ca sa te fac sa te simti si mai mica admino, Posted Image


Apropo, ati vazut "Passengers"?
E un film cool.
SI acolo "mergeau" doar cu jumatate din viteza luminii

Dap, ala crapa de plictiseala , se trezise accidental.Apoi i s-a sculat ciomagu , i-a dat o coasta aleia.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 19:18.


#96
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Creatorul nu e necesar existentei Universului; dealtfel, e invalidat de insasi vastitatea spatiului si energiile implicate in Univers. Ca si, dealtfel, de faptul ca Universul este in proportie covarsitoare ostil vietii (nu doar omului).

Stii bancul cu 2 oameni de zapada? Ti-l spun eu.

Quote

Cine ne-a creat pe noi?
Nimeni. Am aparut intamplator, din fulgi.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 19:18.


#97
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPlatonX, on 18 ianuarie 2019 - 15:29, said:

In gaura neagra particlulele subatomice sunt lipite unele de altele, cum sa te teleporteze ? In gaura neagra se afla materia dintr-o stea, ruptura spatiului este plina de elemente subatomice, dupa care logica te teleporteaza ?

Trebuie sa existe un motiv pentru care viteza maxima este 300 000 km/s si nu 400 000, de ce s-a oprit la 300 si nu la 500 de exemplu ? Sau de unde provine materia si energia din care s-a format Universul ?
sau sa o numim constanta de permeabilitate a spatiu-timpului ....care ar fi aceeasi mereu  pentru orice foton....ceea ce ar  insemna ca materia obisnuita nu afecteaza  spatiu-timpul in sensul deformarii lui astfel l-am putea imagina ca o masa de biliard cu postav extra fin in toate directiile ....
Ori  putem trage concluzia ca fotonul se deplaseaza printr-un mediu de propagare necunoscut noua pana acum si care are exact aceeasi valoare in orice punct al lui, nici asta afectat de catre materia obisnuita altfel local  interactiunile ar duce la afectarea vitezei luminii....

#98
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu intelegem ca daca forma Pamantului este plat, cad toate teoriile, il vom sluji pe Dumnezeu si nu Banii si intreg sistemul va cadea! Cand oamenii isi vor da seama de minciuni, nu vor mai avea incredere in guvern, in sistem, oamenii isi vor da seama de importanta lor si vor spune stop!

Quote

Creatorul nu e necesar existentei Universului; dealtfel, e invalidat de insasi vastitatea spatiului si energiile implicate in Univers. Ca si, dealtfel, de faptul ca Universul este in proportie covarsitoare ostil vietii (nu doar omului).

Exact, pentru ca a fost creat un al 2-lea model fals al universului. Minti luminate care au reusit sa faca asta, unde nu puteau sa calculeze, au zis ca se afla miliarde de km departare... Posted Image toate astea pentru a elimina existenta unui creator - si a sluji banii si nu pe Dumnezeu. Toate astea sa ne departam de Dumnezeu !

Bancul cu 2 oameni de zapada:

Quote

Cine ne-a creat pe noi?
Nimeni. Am aparut intamplator, din fulgi.

Deci cum facem? Pe noi cine ne-a creat? Am aparut si noi la fel de intamplator ca oamenii de zapada, sau?

Stii de cat timp nu mai am eu incredere? De cand am aflat ca nu mi s-a predat nimic la scoala despre Auguste Piccard, care a explorat stratosfera inainte sa aterizeze americanii pe luna, si a spus clar forma pamantului = plat. Mai vrei dovezi? Si m-am documentat mai bine, si se pare ca in toata lumea, in nicio scoala nu s-a predat despre acest om numit Auguste Piccard, cel putin din ceea ce am observat eu sunt o multime de copii care au spus ca nu li sa predat despre acest om.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 19:30.


#99
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaddysoftware, on 18 ianuarie 2019 - 15:39, said:

Oul sau gaina; motivul este ptr ca pur si simplu oamenii au facut metrul, intamplator, cam a trei sute milioana parte din viteza luminii. Bineinteles, cu mult inainte de a masura viteza respectiva.

Viteza c (sa nu-i mai zicem viteza luminii, ptr ca doar aproape intamplator lumina se deplaseaza cu c si doar in vid) este viteza limita in Univers pentru ca cu atat s-a nimerit sa se genereze spatiul, la big-bang: o cuanta de spatiu (cca (parca) 1,7 x 10 la minus 33 cm) intr-un click de timp (cca 1 si ceva x 10 la minus 43 secunde)
Esti  un GENIU omule!!!!!!!!!! ai dat solutia vitezei superluminice !!!!! vrei sa iti zic de ce? pai uite ce concluzie trag eu din ce  spui tu: daca modificam spatiul practic in structura lui si cream o alta densitate sa zicem a spatiului viteza navei va fi alta decat cea a luminii!!!!! astfel  pe nava  vei avea un generator de spatiu-timp!!!!!

View Postpacopaco1967, on 18 ianuarie 2019 - 15:49, said:

De viteza asta inca n-a aflat admina. Posted Image
Trebuie sa explici ca viteza asta e de fapt ceva in genul unei scurtaturi, adica trebuie curbat spatiul si vei ajunge de 2-3 ori mai repede. Mai ramane sa aflam cine va trebui sa curbeze spatiul.
evident o particula cu care  spatiul interactioneaza!!!!

View PostAdm, on 18 ianuarie 2019 - 16:31, said:

E si asta o solutie, sa negi totul.
Pamatul e plat, cerul e o proiectie, iar noi traim intr-o mica jucarie a unui bebelus gigantic.
este efectul a neincrederii in sistem....efectul matrix-ului in care  ne aflam... efectul minciunilor ce i-au facut pe oameni neincrezatori

#100
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 19:21, said:

Nu intelegem ca daca forma Pamantului este plat, cad toate teoriile, il vom sluji pe Dumnezeu si nu Banii si intreg sistemul va cadea!


Si Dumnezeu a zis: ia da munceste 6 zile pe saptamana, altfel mori de foame.Iar munca=bani.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 19:29.


#101
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postionutz_joe2009, on 18 ianuarie 2019 - 19:28, said:

Si Dumnezeu a zis: ia da munceste 6 zile pe saptamana, altfel mori de foame.Iar munca=bani.

Asta crezi tu. De unde stii tu ce intentii are Dumnezeu? Nu cred ca are intentina sa te mentina sclav, si are intentia ca tu sa iti dai seama de toata creatia in toata splendoarea sa. Crezi ca Dumnezeu nu are altceva de facut decat sa creeze un om asemanator lui ca sa-si bata joc de el?

Quote

este efectul a neincrederii in sistem....efectul matrix-ului in care  ne aflam... efectul minciunilor ce i-au facut pe oameni neincrezatori

Exact ! Daca totul era adevarat si real, nu mai exista conspiratii si nimeni nu isi pune Intrebari. Uite: Isi pune intrebari cineva ca exista Soare? NU! Il vezi !
Isi pune cineva intrebari ca exista LUNA? NU! isi pune intrebari cineva ca exista noapte / zi ? NU! - Deci aici ajungem la un consens, suntem cu totii de acord si nu avem cum sa fim mintiti, pentru ca toti vedem Soarele, toti vedem Luna, toti stim ca exista Noapte/Zi. Ce facem cu celelalte?

Omul isi pune Intrebari cand ceva este gresit.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 19:37.


#102
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu, el sta in ceruri degeaba, iar noi fiind dupa chipul si asemanarea Lui, tre sa stam.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 19:40.


#103
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostSeverusSnake, on 18 ianuarie 2019 - 17:12, said:

FIZIC e imposibil sa existe un material solid care sa reziste si sa ramana intreg la o viteza  de 299 792 458 m/s!

Apoi, faptul ca ne-am orientat tot mai mult spre lumea digitala din cauza computerelor, internetului si smartphone-urilor demonstreaza ca nu vom iesi niciodata din sistemul solar. Suntem totusi o specie comoda

Cam la asta se rezuma limita fizica iar dincolo limita intelectuala a omenirii.

Limita maxima in acest moment este viteza cu care intra si iese din atmosfera terestra acele navete din/spre statia internationala.
Interesat de vazut care este viteza intrarii/iesirii navelor raportat la vieza luminii.

Se spune ca ar fi existat forme extraterestre care ar fi ajutat omenirea la progres insa "cineva" a ras totul, la un moment dat vezi scufundarea Atlantidei teoria sciintifica sau vezi civilizatia din Biblie dinainte de arca lui Noe,  amandoua converg spre acelasi rezultat acolo s-a intamplat ceva.

#104
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoxan, on 18 ianuarie 2019 - 19:15, said:

..... In toate cazurile, datele sugereaza ca inflatia atunci cand a debutat a devenit eterna,.......Intrebare logica, cand a inceput inflatia ? Este foarte posibil ca de fapt acea stare densa si fierbinte a materiei, ulterioara erei Planck sa fi reprezentat doar un inceput aparent...
Alan Guth (cred, nu sunt sigur dar nu mai caut) sugereaza ca inflatia a inceput la 10-35 si s-a terminat cu ruperea de simetrie de la momentul 10-23 (sau 10-16? in acest caz Universul ar fi chiar mult mai mare ca in primul caz...)

deci cel mai probabil trebuie sa existe alte regiuni => care pot fi guvernate de cu totul alte legi si forte fundamentale ale naturii, universuri buzunar in care spre exemplu materia barionica nu s-a organizat niciodata intr-o complexitate mai mare decat cel mai simplu element hidrogen si in care nu exista nicio stea...

E mai probabila ipoteza Multiversului, in care diferite Universuri apar si dispar, ptr ca e mai eleganta... Nu stiu, dar parca nu-mi inspira incredere ipoteza unei singure inflatii in acest Univers si formarea "buzunarelor" in acest Univers.

#105
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postionutz_joe2009, on 18 ianuarie 2019 - 19:35, said:

Nu, el sta in ceruri degeaba.

Nu stim exact. Nu stie nimeni. Doar dam cu presupusul. Posted Image Faptul ca ne punem Intrebari, inseamna ca noi gandim. Iar daca ne punem Intrebari, inseamna ca ceva este gresit. Cine este vinovat? Sistemul - Elitele - Guvernul (Cine detine informatia detine puterea). De aceea totul trebuie organizat din nou, pentru ca este clar ca o piesa din puzzle lipseste. Cei care nu-si pun Intrebari sunt fix aia care se uita la Maruta, Vloggeri, n-au nicio treaba cu lumea in care traim. Sunt doar niste marionete, asculta doar de sistem,guvern,Nasa,elite. Exact genul de oameni care are nevoie sistemul - sa nu-si puna Intrebari si sa accepte totul asa cum este, sa mergem pe principiul - traiesti, mananci, faci sex, si mori, cam atat. Si mai adaugam un plus aici: Existenta banilor! Faptul ca trebuie mereu sa ai ocupatia de a face bani, este fix asta, sa nu ai timp sa iti pui Intrebari fiindca scopul tau sa fie banii! Astfel se elimina cam 70-80% din populatie, mai raman aia 20% care sunt fix ei.

Quote

Alegoria peșterii este o încercare de a justifica locul filosofului în societate, și anume acela de rege. Platon își imaginează un grup de oameni care locuiesc într-o peșteră, înlănțuiți pe un perete în subteran, astfel încât să nu vadă lumina zilei. În spatele oamenilor arde constant un foc care luminează diferite statui care sunt mutate de alții, și care produc umbre ce se mișcă pe pereții peșterii. Când oamenii peșterii au văzut acele umbre nu au realizat cât de lipsite de importanță sunt ele pentru viața lor și încep să atribuie acelor umbre diferite forme, de genul « câine » și « pisică ». Umbrele i-au făcut pe oamenii peșterii să vadă ceea ce ei consideră că ar fi realitatea.
Alegoric, Platon afirmă că omul eliberat din aceste lanțuri este filosoful, iar filosoful este singura persoană capabilă să deslușească Forma Binelui și deci bunătatea absolută și adevărul. La sfârșitul acestei alegorii, Platon afirmă că este datoria filosofului de a reintra în peșteră. Aceia care au văzut lumea ideală, reprezentată de Soarele dinafara peșterii, care luminează lumea dinafara ei, au datoria să educe oamenii din lumea materială, sau să răspândească lumina acelora din întuneric. De vreme ce filosoful este singurul capabil să recunoască ce este cu adevărat bun și singurul care poate atinge absolutul, el este singurul potrivit să conducă o societate, după spusele lui Platon.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 19:49.


#106
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da...si elitele-s de vina ca nu suntem noi elitele.

#107
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Asta crezi tu. De unde stii tu ce intentii are Dumnezeu? Nu cred ca are intentina sa te mentina sclav, si are intentia ca tu sa iti dai seama de toata creatia in toata splendoarea sa. Crezi ca Dumnezeu nu are altceva de facut decat sa creeze un om asemanator lui ca sa-si bata joc de el?



Exact ! Daca totul era adevarat si real, nu mai exista conspiratii si nimeni nu isi pune Intrebari. Uite: Isi pune intrebari cineva ca exista Soare? NU! Il vezi !
Isi pune cineva intrebari ca exista LUNA? NU! isi pune intrebari cineva ca exista noapte / zi ? NU! - Deci aici ajungem la un consens, suntem cu totii de acord si nu avem cum sa fim mintiti, pentru ca toti vedem Soarele, toti vedem Luna, toti stim ca exista Noapte/Zi. Ce facem cu celelalte?

Omul isi pune Intrebari cand ceva este gresit.
omul simte  nevoia  sa verifice personal

#108
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Isi pune cineva intrebari ca exista LUNA? NU!

Omul isi pune Intrebari cand ceva este gresit.
In cadrul uneia dintre intrunirile organizate de marele chimist belgian Solvay...la un moment dat Einstein chiar i-a pus in gluma aceasta intrebare lui Fermi. Posted Image Discutia avea legatura cu lucrarea EPR prin care Einstein vroia sa demonstreze ca interpretarea de la Copenhaga e o reprezentare incompleta a naturii.

Edited by doxan, 18 January 2019 - 19:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate