Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viteza luminii e prea mica...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#145
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2019 - 20:57, said:



E spatiul infinit?

Nu, mai ales că și-a început expansiunea la momentul Big Bang. Că se va extinde la infinit? Posibil.

#146
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdoxan, on 18 ianuarie 2019 - 20:41, said:

pentru ca Universul nostru sa existe in parametrii actuali care fac posibila viata umana, trebuie sa mai existe un numar incomensurabil de "lumi" in care legile si fortele fundamentale ale naturii sa nu fie atat de favorizante principiului antropic

Nu neaparat. Insa e drum lung de parcurs pana acolo unde sa ne dam seama ca e asa sau altfel.

In primul rand, un extra-univers cu alte legi ar trebui sa nu fie niciodata descoperit. Din simplul motiv ca, odata descoperit, legile lui fac parte din legile noastre, extinse(prin abstractizare, eventual), deci il vom inglba in universul nostru, care oricum nu e prea bine definit, in cazul unei astfel de descoperiri definitia ar fi ambigua.

Insa, matematica nu face altceva decat creeaza predictii. Adica restrange multimea posibilitatilor teoretice.
De exemplu modelul standard are la baza chestii din teoria grupurilor. Practic teoria grupurilor(matematica), aplicata pe un set restrans de principii (fizice, observabile), genereaza complet numarul particulelor elementare. Si experimentele confirma fain frumos.
O teorie(verificata) a TOTULUI, care poate sa existe candva, va putea limita modul in care un univers poate exista, poate pana intr-acolo unde nu lasa posibilitatea existentei unui alt univers fictiv, ipotetic.

Daca matematica va gasi si alte posibilitati, mintea umana le va umple cu universuri fictive. In lumea noastra stim ca natura exploreaza absolut toate posibilitatile pe care simetriile le permit. Ba mai mult, exista si o lege a probabilitatilor care distribuie uniform posibilitatile pe simetrii de acelasi rang, de acelasi tip in cadrul grupului de simetrii.

Edited by maccip, 18 January 2019 - 22:00.


#147
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pana una, alta, eu as spune ca e vorba de spatiu virtual.In momentul asta omul se indreapta in directia corecta.Trebuie sa calatoresti in timp cu istoria(datele), nu cu trupul.Semnalul trimis si receptionat conteaza.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 23:12.


#148
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPlatonX, on 18 ianuarie 2019 - 21:25, said:

Nu, in Univers nimic nu este infinit.

View Postcaiuscorneliu, on 18 ianuarie 2019 - 21:54, said:

Nu,

Ce este dincolo de spatiu?

#149
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2019 - 23:27, said:


Ce este dincolo de spatiu?

Cati metri ai facut cand ai scris postul?

#150
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Putini pentru ca am avut orez ieri

#151
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Tocmai, momentan secretul e in comunicare.Emisie semnal in spatiu.Si tare-mi e ca vom gasi un nepot de-al nostru.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 23:39.


#152
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pana una alta o naveta intra in spatiul terestru cu 27.000 km/h insa pentru a pleca de pe Terra  este nevoie de 40.000 km/oră.
Viteza luminii este de 1 079 252 848 km/ora   iar noi oamenii suntem capabili de doar 40.000 km/oră.


Poate ar trebui sa reflectati ca nici nu avem nevoie sa depasim viteza luminii, daca s-ar putea atinge macar jumatate din ea este de domeniul minunilor.

#153
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Exact.Semnalul  calatoreste.Si nu moare ca trupul, nu trebuie sa fie un trup in el.

Asa ca , vreau trimis semnal pt ADN.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 23:48.


#154
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Teoria relativitatii nu impiedica pe nimeni sa ajunga in timpul vietii lui la o stea aflata la 50milioane ani lumina distanta (evident, fara a depasi viteza luminii).

#155
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sunt curios, Dolly a fost trimisa in spatiu?Dupa chipul si asemanarea Lui.

Si  ceva...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ql0xDyJuZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 19 January 2019 - 00:19.


#156
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2019 - 23:27, said:





Ce este dincolo de spatiu?

Poate ar fi trebuit să fiu mai specific și să mă refer la spațiu-timp și nu doar la spațiu. De fapt cele două sunt inseparabile. Dincolo de spațiu-timp e nimicul absolut, neantul. Sau niște dimensiuni atât de mici și atât de încolăcite încât nu pot fi percepute :)

Edited by caiuscorneliu, 19 January 2019 - 00:35.


#157
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Viteza luminii, reprezinta limita pentru materie - rest mass - nu e o limita de exemplu pentru viteza de extindere a spatiului - care o fi aia...
La fel, in quantum entaglement, informatia se propaga instantaneu.

Eu as prefera o viteza a luminii mai mica... daca soarele se stinge in clipa asta avem doar 8 minute de lumina.... macar un sfert academic meritam si noi...

Edited by zoom0mooz, 19 January 2019 - 00:52.


#158
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Sa mai adaug nici macar viteza de 40.000 km/oră nu stim sa o controlam decat cu mari eforturi, multe lansari au probleme desi stiinta ar trebui sa fie exacta. :)

#159
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asta e ce se stie, ce se cunoaste nu se stie inca.Dar momentan traim ce stim.Publicul larg(noi) stie putine, asta mie imi e clar.La cate experimente au facut astia in toti anii astia dupa ce au acaparat crema de pe glob, eu ma rezum la simplul semnal trimis in Univers.Ca de ala sunt sigur, am apucat ceva inainte de a fi secretizat tot.

Edited by ionutz_joe2009, 19 January 2019 - 01:46.


#160
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 19 ianuarie 2019 - 00:31, said:

Poate ar fi trebuit să fiu mai specific și să mă refer la spațiu-timp și nu doar la spațiu. De fapt cele două sunt inseparabile. Dincolo de spațiu-timp e nimicul absolut, neantul. Sau niște dimensiuni atât de mici și atât de încolăcite încât nu pot fi percepute Posted Image

Aici am vrut sa ajung, si anume, indiferent care sunt ipotezele, NU PUTEM INTELEGE TOT

View Postionutz_joe2009, on 18 ianuarie 2019 - 23:41, said:

Exact.Semnalul  calatoreste.Si nu moare ca trupul, nu trebuie sa fie un trup in el.

Moare si semnalul, ce te face sa crezi ca nu se "consuma"?, nu e forma de energie?

#161
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcaiuscorneliu, on 18 ianuarie 2019 - 21:54, said:

Nu, mai ales că și-a început expansiunea la momentul Big Bang. Că se va extinde la infinit? Posibil.

Nu merge , bre , ca nu big-bangul creaza spatiu ....big-bangul extinde materie creata in spatiul preexistent . Crede-ma , am fost acolo cand a avut loc .
Bai , ma inervati la nervii capului . Ma aveti aici si totusi nu profitati sa ma intrebati "pre" mine , " carele " din ragaiala mea celesta am zamislit materie ( care ragaiala , mai tarziu , a fost numita de unul la un radio " Big Bang " ) . Intrebati , intrebati si iar intrebati . Nu chestii complexe , ca va pierdeti in detalii . Simplu si la obiect la modul :
- Doamne , zi-ne noua muritorilor , ce ai mancat inainte de Big-Bang !
-  ....si eu va zic ....

Edited by JurasikMan, 19 January 2019 - 09:46.


#162
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 18 ianuarie 2019 - 23:44, said:

Teoria relativitatii nu impiedica pe nimeni sa ajunga in timpul vietii lui la o stea aflata la 50milioane ani lumina distanta (evident, fara a depasi viteza luminii).
solutie?  facem medicina  moderna si traim mii de ani timp in care ne plimbam prin univers de la o stea la alta si de la un asteroid la altul. plus daca am stapani transmutatia nucleara perfecta fara radiatii respectiva nava ar avea resurse eterne.... astfel ar putea calatori la infinit prin univers cu viteza subluminica...iar memoria prea incarcata a ocupantilor navei ar fi stearsa regulat asa cum pe PC folosesti glary utilities sau tune up utilities ..... reparatia  navei se va face cu materie culeasa din asteroizi si praf stelar +rezervele interne ale navei ..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate