Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Grupul VAG locul 1 la vanzari in 2018-2020

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#73
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Corect,sa traiasca grupul VW
Sincer pe mine aceasta stire ma lasa total indiferent.
Nu mi-am spart capul de la caderea pe spate in urma citirii acestei stiri.
Eu pariez pe masinile chinezilor,care se maturizeaza pe zi ce trece.Boom-ul va veni brusc si dintr-o data de la ei.Au cumparat tehnologie auto de inalta clasa si au dezvoltat-o.
Intr-o buna zi,cat de curand,Europa si UE vor ramane cu gura cascata.

Edited by Dany_Darke, 19 January 2019 - 07:25.


#74
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Asta ar fi culmea, sa ma vad la volanul unei chinezarii... :D Nu cred ca voi trai momentul. Chinezii, din experienta acumulata, sunt doar "xeroxuri" (copiatori jalnici).

#75
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Initiator, ai vrut sa scrii altceva. Adevarata stire e ca Dacia a produs vreo 300.000 de unitati in 2018 iar Ford aproape 150.000 in fabricile din Romania in timp ce vanzarile totale de autoturisme noi din Romania au fost de putin peste 100.000 de unitati. Si productia va creste anul asta. Si nu iau in calcul atelierele care produc sehasuri cu flexul, aparatul de sudura si tubul de spuma ca am mai putea aduna cateva (zeci de) mii la productia de autoturisme din Romania. Chiar daca pretul mediu al unei masini vandute in Romania e putin mai mare decat al celor produse, am iesit bine.
Sa-i ia dracu de capitalisti!

PS. Ma enerveaza Ford ca nu stie sa isi popularizeze modelele produse in Romania. Au cateva reclame dar e putin. Ba chiar ii suspectez pe tiriplicii care vand masini ca ascund asta cumparatorului.

Edited by underb, 19 January 2019 - 08:31.


#76
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,911
  • Înscris: 31.03.2003

View PostNaijax, on 18 ianuarie 2019 - 14:43, said:

Cea mai vanduta masina din lume
Toyota Corolla - 1966–present / 40,000,000 (was reached in July 2013)

Pe locul 2
Volkswagen Beetle - 1938–2003 / 21,529,464

Nici acum nu e clar ?
https://en.wikipedia...ing_automobiles
he he
ia uite

In general, lumea e conservatoare.
Asiaticii cumpara asiatice si europenii europene.

Asia este și cel mai populat continent, această caracteristică fiind valabilă de-a lungul întregii istorii. Din cele circa 7 miliarde de locuitori ai planetei, 4 miliarde trăiesc în Asia, ceea ce reprezintă 60% (sau 3/5) din populația totală a Terrei.

Europa are o populație de aproximativ 830,4 milioane de locuitori(2009), sau aproape 11% din populația lumii.Creșterea populației este relativ mică, iar vârsta medie este mai mare decât a altor continente.

Nu a fost greu de demontat, n-asa?
:)

Nu stiu sincer cu ce va incalzeste pe voi ca x sau y avandut mai mult.

#77
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Dar nu trebuie demontat absolut nimic. VAG a ajuns inca odata locul 1 la vanzari, cu toate problemele wltp si cu scaderi de vanzari a anumitor firme din grup. Vezi Audi.

#78
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadisz, on 19 ianuarie 2019 - 04:14, said:

Corect,sa traiasca grupul VW
Sincer pe mine aceasta stire ma lasa total indiferent.
Nu mi-am spart capul de la caderea pe spate in urma citirii acestei stiri.
Eu pariez pe masinile chinezilor,care se maturizeaza pe zi ce trece.Boom-ul va veni brusc si dintr-o data de la ei.Au cumparat tehnologie auto de inalta clasa si au dezvoltat-o.
Intr-o buna zi,cat de curand,Europa si UE vor ramane cu gura cascata.

View Post_R_A_D_U, on 19 ianuarie 2019 - 08:13, said:

Asta ar fi culmea, sa ma vad la volanul unei chinezarii... Posted Image Nu cred ca voi trai momentul. Chinezii, din experienta acumulata, sunt doar "xeroxuri" (copiatori jalnici).

Despre masinile chinezesti s-ar putea sa mai auzim
Cea mai mare piata auto din lume este China care a anuntat intenția de a interzice mașinile cu motoare diesel și pe benzină

Vor trece pe electric unde - surpriza - cei mai mari producatori de masini electrice din lume sunt in ... China

Pe viitor, m-as vedea la volanul unei masini electrice Made in China ?
Nu prea as zice - NU

#79
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Post_R_A_D_U, on 19 ianuarie 2019 - 08:13, said:

Asta ar fi culmea, sa ma vad la volanul unei chinezarii... Posted Image Nu cred ca voi trai momentul. Chinezii, din experienta acumulata, sunt doar "xeroxuri" (copiatori jalnici).

Asa-i ca nu ti-ar displace in Volvo sau un Saab?N-ai tusi daca ai la volanul uneia.

#80
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
VW a investit cel mai mult in cercetare si inovatie dintre toti fabricantii auto.Si continua sa investeasca ca sa tina pasul tehnologic cu ceilalti fabricanti auto si mai ales de imaginea negativa cauzata de Dieselgate.

#81
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
cu toate ca dieselgate e inca un subiect actual sa zicem, e tot oftopic aici

sincer nici nu stiu ce ar fi ontopic aici. E o stire, o statistica, nu sint prea multe de spus.

Putem pretinde "fake news" eventual, dar ar fi doar o speculatie. Ceilalti producatori cu siguranta s-ar asigura ei ca aflam ca e incorect topul.

VAG vine masini mai scumpe ca si concurenta, asta stim cu totii. Ca totusi reuseste cumva sa vanda si cele mai multe, asta spune ceva totusi.

Insa discutiile interminabile ca e fiabila sau nu e fiabila x masina nu au sens. De altfel, de multe ori oamenii lauda Skoda si critica Audi... desi sint aceeasi masina practic.

Per total, ok, e pe locul 1 la vanzari, si ce daca?

#82
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postadisz, on 19 ianuarie 2019 - 11:45, said:


Asa-i ca nu ti-ar displace in Volvo sau un Saab?N-ai tusi daca ai la volanul uneia.
Sper sa nu fiu inteles gresit... Nu zic nu insa ma simt foarte bine la bordul golfului... Cu astea am crescut, cu astea mor.

#83
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postunbrutus, on 19 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Per total, ok, e pe locul 1 la vanzari, si ce daca?
Corect, și ce dacă?

Adică posesorii de Rolls-Royce ar trebui să fie invidioși pe posesorii de VW? Posted Image

Treaba asta cu poziția ocupată de producătorul mașinii "mele" ține cumva de un creier retard.
Trebuie să ai probleme grave la "mansardă" să te mândrești cu ceva ce nu-i al tău.

Edited by ericmario, 19 January 2019 - 14:51.


#84
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postericmario, on 19 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Adică posesorii de Rolls-Royce ar trebui să fie invidioși pe posesorii de VW? Posted Image
Dar ce-mi zici de amaratii aia cu Ferrari ? Ca nu se vand mai deloc, pe la mine pe la bloc n-are nici unul.

#85
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Ați observat că majoritatea popilor au vw?
Restul au Skoda...

#86
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_R_A_D_U, on 19 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Sper sa nu fiu inteles gresit... Nu zic nu insa ma simt foarte bine la bordul golfului... Cu astea am crescut, cu astea mor.
Cam așa ceva i-am zis lui "Colonenul" la o discuție despre berea din Germania.
Eu am zis că Augustiner e cea mai bună bere ever, iar el mi-a zis că e păcat să nu încerc și altceva.
Paralela nu e chiar corectă, dar ideea rămâne. Posted Image

View PostPaz, on 19 ianuarie 2019 - 14:49, said:

Dar ce-mi zici de amaratii aia cu Ferrari ? Ca nu se vand mai deloc, pe la mine pe la bloc n-are nici unul.
Vai de capul vostru!
Săracilor!

Măcar vreu Golf 4 e pe acolo?
Posted Image

View Postnewcarman, on 19 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Ați observat că majoritatea popilor au vw?
Restul au Skoda...
Restul cui?
Popii nu dau rest. Nici chitanță.

Edited by ericmario, 19 January 2019 - 15:00.


#87
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postericmario, on 19 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Corect, și ce dacă?

Adică posesorii de Rolls-Royce ar trebui să fie invidioși pe posesorii de VW? Posted Image

Treaba asta cu poziția ocupată de producătorul mașinii "mele" ține cumva de un creier retard.
Trebuie să ai probleme grave la "mansardă" să te mândrești cu ceva ce nu-i al tău.
nu, stai putin, te poti mandri cu ce vrei tu, e dreptul tau constitutional.
avem un coleg cel putin care se mandreste cu Tesla si nici macar nu detina masina de la ei, ci de la VAG. so what?
e dreptul lui. VAG detinem multi si putem sa ne mandrim sau nu. Eu nu ma mandresc per say, in sensul ca nu inteleg cum viata mea poate fi definita prin masina detinuta, dar ma bucur ca am putut sa imi cumpar ce masina am vrut (desigur, tinand cont si de cost/performanta, ca daca as avea bani destui, poate as lua si altceva)

View Postericmario, on 19 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Treaba asta cu poziția ocupată de producătorul mașinii "mele" ține cumva de un creier retard.
Trebuie să ai probleme grave la "mansardă" să te mândrești cu ceva ce nu-i al tău.
stai inca putin, de ce spui tu ca a prezenta o statistica intr-un topic inseamna ca te mandresti cu ceva?

si de unde stii ca are initiatorul asa masina? adica nu a zis asta pana nu a fost intrebat. Statisticile astea sint prezentate zilnic in topice de o gramada de colegi.

Tu ai gasit un nou prilej sa ataci la persoana si atat

View Postnewcarman, on 19 ianuarie 2019 - 14:54, said:

Ați observat că majoritatea popilor au vw?
Restul au Skoda...
mercedes. insa e adevarat ca majoritatea din orice au masini VAG, pt ca VAG produce enorm de multe masini, modele, atat mici cat si mari, inclusiv bolizi gen Audi R8, Bugatti, etc

Skoda e tot VW... sau tot VAG. Majoritatea politistilor conduc VW. Majoritatea ambulantelor sint VW. Continua tu

#88
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
VW vinde masini mai scumpe decat concurenta. Au succes pt.ca stiu cum sa faca reclama si au marketing bun.

Troc, plasticul ieftin, cum era supranumit pe aici, se vinde foarte bine.
Se descurca sa vanda si sa treaca peste greutati.

Edited by Torquemada-666, 19 January 2019 - 16:22.


#89
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostFord4, on 19 ianuarie 2019 - 16:10, said:

Si majoritatea dricurilor sunt tot VW Posted Image !
ok, ai continuat si tu lista mea, si ai adaugat si dricurile. Deci e clar ca VAG e alegerea majoritatii, si ca face masini versatile pt orice situatii.

#90
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,911
  • Înscris: 31.03.2003

View PostFord4, on 19 ianuarie 2019 - 16:10, said:




Normal. Au IQ-ul corepunzator unui detinator de VW Posted Image !


Facem o probă?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate